Hoppa till sidans innehåll

Hamninloppet


Resultatlista Hamniloppet 28 juli 2007
Brädholmen Oskarshamn
Tävlingsledare: Christer Freij: 0491-83772
Väder: ca 20 grader tidvis regn
Män 5,3 km
1 Sylvester Kimeli Kenya 14,50,6
2 Jonas Andersson-77 Högby IF 15,09,1
3 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK 17,44,0
4 Bernt Otterström-65 FK Studenterna 17,49,8
5 Pål Norman-69 Åkersberga 17,57,1
6 Stefan Helander-66 Oskarshamns SK 18,25,0
7 Gustav Milesson-92 Stensjöns IF 18,56,5
8 Jan Berg-54 Oskarshamns SK 18,59,4
9 Niklas Unosson-73 Misterhults AIS 19,04,7
10 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 19,06,9
11 Jonas Klingstedt-92 Södra Vi 19,13,7
12 Magnus Lövgren Team Lövgren 19,46,1
13 Göran Skantz Spanien 20,53,4
14 Conny Karlsson-69 SOK Viljan 20,58,8
15 Erik Aschan-75 Brommapojkarna 21,02,3
16 Kibrom Obkamikael-82 Högsby 21,09,0
17 Adam Sonehag-92 Solvikingarna 21,10,4
18 Tomas Jonsson-63 Misterhults AIS 21,17,6
19 Hans Sundgren-45 Dalaregementets IF 21,18,5
20 Patrik Sonehag-64 Solvikingarna 21,19,6
21 Anders Andersson-61 Hultsfreds LK 21,42,3
22 Fredrik Nordén-76 Hammarby IF SF 21,43,9
23 Dan Dahlström-57 Oskarshamns SK 22,05,5
24 Ingemar Ohlsson-49 Kyrkhults SK 22,16,8
25 Jimmie Oskarsson-81 Oskarshamn 22,33,5
26 Mathias Lundmark-71 SOK Viljan 22,39,9
27 Lars-Gunnar Nilsson- Oskarshamns SK 23,46,5
28 Per-Erik Arvidsson-58 Kvänum 23,49,4
29 Henry Hansson-59 Oskarshamn 23,50,8
30 Martin Bersholt-65 Oskarshamn 24,46,6
31 Torgny Biesert-58 Ljungby FIK 25,24,4
32 Erik Karlsson-91 Målilla Mörlunda SKI 26,23,9
33 Ulf Waltersson-47 Oskarshamn 29,27,2
34 Jonas Johnsson Västra Frölunda 31,00,5
Kvinnor 5,3 km
1 Maria Pettersson-62 OK Njudung 20,15,6
2 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 21,20,9
3 Maria Biesert-90 IFK Växjö 21,28,0
4 Lise-Lotte Arvidsson-65 Korpen Hälsan 21,43,6
5 Susanna Jacobsson-68 Solvikingarna 22,48,2
6 Cecilia Träff-71 Oskarshamns SK 23.33,9
7 Emma Nilsson-90 Oskarshamns SK 23,55,2
8 Carina Fagerström Karlsson-69 Oskarshamn 24,26,7
9 Maria Eriksson-78 Oskarshamn 24,49,5
10 Berit Nilsson- Oskarshamns SK 24,53,0
11 Lilian Brorsson- Högby IF 25,14,1
12 Rebecka Liljegren-92 Målilla Mörlunda SKI 27,02,1
13 Kristina Petersson Västra Frölunda 29,55,9
14 Gunilla Lidin-63 Danderyd 32,25,5
Pojkar 2 km
1 Adrian Karlsson-96 Fårbo FF 8,05,5
2 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 8,29,0
3 Olle Dahlström-96 Oskarshamns SK 9,17,9
4 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 9,19,4
5 Oliver Lövgren Team Lövgren 11,29,4
Flickor 2 km
1 Jenny Biesert-95 Ljungby FIK 8,10,6
2 Linnea Liljegren-95 Målilla Mörlunda SKI 8,30,4
3 Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK 9,16,6
4 Daniela Sonehag-94 Sävedalens AIK 9,30,9
5 Elisa Skantz-95 Malmö 10,16,0
6 Isabella Linnsand-95 Oskarshamn 10,39,9
7 Sofia Skantz-95 Spanien 11,11,4
8 Gabriella Karlsson-95 OSK 11,50,7
Alicia Thelaus-96 KFF DNF
Emilia Arvidsson- Oskarshamn DNS
Maja Dahlström-93 Oskarshamns SK DNS
1 km Pojkar
1 Christoffer Karlsson-97 Påskallaviks Elektriska 4,23.2
2 Alexander Karlsson-97 OSK 4,24,9
3 Erik Sandsten-98 Oskarshamn 4,26,7
4 Wincent Fransén-99 Oskarshamns SK 4,29,7
5 Adam Theaus-98 Oskarshamn 4,32,7
6 Albin Jönsson-99 IF Stjärnan 4,35,2
7 Benjamin Sturek-99 Oskarshamn 4,36,7
8 Olle Jonsson-00 Oskarshamn 4,56,9
9 Ludvig Bjurelid-00 OCK 5,08,1
10 Ludwig Svensson Träff-00 Oskarshamn 5,09,4
11 Gustav Lövgren Team Lövgren 5,11,2
12 William Björklund-99 Oskarshamn 5,16,9
13 Rasmus Ekström- Oskarshamn 5,25,7
14 Andreas Unosson-01 OSK 5,27,0
15 Philip J Aronsson-00 Oskarshamn 5,32,5
16 Filip Ekström- Oskarshamn 5,34,0
17 Lorentz Fransén-02 Oskarshamns SK 5,38,1
18 Hannes Sjögren-99 Oskarshamn 5,44,7
19 August Eriksson-01 Calypso Dykarklubb 5,49,6
20 Simon Ådvall-01 Oskarshamn 5,51,0
21 Manfred Williams-01 Oskarshamn 5,56,8
22 Noah Bjurelid-02 OCK 6,32,0
23 Johan Briesert-01 Oskarshamn 6,37,8
24 Edvin Karlsson-03 SOK Viljan 8,06,5
25 Hugo Nilsson-03 Oskarshamn 8,36,9
26 Erik Jonsson-03 Misterhults AIS 11,50,0
Kalle Linnsand-01 Oskarshamn DNF
Charlie Björklund-02 Oskarshamn DNF
1 km Flickor
1 Lovisa Helander-98 Oskarshamns SK 4,26,3
2 Emma Skantz Spanien 4,37,5
3 Tilde Mårlid-98 Oskarshamn 4,58,5
4 Melinda Karlsson- Målilla Mörlunda SKI 5,11,0
5 Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 5,12,5
6 Evelina Waldmann-99 Eksjö Södra IK 5,13,8
7 Agnes Palmgren-01 Ruda IF 5,31,8
8 Amanda Arvidsson- Oskarshamn 5,37,7
9 Hanna Lidin-01 Danderyd 6,06,6
10 Elsa Karlsson-01 SOK Viljan 6,53,6
11 Tea Mårlid-01 Oskarshamn 7,04,9
12 Moa Axelsson-02 Oskarshamn 7,19,2
13 Molly Axelsson-03 Oskarshamn 8,04,7
14 Ida Ekberg-03 Ruda IF 8,20,2
15 Jonna Kronander-03 Sjömarken 8,54,3
16 Mia Unosson-04 OSK 9,52,9
17 Ebba S Träff-04 Oskarshamn 11,40,0
18 Elena Skantz-05 Malmö 12,01,1
Ida Karlsson-00 Oskarshamn DNS
Resultatlista Hamniloppet 28 juli 2007
Brädholmen Oskarshamn
Tävlingsledare: Christer Freij: 0491-83772
Väder: ca 20 grader tidvis regn
Män 5,3 km
1 Sylvester Kimeli Kenya 14,50,6
2 Jonas Andersson-77 Högby IF 15,09,1
3 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK 17,44,0
4 Bernt Otterström-65 FK Studenterna 17,49,8
5 Pål Norman-69 Åkersberga 17,57,1
6 Stefan Helander-66 Oskarshamns SK 18,25,0
7 Gustav Milesson-92 Stensjöns IF 18,56,5
8 Jan Berg-54 Oskarshamns SK 18,59,4
9 Niklas Unosson-73 Misterhults AIS 19,04,7
10 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 19,06,9
11 Jonas Klingstedt-92 Södra Vi 19,13,7
12 Magnus Lövgren Team Lövgren 19,46,1
13 Göran Skantz Spanien 20,53,4
14 Conny Karlsson-69 SOK Viljan 20,58,8
15 Erik Aschan-75 Brommapojkarna 21,02,3
16 Kibrom Obkamikael-82 Högsby 21,09,0
17 Adam Sonehag-92 Solvikingarna 21,10,4
18 Tomas Jonsson-63 Misterhults AIS 21,17,6
19 Hans Sundgren-45 Dalaregementets IF 21,18,5
20 Patrik Sonehag-64 Solvikingarna 21,19,6
21 Anders Andersson-61 Hultsfreds LK 21,42,3
22 Fredrik Nordén-76 Hammarby IF SF 21,43,9
23 Dan Dahlström-57 Oskarshamns SK 22,05,5
24 Ingemar Ohlsson-49 Kyrkhults SK 22,16,8
25 Jimmie Oskarsson-81 Oskarshamn 22,33,5
26 Mathias Lundmark-71 SOK Viljan 22,39,9
27 Lars-Gunnar Nilsson- Oskarshamns SK 23,46,5
28 Per-Erik Arvidsson-58 Kvänum 23,49,4
29 Henry Hansson-59 Oskarshamn 23,50,8
30 Martin Bersholt-65 Oskarshamn 24,46,6
31 Torgny Biesert-58 Ljungby FIK 25,24,4
32 Erik Karlsson-91 Målilla Mörlunda SKI 26,23,9
33 Ulf Waltersson-47 Oskarshamn 29,27,2
34 Jonas Johnsson Västra Frölunda 31,00,5
Kvinnor 5,3 km
1 Maria Pettersson-62 OK Njudung 20,15,6
2 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 21,20,9
3 Maria Biesert-90 IFK Växjö 21,28,0
4 Lise-Lotte Arvidsson-65 Korpen Hälsan 21,43,6
5 Susanna Jacobsson-68 Solvikingarna 22,48,2
6 Cecilia Träff-71 Oskarshamns SK 23.33,9
7 Emma Nilsson-90 Oskarshamns SK 23,55,2
8 Carina Fagerström Karlsson-69 Oskarshamn 24,26,7
9 Maria Eriksson-78 Oskarshamn 24,49,5
10 Berit Nilsson- Oskarshamns SK 24,53,0
11 Lilian Brorsson- Högby IF 25,14,1
12 Rebecka Liljegren-92 Målilla Mörlunda SKI 27,02,1
13 Kristina Petersson Västra Frölunda 29,55,9
14 Gunilla Lidin-63 Danderyd 32,25,5
Pojkar 2 km
1 Adrian Karlsson-96 Fårbo FF 8,05,5
2 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 8,29,0
3 Olle Dahlström-96 Oskarshamns SK 9,17,9
4 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 9,19,4
5 Oliver Lövgren Team Lövgren 11,29,4
Flickor 2 km
1 Jenny Biesert-95 Ljungby FIK 8,10,6
2 Linnea Liljegren-95 Målilla Mörlunda SKI 8,30,4
3 Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK 9,16,6
4 Daniela Sonehag-94 Sävedalens AIK 9,30,9
5 Elisa Skantz-95 Malmö 10,16,0
6 Isabella Linnsand-95 Oskarshamn 10,39,9
7 Sofia Skantz-95 Spanien 11,11,4
8 Gabriella Karlsson-95 OSK 11,50,7
Alicia Thelaus-96 KFF DNF
Emilia Arvidsson- Oskarshamn DNS
Maja Dahlström-93 Oskarshamns SK DNS
1 km Pojkar
1 Christoffer Karlsson-97 Påskallaviks Elektriska 4,23.2
2 Alexander Karlsson-97 OSK 4,24,9
3 Erik Sandsten-98 Oskarshamn 4,26,7
4 Wincent Fransén-99 Oskarshamns SK 4,29,7
5 Adam Theaus-98 Oskarshamn 4,32,7
6 Albin Jönsson-99 IF Stjärnan 4,35,2
7 Benjamin Sturek-99 Oskarshamn 4,36,7
8 Olle Jonsson-00 Oskarshamn 4,56,9
9 Ludvig Bjurelid-00 OCK 5,08,1
10 Ludwig Svensson Träff-00 Oskarshamn 5,09,4
11 Gustav Lövgren Team Lövgren 5,11,2
12 William Björklund-99 Oskarshamn 5,16,9
13 Rasmus Ekström- Oskarshamn 5,25,7
14 Andreas Unosson-01 OSK 5,27,0
15 Philip J Aronsson-00 Oskarshamn 5,32,5
16 Filip Ekström- Oskarshamn 5,34,0
17 Lorentz Fransén-02 Oskarshamns SK 5,38,1
18 Hannes Sjögren-99 Oskarshamn 5,44,7
19 August Eriksson-01 Calypso Dykarklubb 5,49,6
20 Simon Ådvall-01 Oskarshamn 5,51,0
21 Manfred Williams-01 Oskarshamn 5,56,8
22 Noah Bjurelid-02 OCK 6,32,0
23 Johan Briesert-01 Oskarshamn 6,37,8
24 Edvin Karlsson-03 SOK Viljan 8,06,5
25 Hugo Nilsson-03 Oskarshamn 8,36,9
26 Erik Jonsson-03 Misterhults AIS 11,50,0
Kalle Linnsand-01 Oskarshamn DNF
Charlie Björklund-02 Oskarshamn DNF
1 km Flickor
1 Lovisa Helander-98 Oskarshamns SK 4,26,3
2 Emma Skantz Spanien 4,37,5
3 Tilde Mårlid-98 Oskarshamn 4,58,5
4 Melinda Karlsson- Målilla Mörlunda SKI 5,11,0
5 Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 5,12,5
6 Evelina Waldmann-99 Eksjö Södra IK 5,13,8
7 Agnes Palmgren-01 Ruda IF 5,31,8
8 Amanda Arvidsson- Oskarshamn 5,37,7
9 Hanna Lidin-01 Danderyd 6,06,6
10 Elsa Karlsson-01 SOK Viljan 6,53,6
11 Tea Mårlid-01 Oskarshamn 7,04,9
12 Moa Axelsson-02 Oskarshamn 7,19,2
13 Molly Axelsson-03 Oskarshamn 8,04,7
14 Ida Ekberg-03 Ruda IF 8,20,2
15 Jonna Kronander-03 Sjömarken 8,54,3
16 Mia Unosson-04 OSK 9,52,9
17 Ebba S Träff-04 Oskarshamn 11,40,0
18 Elena Skantz-05 Malmö 12,01,1
Ida Karlsson-00 Oskarshamn DNS

Det finns inget album kopplat till denna sida.
 
 

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info