Hoppa till sidans innehåll

Personlig Rekordens Kväll


Resultat Personliga Rekordens Kväll 8 juli 2008
Idrottsplatsen Oskarshamn
Eltid
Väder: Molningt men uppehåll ca 14 grader, växlande vindar.
Tävlingsledare: AnnLis Hellsten 0491-83947
Heatindelad lista Löpningar
100m heat 1 F15, F17 Vind +2,4
1 Sofie Bäck-92 Södra Vi IF F17 14,14
2 Linnea Larsson-92 Södra Vi IF F17 14,40 PR
3 Elin Willysson-94 Hovslätts IK F15 14,57
Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK F15 DNS
100m heat 2 K, F17, F15 vind +0,4
1 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK F17 12,56 PR
2 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK F17 13,18
3 Malin Månsson-90 Oskarshamns SK K 13,44
4 Cornelia Grundström-93 Västerviks IF F15 13,73
Sara Johansson-86 Kisa SK K DNS
100m heat 3 P17, P15 Vind -0,6
1 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK P17 12,29
2 Jacob Carlsson-93 Oskarshamns SK P15 12,86
3 Fredrik Juhlin-94 Oskarshamns SK P15 15,02
100m heat 4 M Vind -0,8
1 Daniel Strand-79 IFK Lund M 11,80
2 Björn Pettersson-85 Oskarshamns SK M 11,81
3 Ted Jonsson-82 Oskarshamns SK M 12,22
4 Fredrik Svensson-86 Oskarshamns SK M 12,45
5 Carleb Abrahamns-70 Oskarshamns SK M 12,94
1 80m heat 1 F13 Vind +0,8
2 Emma Johansson-95 Södra Vi IF F13 12,36
3 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF F13 13,19
4 Josefine Henriksson-95 Södra Vi IF F13 13,52
5 Rebecka Claesson-96 Ruda IF F13 13,97
1 80m heat 2 F13 Vind +0,8
2 Elsa Gustavsson-95 Kalmar SK F13 11,78
3 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden F13 12,17
4 Ellen Bergvall-- Västerviks IF F13 13,30
1 80m heat 3 P13 Vind -0,9
2 Ken Slättengren-95 Högby IF P13 11,59 PR
3 Jakob Folkessson-96 Oskarshamns SK P13 11,72
4 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK P13 12,39 (12,387) PR
5 Emil Quick-95 Kalmar SK P13 12,39 (12,388)
Adam Strand-95 Kalmar SK P13 DNS
60m heat 1 F11 Vind 0,00
1 Nanny Magnusson-97 Södra Vi IF F11 10,57
2 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK F11 10,70
3 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK F11 11,06
4 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK F11 12,44 PR
60m heat 2 F11, P11 Vind 0,00
1 Sara Edlund-97 Södra Vi IF F11 9,37
2 Henric Carlsson-97 Oskarshamns SK P11 9,82 PR
3 Wincent Franzen-99 Oskarshamns SK P11 9,83 PR
4 Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK F11 9,84 PR
5 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF F11 9,99
6 Louise Isaksson-97 Södra Vi IF F11 10,22
400m
1 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK K 61,35
2 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK K 61,53
Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK K DNS
Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK M DNS
Carleb Abrahamns-70 Oskarshamns SK M DNS
800m heat 1 P15, F15, F17
1 Jenny Biesert- Ljungby FIK F15 2,33,89
2 Martin Westerling-94 Oskarshamns SK P15 2,42,94
3 Sofia Åkesson-91 Västerviks IF F17 2,53,56 PR
4 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF F15 2,59,08 PR
Fredrik Juhlin-94 Oskarshamns SK P15 DNS
800m heat 2 M, K, P17, Vet
1 Hannes Assarsson-91 IK Sisu P17 2,12,23
2 Hans Tove-58 Oskarshamns SK M50 2,13,00
3 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK M55 2,22,24
4 Jörgen Åkesson- Västerviks IF M 2,24,64 PR
5 Maria Biesert- IFK Växjö K 2,31,14 PR
6 Nathalie Lindh-75 Västerviks IF K 2,58,13
Caroline Rönnlund-86 Huddinge AIS K DNS
3000m Alla klasser
1 Bernt Otterström-65 FK Studenterna M40 9,51,81
2 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK M40 10,00,26
3 Alexandra Svensson-86 Hultsfreds LK K 10,39,85
600m Alla klasser
1 Ken Slättengren-95 Högby IF P13 1,51,23
2 Emil Quick-95 Kalmar SK P13 2,08,40
3 Jeff blomgren-95 Heleneholms IF P13 2,09,87
4 Sara Edlund-97 Södra Vi IF F11 2,10,60
5 Wincent Franzen-99 Oskarshamns SK P11 2,15,44 PR
6 Jesper Ekberg-97 Ruda IF P11 2,17,19 PR
7 Ellen Bergvall-- Västerviks IF F13 2,20,22
8 Lovisa Helander-98 Oskarshamns SK F11 2,23,09
9 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF F11 2,25,66
10 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK F11 2,34,13 PR
11 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK F11 2,35,38 PR
Komplett klassindelad lista
100m M Vind -0,8
1 Daniel Strand-79 IFK Lund 11,80
2 Björn Pettersson-85 Oskarshamns SK 11,81
3 Ted Jonsson-82 Oskarshamns SK 12,22
4 Fredrik Svensson-86 Oskarshamns SK 12,45
5 Carleb Abrahamns-70 Oskarshamns SK 12,94
800m M, Mvet
1 Hans Tove-58 Oskarshamns SK M50 2,13,00
2 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK M55 2,22,24
3 Jörgen Åkesson- Västerviks IF M 2,24,64 PR
3000m M, M vet
1 Bernt Otterström-65 FK Studenterna M40 9,51,81
2 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK M40 10,00,26
Längd Män
1 Erik Persson-89 MAI 6,88 0,9
2 Björn Pettersson-85 Oskarshamns SK 6,44 -0,1
3 Fredrik Svensson-86 Oskarshamns SK 5,25 0,2
Kula M 7,26kg
1 Björn Pettersson-85 Oskarshamns SK 10,18
2 Fredrik Svensson-86 Oskarshamns SK 8,92 PR
100m P17 Vind -0,6
1 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK 12,29
800m P17
1 Hannes Assarsson-91 IK Sisu 2,12,23
100m P15 Vind -0,6
1 Jacob Carlsson-93 Oskarshamns SK 12,86
2 Fredrik Juhlin-94 Oskarshamns SK 15,02
800m P15
1 Martin Westerling-94 Oskarshamns SK 2,42,94
Fredrik Juhlin-94 Oskarshamns SK DNS
Längd P15
1 Jacob Carlsson-93 Oskarshamns SK 5,64 0,8
2 Fredrik Juhlin-94 Oskarshamns SK 3,67 -0,1
3 Daniel Bjarnestig-95 Oskarshamns SK 3,59 0,1
4 Emil Quick-95 Kalmar SK 2,71 0,7
Kula P15 4,0kg
1 Fredrik Juhlin-94 Oskarshamns SK 7,10
80m P13 Vind -0,9
1 Ken Slättengren-95 Högby IF 11,59 PR
2 Jakob Folkessson-96 Oskarshamns SK 11,72
3 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 12,39 (12,387) PR
4 Emil Quick-95 Kalmar SK 12,39 (12,388)
Adam Strand-95 Kalmar SK DNS
600m P13
1 Ken Slättengren-95 Högby IF 1,51,23
2 Emil Quick-95 Kalmar SK 2,08,40
3 Jeff blomgren-95 Heleneholms IF 2,09,87
Höjd P13
1 Jakob Folkessson-96 Oskarshamns SK 1,42 PR
2 Olle Dahlström-96 Oskarshamns SK 1,39 PR
3 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 1,33 PR
4 Jeff Blomgren-95 Heleneholms IF 1,30 PR
Kula P13 3,0kg
1 Emil Quick-95 Kalmar SK 6,53
60m P11 Vind 0,0
1 Henric Carlsson-97 Oskarshamns SK 9,82 PR
2 Wincent Franzen-99 Oskarshamns SK 9,83 PR
600m P11
1 Wincent Franzen-99 Oskarshamns SK 2,15,44 PR
2 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 2,17,19 PR
Kula P11 2,0kg
1 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 7,67 PR
2 Simon Åkesson-98 Västerviks IF 7,32 PR
3 Wincent Franzen-99 Oskarshamns SK 4,33
Höjd P11
1 Henric Carlsson-97 Oskarshamns SK 1,23 PR
100m K Vind 0,4
1 Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 13,44
Sara Johansson-86 Kisa SK DNS
400m K
1 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 61,35
2 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 61,53
Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK DNS
800m K
1 Maria Biesert- IFK Växjö 2,31,14 PR
2 Nathalie Lindh-75 Västerviks IF 2,58,13
Caroline Rönnlund-86 Huddinge AIS DNS
3000m K
1 Alexandra Svensson-86 Hultsfreds LK 10,39,85
Längd K
1 Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 4,91 0,3
2 Nathalie Lindh-75 Västerviks IF 4,08 1,4
Sara Johansson-86 Kisa SK DNS
Kula K 4,0kg
1 Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 8,27 PR
Anna Ekberg-74 Ruda IF DNS
100m heat 1 F15, F17 Vind +2,4
1 Sofie Bäck-92 Södra Vi IF 14,14
2 Linnea Larsson-92 Södra Vi IF 14,40 PR
100m heat 2 F17 Vind 0,4
1 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 12,56 PR
2 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 13,18
800m F17
1 Sofia Åkesson-91 Västerviks IF 2,53,56 PR
Längd F17
1 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 5,50 0,9
Kula F17 3,0kg
1 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 9,70 PR
2 Sofie Bäck-92 Södra Vi IF 7,15 PR
3 Elin Nilsson-92 Södra Vi IF 6,59
4 Linnea Larsson-92 Södra Vi IF 5,99 PR
100m heat 1 F15 Vind 2,4
1 Elin Willysson-94 Hovslätts IK 14,57
Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK DNS
100m F15 Vind 0,4
1 Cornelia Grundström-93 Västerviks IF 13,73
800m F15
1 Jenny Biesert- Ljungby FIK 2,33,89
2 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF 2,59,08 PR
Längd F15
1 Cornelia Grundström-93 Västerviks IF 4,70 0,1
2 Elin Willysson-94 Hovslätts IK 4,13 1,3
3 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 4,06 0,4
4 Fanny Koivunemi-95 Oskarshamns SK 3,41 0,1
5 Julia Åkesson-94 Västerviks IF 3,13 1,1
Jenny Biesert- Ljungby FIK DNS
Kula F15 3,0kg
1 Cornelia Grundström-93 Västerviks IF 8,25
2 Julia Åkesson-94 Västerviks IF 6,62 PR
80m heat 1 F13 Vind +0,8
1 Emma Johansson-95 Södra Vi IF 12,36
2 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF 13,19
3 Josefine Henriksson-95 Södra Vi IF 13,52
4 Rebecka Claesson-96 Ruda IF 13,97
80m heat 2 F13 +0,8
1 Elsa Gustavsson-95 Kalmar SK 11,78
2 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 12,17
3 Ellen Bergvall-- Västerviks IF 13,30
600m F13
1 Ellen Bergvall-- Västerviks IF 2,20,22
Höjd F13
1 Elsa Gustavsson-95 Kalmar SK 1,30 PR
2 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 1,30
3 Emma Johansson-95 Södra Vi IF 1,30
4 Hilda Tove-96 Kalmar SK 1,25
5 Ellen Bergvall-- Västerviks IF 1,15
6 Josefine Henriksson-95 Södra Vi IF 1,15
7 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF 1,15
Längd F13
1 Emma Johansson-95 Södra Vi IF 3,87 0,7
2 Josefine Henriksson-95 Södra Vi IF 3,29 0,4
Kula F13 2kg
1 Elsa Gustavsson-95 Kalmar SK 8,99
2 Rebecka Claesson-96 Ruda IF 8,41 PR
3 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 8,20 PR
4 Emma Johansson-95 Södra Vi IF 8,06
5 Josefine Henriksson-95 Södra Vi IF 7,60
60m heat 1 F11 Vind 0,00
1 Nanny Magnusson-97 Södra Vi IF 10,57
2 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 10,70
3 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 11,06
4 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 12,44 PR
60m heat 2 F11 Vind 0,00
1 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 9,37
2 Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 9,84 PR
3 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 9,99
4 Louise Isaksson-97 Södra Vi IF 10,22
600m F11
1 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 2,10,60
2 Lovisa Helander-98 Oskarshamns SK 2,23,09
3 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 2,25,66
4 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 2,34,13 PR
5 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 2,35,38 PR
Höjd F11
1 Louise Isaksson-97 Södra Vi IF 1,23
2 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 1,20
3 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 1,10 PR
4 Elin Svensson-97 Södra Vi IF 1,10
5 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 90
6 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 90
Längd F11
1 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 3,73 0,8
2 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 3,64 0,9
3 Louise Isaksson-97 Södra Vi IF 3,44 0,1
4 Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 3,24 0,3
5 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 2,81 -0,1
6 Elin Svensson-97 Södra Vi IF 2,80 -0,1 PR
7 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 2,52 -0,7
8 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 2,31 -0,1
Kula F11 2,0kg
1 Nanny Magnusson-97 Södra Vi IF 6,85
2 Elin Svensson-97 Södra Vi IF 6,07 PR
3 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 5,83 PR
4 Louise Isaksson-97 Södra Vi IF 5,61 PR
5 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 4,92
6 Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 4,72
7 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 4,21
8 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 3,82 PR
9 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 3,42 PR
Uppdaterad: 12 JUL 2008 18:44 Skribent: Stefan Helander

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info