Hoppa till sidans innehåll

Oskarshamnsspelen 21/8/2004


Oskarshamnsspelen 21 aug 2004


Resultat 60 m
F9 motvind
1 Evelina Dahlberg-95 Kalmar SK 9,8
2 Matilda Axelsson-95 IK Sisu 10,0
3 Stina Lindqvist-96 FIK Färjestaden 10,5
P9
1 Oskar Andrén-95 Danderyds SK 9,4
F11 motvind
1 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 9,4
2 Martina Sigurdh-93 Eksjö Södra IK 9,5
3 Caroline Björkenborn-93 Åtvidabergs IF 9,5
4 Maja Dahlström-93 Oskarshamns SK 9,9
5 Hedvig Karlsson-93 Kalmar SK 10,9
P11 motvind
1 Oscar Nordborg-93 FIK Färjestaden 9,1
2 Martin Lindström-93 Oskarshamns SK 9,7
3 Filip Hjertqvist-93 Kalmar SK 9,7
4 Samatar Holmgren-93 Oskarshamns SK 10,1
5 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 10,6

Resultat 80 m

F13 försök - Heat 1 motvind
1 Tove Karlsson-91 Kalmar SK 10,9 F
2 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 11,2 F
3 Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 11,9 F
4 Petronella Karlsson-91 Kalmar SK 11,9
5 Malin Sigurdh-91 Eksjö Södra IK 11,9
F13 försök - Heat 2 motvind
1 Rebecca Eriksson-91 Södra Vi IF 11,2 F
2 Frida Wändesjö-91 Kalmar SK 11,5 F
3 Lovisa Jansén-91 Kalmar SK 11,5 F
4 Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 12,1
F13 Final motvind
1 Tove Karlsson-91 Kalmar SK 11,0
2 Frida Wändesjö-91 Kalmar SK 11,2
3 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 11,3
4 Lovisa Jansén-91 Kalmar SK 11,8
5 Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 11,9

Resultat 100 m

F15 försök - Heat 1 motvind
1 Emelie Holm-89 Södra Vi IF 13,7 F
2 Elsa Salomonsson-90 Kalmar SK 13,8 F
3 Jennie Karlsén-90 IK Hinden 14,2 F
4 Emma Skärlén-88 Eksjö Södra IK 14,5
5 Lovisa Karlsson-89 Kalmar SK 15,1
F15 försök - Heat 2 motvind
1 Anna Carlsson-89 Åtvidabergs IF 13,3 F
2 Madeleine Nilsson-89 Kalmar SK 13,4 F
3 Gabriella Eriksson-89 Södra Vi IF 13,8 F
4 Johanna Forsberg-90 Kalmar SK 15,3
F15 Final motvind
1 Anna Carlsson-89 Åtvidabergs IF 13,0
2 Gabriella Eriksson-89 Södra Vi IF 13,3
3 Madeleine Nilsson-89 Kalmar SK 13,4
4 Elsa Salomonsson-90 Kalmar SK 13,5
5 Emelie Holm-89 Södra Vi IF 13,6
6 Jennie Karlsén-90 IK Hinden 13,7
P15 motvind
1 Adam Björling-90 Kalmar SK 12,1
P17 motvind
1 Joakim Håkansson-87 IK Hinden 12,1
2 Joakim Skärlén-88 Eksjö Södra IK 13,2

Resultat 60 m häck

F13 (76,2)
1 Tove Karlsson-91 Kalmar SK 10,2
2 Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 11,1
3 Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 11,7

Resultat 80 mhäck

F15 motvind
1 Tove Karlsson-91 Kalmar SK 12,3
2 Malin Wiberg-89 FIK Färjestaden 13,1
3 Lisa Nyström-89 Kalmar SK 13,8
4 Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 13,9
4 Elsa Salomonsson-90 Kalmar SK 13,9
6 Emelie Holm-89 Södra Vi IF 14,8

Resultat längdhopp

F9
1 Matilda Axelsson-95 IK Sisu 3,56 0,7
2 Evelina Dahlberg-95 Kalmar SK 3,25 0,2
3 Stina Lindqvist-96 FIK Färjestaden 3,07 0,8
P9
1 Oskar Andrén-95 Danderyds SK 3,81 0,2
F11
1 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 3,71 -0,3
2 Martina Sigurdh-93 Eksjö Södra IK 3,55 -0,4
3 Caroline Björkenborn-93 Åtvidabergs IF 3,41 -0,2
4 Rebecca Skärlén-94 Eksjö Södra IK 3,26 1,5
5 Beata Kristiansson-94 FIK Färjestaden 3,21 -0,8
6 Hedvig Karlsson-93 Kalmar SK 2,95 -0,7
P11
1 Oscar Nordborg-93 FIK Färjestaden 4,42 -0,6
2 Filip Hjertqvist-93 Kalmar SK 3,63 0,4
3 Martin Lindström-93 Oskarshamns SK 3,62 0,5
4 Samatar Holmgren-93 Oskarshamns SK 3,57 -0,5
5 Henrik Nilsson-94 Kalmar SK 3,42 0,6
6 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 3,18 0,1
F13
1 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 4,97 0,4
2 Tove Karlsson-91 Kalmar SK 4,47 0,6
3 Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 4,40 0,5
4 Frida Wändesjö-91 Kalmar SK 4,38 1,1
5 Rebecca Eriksson-91 Södra Vi IF 4,34 0,7
6 Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 4,23 -0,6
7 Malin Sigurdh-91 Eksjö Södra IK 4,20 0,8
8 Lovisa Jansén-91 Kalmar SK 4,19 1,1
9 Elin Nilsson-92 Södra Vi IF 3,27 0,4
P13
1 Jesper Eriksson-92 Kalmar SK 4,71 2,5 4,45 1,4
F15
1 Madeleine Nilsson-89 Kalmar SK 4,66 0,9
2 Jennie Karlsén-90 IK Hinden 4,50 0,5
3 Elsa Salomonsson-90 Kalmar SK 4,44 -0,2
4 Lisa Nyström-89 Kalmar SK 4,42 -0,5
5 Gabriella Eriksson-89 Södra Vi IF 4,31 0,8
6 Emma Skärlén-90 Eksjö Södra IK 4,30 0,3
7 Johanna Forsberg-90 Kalmar SK 4,23 0,1
P15
1 Adam Björling-90 Kalmar SK 6,02 -0,1
2 Marcus Gabrielsson-90 Oskarshamns SK 4,13 0,1
F17
1 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 3,95 0,2
P17
1 Joakim Skärlén-88 Eksjö Södra IK 5,43 0,8

 Resultat höjdhopp

F13
1 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 1,56
2 Rebecca Eriksson-91 Södra Vi IF 1,52
3 Lina Andreassaon-91 Eksjö Södra IK 1,46
4 Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 1,38
5 Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 1,35
6 Lovisa Jansén-91 Kalmar SK 1,30
7 Malin Sigurdh-91 Eksjö Södra IK 1,30
7 Alexandra Johansson-91 Kalmar SK 1,30
9 Elin Nilsson.92 Södra Vi IF 1,25
10 Petronella Karlsson-91 Kalmar SK 1,20
P13
1 Jesper Eriksson-92 Kalmar SK 1,44
2 Filip Hjertqvist-93 Kalmar SK 1,00
F15
1 Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 1,47
2 Malin Wiberg-89 FIK Färjestaden 1,44
3 Madeleine Nilsson-89 Kalmar SK 1,44
P17
1 Daniel Lennartsson-88 Södra Vi IF 1,87
2 Joakim Skärlén-88 Eksjö Södra IK 1,40

Resultat kula

F11 (2 kg)
1 Hanna Sjögren-93 FIK Färjestaden 8,11
2 Beata Kristiansson-94 FIK Färjestaden 6,84
3 Caroline Björkenborn-93 Åtvidabergs IF 6,45
4 Rebecca Skärlén-94 Eksjö Södra IK 6,30
5 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 5,98
P11 (2 kg)
1 Oscar Nordborg-93 FIK Färjestaden 9,63
2 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 8,56
3 Henrik Nilsson-94 Kalmar SK 7,68
4 Martin Lindström-93 Oskarshamns SK 6,28
5 Dennis Johansson-93 Oskarshamns SK 5,89
F13 (2 kg)
1 Lina Andreassaon-91 Eksjö Södra IK 10,01
2 Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 8,57
3 Elin Nilsson.92 Södra Vi IF 7,20
F15 (3 kg) Utom tävlan
1 Johanna Lundmark-89 Södra Vi IF 10,60

 Resultat Diskus

F15 (0,6 kg)
1 Johanna Lundmark-89 Södra Vi IF 33,40
2 Emma Skärlén-90 Eksjö Södra IK 28,08
3 Jennie Karlsén-90 IK Hinden 23,00
F17 (1 kg)
1 Ida Andreasson-88 Eksjö Södra IK 23,34
K (1 kg)
1 Susanne Eneros-86 Kalmar SK 35,87
2 Johanna Lundmark-89 Södra Vi IF 20,17
M (2 kg)
1 Stefan Fredriksson-58 Södra Vi IF 38,84
2 Sonny Bodén-63 IK Hinden 27,00
3 Mikael Johansson-78 Oskarshamns SK 20,82

Resultat Boll

F9 (300gr)
1 Stina Lindqvist-96 FIK Färjestaden 11,40
P9 (300gr)
1 Oskar Andrén-95 Danderyds SK 30,70
F11 (300gr)
1 Beata Kristiansson-94 FIK Färjestaden 26,09
2 Martina Sigurdh-93 Eksjö Södra IK 23,33
3 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 21,28
4 Rebecca Skärlén-94 Eksjö Södra IK 19,90
5 Hanna Sjögren-93 FIK Färjestaden 18,33
P11 (300gr)
1 Oscar Nordborg-93 FIK Färjestaden 32,44
2 Henrik Nilsson-94 Kalmar SK 31,26
3 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 29,01
4 Dennis Johansson-93 Oskarshamns SK 22,75

Resultat Spjut

F13 (400 gr)
1 Lina Andreassaon-91 Eksjö Södra IK 28,09
2 Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 24,00
3 Malin Sigurdh-91 Eksjö Södra IK 23,95
4 Alexandra Johansson-91 Kalmar SK 22,12
5 Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 21,89
6 Frida Wändesjö-91 Kalmar SK 18,43
7 Therese Nilsson-91 Kalmar SK 14,41

 Resultat 800 m

F11
1 Maja Dahlström-93 Oskarshamns SK 2,59,7
F13
1 Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 2,42,8
2 Therese Nilsson-91 Kalmar SK 2,46,5
3 Petronella Karlsson-91 Kalmar SK 2,59,8
F15
1 Sara Klingstedt-89 Södra Vi IF 2,43,0
2 Lovisa Karlsson-89 Kalmar SK 3,11,0
K
1 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 2,27,8
2 Ida Andreasson-88 Eksjö Södra IK 2,32,9
M
1 Mikael Hansson-77 Södra Vi IF 2,04,4
2 Andreas Fransson-79 Kalmar SK 2,08,5
3 Mattias Lennartsson-88 Södra Vi IF 2,11,2
4 Mats-Åke Hansson-88 Södra Vi IF 2,12,9

Resultat 3000 m

M
1 Jonas Andersson-77 Högby IF 8,53,5
2 Jimmy Wik-81 Kalmar SK 9,36,0
Uppdaterad: 22 JUN 2008 16:04

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info