Hoppa till sidans innehåll

Hamninloppet - 30 juli 2005


Resultatlista
Hamninloppet - 30 juli 2005
- ett stadslopp i centrala Oskarshamn

Väder: Duggregn, svaga vindar, ca 20 grader

Män - 5,3 km


1 Patrick Kiplimo Kocech-81 Kenya 15,44
2 Jonas Andersson-77 Högby IF 16,30
3 Magnus Ohlsson-82 Högby IF 17,34
4 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK 17,42
5 Simon Eriksson-84 Västerviks OK 18,43
6 Humberto Vertetics-58 OCK 18,54
7 Sandy Bengtsson-63 Scania 18,56
8 Björn Mårlid-68 Oskarshamn 18,59
9 Fredrik Nordén-76 Hammarby IF SF 19,03
10 Niklas Mannerlöv-66 Scania 19,06
11 Anders Emanuelsson-63 Målilla Mörlunda SKI 19,11
12 Niklas Unosson-73 Misterhults AIS 19,35
13 Mattias Karlsson-85 OK Njudung 19,51
14 Tomas Jonsson-63 Oskarshamns SK 20,20
15 Johan Bjurelid-74 Oskarshamn 20,41
16 Dan Dahlström-57 Oskarshamns SK 20,51
17 Jonas Karlsson-88 Kvillsfors 21,22
18 Peter Adolfsson-70 Misterhults AIS 21,27
19 Mikael lindström-57 Målilla Mörlunda SKI 21,34
20 Anders Elmosson-65 Frödinge 21,55
21 Kjell Johansson-55 Laxemar Byalag 21,58
22 Stefan Helander-66 Oskarshamn 22,08
23 Tomas Petersson-59 SOK Viljan 22,17
24 Peter Ivarsson-59 Målilla Mörlunda SKI 22,21
25 Lars-Erik Ohlsson-50 Högby IF 22,26
26 Mattias Wärlinge-71 Scania 22,27
27 Johan-Arvid Danielsson-88 Målilla Mörlunda SKI 22,41
28 Arne Erlandsson- Bilprovningen 22,51
29 Thomas Ahlqvist-58 Virserum 23,11
30 Victor Lindström-86 Målilla Mörlunda SKI 23,31
31 Roland Johansson-52 FigeholmCyklisterna 24,54
32 Per-Erik Arvidsson-58 Oskarshamn 25,00
33 Bo Mårtensson-63 Bunkeflostrand 25,04
34 Benny Mårtensson-92 Bunkeflostrand 25,04
35 Petter Jonsson-81 Misterhults AIS 25,57
36 Ulf Nilsson-56 Misterhults AIS 25,58
37 Kent H Engström-52 FigeholmCyklisterna 27,51
38 Peder Karlsson-64 Påskallviks Elektriska 28,52
39 Ronny Nilsson-63 KFF 30,01
40 Ulf Valtersson-47 Misterhults AIS 30,02
41 Kenneth Massimov-53 Oskarshamns SK 31,50
42 Reino Thapper-56 Målilla Mörlunda SKI 35,59

Pojkar - 2 km

1 Herman Danielsson-92 Målilla Mörlunda SKI 6,44
2 Patrik Nilsson-92 IK Oskarshamn 6,57
3 Torbjörn Westling-91 Oskarshamn 7,11
4 Staffan Ahlqvist-94 Virserum 7,38
5 Gutav Kask-93 IFK Lund 7,53
6 Erik Karlsson-91 Målilla Mörlunda SKI 7,57
7 Carl-Johan Brantestad-91 Kisa SK 7,57
8 Adrian Karlsson-96 Figeholm 7,58
9 Martin Westling-94 Oskarshamn 8,07
10 Christoffer Bengtsson-95 Scania 9,07
11 Fredrik Juhlin- Oskarshamn 9,58
12 Linus Stenberg-96 FigeholmCyklisterna 10,21
13 Daniel Bjarnestig-95 Oskarshamn 10,39

Pojkar - 1 km

1 Fabian Byléhn-95 IK Akele 3,41
2 Olle Dahlström-96 Oskarshamns SK 4,06
3 Christoffer Karlsson-97 Påskallaviks Elektriska 4,12
4 Henrik Mattsson-96 Oskarshamn 4,22
5 Alexander Karlsson-97 Oskarshamn 4,34
6 Adam Adler-96 Oskarshamn 4,36
7 Leo Hassan-96 Oskarshamn 4,54
8 Henrik Ahlqvist-99 Virserum 5,09
9 Ludvig Bjurelid-00 Oskarshamn 5,21
10 Anton Erlandsson-00 Oskarshamn 5,24
11 Olle Jonsson-00 Misterhults AIS 5,39
12 Philip Aronsson Oskarshamn 6,14
13 Andreas Erlandsson-96 Oskarshamn 6,31
14 David Grönholm-99 Uppsala 6,47
15 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 6,50
16 Jacob Bergvall-99 Oskarshamn 7,28
17 Max Stenberg-00 FigeholmCyklisterna 7,52
18 Noah Bjurelid-02 Oskarshamn 8,11

Kvinnor - 5,3 km

1 Ida Ivarsson-89 Målilla Mörlunda SKI 19,58
2 Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK 20,11
3 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 21,04
4 Bodil Englund-86 Oskarshamns SK 21,23
5 Carina Fagerström Karlsson-69 Oskarshamn 23,02
6 Maret Nord-63 Hultsfreds LK 23,19
7 Lilian Brorsson-47 Högby IF 24,20
8 Anette Karlsson-71 Påskallaviks Elektriska 25,21
9 Anki Lundin-53 Oskarshamn 27,15
10 Birgitta Juhlin-57 Oskarshamn 27,43
11 Maggan Drottman-65 Laxemar Byalag 28,05
12 Anna Strömhag-68 Figeholm 28,38
13 Madelene Dunsäter-73 Oskarshamn 29,18
14 Birgitta Mårtensson-63 Bunkeflostrand 33,48

Flickor - 2 km

1 Sandra Byléhn-92 IK Akele 6,59
2 Elsa Karlsson-92 KFF 7,25
3 Josefine Nilsson-94 KFF 8,32
4 Maja Dahlström-93 Oskarshamns SK 8,50
5 Ida Cederborg-94 Hultsfreds GIK 8,58
6 Hanna Bjarnestig-94 Oskarshamn 10,00

Flickor - 1 km

1 Jenny Biesert-95 Ljungby FIK 3,40
2 Isabelle Karlsson-95 Fårbo 4,10
3 Gabriella Karlsson-95 Oskarshamn 4,45
4 Emma Skatnz-97 Mallorca 4,50
5 Sofia Skantz-95 Mallorca 4,57
6 Lovisa Hellander-98 Oskarshamn 4,58
7 Tilde Mårlid-98 Oskarshamn 4,59
8 Åsa Lidin-01 Danderyd 5,10
9 Stina Mattsson-99 Oskarshamn 5,52
10 Hanna Lidin-01 Danderyd 6,30
11 Ida Johansson-96 Karlskrona 6,49
12 Tea Mårlid-01 Oskarshamn 7,23
13 Andrea Emanuelsson-01 Målilla Mörlunda SKI 7,41
14 Minna Hassan-00 Oskarshamn 7,49

Uppdaterad: 22 JUN 2008 14:57

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info