Hoppa till sidans innehåll

Majspelen


Resultatlista Majspelen 11 maj 2008            
             
  Arena Oskarshamn   Växlande vind, 25 grader varmt, sol      
             
  Oskarshamns SK   Tävlingledare: Thomas Karlsson 0491 84116      
             
Plac            
  M 100m Namn Klubb Tid Vind -2,5  
1   Christoffer Strömhag-90 Oskarshamns SK 13.18    
             
  M 200m       Vind -0,1  
    Namn Klubb Tid    
1   Fredrik Svensson-86 Oskarshamns SK 25.15    
2   Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK 25.20    
3   Christoffer Strömhag-90 Oskarshamns SK 26.12    
  M 3000m          
    Namn Klubb      
1.   Jörgen Åkesson-60 Västerviks IF 11.08.11    
             
  M Kula 7,26kg        
    Namn Klubb      
1   Fredrik Svensson-86 Oskarshamns SK 8.90    
2   Mikael Johansson-78 Oskarshamns SK 8.46    
3   Joel Svensson-50 Oskarshamns SK 6.40    
             
             
             
  P17 100m          
Plac   Namn Klubb Tid Vind -2,5  
             
1   Gabriel Strömbäck-92 Västerviks IF 13.18    
2   Oskar Westberg-91 Västerviks IF 13.53    
3   Sebastian Eriksson-91 Västerviks IF 13.96    
             
  P17 800m          
    Namn Klubb Res    
1   Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK 2.10.67    
2   Olof Arvidsson-92 OK Hjorten 2.19.39    
3   Gabriel Strömbäck-92 Västerviks IF 2.31.41    
             
  P17 Höjd          
Plac   Namn Klubb Resultat    
1   Oskar Westberg-91 Västerviks IF 1.65    
2   Sebastian Eriksson-91 Västerviks IF 1.59    
             
  P17 Kula 5kg        
1   Sebastian Eriksson-91 Västerviks IF 8.92    
2   Oskar Westberg-91 Västerviks IF 8.37    
             
  P15 100m       Vind 0,0  
Plac   Namn Klubb Tid    
1   Hannes Carlsson-93 FI Kalmarsund 12.66    
2   Carl-Philip Thegerström-94 Västerviks IF 13.02    
3   Calle Ramström-93 Västerviks IF 13.78    
4   Anton Rehnqvist-93 Västerviks IF 15.82    
             
  P15 800m          
    Namn Klubb Res    
1   Carl-Philip Thegerström-94 Västerviks IF 2.24.97    
2   Hannes Carlsson-93 FI Kalmarsund 2.30.88    
3   Calle Ramström-93 Västerviks IF 2.36.66    
             
  P15 Höjd          
Plac   Namn Klubb Resultat    
1   Hannes Carlsson-93 FI Kalmarsund 1.65    
2   Niclas Larsson-93 Västerviks IF 1.56    
3   Calle Ramström-93 Västerviks IF 1.40    
             
  P15 Kula 4kg        
    Namn Klubb Resultat    
1   Niclas Larsson Västerviks IF 10.86    
2   Antona Renhqvist- Västerviks IF 5.62    
             
  P13 80m       Vind -2,5  
Plac   Namn Klubb Tid    
1   Carl Ekblad-96 Oskarshamns SK 12,78    
             
  P13 600m          
1   Kevin Nordenhög-95 Kalmar SK 1.51.00    
2   Carl Ekblad-96 Oskarshamns SK 1.52.67    
             
  P13 Kula 3kg        
Plac   Namn Klubb Res    
1   Kevin Nordenhög-95 Kalmar SK 8.52    
             
  P11 60m       Vind 1,9  
Plac   Namn Klubb Tid    
1   Aram De Vries-98 Oskarshamns SK 10.11    
2   John Nilsson-98 Oskarshamns SK 10.75    
             
  P11 600m          
1   John Nilsson-98 Oskarshamns SK 2.39.88    
2   Aram De Vries-98 Oskarshamns SK 2.42.61    
             
  P11 Längd          
    Namn Klubb Res Vind  
1   Aram De Vries-98 Oskarshamns SK 3.24 -2,9  
2   John Nilsson-98 Oskarshamns SK 2.92 -0,8  
             
  P11 Kula          
Plac   Namn Klubb Resultat    
1   Aram De Vries-98 Oskarshamns SK 5.82    
             
  P9 60m       Vind -0,1  
Plac   Namn Klubb Tid    
             
1   Vincent Franzén-99 Oskarshamns SK 9.89    
2   Hugo Eskner-00 Oskarshamns SK 11.27    
3   Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 11.39    
             
  P9 600m          
1   Vincent Franzén-99 Oskarshamns SK 2.25.85    
2   Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 2.44.90    
             
  P9 Längd          
Plac   Namn Klubb Res    
1   Vincent Franzén-99 Oskarshamns SK 3.31 0,6  
2   Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 2.43 -0,3  
             
  P9 Kula          
Plac   Namn Klubb Resultat    
1   Vincent Franzén-99 Oskarshamns SK 4.83    
             
  K 100m          
    Namn Klubb Tid Vind -1,2  
1.   Frida jelm-88 Oskarshamns SK 13.63    
2.   Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 14.07    
             
  K 200m       Vind-2,4  
    Namn Klubb Tid    
1   Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 27.72    
2   Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 28.15    
3   Frida Hjelm-88 Oskarshamns SK 28.34    
4   Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 28.34    
5   Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 28.44    
             
  K 800m          
    Namn Klubb Res    
1   Emma Nilsson-90 Oskarshamns SK 2.44.10    
             
  K Kula 4kg        
    Namn Klubb Res    
1   Frida Hjelm-88 Oskarshamns SK 9.89    
2   Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 8.03    
             
  F17 100m          
Plac   Namn Klubb Tid Vind -1,2  
1   Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 13.26    
2   Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 13.38    
3   Nina Johansson-92 Oskarshamns SK 14.60    
4   Lisa Sernfalk-92 Västerviks IF 15.07    
             
  F17 800m          
    Namn Klubb Res    
1   Sophia Åkesson-91 Västerviks IF 2.49.28    
             
  F17 Höjd          
    Namn Klubb Resultat    
1   Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 1.53    
2   Lisa Sernfalk-92 Västerviks IF 1.45    
             
  F17 Kula 3kg        
    Namn Klubb Resultat    
1   Lisa Sernfalk-92 Västerviks IF 7.76    
2   Nina Johansson-92 Oskarshamns SK 6.50    
             
  F15 100m Heat 1   Vind 0,0  
Plac   Namn Klubb Tid Tid  
1   Cornelia Grundström-93 Västerviks IF 13.79    
2   Linda Markskog-93 Västerviks IF 15.26    
3   Sofia Erlandsson-94 Västerviks IF 15.90    
4   Ida Larsson-94 Oskarshamns SK 16.53    
             
  F15 100m Heat 2   Vind -0,3  
Plac   Namn Klubb Tid Tid  
1   Emma Gunnarsson-94 KA2 IF 13.92    
2   Malin Svensson-94 Västerviks IF 15.03    
3   Linn Jönsson-94 Västerviks IF 15.83    
             
  F15 100m FINAL Vind      
    Namn Klubb Tid Vind 0,0  
1   Emma Gunnarsson-94 KA2 IF 13.84    
2   Cornelia Grundström-93 Västerviks IF 13.86    
3   Linda Markskog-93 Västerviks IF 15.18    
4   Malin Svensson-94 Västerviks IF 15.84    
5   Sofia Erlandsson-94 Västerviks IF 16.05    
6   Linn Jönsson-94 Västerviks IF 16.51    
             
  F15 800m          
    Namn Klubb Res    
1   Malin Svensson-94 Västerviks IF 3.11.88    
2   Ida Larsson-94 Oskarshamns SK 3.12.62    
             
  F15 Höjd          
Plac   Namn Klubb Resultat    
1   Emma Gunnarsson-94 KA2 IF 1.59    
2   Cornelia Grundström-93 Västerviks IF 1.50    
3   Sofia Erlandsson--94 Västerviks IF 1.30    
4   Ida Larsson-94 Oskarshamns SK 1.25    
4   Linda Markskog-93 Västerviks IF 1.25    
6   Linn Jönsson-94 Västerviks IF 1.20    
             
  F15 Kula 3kg        
1   Cornelia Grundström-93 Västerviks IF 8.45    
2   Sofia Erlandsson-94 Västerviks IF 6.93    
3   Klara Andrén-94 Västerviks IF 6.90    
             
  F13 80m     Vind 0,0  
Plac   Namn Klubb Tid    
1   Johanna Aspeteg-95 Västerviks IF 12,34    
2   Hilda Tove-95 Kalmar SK 12,36    
3   Astrid Göthberg-95 Västerviks IF 12,38    
4   Ellen Bergvall-95 Västerviks IF 12,85    
5   Fanny Kajvuniemi-95 Oskarshamns SK 12,87    
6   Amanda S Gullberg-95 Kalmar SK 13,13    
             
  F13 600m          
1   Evelina Sjösten-95 Oskarshamns SK 1.55.26    
2   Ellen Bergvall-95 Västerviks IF 2.10.46    
3   Astrid Göthberg-95 Västerviks IF 2.13.35    
4   Fanny Kajvuniemi-95 Oskarshamns SK 2.19.00    
             
  F13 Längd Namn Klubb Resultat Vind  
1   Hilda Tove-95 Kalmar SK 4.09 1,7  
2   Johanna Aspeteg-95 Västerviks IF 3.83 -0,1  
3   Ellen Bergvall-95 Västerviks IF 3.72 -0,7  
4   Fanny Kajvuniemi-95 Oskarshamns SK 3.67 -0,6  
5   Amanda S Gullberg-95 Kalmar SK 3.46 -0,3  
             
  F11 60m     Vind 1,9  
Plac   Namn Klubb Tid    
1   Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 9.83    
2   Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 9.89    
3   Hanna Olsson-98 Oskarshamns SK 10.53    
             
  F11 Längd          
    Namn Klubb Res Vind  
1   Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 3.67 -2,4  
2   Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 3.26 -1,2  
3   Hanna Olsson-98 Oskarshamns SK 3.20 -0,5  
             
  F11 Kula Namn Klubb Resultat    
1   Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 6.83    
2   Hanna Ohlsson-98 Oskarshamns SK 5.07    
3   Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 4.84    
             
  F9 60m     Vind -0,5  
Plac Bana Namn Klubb Tid    
             
1   Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 10.72    
2   Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 11.00    
3   Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 11.84    
4   Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 12.94    
             
  F9 600m          
1   Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 2.35.84    
2   Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 2.46.86    
3   Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 2.51.65    
             
  F9 Längd          
Plac   Namn Klubb Res Vind  
1   Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 3.12 0,6  
2   Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 3.04 -0,6  
3   Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 2.40 -1,2  
4   Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 2.32 -0,7  
             
  F9 Kula          
Plac   Namn Klubb Resultat    
1   Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 4.27    
2   Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 3.75    
3   Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 2.80    
             
Det finns inget album kopplat till denna sida.
 
 

Sponsorer

 


 

 

SKB

XL-logga

 

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

Kuststaden

 

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info