Hoppa till sidans innehåll

Personliga rekordens kväll samt DM 10000 m - 6 juli 2005


Resultat
Personliga rekordens kväll samt
DM 10000 m - 6 juli 2005


Resultat 60 m

60m heat 1 P11 (Vind 2,94)
1 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 9,4 PR
2 Oliver Persson 94 IK Hinden 9,7
3 Robert Johansson 94 IK Hinden 9,7 PR
4 Oskar Karlsson 96 Oskarshamns SK 10,1 PR
5 Olle Dahlström 97 Oskarshamns SK 10,4 PR
60m heat 2 P11 (Vind 0,97)
1 Christoffer Bengtsson 95 OSK 10,5 PR
2 Jakob Lundberg 94 Södra Vi IF 10,6 PR
3 Simon Karlsson OSK 11,0
60m heat 1 F11 (Vind 2,09)
1 Maja Eklund 94 IK Hinden 9,0
2 Thea Lundgren 94 IK Hinden 9,4 PR
3 Mikaela Berg 94 Södra Vi IF 9,7 PR
4 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 10,4 PR
5 Emilia Karlsson 96 OSK 11,0
60m heat 2 F11 (Vind 1,57)
1 Tova Österberg 94 FIK Färjestaden 8,9 PR
2 Hedda Liljegren 94 IK Hinden 9,5
3 Jenny Biesert 95 Ljungby FIK 10,1 PR
4 Lina Gabrielsson 94 Wärnamo SK 10,5
5 Isabelle Wirzén 94 OSK 10,7
60m heat 3 F11 (Vind 1,02)
1 Malin Lindström 95 Oskarshamns SK 9,2 PR
2 Alicia Grenmyr 95 IK Hinden 9,5 PR
3 Emma Lembke 94 IK Hinden 9,7 PR
4 Ida Johansson 94 IK Hinden 9,8 PR
5 Frida Lindström 95 FIK Färjestaden 10,1
6 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo SK 10,1 PR

Resultat 80 m

80m heat 1 P13+F13 (Vind 0,42)
1 Evelina Grenmyr 93 IK Hinden 11,2
2 Sofie Lundström 93 FIK Färjestaden 11,5
3 Anna Källström 92 IK Hinden 11,9 PR
4 Martin Lindström 93 OSK 11,9 PR
5 Elin Nilsson 92 Södra Vi IF 12,1
80m heat 2 F13 (Vind 1,99)
1 Angelika Gustavsson 92 FIK Färjestaden 11,2
2 Erika Karlsén 92 IK Hinden 11,6 PR
3 Sofie Bäck 92 Södra Vi IF 11,7 PR
4 Maja Dahlström 93 OSK 12,3
5 Isabell Karlsson 91 IK Hinden 13,9 PR

Resultat 100 m

100m heat A K (Vind 0,47)
1 Malin Wiberg 89 FI Kalmarsund 12,6
2 Frida Hjelm 88 Oskarshamns SK 12,9
3 Emelie Madsen 89 Södra Vi IF 13,1
4 Malin Johansson 90 IK Sisu 13,2
5 Emma Öhling 88 Hovslätts IK 13,3
6 Gabriella Eriksson 89 Södra Vi IF 13,3
100m heat B K (Vind 2,42)
1 Sara Nilsson 90 Oskarshamns SK 13,3 PR
2 Hanna Milton 89 Södra Vi IF 13,4 PR
3 Malin Månsson 90 Oskarshamns SK 13,5 PR
100m heat A M (Vind -0,57)
1 Daniel Strand 79 IFK Lund 11,7
2 Anders Nihlstedt 89 FI Kalmarsund 11,8
2 Mats-Åke Hansson 88 Södra Vi IF 11,8 PR
4 Alexander Bengtsson 88 IK Hinden 12,0 PR
5 Joakim Håkansson 87 IK Hinden 12,2
100m heat B M (Vind 0,63)
1 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi IF 11,7 PR
2 Christoffer Holmström 88 FI Kalmarsund 11,8 PR
3 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK 11,9
4 Jonas Carlsson 89 FI Kalmarsund 12,3

Resultat 300 m

300m P15+M
1 Viktor Josefsson 91 IK Sisu P15 42,2 PR
2 Simon Assarsson 91 IK Sisu P15 47,2 PR
3 Rasmus Göthberg 91 IK Hinden P15 50,5 PR
4 Jesper Johansson 91 IK Sisu P15 56,7 PR
Anders Nihlstedt 89 FI Kalmarsund M
300m K+F15
1 Rebecca Eriksson 91 Södra Vi IF F15 42,3
2 Malin Wiberg 89 FI Kalmarsund K 43,0
3 Hedvig Samuelsson 91 FIK Färjestaden F15 50,3
4 Måd Thorsell 45 Växjö LK K 90,0

Resultat 800 m

800m heat 1 K+F11
1 Olivia Bergvall 88 Oskarshamns SK K 2,26,0
2 Linnea Broman 93 Eksjö Södra F11 2,45,1 PR
3 Jenny Biesert 95 Ljungby FIK F11 2,53,0 PR
4 Maja Dahlström 93 OSK F11 2,57,1 PR
800m heat 2 M
1 Mattias Lennartsson 82 Södra Vi IF M 2,01,7
2 Kristoffer Fransson 89 Valbo AIF P17 2,05,2 PR
3 Mats-Åke Hansson 88 Södra Vi IF P17 2,05,2 PR
4 Tommy Unosson 67 Oskarshamns SK M35 2,10,6
5 Fredrik Svensson 86 Oskarshamns SK M 2,13,4 PR
6 Hans Tove 57 Oskarshamns SK M45 2,14,7
7 Alexander Bengtsson 88 IK Hinden M 2,26,6

Resultat 3000 m

3000m M+K
1 Johan Lundahl 78 Glasgow M 9,10,4
2 Emelie Stenqvist 89 Hjortens OK K 10,41,2
3 Sofie Barkstedt 86 Oskarshamns SK K 10,56,1
4 Ida Ivarsson 89 Målilla Mörlunda K 10,57,5
5 Maria Petterssson 62 OK Njudung K 10,58,6
6 Diana Nordén 87 Nyköpings BIS K 12,04,7

Resultat Längdhopp

Längd P11 Vind
1 Robert Johansson 94 IK Hinden 3,59 -1,4 PR
2 Oliver Persson 94 IK Hinden 3,62 -1,9 PR
3 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 3,57 -1,2 PR
4 Olle Dahlström 97 Oskarshamns SK 3,20 -0,4 PR
5 Oskar Karlsson 96 Oskarshamns SK 3,13 -0,1
6 Jakob Lundberg 94 Södra Vi IF 2,92 -0,2 PR
7 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamns SK 2,89 -1,9
8 Simon Karlsson Oskarshamns SK 2,80 -0,5
Längd F11 Vind
1 Tova Österberg 94 FIK Färjestaden 4,42 -0,8 PR
2 Hedda Liljegren 94 IK Hinden 3,94 -0,3
3 Malin Lindström 95 Oskarshamns SK 3,84 -0,1
4 Maja Eklund 94 IK Hinden 3,75 -0,8
5 Thea Lundgren 94 IK Hinden 3,73 -1 PR
6 Elsa Hansson 94 Oskarshamns SK 3,62 0,6 3,59 PR
7 Frida Lindström 95 FIK Färjestaden 3,62 -0,2 3,48 PR
8 Ida Johansson 94 IK Hinden 3,50 0 PR
9 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo SK 3,42 -0,3
10 Alicia Grenmyr 95 IK Hinden 3,28 0,6
11 Lina Gabrielsson 94 Wärnamo SK 3,23 -0,5
12 Isabelle Wirzén 94 Oskarshamns SK 3,17 -0,4
13 Mikaela Berg 94 Södra Vi IF 3,16 -0,5
14 Jenny Biesert 95 Ljungby FIK 3,05 -1,2 PR
15 Beata Kristiansson 94 FIK Färjestaden 2,97 -1,7
16 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 2,95 0,2 PR
17 Emilia Karlsson 96 Oskarshamns SK 2,73 -0,5 PR
18 Marika Berg 96 Södra Vi IF 2,7 -0,6 PR
Längd F13 Vind
1 Angelika Gustavsson 92 FIK Färjestaden 4,23 -0,5
2 Erika Karlsén 92 IK Hinden 4,15 -1,6
3 Nikki Kristiansson 92 FIK Färjestaden 4,02 0
4 Sofie Lundström 93 FIK Färjestaden 3,97 -0,6
5 Anna Källström 92 IK Hinden 3,78 -0,6
6 Evelina Grenmyr 93 IK Hinden 3,68 -1,4
7 Rut Källman 92 IK Hinden 3,66 -1,6 3,63
8 Elin Nilsson 92 Södra Vi IF 3,66 -1,5 3,37
9 Isabell Karlsson 91 IK Hinden 2,65 -1,1 PR
Längd P13 Vind
1 Martin Lindström 93 Oskarshamns SK 3,74 -1,3
2 Gustav Kask 93 IFK Lund 3,71 -0,7
Längd P15 Vind
1 Viktor Josefsson 91 IK Sisu 5,20 1,9 PR
2 Simon Assarsson 91 IK Sisu 4,53 1,3
3 Rasmus Göthberg 91 IK Hinden 4,20 1,4
4 Jesper Johansson 91 IK Sisu 4,15 1,3 PR
Längd F15 Vind
1 Sara Nilsson 90 Oskarshamns SK 4,61 1,4
2 Hedvig Samuelsson 91 FIK Färjestaden 4,29 0,7 PR
3 Johanna Håkansson 90 IK Hinden 4,18 0,3 PR
4 Fanny Eklund 91 IK Hinden 4,02 1,9 PR

Resultat Höjdhopp

Höjd K
1 Sofia Kask 89 IFK Lund 1,58
2 Malin Månsson 90 Oskarshamns SK 1,53 PR
Höjd M
1 Mehdi Alkhatib 87 SOIK Hellas 2,06
2 Björn Pettersson 85 Oskarshamns SK 2,02
3 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi IF 1,98
4 Christoffer Holmström 88 FI Kalmarsund 1,88 PR
5 Niclas Aldorsson 89 Oskarshamns SK 1,68 PR

Resultat Spjut

Spjut K 600gr
1 Malin Wiberg 89 FI Kalmarsund K 30,61 PR
2 Elin Palmborg 86 Oskarshamns SK K 23,58 PR
3 Birgitta Palmborg 59 Oskarshamns SK K45 20,20 PR
4 Hanna Milton 89 Södra Vi IF K 17,89 PR
Spjut M 800gr
1 Olof Hansson 86 KA2 IF M 63,54 PR
2 Bengt Loo 62 UF Contakt M40 60,11
3 Tomas Fanta 68 Oskarshamns SK M35 45,12
4 Peter Fritz 74 IK Sisu M 41,50

Resultat Kula

Kula P11 2kg
1 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 10,47 PR
2 Oliver Persson 94 IK Hinden 7,15 PR
3 Robert Johansson 94 IK Hinden 5,87 PR
4 Christoffer Bengtsson 95 OSK 4,78 PR
Kula F11 2kg
1 Hedda Liljegren 94 IK Hinden 8,65 PR
2 Beata Kristiansson 94 FIK Färjestaden 8,27 PR
3 Tova Österberg 94 FIK Färjestaden 7,42 PR
4 Thea Lundgren 94 IK Hinden 6,68 PR
5 Emma Lembke 94 IK Hinden 6,07 PR
6 Malin Lindström 95 Oskarshamns SK 6,02 PR
7 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo SK 5,75
8 Frida Lindström 95 FIK Färjestaden 5,42
9 Mikaela Berg 94 Södra Vi IF 5,40 PR
10 Marika Berg 96 Södra Vi IF 4,48 PR
Kula F13 2kg
1 Nikki Kristiansson 92 FIK Färjestaden 10,28 PR
2 Linnea Broman 93 Eksjö Södra 8,70
3 Rut Källman 92 IK Hinden 8,53 PR
4 Elin Nilsson 92 Södra Vi IF 8,30 PR
5 Sofie Lundström 93 FIK Färjestaden 8,02 PR
6 Erika Karlsén 92 IK Hinden 7,54 PR
7 Anna Källström 92 IK Hinden 7,42 PR
8 Sofie Bäck 92 Södra Vi IF 7,25 PR
9 Isabell Karlsson 92 IK Hinden 5,19 PR
Kula P15 4kg
1 Viktor Josefsson 91 IK Sisu 10,05
2 Simon Assarsson 91 IK Sisu 10,04 PR
3 Jesper Johansson 91 IK Sisu 7,98 PR
Kula F15 3kg
1 Malin Johansson 90 IK Sisu 10,58
2 Hedvig Samuelsson 91 FIK Färjestaden 7,21
3 Fanny Eklund 91 IK Hinden 6,59 PR
Kula M+M45 7,26 kg
1 Peter Fritz 74 IK Sisu 12,55
2 Stellan Broman (M45) 56 Eksjö Södra 9,27 PR
3 Mikael Johansson 78 Oskarshamns SK 9,04
4 Alexander Bengtsson 88 IK Hinden 8,04
Kula M50 6,0 kg
1 Kjell Nilsson 52 Oskarshamns SK 10,14

Resultat DM 10000 m

10000m Heat 1
1 Jonas Andersson 77 Högby IF M 33,05
2 Christer Ryman 66 Skillingaryds FK M35 33,12 1:a M35
3 Nicklas Wikner 64 Tranås AIF M40 33,29 1:a M40
4 Christer Freij 58 Oskarshamns SK M45 34,33 1:a M45
5 Dorotea Karlsson 76 IF Kville K 35,49 Utom tävlan
6 Andreas Agelii 78 IK Hakarpspojkarna M 36,46
7 Fredrik Georgsson 74 IK Hakarpspojkarna M 36,53
8 Morgan Nilsson 71 OK Njudung M 36,55
9 Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF M50 37,06 1:a M50
10 Tony Zetterström 67 Målilla Mörlunda M35 37,40 2:a M35
11 Christer Svensson 69 Växjö LK M35 37,49 3:a M35
12 Sandy Bengtsson 63 OSK M40 37,55 2:a M40
13 Geir Inge Folkestad 68 Anderstorp M35 38,06 4:a M35
14 Michael Engström 65 OK Njudung M40 39,02 3.a M40
15 Lennart Adolfsson 62 Anderstorp M40 40,31 4:a M40
10000m Heat 2
1 Hans Eriksson 48 Eksjö Södra M55 39,41 1.a M55
2 Tomas Jonsson 63 Oskarshamns SK M40 40,32 5:a M40
3 Håkan Englund 59 Oskarshamns SK M45 41,33 2.a M45
4 Dan Dahlström 57 Oskarshamns SK M45 42,27 3:a M45
5 Katarina Nilsson 56 Högby IF K45 43,22 1:a K + K45
6 Susanne Zetterström 66 Målilla Mörlunda K35 45,39 2:a K + 1:a K35
7 Kjell Linder 30 Väckelsångs IK M75 46,42 1:a M75
8 Dan Rundqvist 67 Lessebo OK M35 46,45 5.a M35
9 Wåge Gustavsson 47 Tranås AIF M55 47,09 2:a M55
10 Håkan Andersson 45 Skillingaryds FK M60 47,13
11 Lilian Brorsson 47 Högby IF K55 47,49 3:a K + 1:a K55
12 Måd Thorsell 45 Växjö LK K60 50,59 4:a K + 1: K60
13 Håkan Sjöö 40 Växjö LK M65 51,09 1:a M65
14 Esbjörn Svensson 40 OSK M65 52,55 2:a M65
15 Conny Andersson 37 Villstad GIF M65 53,47 3:a M65
16 Lars Amoson 38 Växjö LK M65 59,30 1:a ;M60
Folke Lindqvist 47 Eksjö Södra M55 DNF
10000m M samlad lista
1 Jonas Andersson 77 Högby IF M 33,05
2 Christer Ryman 66 Skillingaryds FK M35 33,12 1:a M35
3 Nicklas Wikner 64 Tranås AIF M40 33,29 1:a M40
4 Christer Freij 58 Oskarshamns SK M45 34,33 1:a M45
5 Andreas Agelii 78 IK Hakarpspojkarna M 36,46
6 Fredrik Georgsson 74 IK Hakarpspojkarna M 36,53
7 Morgan Nilsson 71 OK Njudung M 36,55
8 Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF M50 37,06 1:a M50
9 Tony Zetterström 67 Målilla Mörlunda M35 37,40 2:a M35
10 Christer Svensson 69 Växjö LK M35 37,49 3:a M35
11 Sandy Bengtsson 63 OSK M40 37,55 2:a M40
12 Geir Inge Folkestad 68 Anderstorp M35 38,06 4:a M35
13 Michael Engström 65 OK Njudung M40 39,02 3.a M40
14 Hans Eriksson 48 Eksjö Södra M55 39,41 1.a M55
15 Lennart Adolfsson 62 Anderstorp M40 40,31 4:a M40
16 Tomas Jonsson 63 Oskarshamns SK M40 40,32 5:a M40
17 Håkan Englund 59 Oskarshamns SK M45 41,33 2.a M45
18 Dan Dahlström 57 Oskarshamns SK M45 42,27 3:a M45
19 Kjell Linder 30 Väckelsångs IK M75 46,42 1:a M75
20 Dan Rundqvist 67 Lessebo OK M35 46,45 5.a M35
21 Wåge Gustavsson 47 Tranås AIF M55 47,09 2:a M55
22 Håkan Andersson 45 Skillingaryds FK M60 47,13 1:a M60
23 Håkan Sjöö 40 Växjö LK M65 51,09 1:a M65
24 Esbjörn Svensson 40 OSK M65 52,55 2:a M65
25 Conny Andersson 37 Villstad GIF M65 53,47 3:a M65
26 Lars Amoson 38 Växjö LK M65 59,30
Folke Lindqvist 47 Eksjö Södra M55 DNF
10000m K samlad lista
1 Katarina Nilsson 56 Högby IF K45 43,22 1:a K + K45
2 Susanne Zetterström 66 Målilla Mörlunda K35 45,39 2:a K + 1:a K35
3 Lilian Brorsson 47 Högby IF K55 47,49 3:a K + 1:a K55
4 Måd Thorsell 45 Växjö LK K60 50,59 4:a K + 1: K60
u tävlan Dorotea Karlsson 76 IF Kville K 35,49
Uppdaterad: 22 JUN 2008 14:55

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info