Hoppa till sidans innehåll

Resultat Klubbmästerskap 2005


Resultat Klubbmästerskap 2005
Idrottsplatsen 20 augusti - 21 september

Samtliga deltagare tillhör Oskarshamns SK om inte annat anges


Resultat 60 m   

60m - Heat 1 Vind -1,5
1 Wilma Pernius-98 F9 11,6
2 Sara Hultman-98 F9 13,1
3 Anna Nilsson-98 F9 14,0
4 Hanna Gräntz-98 F9 14,0
60m - Heat 2 Vind -1,1
1 Evelina Karlsson.94 F11 12,2
2 Ludvig Karlsson-97 P9 12,9
3 Ivan Ek-97 P9 13,3
4 Colin Estay-98 P9 14,1
60m - Heat 3 Vind -0,3
1 Hilda Tove-96 F9 11,6
2 Madelene Sjöö-97 F9 13,2
3 Johanna Nilsson-98 F9 14,2
4 Lovisa Helander-98 F9 16,0

Resultat 100 m  

100m - Heat 1 Vind -0,4
1 Malin Månsson-90 F15 13,6
2 Ida Carlsson-91 F14 13,6
3 Josefine Gabrielsson-92 F13 14,5
4 Sven Lundström-34 M70 16,4
100m - Heat 2 Vind +0,5
1 Björn Pettersson-85 M 11,6
2 Arne Palmborg-60 M45 13,2
3 Krister Andersson-74 M 13,3
4 Tobias Bladh-77 M 13,4
100m - Heat 3 Vind +1,4
1 Adrian Karlsson-96 P9 15,7
2 Emilia Karlsson-96 F9 18,3
3 Ludvig Karlsson-97 P9 19,8
4 Linda Karlsson-96 F9 19,8
100m - Heat 4 Vind +1,1
1 Rasmus Karlsson-92 P13 15,5
2 Henrik Karlsson-95 P10 16,5
3 Olle Dahlström-96 P9 16,8
4 Oskar Karlsson-96 P9 16,9
100m - Heat 5 Vind +0,4
1 Jenny Nilsson-85 K 12,3
2 Sara Nilsson-90 F15 13,6
3 Robert Nilsson-94 P11 16,1

Resultat 200 m   

200m heat 1 Vind +1,1
1 Josefine Gabrielsson-92 F13 29,7
2 Maja Dahlström-93 F12 32,5
3 Robert Nilsson-94 P11 33,1
200m Heat 2 Vind +0,4
1 Frida Hjelm-88 F17 28,0
2 Malin Månsson-90 F15 28,3
3 Ida Carlsson-91 F14 28,7
4 Emelie Gabrielsson-88 F17 29,1
200m heat 3 Vind +1,4
1 Ted Jonsson-82 M 23,9
2 Fredrik Svensson-86 P19 24,0

Resultat 60 m häck   

60m häck vind -0,7
1 Josefine Gabrielsson-92 F13 13,3

Resultat 110 m häck   

110m häck vind -1,0
1 Björn Pettersson-85 M 18,4
2 Tomas Fanta-68 M35 21,1

Resultat 300 m häck   

1 Emelie Gabrielsson-88 F17 52,1

Resultat Längdhopp   

Längd P9 Resultat Vind
1 Adrian Karlsson-96 3,51 +0,6
2 Ivan Ek-97 2,48 +0,9
3 Colin Estay-98 2,28 +0,6
4 Ludvig Karlsson-97 1,94 -1,0
Längd F9
1 Hilda Tove-96 2,98 +0,4
2 Wilma Pernius-98 2,86 0,0
3 Sara Hultman-98 2,39 +0,2
4 Anna Nilsson-98 2,34 +0,9
5 Hanna Gräntz-98 2,17 +0,9
6 Madelene Sjöö-97 2,10 -0,9
7 Johanna Nilsson-98 1,64 +0,2
8 Lovisa Helander-98 1,61 -0,1
Längd F11
1 Evelina Karlsson.94 2,70 -0,9
Längd F13
1 Josefine Gabrielsson-92 4,20 +0,9
Längd P13
1 Patrik Nilsson-92 4,51 +0,9
Längd F14
1 Ida Carlsson-91 5,06 +0,5
Längd F15
1 Malin Månsson-90 4,67 +0,0
2 Sara Nilsson-90 4,47 -0,4
Längd F17
1 Frida Hjelm-88 5,12 +0,2
2 Gabriella Ericsson-89 Södra Vi IF 4,69 +0,9
3 Emelie Gabrielsson-88 4,08 -0,1
Längd P17
1 Niklas Aldorsson-89 4,70 +1,0
Längd F19
1 Elin Palmborg-86 4,80 +1,7
Längd M
1 Mikael Johansson-78 4,07 +1,5

Resultat tresteg   

Tresteg P11 - Zon
1 Robert Nilsson-94 8,09 +1,4
Tresteg F13 - Zon
1 Josefine Gabrielsson-92 8,70 +0,7
Tresteg F14
1 Ida Carlsson-91 10,54 +1,2 Klubbrekord K, F14
Tresteg F15
1 Malin Månsson-90 9,83 +1,1
Tresteg M
1 Björn Pettersson-85 12,99 +1,1
Tresteg M35
1 Tomas Fanta-68 11,44 +1,7
Tresteg M45
1 Arne Palmborg-60 10,27 +1,3

Resultat höjdhopp   

Höjd P9
1 Olle Dahlström-97 1,10
2 Adrian Karlsson-96 1,05
2 Henrik Karlsson-97 0,95
4 Colin Estay-98 0,70
Höjd F9
1 Hilda Tove-96 1,00
2 Anna Nilsson-98 0,80
3 Sara Hultman-98 0,75
4 Wilma Pernius-98 0,75
5 Lovisa Helander-98 0,70
6 Madelene Sjöö-97 0,70
Höjd P10
1 Christoffer Bengtsson-95 1,00
Höjd P11
1 Robert Nilsson-94 1,10
Höjd F11
1 Josefine Nilsson-94 1,10
2 Evelina Karlsson-94 0,90
Höjd F12
1 Maja Dahlström-93 1,28
Höjd F14
1 Ida Carlsson-91 1,60
Höjd F15
1 Malin Månsson-90 1,49
Höjd F17
1 Emelie Gabrielsson-88 1,30
Höjd F19
1 Elin Palmborg-86 1,46
Höjd M
1 Björn Pettersson-85 2,00
2 Tobias Bladh-77 1,40
3 Krister Andersson-74 1,35
Höjd Veteraner
1 Hans Tove-57 M45 1,40
2 Krister Karlsson-59 M45 1,40
3 Sandy Bengtsson-63 M40 1,25
4 Sven Lundström-34 M70 1,00

Resultat kula  

Kula P9 (2 kg)
1 Henrik Karlsson-97 5,24
Kula P10 (2 kg)
1 Christoffer Bengtsson-95 5,22
Kula P11 (2 kg)
1 Robert Nilsson-94 11,59
Kula F11 (2 kg)
1 Josefine Nilsson-94 5,82
Kula F13 (2 kg)
1 Josefine Gabrielsson-92 8,83
Kula (3 kg)
1 Ida Carlsson-91 F14 8,29
1 Malin Månsson-90 F15 7,66
1 Emelie Gabrielsson-88 F17 8,33
Kula (4,0 kg)
1 Elin Palmborg-86 K 6,01
1 Sven Lundström-34 M70 7,34
Kula  (6 kg)
1 Thomas Karlsson-54 M50 7,21
Kula (7,26 kg)
1 Björn Pettersson-85 M 10,48
2 Mikael Johansson-78 M 8,81
3 Hans Tove-57 M45 6,38

Resultat Kast med liten boll  

1 Adrian Karlsson-96 P9 23,26
2 Ludvig Karlsson-97 P9 15,75
3 Ivan Ek-97 P9 11,02
4 Colin Estay-98 P9 9,96
1 Madelene Sjöö-97 F9 17,13
2 Hilda Tove-96 F9 13,80
3 Sara Hultman-98 F9 11,05
4 Anna Nilsson-98 F9 8,51
5 Johanna Nilsson-98 F9 8,50
6 Wilma Pernius-98 F9 6,24
7 Lovisa Helander-98 F9 4,90
8 Hanna Gräntz-98 F9 4,73
1 Evelina Karlsson.94 F11 15,35

Resultat Diskus   

Diskus 0,6kg
1 Robert Nilsson-94 P11 22,95
1 Josefine Gabrielsson-92 F13 17,48
1 Ida Carlsson-91 F14 20,80
1 Malin Månsson-90 F15 19,50
Diskus 1,0kg
1 Johanna Lundmark-89 Södra Vi IF F17 30,82
2 Emelie Gabrielsson-88 F17 15,77
1 Elin Palmborg-86 K 18,01
1 Sven Lundström-34 M70 19,6
Diskus 1,5kg
1 Anders Rotviker-46 M55 17,86
1 Niclas Aldorsson-89 P17 16,78
1 Thomas Karlsson-54 M50 20,78
Diskus 2,0 kg
1 Stefan Fredriksson-58 Södra Vi IF M45 40,79
2 Björn Pettersson-85 M 27,49
3 Mikael Johansson-78  M 21,71
3 Martin Andersson-75 M 17,87

Resultat Slägga   

Slägga 3 kg
1 Ida Carlsson-91 F14 17,25
1 Malin Månsson-90 F15 16,25
1 AnnLIs Hellsten-52 K50 23,33
Slägga 4 kg
1 AnnLIs Hellsten-52 K50 21,38
2 Elin Palmborg-86 K 18,14
1 Sven Lundström-34 M70 7,34
Slägga 6 kg
1 Thomas Karlsson-54 M50 13,90
Slägga 7,26 kg
1 Björn Pettersson-85 M 17,43
2 Mikael Johansson-78 M 17,05
3 Arne Palmborg-60 M45 13,59

Resultat Stav   

1 Tomas Fanta-68 M35 3,40
2 Björn Pettersson-85 M 2,50
3 Tobias Bladh-77 M 2,00
1 Elin Palmborg-86 F19 1,80
1 Emelie Gabrielsson-88 F17 1,40
1 Alexander Kjellin-90 P15 2,00
1 Malin Månsson-90 F15 1,90
1 Ida Carlsson-91 F14 2,00
Josefine Gabrielsson F13 DNF

Resultat Spjut   

Spjut 400gr
1 Patrik Nilsson-92 P13 11,90
1 Ida Carlsson-91 F14 23,56
1 Malin Månsson-90 F15 15,33
Spjut 600gr
1 Frida Hjelm-88 F17 26,01
1 Elin Palmborg-86 F19 20,79
Spjut 700gr
1 Niklas Aldorsson-89 P17 23,72
1 Anders Rotviker-46 M55 22,17
Spjut 800gr
1 Mikael Johansson-78 M 26,89

Resultat 400 m   

400m heat 1
1 Martin Andersson-75 M 58,2
2 Sandy Bengtsson-63 M40 58,9
3 Hans Tove-57 M45 59,5
4 Krister Andersson-74 M 60,5
5 Sverker Ivarsson-76 M 61,7
6 Ola Wiberg-76 M 63,5
400m heat 2
1 Krister Karlsson-59 M45 60,5
2 Maja Dahlström-93 F12 74,1
3 Sven Lundström-34 M70 75,1

Resultat 600 m   

1 Adrian Karlsson-96 P9 2,19,4
2 Ivan Ek-97 P9 2,45,5
3 Colin Estay-98 P9 3,04,6
1 Wilma Pernius-98 F9 2,43,9
2 Lovisa Helander-98 F9 2,51,0
3 Johanna Nilsson-98 F9 2,58,3
4 Sara Hultman-98 F9 2,59,7
5 Madelene Sjöö-97 F9 3,08,6
6 Anna Nilsson-98 F9 3,24,1
7 Hanna Gräntz-98 F9 3,25,7
1 Evelina Karlsson.94 F11 3,25,2

Resultat 800 m   

800m heat 1
1 Fredrik Nilsson-86 P19 2,16,4
2 Krister Andersson-74 M 2,26,4
3 Emelie Gabrielsson-88 F17 2,38,9
4 Josefine Gabrielsson-92 F13 2,56,3
5 Sven Lundström-34 M70 3,02,2
6 Maja Dahlström-93 F12 3,04,4
800m heat 2
1 Rasmus Karlsson-92 P13 3,00,2
2 Adrian Karlsson-96 P9 3,04,8
3 Henrik Karlsson-95 P10 3,09,6
4 Oskar Karlsson-96 P9 3,19,6
5 Emilia Karlsson-96 F9 3,45,3
6 Linda Karlsson-96 F9 3,56,1

Resultat 1000 m   

1 Hans Tove-57 M45 2,54,6
2 Olivia Bergvall-88 F17 3,09,9
3 Patrik Nilsson-92 P13 3,10,2
4 Emma Nilsson-90 F15 3,42,9
5 Josefine Nilsson-94 F11 3,55,8
6 Henrik Carlsson-97 P9 4,29,8

Resultat 1500 m   

1 Hans Tove-57 M45 4,41,2
2 Sandy Bengtsson-63 M40 4,43,1
3 Sverker Ivarsson-76 M 5,30,8
4 Sven Lundström-34 M70 6,31,4

Resultat 5000 m  

1 Sandy Bengtsson-63 M40 18,54,0
2 Ola Wiberg-76 M 19,11,6

Resultat Tiokamp   

Tiokamp M
1 Björn Pettersson-85 M 4375p
(12,0 - 6,10 - 9,28 - 1,97 - 59,6 - 20,4 - 24,49 - 2,10 - 34,43 - 5,41,9)
2 Tomas Fanta-68 M35 4348p
(12,6 - 5,59 - 9,75 - 1,61 - 61,4 - 21,3 - 28,99 - 3,60 - 45,91 - 5,45,2)
3 Krister Andersson-84 M 2624p
(13,4 - 4,70 - 7,63 - 1,31 - 61,4 - x - 15,63 - 1,50 - 23,73 - 5,08,3)
4 Tobias Bladh-77 M 2494p
(13,7- 4,17 - 8,61 - 1,34 - 65,6 - 23,7 - 17,88 - 2,30 - 32,91 - 6,33,6)
5 Alexander Kjellin-90 P15 1234p
(13,9 - 4,37 - x - 1,40 - 67,2 - x - x - 2,10 - x - x)
Tiokamp P15
1 Alexander Kjellin-90 P15 3186p
(13,9 - 4,37 - 8,62 - 1,40 - 67,2 - x - 21,55 - 2,10 - 23,72 - x)
Delresultat - 100m Vind -1,0 Resultat Poäng
1 Björn Pettersson-85 M 12,0 605
2 Tomas Fanta-68 M35 12,6 495
3 Krister Andersson-74 M 13,4 365
4 Tobias Bladh-77 M 13,7 321
1 Alexander Kjellin-90 P15 13,9 478
Delresultat - Längd Vind
1 Björn Pettersson-85 M 6,10 +0,4 608
2 Tomas Fanta-68 M35 5,59 -0,9 500
3 Krister Andersson-74 M 4,70 +0,6 326
4 Tobias Bladh-77 M 4,17 +0,0 234
1 Alexander Kjellin-90 P15 4,37 -0,1 457
Delresultat - Kula (7,26 kg)
1 Tomas Fanta-68 M35 9,75 471
2 Björn Pettersson-85 M 9,28 443
3 Tobias Bladh-77 M 8,61 403
4 Krister Andersson-74 M 7,63 344
Kula (5,0 kg)
1 Alexander Kjellin-90 P15 8,62 431
Delresultat - Höjd
1 Björn Pettersson-85 M 1,97 776
2 Tomas Fanta-68 M35 1,61 472
3 Tobias Bladh-77 M 1,34 276
4 Krister Andersson-74 M 1,31 257
1 Alexander Kjellin-90 P15 1,40 463
Delresultat - 400m
1 Björn Pettersson-85 M 59,6 422
2 Tomas Fanta-68 M35 61,4 362
3 Krister Andersson-74 M 61,4 362
4 Tobias Bladh-77 M 65,6 239
1 Alexander Kjellin-90 P15 67,2 279
Delresultat - 110m häck Vind +0,1
1 Björn Pettersson-85 M 20,4 300
2 Tomas Fanta-68 M35 21,3 238
3 Tobias Bladh-77 M 23,7 105
  Krister Andersson-74 M DNF 0
80m häck
1 Alexander Kjellin-90 P15 16,4 51
Delresultat - Diskus (2 kg)
1 Tomas Fanta-68 M35 28,99 445
2 Björn Pettersson-85 M 24,49 357
3 Tobias Bladh-77 M 17,88 233
4 Krister Andersson-74 M 15,63 191
Diskus (1 kg)
1 Alexander Kjellin-90 P15 21,55 372
Delresultat - Stav
1 Tomas Fanta-68 M35 3,60 509
2 Tobias Bladh-77 M 2,30 199
3 Björn Pettersson-85 M 2,10 159
4 Krister Andersson-74 M 1,50 54
1 Alexander Kjellin-90 P15 2,10 368
Delresultat - Spjut (800 g)
1 Tomas Fanta-68 M35 45,91 528
2 Björn Pettersson-85 M 34,43 362
3 Tobias Bladh-77 M 32,91 340
4 Krister Andersson-74 M 23,73 212
Spjut (600 g)
1 Alexander Kjellin-90 P15 23,72 338
Delresultat - 1500m
1 Krister Andersson-74 M 5,08,3 513
2 Björn Pettersson-85 M 5,41,9 343
3 Tomas Fanta-68 M35 5,45,2 328
4 Tobias Bladh-77 M 6,33,6 144
  Alexander Kjellin-90 P15 DNF 0

Resultat Sjukamp   

1 Elin Palmborg-86 K 2788p
(18,9 - 1,39 - 6,39 - 29,1 - 4,58 - 21,05 - 3,04,1)
2 Emelie Gabrielsson-88 F17 2106p
( x - 1,36 - x - 29,6 - 4,06 - 16,27 - 2,37,6)
3 Malin Månsson-90 F15 1708p
( x - 1,51 - x - 28,1 - 4,68 - x - x)
4 Ida Carlsson-91 F14 1641p
( x - 1,57 - x - 28,1 - 4,12 - x - x)
5 Josefine Gabrielsson-92 F13 940p
( x - 1,39 - x - 30,4 - x - x - x)
Sjukamp F17
1 Emelie Gabrielsson-88 F17
( 19,7 - 1,36 - 8,66 - 29,6 - 4,06 - 16,27 - 2,37,6) 3130p
Sexkamp F14-15
Malin Månsson-90 F15 3403p
( 13,3 - 1,51 - 7,31 - 28,1 - 4,68 - 15,78 - 1,50,2)
Ida Carlsson-91 F14 2962p
( x - 1,57 - 8,58 - 4,12 - 23,49 - 1,53,1)
Femkamp F13 Spjut ej boll
Josefine Gabrielsson-92 F13 3431p
( 13,0 - 4,29 - 15,36 - 1,39 - 1,55,8)
Delresultat Resultat Poäng
100m häck (84 cm) Vind -0,1
1 Elin Palmborg-86 K 18,9 377
100m häck (76,2 cm) vind -0,1
1 Emelie Gabrielsson-88 F17 19,7 374
80m häck (76,2 cm) vind -0,5
1 Malin Månsson-90 F15 13,3 608
Ida Carlsson-91 F14 DNF 0
60m häck (76,2 cm) vind 0,0
1 Josefine Gabrielsson-92 F13 13,0 514
Höjd
1 Elin Palmborg-86 K 1,39 502
1 Emelie Gabrielsson-88 F17 1,36 442
1 Ida Carlsson F14 1,57 889
2 Malin Månsson-90 F15 1,51 818
1 Josefine Gabrielsson-92 F13 1,39 860
Kula (4 kg)
1 Elin Palmborg-86 K 6,39 296
Kula (3 kg)
1 Emelie Gabrielsson-88 F17 8,66 481
Kula (3 kg)
1 Ida Carlsson F14 8,58 595
2 Malin Månsson-90 F15 7,31 459
Kula (2 kg)
1 Josefine Gabrielsson-92 F13 8,07 utom tävl.
200m Vind +0,5
1 Malin Månsson-90 K 28,1 604
2 Ida Carlsson K 28,1 604
3 Elin Palmborg-86 K 29,1 529
4 Josefine Gabrielsson-92 K 30,4 438
1 Emelie Gabrielsson-88 F17 29,6 578
Längd
1 Elin Palmborg-86 K 4,58 +1,2 448
1 Emelie Gabrielsson-88 F17 4,06 +1,3 407
1 Malin Månsson-90 F15 4,68 +1,3 708
2 Ida Carlsson F14 4,12 +0,9 519
Längd (Zon)
1 Josefine Gabrielsson-92 F13 4,29 +0,6 729
Spjut (600 g)
1 Elin Palmborg-86 K 21,05 308
1 Emelie Gabrielsson-88 F17 16,27 297
Spjut (400 g)
1 Ida Carlsson F14 23,49 469
2 Malin Månsson-90 F15 15,78 249
1 Josefine Gabrielsson-92 F13 15,36 499
800m
1 Elin Palmborg-86 K 3,04,1 328
1 Emelie Gabrielsson-88 F17 2,37,6 551
600m
1 Malin Månsson-90 F15 1,50,2 561
2 Ida Carlsson F14 1,53,1 490
1 Josefine Gabrielsson-92 F13 1,55,8 829
Uppdaterad: 22 JUN 2008 15:00

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info