Hoppa till sidans innehåll

DM 10 000m 3 juli


  Resultatlista DM 10 000m        
  Arean Oskarshamn        
  3 juli 2011        
  Eltid        
  Väder: Molningt men uppehåll ca 20 grader      
  Tävlingsledare: AnnLis Hellsten 0491-83947      
           
  Heat 1        
1 Henric Dernegård-81 Ålems OK M 38,29,48  
2 Karl-Erik Andersson-58 Ålems OK M50 38,31,02 3:M50
3 Lennart Pettersson-65 Målilla Mörlunda SKI M45 39,15,21 1:M45
4 Mikael Thuresson-73 Målilla Mörlunda SKI M35 39,37,40 2:M35
5 Andreas Ainemo-71 Hultsfreds LK M40 39,42,91 3:M40
6 Tony Zetterström-66 Målilla Mörlunda SKI M45 40,00,59 2:M45
7 Kent Lindblad-71 Kalmar OK M40 40,08,72  
8 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK M60 40,52,80 1:M60
9 Mattias Berggren-74 Hultsfreds LK M35 40,58,73 3:M35
10 Arne Jacobsson-51 Södra Vi IF M60 41,08,03 2:M60
11 Peter Joelsson-56 Ålems OK M55 44,24,66 1:M55
12 Simon Davidsson-83 Brittatorps TK M 44,33,88  
13 Leif Karlsson-56 Örjansklubben M55 46,25,60 2:M55
14 Thage Davidsson-47 Brittatorps TK M60 46,41,40 3:M60
15 Sara Dolk-70 Hultsfreds LK K40 46,51,29 2:K, 1:K40
16 Anita Jönsson-63 Högby IF K45 49,36,59 3:K, 1:K45
17 Folke Lundberg-45 Högby IF M65 50,36,39 1:M65
18 Git Karlsson-68 Högby IF K40 50,46,01 2:K40
19 Lilian Brorsson-47 Högby IF K60 51,04,46 1:K60
20 Örjan Ohlsson-46 Stensjöns IF M65 54,22,67 2:M65
  Jonny Söderstig-55 Högby IF M50 DNS  
  Lennart Peterson-55 Wärnamo SK M55 DNS  
           
  Heat 2        
1 Gustav Milesson-92 Högby IF M 33,47,57 1:M
2 Viktor Helander-90 Eksjö Södra IK M 33,55,96 2:M
3 Christoffer Fogel-84 Oskarshamns SK M 34,44,49 3:M
4 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 34,55,26 1:M40
5 Mikael Persson-67 FI Kalmarsund M40 35,10,78 2:M40
6 Markus Andersson-85 Högby IF M 35,28,14  
7 David Peterson-82 Wärnamo SK M 35,36,75  
8 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF M35 36,00,32 1:M35
9 Håkan Joriksson-59 IK Vista M50 37,29,06 1:M50
10 Wolfgang Ahrens-46 LC Aichach  M65 37,37,37 ut
11 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK M 37,55,96  
12 Nils-Allan Torstensson-57 Hultfreds LK M50 38,25,17 2:M50
13 Daniel Svensson-91 FI Kalmarsund M 39,46,79  
14 Therese Friman-84 Glasrikets RC K 39,54,16 1:K
  Johan Gustafsson-76 Kisa SK M35 DNS  
  Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK K DNS  
           
           
  Samlade listor        
  Män        
1 Gustav Milesson-92 Högby IF M 33,47,57  
2 Viktor Helander-90 Eksjö Södra IK M 33,55,96  
3 Christoffer Fogel-84 Oskarshamns SK M 34,44,49  
4 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 34,55,26  
5 Mikael Persson-67 FI Kalmarsund M40 35,10,78  
6 Markus Andersson-85 Högby IF M 35,28,14  
7 David Peterson-82 Wärnamo SK M 35,36,75  
8 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF M35 36,00,32  
9 Håkan Joriksson-59 IK Vista M50 37,29,06  
10 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK M 37,55,96  
11 Nils-Allan Torstensson-57 Hultfreds LK M50 38,25,17  
12 Henric Dernegård-81 Ålems OK M 38,29,48  
13 Karl-Erik Andersson-58 Ålems OK M50 38,31,02  
14 Lennart Pettersson-65 Målilla Mörlunda SKI M45 39,15,21  
15 Mikael Thuresson-73 Målilla Mörlunda SKI M35 39,37,40  
16 Andreas Ainemo-71 Hultsfreds LK M40 39,42,91  
17 Daniel Svensson-91 FI Kalmarsund M 39,46,79  
18 Tony Zetterström-66 Målilla Mörlunda SKI M45 40,00,59  
19 Kent Lindblad-71 Kalmar OK M40 40,08,72  
20 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK M60 40,52,80  
21 Mattias Berggren-74 Hultsfreds LK M35 40,58,73  
22 Arne Jacobsson-51 Södra Vi IF M60 41,08,03  
23 Peter Joelsson-56 Ålems OK M55 44,24,66  
24 Simon Davidsson-83 Brittatorps TK M 44,33,88  
25 Leif Karlsson-56 Örjansklubben M55 46,25,60  
26 Thage Davidsson-47 Brittatorps TK M60 46,41,40  
27 Folke Lundberg-45 Högby IF M65 50,36,39  
28 Örjan Ohlsson-46 Stensjöns IF M65 54,22,67  
  Wolfgang Ahrens-46 LC Aichach  M65 37,37,37 ut
           
  M35        
1 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF M35 36,00,32  
2 Mikael Thuresson-73 Målilla Mörlunda SKI M35 39,37,40  
3 Mattias Berggren-74 Hultsfreds LK M35 40,58,73  
           
  M40        
1 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 34,55,26  
2 Mikael Persson-67 FI Kalmarsund M40 35,10,78  
3 Andreas Ainemo-71 Hultsfreds LK M40 39,42,91  
4 Kent Lindblad-71 Kalmar OK M40 40,08,72  
           
  M45        
1 Lennart Pettersson-65 Målilla Mörlunda SKI M45 39,15,21  
2 Tony Zetterström-66 Målilla Mörlunda SKI M45 40,00,59  
           
  M50        
1 Håkan Joriksson-59 IK Vista M50 37,29,06  
2 Nils-Allan Torstensson-57 Hultfreds LK M50 38,25,17  
3 Karl-Erik Andersson-58 Ålems OK M50 38,31,02  
           
  M55        
1 Peter Joelsson-56 Ålems OK M55 44,24,66  
2 Leif Karlsson-56 Örjansklubben M55 46,25,60  
           
  M60        
1 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK M60 40,52,80  
2 Arne Jacobsson-51 Södra Vi IF M60 41,08,03  
3 Thage Davidsson-47 Brittatorps TK M60 46,41,40  
           
  M65        
1 Folke Lundberg-45 Högby IF M65 50,36,39  
2 Örjan Ohlsson-46 Stensjöns IF M65 54,22,67  
           
  Kvinnor        
1 Therese Friman-84 Glasrikets RC K 39,54,16  
2 Sara Dolk-70 Hultsfreds LK K40 46,51,29  
3 Anita Jönsson-63 Högby IF K45 49,36,59  
4 Git Karlsson-68 Högby IF K40 50,46,01  
5 Lilian Brorsson-47 Högby IF K60 51,04,46  
           
  K40        
1 Sara Dolk-70 Hultsfreds LK K40 46,51,29  
2 Git Karlsson-68 Högby IF K40 50,46,01  
           
  K45        
1 Anita Jönsson-63 Högby IF K45 49,36,59  
           
  K60        
1 Lilian Brorsson-47 Högby IF K60 51,04,46  
           
  Medaljpoäng        
  Högby IF 21      
  Hultsfreds LK 9      
  Målilla Mörlunda SKI 7      
  Eksjö Södra IK 5      
  Ålems OK 4      
  Glasrikets RC 3      
  IK Vista 3      
  Stensjöns IF 2      
  Örjansklubben 2      
  Södra Vi IF 2      
  FI Kalmarsund 2      
  Brittatorps TK 1      
  Oskarshamns SK 1      
Uppdaterad: 03 JUL 2011 20:37 Skribent: Thomas Karlsson

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info