Hoppa till sidans innehåll

DM 10 000 meter, 7 juni 2009


DM 10 000 meter, 7 juni 2009
Resultatlista DM 10000m
Arena Oskarshamn 7 juni 2009
Tävlingsledare: Thomas Karlsson 0491-84116
Väder: Växlande molninghet och vindar ca 15 grader
Heat 1 mixat lopp
Plac Namn Klubb Klass Tid
1 Christer Svensson-69 Växjö LK M40 39,27,71 5:a M40
2 Anders Helander-61 Eksjö Södra IK M45 39,46,53 3:a M45
3 Niklas Unosson-73 Misterhults AIS M35 40,54,08 2:a M35
4 David A Boussefres-66 Oskarshamns SK M40 41,17,15 6:a M40
5 Katarina Nilsson-56 Högby IF K50 41,42,30 1:a K50
6 Alexander Fogel-90 Målilla Mörlunda SKI M 41,58,79
7 Lennart Adolfsson-62 Anderstorps OK M45 42,20,54 5:a M45
8 Helena Jonsson-64 Glasrikets RC K45 43,23,82 1:a K45
9 Göran Lennström-49 Hultsfreds LK M60 43,31,37 2:a M60
10 Ingemar Kroon-43 Växjö LK M65 45,21,11 1:a M65
11 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK M40 46,01,87 7:a M40
12 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK M50 46,07,51 3:a M50
13 Irené Rohde-56 Högby IF K50 47,31,99 2:a K50
14 Lilian Brorsson-47 Högby IF K60 51,54,40 1:a K60
15 Karin Nilsson-65 FI Kalmarsund K40 52,46,87 1:a K40
16 Håkan Andersson-45 Skillingaryds FK M60 54,13,29 4.a M60
17 Owe Gustavsson-56 IK Vista M50 55,26,81 4:a M50
18 Sinikka Kukkohovi-49 Anderstorps OK K60 56,59,64 2:a K60
19 Conny Andersson-37 Anderstorps OK M70 57,33,29 1:a M70
20 Lars Amoson-38 Växjö LK M70 66,10,61 2:a M70
Anna Pettersson-78 Högby IF K40 DNS
Philip Helander-92 Eksjö Södra IK M DNS
Heat 2 mixat lopp
Plac Namn Klubb Klass Tid
1 Tomas Olsson-77 Högby IF M 33,45,42
2 David Peterson-82 Wärnamo SK M 34,54,29
3 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK M 35,04,17
4 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 35,19,13 1:a M40
5 Markus Andersson-85 Högby IF M 35,23,9m
6 Stefan Grahn-68 OK Njudung M40 35,35,0m 2:a M40
7 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK M40 35,39,90 3: M40
8 Alexandra Svensson- Hultsfreds LK K 35,50,56 1:a K
9 Per-Åke Rosvall-70 Högby IF M35 36,29,00 1: M35
10 Jan Berg-54 Oskarshamns SK M55 37,26,89 1:a M55
11 Christoffer Fogel-84 Målilla Mörlunda SKI M 37,35,95
12 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 38,23,09 1:a M45
13 Göran Byskén-58 OK Njudung M50 38,32,82 1:a M50
14 Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK K 38,34,07 2:a K
15 Slimo Safuoane-51 Oskarshamns SK M55 38,36,50 2:a M55
16 Gottfrid Helander-92 Eksjö Södra IK M 38,39,85
17 Per Hammräng-Grip-59 Högby IF M50 38,43,15 2:a M50
18 Tommy Palmér-65 SOK Aneby M40 39,15,02 4:a M40
19 Peter Valtersson-61 Anderstorps OK M45 39,37,88 2:a m45
20 Per Andersson-60 Högby IF M45 40,12,98 4:a M45
21 Terese Friman-84 Glasrikets RC K 40,15,49 3:a K
22 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK M60 41,06,66 1:a M60
23 Anna Johansson-84 Ankarsrums OK K 41,37,28 Utom DM
Samlad Lista Män
Plac Namn Klubb Klass Tid
1 Tomas Olsson-77 Högby IF M 33,45,42
2 David Peterson-82 Wärnamo SK M 34,54,29
3 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK M 35,04,17
4 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 35,19,13
5 Markus Andersson-85 Högby IF M 35,23,9m
6 Stefan Grahn-68 OK Njudung M40 35,35,0m
7 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK M40 35,39,90
8 Per-Åke Rosvall-70 Högby IF M35 36,29,00
9 Jan Berg-54 Oskarshamns SK M55 37,26,89
10 Christoffer Fogel-84 Målilla Mörlunda SKI M 37,35,95
11 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 38,23,09
12 Göran Byskén-58 OK Njudung M50 38,32,82
13 Slimo Safuoane-51 Oskarshamns SK M55 38,36,50
14 Gottfrid Helander-92 Eksjö Södra IK M 38,39,85
15 Per Hammräng-Grip-59 Högby IF M50 38,43,15
16 Tommy Palmér-65 SOK Aneby M40 39,15,02
17 Christer Svensson-69 Växjö LK M40 39,27,71
18 Peter Valtersson-61 Anderstorps OK M45 39,37,88
19 Anders Helander-61 Eksjö Södra IK M45 39,46,53
20 Per Andersson-60 Högby IF M45 40,12,98
21 Niklas Unosson-73 Misterhults AIS M35 40,54,08
22 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK M60 41,06,66
23 David A Boussefres-66 Oskarshamns SK M40 41,17,15
24 Alexander Fogel-90 Målilla Mörlunda SKI M 41,58,79
25 Lennart Adolfsson-62 Anderstorps OK M45 42,20,54
26 Göran Lennström-49 Hultsfreds LK M60 43,31,37
27 Ingemar Kroon-43 Växjö LK M65 45,21,11
28 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK M40 46,01,87
29 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK M50 46,07,51
30 Håkan Andersson-45 Skillingaryds FK M60 54,13,29
31 Owe Gustavsson-56 IK Vista M50 55,26,81
32 Conny Andersson-37 Anderstorps OK M70 57,33,29
33 Lars Amoson-38 Växjö LK M70 66,10,61
M35
1 Per-Åke Rosvall-70 Högby IF M35 36,29,00
2 Niklas Unosson-73 Misterhults AIS M35 40,54,08
M40
1 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 35,19,13
2 Stefan Grahn-68 OK Njudung M40 35,35,0m
3 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK M40 35,39,90
4 Tommy Palmér-65 SOK Aneby M40 39,15,02
5 Christer Svensson-69 Växjö LK M40 39,27,71
6 David A Boussefres-66 Oskarshamns SK M40 41,17,15
7 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK M40 46,01,87
M45
1 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 38,23,09
2 Peter Valtersson-61 Anderstorps OK M45 39,37,88
3 Anders Helander-61 Eksjö Södra IK M45 39,46,53
4 Per Andersson-60 Högby IF M45 40,12,98
5 Lennart Adolfsson-62 Anderstorps OK M45 42,20,54
M50
1 Göran Byskén-58 OK Njudung M50 38,32,82
2 Per Hammräng-Grip-59 Högby IF M50 38,43,15
3 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK M50 46,07,51
4 Owe Gustavsson-56 IK Vista M50 55,26,81
M55
1 Jan Berg-54 Oskarshamns SK M55 37,26,89
2 Slimo Safuoane-51 Oskarshamns SK M55 38,36,50
M60
1 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK M60 41,06,66
2 Göran Lennström-49 Hultsfreds LK M60 43,31,37
3 Håkan Andersson-45 Skillingaryds FK M60 54,13,29
M65
1 Ingemar Kroon-43 Växjö LK M65 45,21,11
M70
1 Conny Andersson-37 Anderstorps OK M70 57,33,29
2 Lars Amoson-38 Växjö LK M70 66,10,61
Samlad lista  Kvinnor
1 Alexandra Svensson- Hultsfreds LK K 35,50,56
2 Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK K 38,34,07
3 Terese Friman-84 Glasrikets RC K 40,15,49
4 Anna Johansson-84 Ankarsrums OK K 41,37,28 Utom DM
5 Katarina Nilsson-56 Högby IF K50 41,42,30
6 Helena Jonsson-64 Glasrikets RC K45 43,23,82
7 Irené Rohde-56 Högby IF K50 47,31,99
8 Lilian Brorsson-47 Högby IF K60 51,54,40
9 Karin Nilsson-65 FI Kalmarsund K40 52,46,87
10 Sinikka Kukkohovi-49 Anderstorps OK K60 56,59,64
K40
1 Karin Nilsson-65 FI Kalmarsund K40 52,46,87
K45
1 Helena Jonsson-64 Glasrikets RC K45 43,23,82
K50
1 Katarina Nilsson-56 Högby IF K50 41,42,30
2 Irené Rohde-56 Högby IF K50 47,31,99
K60
1 Lilian Brorsson-47 Högby IF K60 51,54,40
2 Sinikka Kukkohovi-49 Anderstorps OK K60 56,59,64
Medaljpoäng
Högby IF 19
Oskarshamns SK 12
Anderstorps OK 7
Hultsfreds LK 5
Växjö LK 5
OK Njudung 5
Glasrikets RC 4
Eksjö Södra IK 4
FI Kalmarsund 3
Wärnamo SK 3
Misterhults AIS 2
Skillingaryds FK 1
Uppdaterad: 19 JUN 2009 12:51
Skribent: Sandy Bengtsson

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info