Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästerskap


 


RESULTAT GJORDA VID OSKARSHAMNS SK
KLUBBTÄVLINGAR 2007
Plats Arena Oskarshamn
Tävlingsledare: Thomas Karlsson 0491 84116  Arne Palmborg 0491 83703
05-sep
M 35 Tresteg
Thomas Fanta-68 12,13 +0,4
K35 Tresteg
Jenny Hedersjö-72 8,22  +0,1
P13 Tresteg
Robert Nilsson-94 9,12  +0,3
60m häck
Robert Nilsson-94 10.5  +1,0 man
07-sep
M 800m
1. Patrik Nilsson-92 2,02,28
2. Omar El Hassanov-81 2,06,56
3. Stefan Helander-66 2,08,08 M40
4. Hans Tove-57 2,13,81 M50
K 400m
1. Jenny Nilsson-85 58,95
2. Emelie Gabrielsson-88 1,00,09
3. Olivia Bergvall-88 1,02,98
12-sep
M Stav
1. Thomas Fanta-68 3.60 M35
K Stav
1. Malin Månsson-90 1,95
2. Josefine Gabrielsson-92 1.90
3. Frida Hjelm-88 1.60
M 200m vind -1,1
1. Patrik Nilsson-92 25,27
2. Thomas Fanta-68 25,33 M40
3. Herman Danielsson-92 25,66
4. Robert Nilsson-94 27,81
K 200m Heat 1 vind -0,9
1. Frida Hjelm-88 27,1
2. Emelie Gabrielsson-88 27,51
3. Sara Nilsson-92 27,53
4. Malin Månsson-90 27,75
K 200m Heat 2 vind -0,7
5. Josefine Gabrielsson-92 27,92
6. Josefine Nilsson-94 30,04
7. Emma Nilsson-90 33,11
M 3000m
1. Omar El Hassanov-81 9,39,63
2. Stefan Helander-66 9,57,64
19-sep
K 100m vind +0,2
1. Josefine Gabrielsson-92 13,26
2. Emelie Gabrielsson-88 13,59
3. Josefine Nilsson-94 14,18
4. Evelina Sjösten-95 14,85
5. Jenny Hedersjö-72 15,32 K35
M 100m vind -0,4
1. Thomas Fanta-68 12,18 M35
2. Patrik Nilsson-92 12,64
M Längd
1. Thomas Fanta-68 5,75 -0,6
2. Ted Jonsson-82 4,43 -0,1
K Längd
1. Frida Hjelm-88 5,10 +0,6
2. Josefine Gabrielsson-92 4,30 +0,8
3. Jenny Hedersjö-72 4,24 +0,4 K35
4.  Evelina Sjösten-95 3,84 +0,4
M 1500m
1. Omar El Hassanov-81 4,26,75
K 1500m
1. Olivia Bergvall-88 5,12,38
M 400m
1. Patrik Nilsson-92 56,14
2. Thomas Fanta-68 59.1 man M35
3. Sandy Bengtsson-63 59,6 man M40
K 400m   ej KM
1. Emelie Gabrielsson-88 1,00,85
2. Josefine Nilsson-94 1,06,14
M Höjd
1. Thomas Fanta-68 1,55 M35
K Höjd
1. Josefine Gabrielsson-92 1.50
2. Josefine Nilsson-94 1.30
26-sep
M Kula 7,26
1. Thomas Fanta-68 9.80 M35
2. Tobias Bladh-77 8.40
3. Stefan Helander-66 7.88 M40
4. Sandy Bengtsson-63 6.48 M40
M Kula 6,0
1. Kjell Nilsson-52 10,34 M55
K Kula 4,0
1. Frida Hjelm-88 9,59
F Kula 3,0
1. Malin Månsson-90 9,42
2. Josefine Gabrielsson-92 7,94
F Kula 2,0
1. Josefine Nilsson-94 7,24
M Slägga 7,26
1. Kjell Nilsson-52 37,54
M Slägga 6,0
1. Kjell Nilsson-52 43,11
K Slägga 4,0
1. AnnLis Hellsten-53 23,55 K50
2. Malin Månsson-90 17,99
3. Frida Hjelm-88 17,25
K Slägga 3,0
1. AnnLis Hellsten-53 27,42 K50
F Slägga 3,0
1. Josefine Gabrielsson-92 17,87
2. Josefine Nilsson-94 16.00
P 600m
1. Aram De Vries-98 2.31.1
2. Andreas Unosson-01 3.07.9
3. Felix Wallentin-00 3.13.6
F 600m
1. Josefine Nilsson-94 1.58.7
2. Lovisa Helander-98 2.29.8
3. Linnea Tvingsjö-00 2.48.2
4. Ebba Andersson-99 2.48.6
5. Mathilda Andersson-97 2.49.4
6. Alexandra Wallentin-97 2.55.6
7. Hanna Louice-01 3.35.2
03-okt
M Diskus 2kg
1. Thomas Fanta-68 28.77 M35
2. Mikael Johansson-78 17.45
3. Ted Jonsson-82 16.19
M Diskus 1,5kg
1. Kjell Nilsson-52 28.56 M55
K Diskus 1kg
1. Malin Månsson-90 18.67
F Diskus 0,6kg
1. Josefine Gabrielsson-92 18.84
M Spjut 800g
1. Thomas Fanta-68 44.73 M35
2. Mikael Johansson-78 26.06
3. Ted Jonsson-82 24.49
K Spjut 600g
1. Malin Månsson-90 15.02
F Spjut 400g
1. Josefine Gabrielsson-92 17.24

 

 

Mångkamp M35         Tomas Fanta -68

Gren

Resultat

Poäng

Vind

 

100m

12.1 (manuell)

586

-0.9

 

Längd

5.60

502

+0.1

 

Kula

9.77

472

 

 

Höjd

1.56

434

 

 

400m

59.1 (manuell)

439

 

 

110mh

21.9 (manuell)

200

-0.4

 

Diskus

28.45

434

 

 

Stav

3.60

509

 

 

Spjut

44.51

508

 

 

1500m

6.05.2 (manuell)

243

 

 

Totalt

 

4327

 

 

 

 

 

 

 

Mångkamp M40         Sandy Bengtsson -63

Gren

Resultat

Poäng

Vind

Med omräkningsfaktor

100m

13.1 (manuell)

513

-0.9

12,5m

Längd

4.38

356

-0.5

4,86

Kula

6.08

263

 

6,24

Höjd

1.32

352

 

1,45

400m

59.6 (manuell)

562

 

55,8m

110mh

22.3 (manuell)

231

-0.4

21,4m

Diskus

16.32

204

 

16,32

Stav

2.20

227

 

2,43

Spjut

21.01

212

 

23,70

1500m

5.00.1 (manuell)

670

 

4,41,7m

Totalt

 

3590

 

 

 

 

 

 

 

Mångkamp P13          Christoffer Bengtsson -95

Gren

Resultat

Poäng

Vind

 

60mh

14.7 (manuell)

229

-0.3

 

Längd

3.57

435

+0.2

 

Boll

33.40

549

 

 

Höjd

1.26

643

 

 

600m

2.22.6

266

 

 

Totalt

 

2122

 

 

 


 

 

Mångkamp F19          Emelie Gabrielsson -88

Gren

Resultat

Poäng

Vind

 

100mh

19.3 (manuell)

341

-0.8

 

Höjd

1.36

470

 

 

Kula

7.32

356

 

 

200m

28.1 (manuell)

604

-0.1

 

Längd

3.94

294

0.0

 

Spjut

17.01

234

 

 

800m

2.32.1 (manuell)

667

 

 

Totalt

 

2966

 

 

 

Mångkamp F17          Malin Månsson -90

Gren

Resultat

Poäng

Vind

 

100mh

16.3 (manuell)

725

-0.8

 

Höjd

1.54

687

 

 

Kula

9.41

550

 

 

200m

28.5 (manuell)

662

-0.1

 

Längd

4.64

588

0.3

 

Spjut

15.12

260

 

 

800m

2.43.3(manuell)

469

 

 

Totalt

 

3941

 

 

 

Mångkamp F15          Josefine Gabrielsson -92

Gren

Resultat

Poäng

Vind

 

80mh

13.2 (manuell)

631

-2.2

 

Höjd

1.54

854

 

 

Kula

8.75

613

 

 

Längd

4.61

685

-0.1

 

Spjut

15.70

246

 

 

600m

1.48.7 (manuell)

600

 

 

Totalt

 

3629

 

 

 

Mångkamp F13          Josefine Nilsson -94

Gren

Resultat

Poäng

Vind

 

60mh

11.7 (manuell)

723

-0.3

 

Höjd

1.36

825

 

 

Boll

22.40

470

 

 

Längd

4.27

722

+0.4

 

600m

1.57.8 (manuell)

791

 

 

Totalt

 

3531

 

 

 



Uppdaterad: 08 MAJ 2008 15:28 Skribent: Stefan Helander

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info