Hoppa till sidans innehåll

Resultat Majspelen 2011


      Resultatlista Majspelen        
      14 maj 2011        
      Arena Oskarshamn        
      Väder: Växlande vindar, sol ca 17 grader      
      Tävlingsledare: AnnLis Hellsten 0491-83947      
      Eltid        
               
      M 100m  Vind -2,0    
1     Hannes Carlsson-93 FI Kalmarsund 11,78    
2     Erik Larsson-80 FGF Gotland 12,21    
               
      M 400m        
1     Hannes Carlsson-93 FI Kalmarsund 54,63    
               
      M Längd        
1     Erik Larsson-80 FGF Gotland 6,65 0,6  
               
      M Kula 7,26kg      
1     Peter Fritz-74 IK Sisu 11,51    
2     Tommy Andersson-62 Oskarshamns SK 10,09    
               
      M Diskus 2,0kg      
1     Erik Larsson-80 FGF Gotland 44,47    
2     Tommy Andersson-62 Oskarshamns SK 34,04    
               
      P19 Diskus 1,75kg      
1     Oskars Nordborg-93 FI Kalmarsund 39,45    
2     Oskar Karlsson-93 Oskarshamns SK 34,30    
               
      P19 Kula 6,0kg      
1     Oskar Karlsson-93 Oskarshamns SK 9,61    
               
      P17 Spjut 700gr      
ut     Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 41,55    
               
      P15 100m  Vind -1,2    
1     Jakob Folkesson-96 Oskarshamns SK 12,68    
2     Petrus Lilja-96 FI Kalmarsund 14,34    
               
      P15 diskus 1,0kg      
1     Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK 23,07    
               
      P15 Spjut 600gr      
ut     Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK 26,73    
               
      P13 80m Heat 1 Vind 0,0    
1     Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 10,72 F  
2     Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 11,61 F  
3     Emil Strömbäck-98 Västerviks IF 11,92 F  
4     Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 12,43 F  
               
      P13 80m Heat 2 Vind 0,8    
1     Elias Engström-98 FIK Färjestaden 11,16 F  
2     Oscar Lindvall-99 Västerviks IF 12,34 F  
3     Joel Nachtweij-98 Västerviks IF 12,51    
4     Emil Karlsson-99 Ruda IF 14,09    
               
      P13 80m    Final Vind 1,3    
1     Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 10,52 Smålands rekord
2     Elias Engström-98 FIK Färjestaden 11,07    
3     Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 11,59    
4     Emil Strömbäck-98 Västerviks IF 12,02    
5     Oscar Lindvall-99 Västerviks IF 12,05    
 6     Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 12,47    
               
      P13 600m        
1     Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 1,47,27    
2     Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK 1,52,11    
3     Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 1,55,04    
4     Lasse Nachweij-98 Västerviks IF 2,01,41    
               
      P13 60m häck 76,2 Vind 0,0    
1     Elias Engström-98 FIK Färjestaden 9,77    
2     Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 10,24    
3     Filip Andersson-99 Västerviks IF 13,33    
               
      P13 Längd        
1     Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 5,03 2,2 (4,97 0,0)
2     Elias Engström-98 FIK Färjestaden 4,61 -1,5  
3     Emil Strömbäck-98 Västerviks IF 4,48 1,5  
4     Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 4,41 1,2  
5     Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 4,40 2,4 (4,38 0,9)
6     Joel Nachtweij-98 Västerviks IF 3,65 1,8  
7     Emil Karlsson-99 Ruda IF 3,27 2,6 (3,12 -2,1)
8     Arben Jetallahu-99 Kalmar SK 2,77 2,5 (2,70 0,0)
               
      P13 Tresteg Hoppzon      
1     Oscar Lindvall-99 Västerviks IF 8,50 0,5  
               
      P13 Höjd        
1     Lasse Nachweij-98 Västerviks IF 136    
2     Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 133    
3     Oscar Lindvall-99 Västerviks IF 125    
4     Filip Andersson-99 Västerviks IF 120    
5     Arben Jetallahu-99 Kalmar SK 100    
               
      P13 Spjut 400gr      
1     Oscar Lindvall-99 Västerviks IF 21,19    
2     Emil Karlsson-99 Ruda IF 18,10    
               
      P13 Kula 3,0kg      
1     Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 9,92    
2     Emil Karlsson-99 Ruda IF 5,83    
               
      P11 60m Vind -0,6    
1     Axel Karlsson-01 Ruda IF 10,05    
2     Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 10,11    
               
      P11 600m        
1     Axel Karlsson-01 Ruda IF 2,02,75    
2     Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 2,19,33    
               
      P11 Längd Hoppzon      
1     Axel Karlsson-01 Ruda IF 3,59 2,8 (3,54 0,8)
2     Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 3,14 1,3  
               
      P11 Boll 300gr      
1     Axel Karlsson-01 Ruda IF 29,31    
2     Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 15,88    
               
      P9 60m  Vind -0,6    
1     David Hoffsten-02 Västerviks IF 10,99    
2     Björn Persson-04 Västerviks IF 12,01    
               
      P9 600m        
1     Carl Ström-02 Västerviks IF 2,20,21    
               
      P9 Längd Hoppzon      
1     David Hoffsten-02 Västerviks IF 3,05 -1,7  
               
      P9 boll 300gr      
1     Björn Persson-04 Västerviks IF 9,71    
               
               
      K 100m  Vind -1,1    
1     Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 13,04    
2     Lisa Nyström-89 FI Kalmarsund 13,20    
3     Rebecca Arnesson-92 IFK Växjö 13,43    
4     Sara Rönnby-93 Enhörna IF 13,52    
5     Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 13,66    
               
      K 400m        
1     Sara Rönnby-93 Enhörna IF 59,31    
2     Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 59,46    
               
      K 800m        
1     Sara Rönnby-93 Enhörna IF 2,26,69    
2     Rebecca Arnesson-92 IFK Växjö 2,30,45    
3     Elin Iwarsson-91 FI Kalmarsund 2,45,85    
               
      K 100m häck 84,0 Vind -2,7    
1     Lisa Nyström-89 FI Kalmarsund 15,51    
               
      K Höjd        
1     Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 155    
               
      K Diskus 1,0kg      
1     Hanna Sjögren-93 FI Kalmarsund 25,58    
2     Sandra Ronneteg-73 Oskarshamns SK 17,17    
               
      K Kula 4,0kg      
2     Nina Johansson-92 Oskarshamns SK 6,15    
1     Hanna Sjögren-93 FI Kalmarsund 10,35    
               
      F17 100m  Vind 0,8    
1     Alice Pettersson-95 FI Kalmarsund 12,91    
2     Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK 14,01    
3     Evelyn Einebrant-95 FI Kalmarsund 14,40    
4     Amanda Engström-95 FI Kalmarsund 14,67    
               
      F17 800m        
1     Frida Pettersson-94 FI Kalmarsund 2,31,31    
2     Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 2,36,86    
3     Hanna Strindhag-94 FI Kalmarsund 2,43,81    
               
      F17 100m häck 76,2 Vind -2,7    
2     Elin Lindeblad-95 FI Kalmarsund 17,84    
               
      F17 Längd        
1     Alice Pettersson-95 FI Kalmarsund 5,05 0,8  
2     Elin Lindeblad-95 FI Kalmarsund 4,78 0,0  
3     Ellen Bergvall-95 Västerviks IF 3,64 -2,0  
               
      F17 Höjd        
1     Jasmine Andersson Roos-95 FI Kalmarsund 140    
2     Ellen Bergvall-95 Västerviks IF 130    
               
      F17 Spjut 600gr      
1     Evelyn Einebrant-95 FI Kalmarsund 28,44    
               
      F17 Kula 3,0kg      
1     Alice Pettersson-95 FI Kalmarsund 9,71    
2     Evelyn Einebrant-95 FI Kalmarsund 7,84    
3     Amanda Engström-95 FI Kalmarsund 7,60    
               
      F15 100m  Vind 1,2    
1     Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 14,22    
2     Lisa Johansson-96 FI Kalmarsund 14,83    
3     Elin Gustavsson-96 FI Kalmarsund 15,18    
4     Sanna Nilsson-97 Kalmar SK 15,44    
               
      F15 Höjd        
1     Nathalie Rooth-96 Västerviks IF 135    
               
      F15 Tresteg        
1     Hilda Petersson-97 Kalmar SK 9,20 2,4 (9,05-0,9)
2     Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 8,91 -0,1  
               
      F15 längd        
1     Hilda Petersson-97 Kalmar SK 4,36 -0,1  
2     Nathalie Rooth-96 Västerviks IF 4,08 -2,6  
3     Emily Engelholm-97 Kalmar SK 4,06 -2,0  
4     Emilia Muhr Kalmar SK 3,60 -1,1  
               
      F15 Diskus 0,6kg      
1     Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 25,00    
2     Lisa Karlsson-96 Oskarshamns SK 23,83    
3     Emily Engelholm-97 Kalmar SK 18,94    
               
      F15 Kula 3,0kg      
1     Lisa Johansson-96 FI Kalmarsund 10,32    
2     Lisa Karlsson-96 Oskarshamns SK 7,29    
3     Elin Gustavsson-96 FI Kalmarsund 6,11    
               
      F13 80m  Vind -2,2    
1     Sofie Borssén-98 Kalmar SK 11,13    
2     Isabella Bexell Kisa SK 11,86    
3     Tova Göransson-99 IK Hinden 11,99    
4     Amanda Lindblom-99 IK Hinden 12,24    
               
      F13 600m        
1     Sofie Borssén-98 Kalmar SK 2,02,79    
2     Tova Göransson-99 IK Hinden 2,03,97    
3     Isabella Bexell Kisa SK 2,06,88    
4     Annie Henrysson-99 Kalmar SK 2,08,93    
               
      F13 60m häck Vind  2,4    
1     Tova Göransson-99 IK Hinden 11,28    
2     Johanna Loock-99 Kalmar SK 14,14    
               
      F13 längd Hoppzon      
1     Isabella Bexell-98 Kisa SK 4,51 0,4  
2     Amanda Lindblom-99 IK Hinden 4,31 0,0  
3     Annie Henrysson-99 Kalmar SK 3,71 1,6  
               
      F13 Höjd        
1     Amanda Lindblom-99 IK Hinden 142    
2     Sofie Borssén-98 Kalmar SK 136    
3     Isabella Bexell-98 Kisa SK 136    
4     Emmie Ragnarsson-98 Kalmar SK 125    
5     Annie Henrysson-99 Kalmar SK 115    
5     Alva Johnson-00 Västerviks IF 115    
               
      F13 Tresteg Hoppzon      
1     Isabella Bexell-98 Kisa SK 8,93 1,2  
               
      F13 Kula 2,0kg      
1     Moa Thomsson-98 Kalmar SK 10,04    
2     Isabella Bexell-98 Kisa SK 8,30    
3     Evelina Eklund-99 IK Hinden 8,14    
4     Sara Johansson-00 FIK Färjestaden 6,73    
               
      F11 60m Heat 1 Vind -1,3    
1     Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 10,23 F  
2     Lovisa Werme-01 Västerviks IF 10,41 F  
3     Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK 10,88    
               
      F11 60m Heat 2 Vind -1,0    
1     Agnes Wedel-01 Västerviks IF 9,62 F  
2     Linnéa Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 9,82 F  
3     Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 10,02 F  
4     Alva Johnson-00 Västerviks IF 10,43 F  
               
      60m F11 Final Vind -1,2    
1     Agnes Wedel-01 Västerviks IF 9,60    
2     Linnéa Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 9,78    
3     Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 10,05    
4     Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 10,24    
5     Lovisa Wermw-01 Västerviks IF 10,62    
6     Alva Johnson-00 Västerviks IF 10,66    
               
      F11 600m        
1     Linnéa Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 2,08,23    
2     Agnes Wedel-01 Västerviks IF 2,10,86    
3     Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 2,17,70    
4     Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK 2,20,00    
5     Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 2,22,69    
               
      F11 Längd Hoppzon      
1     Agnes Wedel-01 Västerviks IF 3,86 -1,9  
2     Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 3,70 -2,2  
3     Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 3,41 0,4  
4     Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK 3,30 -2,6  
5     Lovisa Werme-01 Västerviks IF 3,19 -0,5  
6     Alva Johnson-00 Västerviks IF 3,18 -1,3  
7     Agnes Palmgren-01 Ruda IF 3,15 -2,2  
8     Nora Gorani-01 Ruda IF 2,65 -1,9  
               
      F11 Boll 300gr      
1     Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 20,22    
2     Agnes Palmgren-01 Ruda IF 17,13    
3     Nora Gorani-01 Ruda IF 16,63    
4     Lovisa Werme-01 Västerviks IF 15,96    
5     Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 15,11    
6     Alva Persson-01 Ruda IF 13,35    
               
      F9 60m Heat 1 Vind -1,6    
1     Hilma Wiklund-03 Oskarshamns SK 13,42 F  
2     Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK 12,17 F  
      Cajsa Andersson-02 Stensjöns IF DNS    
               
      F9 60m Heat 2 Vind -1,2    
1     My Aronsson-02 Oskarshamns SK 11,17 F  
2     Ebba Wendel-03 Oskarshamns SK 11,51 F  
3     Emma Pettersson-02 Ruda IF 11,55 F  
4     Mia Unosson-04 Oskarshamns SK 11,92 F  
               
      60m F9 Final Vind -1,4    
1     My Aronsson-02 Oskarshamns SK 11,44    
2     Ebba Wendel-03 Oskarshamns SK 11,69 (11.685)  
3     Emma Pettersson-02 Ruda IF 11,69 (11.690)  
4     Mia Unosson-04 Oskarshamns SK 12,03    
5     Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK 12,56    
6     Hilma Wiklund-03 Oskarshamns SK 13,10    
               
      F9 600m        
1     Emma Pettersson-02 Ruda IF 2,32,78    
2     Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK 2,45,44    
3     Mia Unosson-04 Oskarshamns SK 2,51,58    
4     Hilma Wiklund-03 Oskarshamns SK 3,13,33    
      Cajsa Andersson-02 Stensjöns IF DNS    
               
      F9 Längd Hoppzon      
1     My Aronsson-02 Oskarshamns SK 2,85 1,3  
2     Ebba Wendel-03 Oskarshamns SK 2,60 1,3  
3     Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK 2,48 1,2 (2.40)
4     Emma Pettersson-02 Ruda IF 2,48 0,9 (2.38)
5     Mia Unosson-04 Oskarshamns SK 2,38 2,2 (2,30 0,3)
6     Hilma Wiklund-03 Oskarshamns SK 2,32 0,4  
7     Ida Ekberg-03 Ruda IF 1,79 1,1  
               
      F9 Boll 300gr      
1     Ida Ekberg-03 Ruda IF 7,61    
2     Emma Pettersson-02 Ruda IF 5,91    
Uppdaterad: 17 MAJ 2011 18:27 Skribent: Thomas Karlsson

Sponsorer

 


 

Handelsbanken Oskarshamn 

SKB

XL-logga

  https://sbbnorden.se/

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

  ICA nära

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

LYFT & SERVICE TILL DIN TJÄNST

Häradssparbanken i Mönsterås

 

Kuststaden projektutveckling

Sponsorhuset

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info