Hoppa till sidans innehåll

Personliga Rekordens Kväll, VDM 100m, 400m, 800m 7 juli


Resultatlista Personliga Rekordens kväll, VDM 100m, 400m, 800m
7 juli 2010
Idrottsplatsen Oskarshamn
Tävlingsledare: AnnLis Hellsten 0491-83947
DM Kontrollant: Ronny Krönvall 0370-16398
Eltid
Väder: soligt, ca 25 grader
Löpgrenar
60m heat 1 P+F9 Vind -0,5
1 Carl Johansson-02 Oskarshamns SK P9 12,54
2 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK F9 12,89 PR
3 Lisa Ekberg-03 Oskarshamns SK F9 12,95 (12,943)
4 Maja Pettersson-02 Oskarshamns SK F9 12,95 (12,946)
60m heat 2 P11 Vind -2,0
1 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK P11 9,53
2 Isak Hertin-99 Västerviks IF P11 10,57
3 Kwasi Owusu-Mari-99 Oskarshamns SK P11 10,84
4 Tom Ekberg-99 Oskarshamns SK P11 11,37
5 Fabian Lindblad-00 Högby IF P11 11,63
60m heat 3 F11 heat 1 Vind -1.3
1 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK F11 10,05 PR 5
2 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK F11 10,49 (10,487) 7
3 Mimmi Andersson-00 Hjortens SK F11 10,49 (10,489) 8 PR
4 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK F11 10,99 9
60m heat 4 F11 heat 2 Vind -1,6
1 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK F11 9,47 PR 1
2 Elin Jonasson-00 Wärnamo SK F11 9,89 2
3 Agnes Wedel-00 Västerviks IF F11 9,97 3
4 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK F11 10,02 4
5 Evelina Eklund-99 IK Hinden F11 10,07 6
60m heat 5 Mixat heat Vind 0,1
1 Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund M 7,81
2 Jenny Biesert-95 SK Graal F15 9,29 PR
3 Joel Nachtweij-98 Västerviks IF P13 9,81 PR
4 Lasse Nachtweij-98 Västerviks IF P13 10,21 PR
80 m heat 1 Mixat heat Vind  -1,4
1 Sara Björk Kåhlman-88 Västerviks IF K 11,78
2 Albin Lindblad-98 Högby IF P13 12,25 PR
3 Örn Östenberg-98 IFK Växjö P13 12,40
4 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF F15 12,72 PR
80m heat 2 F13 heat 1 Vind -3,6
1 Sofie Borssén-98 Kalmar SK F13 12,12 PR 5
2 Emily Engelholm-97 Kalmar SK F13 12,46 7
3 Louice Isaksson-97 Södra Vi IF F13 12,60 8
4 Lovisa Gustafsson-97 Kalmar SK F13 13,15 9
5 Ida Steinbeck Nilsson-98 Ruda IF F13 14,07 10
80m heat 3 F13 heat 2 Vind -0,2
1 Hilda Perhamn-98 IK Hinden F13 11,49 PR 1
2 Rebecka Svedberg-98 Linköpings GIF F13 11,50 2
3 Sara Edlund-97 Södra Vi IF F13 11,52 PR 3
4 Emma Jonassn-98 Wärnamo SK F13 11,86 4
5 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK F13 12,17 PR 6
100m heat 1 VDM K Vind -0,9
1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK K40 14,36
2 Helena Rangert-71 IK Hakarpspojkarna K35 15,40
Britt-Marie Tove-56 Högby IF K50 DQ
100m heat 2 VDM M35-45 Vind -1,0
1 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 13,16
2 Mattias Berggren- Hultsfreds LK M35 13,38
3 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 13,62
100m heat 3 VDM M50-65 Vind 0,3
1 Michael Zazzio-60 Skruvs IF M50 13,77
2 Hans Tove-57 Högby IF M50 13,99
3 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF M65 17,71
5 Ronny Krönvall-43 Wärnamo SK M65 30,74
ut Britt-Marie Tove-56 Högby IF K50 17,84
100m heat 4 Mixat heat Vind -0,4
1 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF F13 14,85 PR
2 Gustav Zetterlund-00 Glanshammars IF P11 15,60 PR
3 Isak Hertin-99 Västerviks IF P11 17,49
4 Joar Hertin-01 Västerviks IF P9 18,17
100m heat 5 P15 Vind -0,9
1 Johannes Gustafsson-95 FI Kalmarsund P15 12,35
2 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund P15 12,64
3 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK P15 13,15 PR
4 Viktor Lorentzon-96 Oskarshamns SK P15 13,21
5 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK P15 13,71 PR
100m heat 6 M, P17 Vind -0,7
1 Sondre Johre-93 Asker SK Norge P17 12,07 PR
2 Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund M 12,31
3 Erik Palmgren-94 FI Kalmarsund P17 12,46
4 Tobias Juhlin-92 FI Kalmarsund M 12,87
100m heat 7 K, F17, F15 Vind -1,9
1 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK K 13,29
2 Lisa Nyström-89 FI Kalmarsund K 13,53
3 Emily Garney-96 Kalmar SK F15 14,16
4 Nina Johansson-92 Oskarshamns SK K 14,48
5 Elin Gustavsson-96 FIK Färjestaden F15 15,15
400m heat 1 VDM M35-50 +M
1 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 58,62
2 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF M 59,54
3 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 1,00,57
4 Hans Tove-57 Högby IF M50 1,00,96
5 Slimo Saufoane-51 Oskarshamns SK M55 1,06,60
6 Michael Zazzio-60 Skruvs IF M50 1,13,88
400m heat 2 VDM M65-70
1 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK M60 1,14,74
2 Stig Hagehed-39 Växjö LK M70 1,19,01
3 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF M65 1,27,99
4 Ronny Krönvall-43 Wärnamo SK M65 1,46,79
5 Conny Andersson-37 Anderstorps OK M70 1,48,48
6 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK M80 2,01,34
400m heat 3 K35, K + F klasser
1 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK K 59,86
2 Rebecka Svedberg-98 Linköpings GIF F13 1,07,97 PR
3 Helena Rangert-71 IK Hakarpspojkarna K35 1,10,44
4 Gustav Zetterlund-00 Glanshammars IF P11 1,10,89
5 Mimmi Andersson-00 Hjortens SK F11 1,20,46 PR
6 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF F13 1,21,69 PR
400m heat 4 M, P klasser
1 Johan Svensson-89 Spårvägens FK M 51,33
2 Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund M 55,93
3 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF P13 1,14,10 PR
4 Martin Fasth-98 Södra Vi IF P13 1,25,24 PR
600m Heat 1 F9, F11, F13
1 Sara Edlund-97 Södra Vi IF F13 1,57,90
2 Sofie Borssén-98 Kalmar SK F13 2,09,15
3 Agnes Wedel-00 Västerviks IF F11 2,16,55
4 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK F11 2,22,70
5 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK F11 2,26,61 PR
6 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK F11 2,39,24
7 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK F11 2,40,37 PR
8 Lisa Ekberg-03 Oskarshamns SK F9 2,45,29
600m Heat 2 K, F17 P11-13 Mixat heat
1 Sophia Åkesson-91 Västerviks IF K 1,55,25
2 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF P13 1,56,46
3 Lasse Nachtweij-98 Västerviks IF P13 2,00,40 PR
4 Albin Lindblad-98 Högby IF P13 2,07,82 PR
5 David Alsenhed-99 Västerviks IF P11 2,09,15 PR
6 Gustav Alsenhed-00 Västerviks IF P11 2,33,47 PR
800m Heat 1 K, F15, M60-70
1 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK M60 2,43,44
2 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK M60 2,45,88
3 Göran Lennström-49 Hultsfreds LK M60 2,49,10
4 Stig Hagehed-39 Växjö LK M70 3,12,99
5 Håkan Andersson-45 Skillingaryds SK M65 3,28,81
6 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF M65 3,33,34
7 Ronny Krönvall-43 Wärnamo SK M65 3,44,56
8 Conny Andersson-37 Anderstorps OK M70 4,06,06
9 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK M80 4,40,41
800m Heat 2 M45-55
1 Anders Dahlström-60 Högby IF M50 2,14,24
2 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 2,23,37
3 Jörgen Åkesson-60 Västerviks IF M50 2,25,55
4 Christer Freij-58 Oskarshamns SK M50 2,26,93
5 Slimo Saufoane-51 Oskarshamns SK M55 2,32,69
6 Jan Rudolfsson-54 Eksjö Södra IK M55 2,41,82
7 Lars-Gunnar Nilsson-60 Oskarshamns SK M50 2,58,26
800m Heat 3 M35-40, K ,F15
1 Peter Jacobsson-68 IK Hakarpspojkarna M40 2,16,79
2 Mattias Berggren- Hultsfreds LK M35 2,22,24
3 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 2,23,29
4 Jenny Biesert-95 SK Graal F15 2,23,52 PR
5 Maria Berggren-77 IK Hakarpspojkarna K 2,37,48
6 Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF F15 3,00,24
7 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK M40 3,13,01
8 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK K45 3,22,06
1000m heat 1 P9, P13, F13
1 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK P13 3,39,50
2 Alexander Idemark-97 Hjortens SK P13 3,42,54 PR
3 Joar Hertin-01 Västerviks IF P9 3,45,49 PR
4 Tilde Mårlid-98 Oskarshamns SK F13 4,10,88
1000m heat 2 M, K F15, P15, P17
1 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK M 2,43,12 PR
2 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK P15 2,44,48 PR
3 Markus Andersson-85 Högby IF M 2,46,18 PR
4 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF P13 3,40,08 PR
Teknikgrenar
Längd zon P13
1 Olof Östenberg-97 Södra Vi IF P13 4,95 1,6 PR
2 Örn Östenberg-98 IFK Växjö P13 4,06 2,1 (4,03 1,7)
3 Albin Lindblad-98 Högby IF P13 3,94 0,0 PR
4 Joel Nachtweij-98 Västerviks IF P13 3,62 0,3 PR
5 Lasse Nachtweij-98 Västerviks IF P13 3,60 0,0 PR
6 Martin Fasth-98 Södra Vi IF P13 3,34 0,1 PR
Längd zon P11
1 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK P11 4,36 0,8 PR
2 Isak Hertin-99 Västerviks IF P11 3,62 1,4 PR
3 Erik Östenberg-00 Södra Vi IF P11 3,20 1,0 PR
4 Kwasi Owusu-Mari-99 Oskarshamns SK P11 3,11 0,0
5 David Alsenhed-99 Västerviks IF P11 3,08 1,1 PR
6 Tom Ekberg-99 Oskarshamns SK P11 3,03 2,1 (2,64 1,9) PR
7 Fabian Lindblad-00 Högby IF P11 2,95 1,4 PR
8 Gustav Alsenhed-00 Västerviks IF P11 2,46 3,2 (2,43 0,8) PR
Längd zon P9
1 Joar Hertin-01 Västerviks IF P9 3,24 0,5
2 Axel Callegård-01 Oskarshamns SK P9 2,89 2,3 (2,85 -0,2) PR
3 Carl Johansson-02 Oskarshamns SK P9 2,37 0,0 PR
Längd zon F13
1 Rebecka Svedberg-98 Linköpings GIF F13 4,62 0,8 PR
2 Hilda Perhamn-98 IK Hinden F13 4,49 0,7
3 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF F13 4,35 0,0
4 Sara Edlund-97 Södra Vi IF F13 4,28 0,0
5 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK F13 4,24 0,0
6 Sofie Borssén-98 Kalmar SK F13 4,11 1,2 PR
7 Emily Engelholm-97 Kalmar SK F13 4,09 0,7
8 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK F13 4,08 1,5
9 Louice Isaksson-97 Södra Vi IF F13 3,99 2,4 (3,95 0,0)
10 Ida Steinbeck Nilsson-98 Ruda IF F13 3,62 0,1 PR
11 Tilde Mårlid-98 Oskarshamns SK F13 3,22 1,7
utom t Fanny Alsenhed-96 Västerviks IF F15 4,00 1,6
Längd zon F11
1 Agnes Wedel-00 Västerviks IF F11 3,78 -0,2
2 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK F11 3,62 -1,4 PR
3 Evelina Eklund-99 IK Hinden F11 3,50 -1,3 PR
4 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK F11 3,45 -2,1
5 Elin Jonasson-00 Wärnamo SK F11 3,43 -0,7
6 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK F11 3,36 -0,8 PR
7 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK F11 3,10 -1,4 PR
8 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK F11 3,08 -1,1
9 Elle Steinbeck Nilsson-00 Ruda IF F11 2,49 -0,4 PR
Längd zon F9
1 Ellinor Jutterdahl-03 Södra Vi IF F9 2,35 -0,1 PR
2 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK F9 2,18 0,0 PR
3 Maja Pettersson-02 Oskarshamns SK F9 1,89 -1,1
Kula M 7,26kg
1 Martin Jönsson-90 Ullevi FK M 12,85 PR
Kula P19 6,0kg
1 Tobias Juhlin-92 FI Kalmarsund P19 12,43 PR
Kula P17 5,0kg
1 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK P17 11,51
2 Oskar Karlsson-93 Oskarshamns SK P17 10,66 PR
Kula P15 4,0kg
1 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund P15 13,79 PR
2 Johannes Gustafsson-95 FI Kalmarsund P15 11,39
Kula P13 3,0kg
1 Örn Östenberg-98 IFK Växjö P13 9,11 PR
2 Albin Lindblad-98 Högby IF P13 6,20
Kula P11 2,0kg
1 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK P11 7,16 PR
2 Erik Östenberg-00 Södra Vi IF P11 6,86 PR
3 David Alsenhed-99 Västerviks IF P11 6,32 PR
4 Kwasi Owusu-Mari-99 Oskarshamns SK P11 5,74
5 Tom Ekberg-99 Oskarshamns SK P11 5,42
6 Fabian Lindblad-00 Högby IF P11 4,77 PR
7 Gustav Alsenhed-00 Västerviks IF P11 4,68 PR
Kula P9 2,0kg
1 Axel Callegård-01 Oskarshamns SK P9 4,16 PR
2 Carl Johansson-02 Oskarshamns SK P9 4,02 PR
Kula  K  4,0kg
1 Sandra Ronneteg-73 Oskarshamns SK K 6,78
2 Nina Johansson-92 Oskarshamns SK K 6,12 PR
Kula F15 3,0kg
1 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden F15 9,21
2 Signe Karlsson-96 Kalmar SK F15 6,71
Kula F13 2,0kg
1 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK F13 8,58 PR
2 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF F13 8,56 PR
3 Emma Jonassn-98 Wärnamo SK F13 8,26
4 Sara Edlund-97 Södra Vi IF F13 8,11
5 Louice Isaksson-97 Södra Vi IF F13 7,97 PR
6 Emily Engelholm-97 Kalmar SK F13 7,54
7 Ida Steinbeck Nilsson-98 Ruda IF F13 6,71 PR
8 Sofie Borssén-98 Kalmar SK F13 6,69 PR
9 Tilde Mårlid-98 Oskarshamns SK F13 5,44
Kula F11 2,0kg
1 Evelina Eklund-99 IK Hinden F11 6,85 PR
2 Sara Johansson-00 FIK Färjestaden F11 6,14 PR
3 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK F11 5,61 PR
4 Elin Jonasson-00 Wärnamo SK F11 5,55
5 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK F11 5,28 PR
6 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK F11 4,98
7 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK F11 4,91 PR
8 Elle Steinbeck Nilsson-00 Ruda IF F11 3,95 PR
Kula F9 2,0kg
1 Maja Pettersson-02 Oskarshamns SK F9 2,71
2 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK F9 2,52 PR
Samlad lista VDM 100, 400, 800m
100m
1 Mattias Berggren- Hultsfreds LK M35 13,38
2 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 13,62
1 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 13,16
1 Michael Zazzio-60 Skruvs IF M50 13,77
2 Hans Tove-57 Högby IF M50 13,99
1 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF M65 17,71
2 Ronny Krönvall-43 Wärnamo SK M65 30,74
1 Helena Rangert-71 IK Hakarpspojkarna K35 15,40
1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK K40 14,36
400m
1 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 1,00,57
1 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 58,62
1 Hans Tove-57 Högby IF M50 1,00,96
2 Michael Zazzio-60 Skruvs IF M50 1,13,88
5 Slimo Saufoane-51 Oskarshamns SK M55 1,06,60
1 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK M60 1,14,74
1 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF M65 1,27,99
2 Ronny Krönvall-43 Wärnamo SK M65 1,46,79
1 Stig Hagehed-39 Växjö LK M70 1,19,01
2 Conny Andersson-37 Anderstorps OK M70 1,48,48
1 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK M80 2,01,34
1 Helena Rangert-71 IK Hakarpspojkarna K35 1,10,44
800m
1 Mattias Berggren- Hultsfreds LK M35 2,22,24
2 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 2,23,29
1 Peter Jacobsson-68 IK Hakarpspojkarna M40 2,16,79
2 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK M40 3,13,01
1 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 2,23,37
1 Anders Dahlström-60 Högby IF M50 2,14,24
2 Jörgen Åkesson-60 Västerviks IF M50 2,25,55
3 Christer Freij-58 Oskarshamns SK M50 2,26,93
4 Lars-Gunnar Nilsson-60 Oskarshamns SK M50 2,58,26
1 Slimo Saufoane-51 Oskarshamns SK M55 2,32,69
2 Jan Rudolfsson-54 Eksjö Södra IK M55 2,41,82
1 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK M60 2,43,44
2 Folke Lindqvist-47 Eksjö Södra IK M60 2,45,88
3 Göran Lennström-49 Hultsfreds LK M60 2,49,10
1 Håkan Andersson-45 Skillingaryds SK M65 3,28,81
2 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF M65 3,33,34
3 Ronny Krönvall-43 Wärnamo SK M65 3,44,56
1 Stig Hagehed-39 Växjö LK M70 3,12,99
2 Conny Andersson-37 Anderstorps OK M70 4,06,06
1 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK M80 4,40,41
1 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK K45 3,22,06
Medaljpoäng
Oskarshamns SK 26
Eksjö Södra IK 10
IK Hakarpspojkarna 9
Stensjöns IF 8
Wärnamo SK 8
Högby IF 8
Hultsfreds LK 7
Växjö LK 6
Gnosjö FK 6
Skruvs IF 5
Anderstorps OK 4
Skillingaryds SK 3
Västerviks IF 2
Lessebo OK 2
Uppdaterad: 09 JUL 2010 10:39 Skribent: Thomas Karlsson

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info