Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästerskap 30/8-4/10-2006


Resultatlista Klubbmästerskap 30 aug - 04 okt
Oskarshamns SK
Tävlingsledare: Thomas Karlsson 0491-84116
Eltid om inte annat anges
30-aug
200m heat 1 Vind -0,4
1 Maja Dahlström-93 F13 30,94
2 Josefine Nilsson-94 F12 31,37
3 Christoffer Bengtsson-95 P11 35,51
4 Fredrik Juhlin-94 P12 38,58
200m heat 2 Vind -0,7
1 Olivia Bergvall-88 F19 27,64
2 Ida Carlsson-91 F15 27,81
3 Emelie Gabrielsson-88 F19 28,09
4 Josefine Gabrielsson-92 F14 28,69
200m heat 3 Vind -0,5
1 Sandy Bengtson-63 M40 27,61
2 Sven Lundström-34 M70 34,01
3 HenrikCarlsson-97 P9 38,11
4 Anna Juhlin-00 F9 47,82
200m Heat 4 Vind-0,9
1 Emilia Ivarsson-97 F9 40,89
2 Wilma Pernius-98 F9 41,78
3 Matilda Andersson-97 F9 46,66
4 Ebba Andersson-99 F9 47,54
5 Lova Sandelius-00 F9 55,66
200m heat 5 Vind-0,5
1 Krister Andersson-74 M 28,98
2 Alexandra Wallentin-96 F10 48,82
Kula 2kg
1 HenrikCarlsson-97 P9 5,78
1 Christoffer Bengtsson-95 2kg P11 6,34
2 Daniel Bjarnestig-95 P11 5,58
1 Evelina Sjösten-95 F11 4,34
1 Robert Nilsson-94 3kg P12 11,20
2 Fredrik Juhlin-94 P12 7,51
1 Emma Swahn-94 2kg F12 6,98
2 Hanna Bjarnestig-94 F12 4,72
1 Josefine Gabrielsson-92 2kg F14 7,22
1 Ida Carlsson-91 3kg F15 9,17
1 Mikael Johansson 7,26kg M 8,49
1 Emelie Gabrielsson-88 4,0kg K 7,49
2 Jenny Hedersjö-72 K 6,28
Veteraner M 7,26kg
1 Tomas Fanta-68 M35 9,38
2 Conny Bjarnestig-71 M35 8,35
3 Stefan Helander-66 M40 7,13
4 Peter Juhlin-60 M45 5,81
Veteraner M 6,0kg
1 Kjell Nilsson-52 M50 10,03
2 Thomas Karlsson-54 M50 7,16
Veteraner M 4,0kg
1 Sven Lundström-34 M70 7,05
Veteraner K 4,0kg
1 Lena Karlsson-64 K40 6,09
06-sep
600m Manuell tid
1 Josefine Nilsson-94 F12 1,51,3
2 Evelina Sjösten-95 F11 2,01,0
3 Johan Sandsten-95 P11 2,06,5
4 Christoffer Bengtsson-95 P11 2,10,0
5 Wilma Pernius-98 F9 2,54,8
Matilda Ågren-96 F10 DNF
Robert Jägenius-96 P10 DNF
800m heat 1 Manuell tid
1 Olivia Bergvall-88 F19 2,25,6
2 Emelie Gabrielsson-88 F19 2,26,9
3 Emma Nilsson-90 F17 2,38,5
4 Malin Månsson-90 F17 2,40,4
5 Ida Carlsson-91 F15 2,52,0
6 Maja Dahlström-93 F13 2,54,4
800m heat 2 Manuell tid
1 Patrik Nilsson-92 P14 2,11,3
2 Hans Tove-57 M45 2,14,1
3 Sandy Bengtsson-63 M40 2,14,6
4 Stefan Helander-66 M40 2,22,4
5 Sven Lundström-34 M70 3,11,5
09-sep
60m Vind -1,7
1 Daniel Bjarnestig-95 P11 10,25
2 Henric Carlsson-97 P9 10,37
3 Olle Dahlström-96 P10 10,40
4 Jimmie Andersson-98 P9 12,30
5 Anna Juhlin-00 F9 12,87
80m Vind -2,2
1 Robert Nilsson-94 P12 12,11
2 Josefine Nilsson-94 F12 12,21
3 Hanna Bjarnestig-94 F12 12,63
4 Fredrik Juhlin-94 P12 13,73
100m heat 1 Vind -1,8
1 Ida Carlsson-91 F15 13,22
2 Olivia Bergvall-88 F19 13,52
3 Malin Månsson-90 F17 13,82
4 Josefine Gabrielsson-92 F14 14,00
100m heat 2 Vind -1,9
1 Daniel Gustavsson-81 M 13,04
2 Conny Bjarnestig-71 M35 15,47
3 Jenny Hedersjö-72 K 15,97
4 Sven Lundström-34 M70 16,92
60m häck Vind -0,9
1 Josefine Nilsson-94 F12 13,38
80m häck Vind -1,8
1 Josefine Gabrielsson-92 F14 14,54
100m häck Vind -1,6
1 Malin Månsson-90 F17 18,14
Höjd
P9
1 Henric Carlsson-97 1,05
2 Jimmie Andersson-98 0,80
P10
1 Olle Dahlström-96 1,25
P11
1 Daniel Bjarnestig-95 1,05
P12
1 Robert Nilsson-94 1,35
2 Fredrik Juhlin-94 1,10
F12
1 Josefine Nilsson-94 1,35
F14
1 Josefine Gabrielsson-92 1,40
F15
1 Ida Carlsson-91 1,55
F17
1 Malin Månsson-90 1,45
M
1 Daniel Gustavsson-81 1,55
K
1 Jenny Hedersjö-72 1,15
Veteraner
1 Conny Bjarnestig-71 M35 1,40
2 Sven Lundström-34 M70 1,05
13-sep
300m heat 1
1 Wincent Franzén-99 P9 1,04,87
2 Emilia Ivarsson-97 F9 1,05,45
3 Jamie Towsen-98 P9 1,15,63
4 Lovisa Wärlinge-00 F9 1,19,24
5 Andreas Unosson-01 P9 1,26,62
6 Hugo Karlsson-01 P9 1,55,61
300m heat 2
1 Johan Sandsten-95 P11 56,91
2 Robert Jägenius-96 P10 58,11
3 Henrik Carlsson-97 P9 59,04
4 Christoffer Bengtsson-95 P11 59,23
5 Ebba Persson-96 F10 1,02,05
6 Matilda Ågren-96 F10 1,04,40
7 Stefan Andersson-96 P10 1,05,51
8 Alice Strömberg-97 F9 1,05,85
300m heat 3
1 Patrik Nilsson-92 P14 40,44
2 Ida Carlsson-91 F15 43,44
3 Josefine Gabrielsson-92 F14 44,36
4 Josefine Nilsson-94 F12 49,05
400m heat 1
1 Evelina Sjösten-95 F11 1,12,96
2 Johan Sandsten-95 P11 1,13,27
3 Alice Strömberg-97 F9 1,39,43
4 Jamie Towsen-98 P9 1,39,59
5 Wilma Pernius-98 F9 1,53,27
6 Alexandra Vallentin-96 F10 1,57,37
7 Elin Enoksson-96 F10 1,58,48
400m heat 2
1 Sandy Bengtsson-63 M40 59,38
2 Emelie Gabrielsson-88 F19 60,06
3 Stefan Helander-66 M40 60,39
4 Hans Tove-57 M45 60,58
5 Malin Månsson-90 F17 63,17
6 Sven Lundström-34 M70 74,5m
Tresteg Hoppzon Vind
1 Henrik Carlsson-97 P9 7,33 +0,2
2 Stefan Andersson-96 P10 6,41 -0,2
F14 Planka
1 Josefine Gabrielsson-92 F14 9,12 +0,2
F15
1 Ida Carlsson-91 F15 10,54 +0,9
F17
1 Malin Månsson-90 F17 9,67 +1,1
Veteraner
1 Stefan Helander-66 M40 8,81 +0,7
16-sep
1500m Manuell tid
1 Sandy Bengtsson-63 M40 4,55,0
2 Sofie Barkstedt-86 K 5,02,1
3 Emelie Gabrielsson-88 F19 5,27,0
4 Josefine Gabrielsson-92 F14 5,37,8
5 Christoffer Bengtsson-95 P11 6,07,4
Längd Hoppzon
P9 Vind
1 Henrik Carlsson-97 P9 3,64 -0,1
P11
1 Christoffer Bengtsson-95 P11 3,70 -1,5
P13
1 Jacob Carlsson-93 P13 4,89 0,0
F12
1 Josefine Nilsson-94 F12 4,01 -0,9
Längd Planka
F14
1 Josefine Gabrielsson-92 F14 4,36 0,0
F15
1 Ida Carlsson-91 F15 5,20 -0,2
Veteraner
1 Sven Carlsson-61 M45 5,32 0,0
2 Arne Palmborg-60 M45 5,08 -0,3
3 Sven Lundström-34 M70 3,10 0,0
20-sep
300m häck Manuell tid
1 Emelie Gabrielsson-88 F19 48,3
2 Malin Månsson-90 F17 49,6
3 Josefine Gabrielsson-92 F14 49,9
Stav
1 Malin Månsson-90 F17 1,90
2 Josefine Gabrielsson-92 F14 1,60
3 Thomas Karlsson-54 M50 1,50
Boll
F9
1 Wilma Pernius-98 14,80
2 Kelly Townsend-97 14,50
3 Alice Strömberg-97 11,90
4 Emilia Ivarsson-97 8,90
5 Anna Juhlin-00 8,25
6 Tuva Karhu-99 7,10
7 Alexandra Wallentin-97 4,70
Agnes Jangfalk-01 4,30
F10
1 Matilda Ågren-96 20,70
P9
1 Henrik Carlsson-97 25,75
2 Wincent Franzén-99 18,40
3 Jamie Towsen-98 16,80
4 Erik Sandsten-98 16,70
5 Jesper Karhu-97 14,70
6 Andreas Unosson-02 8,50
7 Hugo Karlsson-01 4,55
P10
1 Robert Jägenius-96 30,15
2 Gustav Hagman-96 26,10
3 Stefan Andersson-96 25,20
P11
1 Johan Sandsten-95 27,10
23-24 sep
Tiokamp M
1 Björrn Pettersson-85 M 5336p
2 Tomas Fanta-68 M35 4168p
3 Daniel Gustavsson-82 M 3897p
4 Sandy Bengtsson-63 M40 2659p
Delresultat
100m heat 1 Vind +1,0 Poäng
1 Björrn Pettersson-85 M 11,61 730
2 Daniel Gustavsson-82 M 12,55 547
3 Sandy Bengtsson-63 M40 13,56 377
100m heat 2
1 Tomas Fanta-68 M35 12,1m 586
Längd Vind
1 Björrn Pettersson-85 M 6,34 0,0 661
2 Tomas Fanta-68 M35 6,06 0,0 600
3 Daniel Gustavsson-82 M 5,33 -0,9 447
4 Sandy Bengtsson-63 M40 4,15 -0,6 230
Kula 7,26kg
1 Björrn Pettersson-85 M 10,81 534
2 Daniel Gustavsson-82 M 9,17 436
3 Tomas Fanta-68 M35 9,05 429
4 Sandy Bengtsson-63 M40 5,57 224
utom tävlan
Kjell Nilsson-52 M50 9,40
Höjd
1 Björrn Pettersson-85 M 1,93 740
2 Tomas Fanta-68 M35 1,60 464
3 Daniel Gustavsson-82 M 1,54 419
4 Sandy Bengtsson-63 M40 1,36 290
400m
1 Björrn Pettersson-85 M 55,07 596
2 Sandy Bengtsson-63 M40 59,66 425
3 Daniel Gustavsson-82 M 1,02,03 347
4 Tomas Fanta-68 M35 1,07,66 190
110m häck Vind 1,3
1 Björrn Pettersson-85 M 17,55 568
2 Daniel Gustavsson-82 M 19,73 371
3 Tomas Fanta-68 M35 21,22 259
4 Sandy Bengtsson-63 M40 28,61 0
Diskus
1 Tomas Fanta-68 M35 29,65 458
2 Daniel Gustavsson-82 M 23,37 336
3 Björrn Pettersson-85 M 23,29 334
4 Sandy Bengtsson-63 M40 14,77 176
Stav
1 Tomas Fanta-68 M35 3,60 509
2 Daniel Gustavsson-82 M 2,70 286
3 Björrn Pettersson-85 M 2,60 264
4 Sandy Bengtsson-63 M40 1,80 103
Spjut
1 Tomas Fanta-68 M35 42,02 471
2 Daniel Gustavsson-82 M 37,29 403
3 Björrn Pettersson-85 M 36,89 397
4 Sandy Bengtsson-63 M40 25,08 231
1500m
1 Sandy Bengtsson-63 M40 4,52,57 603
2 Björrn Pettersson-85 M 5,08,42 512
3 Daniel Gustavsson-82 M 5,50,36 305
4 Tomas Fanta-68 M35 6,16,16 202
Sjukamp F19
1 Emelie Gabrielsson-88 3425p
2 Olivia Bergvall-88 3374p
Delresultat
100m häck 84,0 Vind 1,2
1 Emelie Gabrielsson-88 18,29 459
2 Olivia Bergvall-88 18,54 434
Höjd
1 Emelie Gabrielsson-88 1,42 534
2 Olivia Bergvall-88 1,36 470
Kula 4,0kg
1 Emelie Gabrielsson-88 7,73 382
2 Olivia Bergvall-88 6,56 307
200m Vind 0,2
1 Olivia Bergvall-88 27,44 676
2 Emelie Gabrielsson-88 27,78 648
Längd
1 Olivia Bergvall-88 4,88 -0,5 527
2 Emelie Gabrielsson-88 4,37 -0,4 396
Spjut 600gr
1 Emelie Gabrielsson-88 18,61 263
2 Olivia Bergvall-88 16,56 225
800m
1 Emelie Gabrielsson-88 2,26,09 743
2 Olivia Bergvall-88 2,26,68 735
Sjukamp F17
1 Malin Månsson-90 F17 3784p
Delresultat
Malin Månsson-90 100m häck 76,0 16,96 0,6 676
Höjd 1,51 646
Kula 3,0kg 8,18 437
200m 27,45 0,2 766
Längd 4,66 0,0 594
Spjut 600gr 13,13 187
800m 2,42,60 478
Sexkamp F15
1 Ida Carlsson-91 F15 3919p
Delresultat
Ida Carlsson-91 80m häck 76,0 13,81 +0,6 546
Höjd 1,51 818
Kula 3,0kg 9,73 712
Längd 5,13 0,0 863
Spjut 400gr 25,86 534
600m 1,54,98 446
Femkamp P11
1 Christoffer Bengtsson-95 P11 1879p
Delrsultat
Christoffer Bengtsson-95 60m häck 76,0 17,25 +0,2 53
Höjd 1,18 548
Boll 300gr 30,54 483
Längd 3,58 +0,0 438
600m 2,16,03 357
27-sep
Spjut 800gr
1 Mikael Johansson-78 M 27,71
2 Sandy Bengtsson-63 M40 25,98
Spjut 700gr
1 Marcus Gabrielsson-90 P17 31,15
2 Thomas Karlsson-54 M50 24,90
Spjut 400gr
1 Christoffer Bengtsson-95 P11 21,76
2 Robert Jägenius-96 P10 19,17
Diskus 2,0kg
1 Kjell Nilsson-52 M50 22,68
2 Mikael Johansson-78 M50 20,39
3 Sandy Bengtsson-63 M40 16,56
Diskus 1,5kg
1 Kjell Nilsson-52 M50 26,91
2 Thomas Karlsson-54 M50 19,55
3 Marcus Gabrielsson-90 P17 18,75
Diskus 600gr
1 Christoffer Bengtsson-95 P11 15,01
2 Robert Jägenius-96 P10 9,70
04-okt
Slägga 7,26kg
1 Olle Månsson-56 M50 19,35
2 Mikael Johansson-78 M 17,40
3 Arne Palmborg-60 M45 14,80
6,0kg
1 Olle Månsson-56 M50 23,70
2 Thomas Karlsson-54 M50 14,96
3,0kg
1 Malin Månsson-90 F17 20,58

Uppdaterad: 28 APR 2008 13:03 Skribent: Sandy

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info