Hoppa till sidans innehåll

Resultat Majspelen


Resultatlista Majspelen
03-maj-09
Arena Oskarshamn
Väder Växlande molninghet och vindar ca 17 grader
Tävlingsledare: Thomas Karlsson 0491-84116
OBS! Strulande eltid. Vissa lopp blandat manuell och eltid.
Manuell markerad med m efter tid.
M 100m Vind 1,0
1 Anders Johnsson-82 Alvesta FI 10,9m
2 Kent Nilsson-81 Västerviks IF 12,63
3 Markus Andersson-85 Högby IF 13,63
4 Mikael Johansson-78 Oskarshamns SK 14,3m
M 400m
1 Anders Johnsson-82 Alvesta FI 53,0m
2 Marcus Pettersson-93 Oskarshamns SK 59,2m
M 800m
1 Markus Andersson-85 Högby IF 2,11,84
2 Marcus Pettersson-93 Oskarshamns SK 2,17,19
3 Max Larsson-93 Västerviks IF 2,26,65
M45 800m
1 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 2,15,73
2 Jörgen Åkesson-60 Västerviks IF 2,20,81
M50 800m
1 Hans Tove-57 Oskarshamns SK 2,15,32
M55 800m
1 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK 2,24,36
M 3000m
1 Markus Andersson-85 Högby IF 9,47,04
2 Sonny Karlsson Högby IF 9,55,46
3 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK 9,56,40
4 Christer Freij-58 Oskarshamns SK 10,33,85
5 Per Andersson-60 HögbyIF 10,51,84
M Höjd
1 Markus Andersson-85 Högby IF 1,40
M Längd
1 Oskar Westberg-91 Västerviks IF 3,45 1,0
M Kula
1 Peter Fritz-74 IK Sisu 12,60
2 Mikael Johansson-78 Oskarshamns SK 8,50
3 Sackarias Myrgård-93 Västerviks IF 7,64
4 Joel Svensson-50 Oskarshamns SK 6,40
P17 100m Vind 1,8
1 Sackarias Myrgård-93 Västerviks IF 12,68
P17 Höjd
1 Sackarias Myrgård-93 Västerviks IF 1,50
P15 100m Vind 1,8
1 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 14,58
P15 800m
1 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 2,29,54
2 Martin Westling-94 Oskarshamns SK 2,33,18
P15 höjd
1 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK 1,45
2 Olof Östenberg-97 Södra Vi IF 1,40
P13 80m Vind -0,2
1 Jakob Folkesson-96 Oskarshamns SK 11,12
P13 600m
1 Olof Östenberg-97 Södra Vi IF 2,01,92
P13 Kula
1 Olof Östenberg-97 Södra Vi IF 9,13
2 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 6,69
P13 Längd
1 Olof Östenberg-97 Södra Vi IF 4,44 1,5
P11 60m Vind 0,3
1 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 9,55
2 Aram De Vries-98 Oskarshamns SK 9,94
3 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 10,35
4 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK 10,77
5 John Nilsson-98 Oskarshamns SK 10,84
P11 600m
1 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 1,58,94
2 Olle Lycksell-99 Oskarshamns SK 1,59,57
3 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 2,10,28
4 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK 2,11,40
P11 Längd
1 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 3,89 2,0
2 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 3,72 0,5
3 Aram De Vries-98 Oskarshamns SK 3,40 2,2 (3,37 1,6)
4 Olle Lycksell-99 Oskarshamns SK 3,20 1,2
P11 Kula
1 Simon Åkesson-98 Västerviks IF 8,43
2 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 6,56
3 Aram De Vries-98 Oskarshamns SK 6,41
4 John Nilsson-98 Oskarshamns SK 5,92
60m P9 Vind -0,1
1 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 10,6m
2 Lorentz Franzén-02 Oskarshamns SK 10,9m
P9 600m
1 Elias Läggeberger-00 Ruda IF 2,23,17
2 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 2,23,72
3 Lorentz Franzén-02 Oskarshamns SK 2,28,14
P9 Längd
1 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 2,68 1,2
2 Lorentz Franzén-02 Oskarshamns SK 2,36 1,5
P9 Boll
1 Erik Östenberg-00 Södra Vi IF 19,92
2 Elias Läggeberger-00 Ruda IF 18,35
3 Lorentz Franzén-02 Oskarshamns SK 15,93
K 100m Vind 1,9
1 Nathalie Lindh Gardéus-75 Västerviks IF 13,6m
2 Sara Björk Kåhlman-88 Västerviks IF 13,8m
K 400m
1 Sara Rönnby-93 Enhörna IF 59,2m
2 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 60,7m
3 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 62,2m
K 800m
1 Sara Rönnby-93 Enhörna IF 2,28,47
2 Sophia Åkesson-91 Västerviks IF 2,43,53
3 Beatrice Leijnegård-91 Västerviks IF 2,48,24
K 3000m
1 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 10,31,08
K Längd
1 Nathalie Lindh Gardéus-75 Västerviks IF 4,32 1,4
2 Sara Björk Kåhlman-88 Västerviks IF 4,29 1,0
F17 100m Vind 3,0
1 Sara Rönnby-93 Enhörna IF 12,77
2 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 12,86
3 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 12,99
4 Nicole Uddén-93 IK Sisu 13,27
5 Cornelia Grundström-93 Västerviks IF 13,56
6 Nina Johansson-92 Oskarshamns SK 14,23
F17 Längd
1 Nicole Uddén-93 IK Sisu 5,14 0,9
2 Cornelia Grundström-93 Västerviks IF 5,01 0,2
F17 Höjd
1 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 1,53
F17 Kula
1 Cornelia Grundström-93 Västerviks IF 8,50
F15 100m Vind 1,9
1 Emma Johansson-95 Södra Vi IF 14,3m
F15 800m
1 Jenny Biesert-95 Ljungby FIK 2,30,59
F15 Längd
1 Emma Johansson-95 Södra Vi IF 3,95 2,3 (3,94 0,5)
F13 80m fö 1 Vind 2,0
1 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 11,66 Q
2 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 11,67 Q
3 Louise Isaksson-97 Södra Vi IF 12,3m Q
4 Rebecka Claesson-96 Ruda IF 12,6m
F13 80m fö 2 Vind -0,2
1 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 11,85 Q
2 Lisa Homann-97 Södra Vi IF 12,4m Q
3 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF 12,4m Q
F13 80m Final Vind 0,6
1 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 11,95
2 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 12,01
3 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 12,06
4 Lisa Homann-97 Södra Vi IF 12,82
5 Louise Isaksson-97 Södra Vi IF 13,01
6 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF 13,03
F13 600m
1 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 2,06,45
2 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF 2,08,31
3 Isabella Axelsson-96 IK Hinden 2,12,06
4 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 2,21,37
F13 Kula
1 Rebecka Claesson-96 Ruda IF 9,08
F13 Längd
1 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 4,11 2,2 (4,03 1,3)
2 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 4,10 2,7 (4,06 1,3)
3 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF 3,77 1,4
4 Isabella Axelsson-96 IK Hinden 3,48 0,5
5 Lisa Homann-97 Södra Vi IF 3,21 2,0
6 Louise Isaksson-97 Södra Vi IF 3,20 1,6
F11 60m Vind 1,4
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 8,7m
2 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 9,19
3 Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 9,33
4 Irmeli Wohlin-98 Stensjöns IF 9,94
5 Frida Nilzén-98 Ruda IF 10,79
F11 600m
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 2,10,83
2 Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 2,16,31
3 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 2,17,84
4 Irmeli Wohlin-98 Stensjöns IF 2,20,34
5 Frida Nilzén-98 Ruda IF 2,24,39
F11 Längd
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 4,25 1,1 (4,19)
2 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 4,25 1,0 (4,02)
3 Wilma Pernius-98 Oskarshamns SK 3,43 1,2
4 Frida Nilzén-98 Ruda IF 3,05 1,7
F11 Kula
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 7,28
2 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 6,03
F9 60m Vind 1,3
1 Lisa Palmquist-00 Oskarshamns SK 9,2m
2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 9,3m
3 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 9,8m
4 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 10,5m
5 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 11,4m
6 Agnes Palmgren-01 Ruda IF 11,47
7 Minna Hassan-00 Oskarshamns SK 12,1m
F9 600m
1 Lisa Palmquist-00 Oskarshamns SK 2,20,81
2 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 2,25,09
3 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 2,36,85
4 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 2,51,56
F9 Boll
1 Lisa Palmquist-00 Oskarshamns SK 17,60
2 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 15,58
3 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 13,67
4 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 12,10
5 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 11,03
6 Minna Hassan-00 Oskarshamns SK 9,00
F9 Längd
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 3,61 0,8
2 Lisa Palmquist-00 Oskarshamns SK 3,32 1,2
3 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 3,29 0,2
4 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 2,85 0,5
5 Agnes Palmgren-01 Ruda IF 2,72 0,7
6 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 2,62 0,6
7 Minna Hassan-00 Oskarshamns SK 2,27 1,0
Uppdaterad: 03 JUL 2009 11:10 Skribent: Sandy Bengtsson

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info