Hoppa till sidans innehåll

Castoramaresultat och klubbmästerskap i kast 2011


       
Resultat från KM i kast inlagt i Castorama 2 oktober 2011      
       
Tävlingsledare Castorama Sandy Bengtsson 0491/60117      
Tävlingsledare KM AnnLis Hellsten 0491/83947      
       
  Män    
       
  Kula 7,26    
       
1 Robert Nilsson-94   11,66
2 Tomas Fanta-68   8,83
3 Mathias Samuelsson-78   8,74
4 Oskar Karlsson-93   8,68
5 Ronny Nilsson-63   8,24
6 Jan Brunby-73   7,69
7 Gustav Karlsson-91   7,26
8 Sandy Bengtsson-63   6,39
       
  Spjut 800g    
       
1 Tomas Fanta-68   44,55
2 Christoffer Bengtsson-95   42,96
3 Mathias Samuelsson-78   37,28
4 Gustav Karlsson-91   32,40
5 Oskar Karlsson-93   31,75
6 Ronny Nilsson-63   25,82
7 Jan Brunby-73   23,67
8 Sandy Bengtsson-63   23,33
       
  Diskus 2kg    
       
1 Oskar Karlsson-93   33,29
2 Tomas Fanta-68   28,97
3 Mathias Samuelsson-78   24,80
4 Ronny Nilsson-63   23,84
5 Gustav Karlsson-91   21,70
6 Sandy Bengtsson-63   17,85
7 Jan Brunby-73   16,71
       
  Slägga 7,26    
       
1 Kjell Nilsson-52   31,44
2 Tomas Fanta-68   26,73
3 Mathias Samuelsson-78   19,52
4 Oskar Karlsson-93   17,59
5 Ronny Nilsson-63   15,62
6 Jan Brunby-73   13,93
7 Sandy Bengtsson-63   11,74
       
  P19    
       
  Kula 6kg    
       
1 Oskar Karlsson-93   10,59
       
  Spjut 800g    
       
1 Oskar Karlsson-93   31,75
       
  Diskus 1,75kg    
       
1 Oskar Karlsson-93   34,37
       
  Slägga 6kg    
       
1 Oskar Karlsson-93   22,16
       
  P17    
       
  Kula 5kg    
       
1 Christoffer Bengtsson-95   8,24
  Robert Nilsson-94   inget res.
       
  Spjut 700g    
       
1 Christoffer Bengtsson-95   45,19
2 Robert Nilsson-94   39,88
       
  Diskus 1,5kg    
       
1 Robert Nilsson-94   28,20
2 Christoffer Bengtsson-95   22,80
       
  Slägga 5kg    
       
1 Robert Nilsson-94   26,56
2 Christoffer Bengtsson-95   16,52
       
  M35    
       
  Kula 7,26    
       
1 Jan Brunby-73   7,69
       
  Spjut 800g    
       
1 Jan Brunby-73   23,67
       
  Diskus 2kg    
       
1 Jan Brunby-73   16,71
       
  Slägga 7,26    
       
1 Jan Brunby-73   13,93
       
  M45    
       
  Kula 7,26    
       
1 Ronny Nilsson-63   8,24
2 Sandy Bengtsson-63   6,39
       
  Spjut 800g    
       
1 Ronny Nilsson-63   25,82
2 Sandy Bengtsson-63   23,33
       
  Diskus 2kg    
       
1 Ronny Nilsson-63   23,84
2 Sandy Bengtsson-63   17,85
       
  Slägga 7,26    
       
1 Ronny Nilsson-63   15,62
2 Sandy Bengtsson-63   11,74
       
  M50    
       
  Kula 6kg    
       
1 Lars-Erik Karlsson-60   9,08
       
  Spjut 700g    
       
1 Lars-Erik Karlsson-60   21,15
       
  Diskus 1,5kg    
       
1 Lars-Erik Karlsson-60   24,71
       
  M55    
       
  Kula 6kg    
       
1 Kjell Nilsson-52   9,66
       
  Spjut 700g    
       
1 Kjell Nilsson-52   24,27
       
  Diskus 1,5kg    
       
1 Kjell Nilsson-52   25,84
       
  Slägga 6kg    
       
1 Kjell Nilsson-52   36,15
       
  M65    
       
  Kula 5kg    
       
1 Anders Rotviker-46   6,15
       
  Spjut 600    
       
1 Anders Rotviker-46   22,95
       
  Diskus 1kg    
       
1 Anders Rotviker-46   18,41
       
  Slägga 5kg    
       
1 Anders Rotviker-46   18,54
       
  K    
       
  Kula 4kg    
       
1 Josefine Nilsson-94   6,61
2 Sandra Ronneteg-73   6,60
3 Helene Juhlin-71   6,43
4 Lisa Karlsson-96   5,76
5 Maria Karlsson-65   4,62
       
  Spjut 600    
       
1 Josefine Nilsson-94   17,95
2 Sandra Ronneteg-73   15,92
3 Lisa Karlsson-96   15,20
       
  Diskus 1kg    
       
1 Lisa Karlsson-96   22,64
2 Josefine Nilsson-94   18,47
3 Sandra Ronneteg-73   17,26
4 Maria Karlsson-65   12,32
       
  Slägga 4kg    
       
1 Josefine Nilsson-94   17,95
2 Sandra Ronneteg-73   15,88
       
  F15    
       
  Kula 3kg    
       
1 Lisa Karlsson-96   6,27
       
  Spjut 400g    
       
1 Lisa Karlsson-96   16,08
       
  Diskus 0,6kg    
       
1 Lisa Karlsson-96   27,71
       
  K40    
       
  Kula 4kg    
       
1 Helene Juhlin-71   6,43
       
  K45    
       
  Kula 4kg    
       
1 Maria Karlsson-65   4,62
       
  Diskus 1kg    
       
1 Maria Karlsson-65   12,32
       
  K55    
       
  Kula 3kg    
       
1 AnnLis Hellsten-53   6,27
       
  Slägga 3kg    
       
1 AnnLis Hellsten-53   6,27
       
  K60    
       
  Kula 3kg    
       
1 Birgitta Uppgården-48   6,70
       
  Spjut 400g    
       
1 Birgitta Uppgården-48   19,85
       
  Diskus 1kg    
       
1 Birgitta Uppgården-48   13,88
       
  Slägga 3kg    
       
1 Birgitta Uppgården-48   18,42
       
  F12    
       
  Kula 2kg    
       
1 Ebba Andersson-99   5,01
       
  Diskus 0,6kg    
       
1 Ebba Andersson-99   11,98
       
  F11    
       
  Kula 2kg    
       
1 Lisa Palmqvist-00   7,01
2 Hanna Ronneteg-00   6,63
3 Zofia Czarnowska-00   6,22
4 Anna Juhlin-00   5.94
       
  Spjut 400g    
       
1 Hanna Ronneteg-00   16,53
2 Zofia Czarnowska-00   16,37
3 Anna Juhlin-00   12,01
4 Lisa Palmqvist-00   12,00
       
  Diskus 0,6kg    
       
1 Hanna Ronneteg-00   16,23
2 Lisa Palmqvist-00   14,06
3 Zofia Czarnowska-00   13.82
4 Anna Juhlin-00   12,52
       
  F10    
       
  Kula 2kg    
       
1 Hanna Brunby-01   4,76
       
  Spjut 400g    
       
1 Hanna Brunby-01   10,68
       
  Diskus 0,6kg    
       
1 Hanna Brunby-01   8,97
  Resultatlista Castorama      
  IP Oskarshamn      
  2 oktober 2011      
  Tävlingsledare:       
         
  Män      
1 Tomas Fanta-68 1808p    
Kula   8,83 373 373
Spjut   44,55 557 930
Diskus   28,97 450 1380
Slägga   26,73 428 1808
         
2 Oskar Karlsson-93 1500p    
Kula   8,68 360 360
Spjut   31,65 358 718
Diskus   33,29 547 1265
Slägga   17,59 235 1500
         
3 Mathias Samuelsson-78 1444p    
Kula   8,74 365 365
Spjut   37,28 449 814
Diskus   24,80 350 1164
Slägga   19,52 280 1444
         
4 Ronny Nilsson-63 1092p    
Kula   8,24 325 325
Spjut   25,82 254 579
Diskus   23,84 325 904
Slägga   15,62 188 1092
         
         
5 Jan Brunby-73 764p    
Kula   7,69 280 280
Spjut   23,67 213 493
Diskus   16,71 127 620
Slägga   13,93 144 764
         
6 Sandy Bengtsson-63 687p    
Kula   6,39 166 166
Spjut   23,33 207 442
Diskus   17,85 161 603
Slägga   11,74 84 687
         
         
  Kvinnor      
1 Josefine Nilsson-94 1320p    
Kula   6,61 335 335
Spjut   17,95 353 688
Diskus   18,47 279 967
Slägga   17,95 353 1320
         
2 Sandra Ronneteg-73 1190p    
Kula   6,60 334 334
Spjut   15,92 305 639
Diskus   17,26 247 886
Slägga   15,88 304 1190
Uppdaterad: 09 OKT 2011 19:29 Skribent: Sandy Bengtsson

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info