Hoppa till sidans innehåll

Oskarshamnsspelen 6 juli


  Resultatlista Oskarshamnsspelen          
  Arena Oskarshamn 06-jul-11          
  Eltid            
  Växlande molnighet och vindar          
  Tävlingsledare: AnnLIs Hellsten 0491-83947          
               
  100m M Vind 1,9      
1 Daniel Goldman-79 Thureberg M 11,58      
2 Björn Pettersson-85 Oskarshamns SK M 12,15      
3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK M 12,27      
  Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund M DNS      
               
  400m M          
1 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK M 53,12      
2 Yngve Forslin-87 Hässelby M 54,72      
  Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund M DNS      
               
  1500m M            
1 Christoffer Fogel-84 Oskarshamns SK M 4,22,33      
               
  Längd M            
1 Björn Pettersson-85 Oskarshamns SK M 6,48 -1,7    
2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK M 5,83 0,0    
               
  Kula M 7,26kg          
1 Peter Fritz-74 IK Sisu M 11,68      
2 Björn Pettersson-85 Oskarshamns SK M 10,33      
  Martin Jönsson-90 Ullevi FK M ej res      
  Mikael Johansson-78 Oskarshamns SK M DNS      
               
  Diskus M 2,0kg          
1 Tommy Andersson-62 Oskarshamns SK M 34,12      
               
  Kula P19 6,0kg          
1 Tobias Juhlin-92 Högby IF P19 11,83      
2 Oskar Karlsson-93 Oskarshamns SK P19 10,41      
               
  Diskus P19 1,75kg          
1 Oskar Karlsson-93 Oskarshamns SK P19 35,43      
               
  100m P17   Vind 0,1      
1 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund P17 12,77      
               
  400m P17            
1 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK P17 53,56      
2 Ken Slättengren-95 Högby IF P17 54,59      
               
  1500m P17            
1 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK P17 4,57,55      
2 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF P17 5,00,32      
               
  Höjd P17            
1 Lasse Nachweij-98 Västerviks IF P17 1,30      
               
  Kula P17 5,0kg          
1 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK P17 16,89      
2 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund P17 12,40      
               
  Diskus P17 1,5kg          
1 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund P17 28,75      
               
  100m P15 Vind 0,1      
1 Carl Davidsson-97 Linköpings IF P15 12,14      
2 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK P15 12,24      
               
  300M P15            
1 Gustav Lindqvist-96 Högby IF P15 47,40      
               
  Tresteg P15            
1 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK P15 11,20 -0,1    
               
  Kula P15 4,0kg          
1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö P15 13,49      
2 Gustav Lindqvist-96 Högby IF P15 9,38      
               
  Diskus P15 1,0kg          
1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö P15 52,61 Smålands rekord P14
2 Gustav Lindqvist-96 Högby IF P15 26,02      
               
  80m P13 Vind 2,5      
1 Johan Lindqvist-99 Högby IF P13 11,33      
2 Joel Nachweij-98 Västerviks IF P13 12,08      
3 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF P13 12,27      
4 Emil Karlsson-99 Ruda IF P13 13,87      
5 Tom Ekberg-99 Oskarshamns SK P13 14,15      
ut Carl Davidsson-97 LGIF P15 9,89      
               
  800m P13          
1 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF P13 2,28,07      
2 Robin Gustavsson-99 Högby IF P13 2,35,14      
3 Lasse Nachweij-98 Västerviks IF P13 2,49,43      
4 Emil Karlsson-99 Ruda IF P13 3,07,34      
               
  Längd P13            
1 Johan Lindqvist-99 Högby IF P13 4,52 1,9    
2 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK P13 4,45 0,0    
3 Lasse Nachweij-98 Västerviks IF P13 4,08 2,8 (3,95 0,0)
4 Joel Nachweij-98 Västerviks IF P13 3,88 0,0    
5 Emil Karlsson-99 Ruda IF P13 3,44 0,0    
6 Tom Ekberg-99 Oskarshamns SK P13 3,13 1,0    
               
  Kula P13 3,0kg          
1 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö P13 11,42      
2 Örn Östenberg-98 IFK Växjö P13 10,75      
3 Johan Lindqvist-99 Högby IF P13 9,17      
4 Emil Karlsson-99 Ruda IF P13 5,97      
               
  Diskus P13 0,6kg          
1 Örn Östenberg-98 IFK Växjö P13 40,56      
2 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö P13 36,63      
3 Johan Lindqvist-99 Högby IF P13 27,43      
3 Lasse Nachweij-98 Västerviks IF P13 15,07      
4 Emil Karlsson-99 Ruda IF P13 11,63      
               
  60m P11   Vind 2,2      
1 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK P11 9,90      
2 Axel Karlsson-01 Ruda IF P11 10,07      
3 Erik Östenberg-00 IFK Växjö P11 10,15      
4 Axel Callegård-01 Oskarshamns SK P11 10,75      
               
  600m P11            
1 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK P11 2,17,63      
  Axel Karlsson-01 Ruda IF P11 DNF      
               
  Längd P11            
1 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK P11 3,37 2,6 (3,36 1,2)
2 Erik Östenberg-00 IFK Växjö P11 3,30 2,1 (3,08 0,0)
3 Axel Karlsson-01 Ruda IF P11 3,20 0,5    
4 Axel Callegård-01 Oskarshamns SK P11 3,02 2,2 (2,86 0,1)
               
  Boll P11            
1 Tom Ekberg-99 Oskarshamns SK P12 22,45      
2 Axel Callegård-01 Oskarshamns SK P11 19,25      
3 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK P11 18,63      
               
  60m P9 Vind 0,0      
1 Elias Persson-03 Ruda IF P9 11,35      
2 Simon Berglund-02 Oskarshamns SK P9 11,41      
3 Casper Stening-03 Oskarshamns SK P9 11,47      
               
  600m P9          
1 Elias Persson-03 Ruda IF P9 2,35,32      
2 Simon Berglund-02 Oskarshamns SK P9 2,41,08      
3 Erik Jonsson-05 Oskarshamns SK P9 2,44,96      
  Casper Stening-03 Oskarshamns SK P9 DNF      
               
  Längd P9            
1 Simon Berglund-02 Oskarshamns SK P9 2,83 2,7 (2,75 0,0)
2 Casper Stening-03 Oskarshamns SK P9 2,82 0,0    
3 Nils Forslind-04 Oskarshamns SK P9 2,49 1,0    
4 Elias Persson-03 Ruda IF P9 2,31 1,4    
5 Simon Hjalmarsson-04 Oskarshamns SK P9 2,30 0,0    
6 Erik Jonsson-05 Oskarshamns SK P9 2,29 0,0    
               
  Boll P9 300gr          
1 Simon Berglund-02 Oskarshamns SK P9 15,90      
2 Casper Stening-03 Oskarshamns SK P9 14,78      
3 Erik Jonsson-05 Oskarshamns SK P9 12,76      
4 Simon Hjalmarsson-04 Oskarshamns SK P9 12,74      
5 Nils Forslind-04 Oskarshamns SK P9 11,89      
6 Simon Hjalmarsson-04 Oskarshamns SK P9 10,93      
               
               
  100m K   Vind 0,5      
1 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK K 12,93      
2 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK K 13,38      
3 Rebecka Arnesson-92 IFK Växjö K 13,57      
               
  400m K            
1 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK K 59,14      
2 Rebecka Arnesson-92 IFK Växjö K 63,45      
               
  1500m K            
1 Sandra Södergren-89 FIF Gnistan K 5,11,99      
2 Malin Andersson-92 Lidköpings IS K 5,30,79      
3 Klara Åkesson-93 FI Kalmarsund K 5,37,83      
               
  Kula K 4,0kg          
1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK K 8,99      
2 Sandra Ronneteg-73 Oskarshamns SK K 6,53      
               
  Diskus K 1,0kg          
1 Sandra Ronneteg-73 Oskarshamns SK K 17,26      
               
  100m F17   Vind 0,7      
1 Elin Lindblad-95 FI Kalmarsund F17 13,52      
2 Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK F17 14,03      
               
  Höjd F17            
1 Jonna Lindéen-96 FI Kalmarsund F17 1,64      
2 Rebecka Svedberg-98 Linköpings IF F17 1,56      
3 Elin Lindblad-95 FI Kalmarsund F17 1,51      
               
  Diskus F17            
1 Thea Lundgren-94 IK Hinden F17 28,81      
2 Evelyn Einebrant-95 FI Kalmarsund F17 24,29      
               
  Tresteg F17            
ut Elin Lindeblad-95 FI Kalmarsund F17 10,37 0,0    
               
  100m F15   Vind 0,7      
1 Ofelia Karlsson-96 Högby IF F15 13,86      
2 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK F15 14,17      
3 Sanna Nilsson-97 Kalmar SK F15 15,33      
  Jonna Lindéen-96 IK Kalmarsund F15 DNS      
               
  300m F15            
1 Ofelia Karlsson-96 Högby IF F15 48,12      
               
  1000m F15            
1 Hanna Södergren-97 FIF Gnistan F15 3,36,73      
2 Linnea Andersson-96 Lidköpings IS F15 4,31,68      
               
  Tresteg F15            
1 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK F15 8,89 0,0    
  Isabella Bexell-98 Kisa SK F15 ej res      
               
  Kula F15 3,0kg          
1 Lisa Karlsson-96 Oskarshamns SK F15 6,52      
               
  Diskus F15 0,6kg          
1 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK F15 27,66      
2 Lisa Karlsson-96 Oskarshamns SK F15 26,07      
               
  80m heat 1 F13 Vind 1,0      
1 Sofie Borssén-98 Kalmar SK F13 11,00      
2 Elin Vertetics-98 Högby IF F13 11,26      
3 Amanda Lindblom-99 IK Hinden F13 12,14      
  Isabella Bexell-98 Kisa SK F13 DNS      
               
  80m heat 2 F13 Vind -1,3      
1 Rebecka Svedberg-98 LGIF F13 11,06      
2 Sara Fröberg-Liljengren Eksjö Södra IK F13 11,45      
3 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK F13 11,48      
4 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK F13 12,27      
               
  80m F13 samlad lista            
1 Sofie Borssén-98 Kalmar SK F13 11,00      
2 Rebecka Svedberg-98 LGIF F13 11,06      
3 Elin Vertetics-98 Högby IF F13 11,26      
4 Sara Fröberg-Liljengren Eksjö Södra IK F13 11,45      
5 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK F13 11,48      
6 Amanda Lindblom-99 IK Hinden F13 12,14      
7 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK F13 12,27      
               
  600m F13            
1 Sara Fröberg-Liljenberg-98 Eksjö Södra IK F13 1,51,22      
2 Elin Vertetics-98 Högby IF F13 2,01,20      
3 Anna Eklöf-99 OK Hjorten F13 2,06,91      
4 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK F13 2,11,01      
               
  Längd F13            
1 Rebecka Svedberg-98 Linköpings IF F13 5,09 1,9    
2 Isabella Bexell-98 Kisa SK F13 4,75 0,0    
3 Elin Vertetics-98 Högby IF F13 4,74 -0,5    
4 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK F13 4,50 0,0    
5 Amanda Lindblom-99 IK Hinden F13 4,34 1,2    
6 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF F13 3,80 0,9    
7 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK F13 3,60 0,3    
               
  Kula F13            
1 Elin Vertetics-98 Högby IF F13 10,85      
2 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK F13 9,14      
3 Evelina Eklund-99 IK Hinden F13 8,78      
               
  Diskus F13 0,6kg          
1 Evelina Eklund-99 IK Hinden F13 17,97      
2 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK F13 13,89      
               
  60m fö heat 1 F11 Vind 2,7      
1 Elin Jonasson-00 Wärnamo SK F11 9,18 F    
2 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK F11 9,25 F    
3 Agnes Palmgren-01 Ruda IF F11 9,87      
4 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK F11 10,10      
5 Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK F11 10,78      
6 Nora Gorani-01 Ruda IF F11 11,03      
               
  60m fö heat 2 F11 Vind 2,6      
1 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK F11 9,42 F    
2 Nadja Rugland-Yndgaard-01 Kalmar SK F11 9,99      
3 Moa Nilsson-00 Oskarshamns SK F11 10,72      
  Filippa Edlund-00 Oskarshamns SK F11 DNS      
  Alva Persson-01 Ruda IF F11 DNS      
               
  60m fö heat 3 F11 Vind 1,1      
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF F11 9,01 F    
2 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK F11 9,64 F    
3 Manda Gullberg-00 Vasa IS Finland F11 9,79 F    
4 Matilda Sjögren-00 Oskarshamns SK F11 10,34      
5 Ellen Steineck Nilsson-00 Ruda IF F11 11,87      
               
  60m F11 final   Vind -0,2      
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF F11 9,18      
2 Elin Jonasson-00 Wärnamo SK F11 9,34      
3 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK F11 9,57      
4 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK F11 9,81      
5 Manda Gullberg-00 Vasa IS Finland F11 10,04      
6 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK F11 10,16      
               
  600m F11            
1 Manda Gullberg-00 Vasa IS Finland F11 2,02,44      
2 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK F11 2,04,95      
3 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK F11 2,06,54      
4 Mimmi Andersson-00 OK Hjorten F11 2,07,55      
5 Lovisa Karlsson-00 Högby IF F11 2,11,66      
6 Matilda Sjögren-00 Oskarshamns SK F11 2,18,36      
7 Nadja Rugland-Yndgaard-01 Kalmar SK F11 2,19,26      
8 Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK F11 2,20,25      
9 Moa Nilsson-00 Oskarshamns SK F11 2,33,09      
  Filippa Edlund-00 Oskarshamns SK F11 DNS      
               
  Längd F11            
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF F11 4,11 0,0    
2 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK F11 3,91 0,2    
3 Manda Gullberg-00 Vasa IS Finland F11 3,82 -1,0    
4 Elin Jonasson-00 Wärnamo SK F11 3,76 0,0    
5 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK F11 3,60 0,0    
6 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK F11 3,54 0,7    
7 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK F11 3,38 0,0    
8 Agnes Palmgren-01 Ruda IF F11 3,19 -0,2    
9 Nadja Rugland-Yndgaard-01 Kalmar SK F11 3,18 0,4    
10 Matilda Sjögren-00 Oskarshamns SK F11 3,07 0,5    
11 Moa Nilsson-00 Oskarshamns SK F11 3,05 -0,4    
12 Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK F11 2,88 -0,2    
13 Nora Gorani-01 Ruda IF F11 2,42 1,3    
14 Ellen Steineck Nilsson-00 Ruda IF F11 2,13 1,9    
  Filippa Edlund-00 Oskarshamns SK F11 DNS      
               
  Boll F11 300gr          
1 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK F11 23,39      
2 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK F11 20,88      
3 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK F11 19,23      
4 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK F11 17,67      
5 Moa Nilsson-00 Oskarshamns SK F11 15,50      
6 Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK F11 13,58      
  Filippa Edlund-00 Oskarshamns SK F11 DNS      
               
  60m fö heat 1 F9 Vind 0,0      
1 Lisa Sandsten-02 Oskarshamns SK F9 11,17      
2 My Aronsson-02 Oskarshamns SK F9 11,49      
3 Emma Pettersson-02 Ruda IF F9 11,66      
4 Mia Unosson-04 Oskarshamns SK F9 12,14      
               
  60m fö heat 2 F9 Vind -0,8      
1 Lisa Ekberg-03 Oskarshamns SK F9 11,84      
2 Ebba Nilsson-02 Oskarshamns SK F9 11,89      
3 Maja Ellström-02 Oskarshamns SK F9 11,92      
4 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK F9 11,99      
               
  60m F9 Samlad lista            
1 Lisa Sandsten-02 Oskarshamns SK F9 11,17      
2 My Aronsson-02 Oskarshamns SK F9 11,49      
3 Emma Pettersson-02 Ruda IF F9 11,66      
4 Lisa Ekberg-03 Oskarshamns SK F9 11,84      
5 Ebba Nilsson-02 Oskarshamns SK F9 11,89      
6 Maja Ellström-02 Oskarshamns SK F9 11,92      
7 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK F9 11,99      
8 Mia Unosson-04 Oskarshamns SK F9 12,14      
               
  600m F9            
1 Lisa Sandsten-02 Oskarshamns SK F9 2,28,16      
2 Lisa Ekberg-03 Oskarshamns SK F9 2,30,05      
3 Emma Pettersson-02 Ruda IF F9 2,34,89      
4 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK F9 2,45,28      
5 Maja Åman-04 Oskarshamns SK F9 3,06,97      
               
  Längd F9            
1 Lisa Sandsten-02 Oskarshamns SK F9 2,92 0,0    
2 My Aronsson-02 Oskarshamns SK F9 2,80 1,5    
3 Lisa Ekberg-03 Oskarshamns SK F9 2,57 0,0    
4 Ebba Nilsson-02 Oskarshamns SK F9 2,53 0,2    
5 Emma Pettersson-02 Ruda IF F9 2,52 0,0    
6 Mia Unosson-04 Oskarshamns SK F9 2,41 0,0 (2,40)  
7 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK F9 2,41 0,0 (2,32)  
8 Maja Ellström-02 Oskarshamns SK F9 2,32 0,5    
9 Ida Ekberg-02 Ruda IF F9 1,63 1,7    
  Thelma Aronsson-02 Oskarshamns SK F9  DNS      
               
  Boll F9 300gr          
1 Thelma Aronsson-02 Oskarshamns SK F9 13,06      
2 Ebba Nilsson-02 Oskarshamns SK F9 11,54      
3 Maja Ellström-02 Oskarshamns SK F9 10,90      
4 Tilda Bergqvist-02 Oskarshamns SK F9 8,16      
5 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK F9 8,07      
Uppdaterad: 11 JUL 2011 23:37 Skribent: Thomas Karlsson

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

 

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info