Hoppa till sidans innehåll

Majspelen 2012


               
  Resultat Majspelen, 20 maj 2012          
  Arena Oskarshamn, Väder: Växlande vindar, sol ca 20grader, Tävlingsledare: AnnLis Hellsten 0491-83947, Eltid            
  M 100m Vind -0,2          
               
1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK   12,31      
2 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK   12,72      
3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK   12,82      
               
  M 400m            
               
1 Per Johnsson-84 Söderhamns IF   51,61      
2 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK   55,73      
               
  M 800m            
               
1 Richard Svensson-85 Oskarshamns SK   2,17,46      
               
  M 3000m            
               
1 David Fridell-94 Stensjöns IF   9,19,80      
2 Philip Lund-94 Eksjö Södra IK   9,28,90      
3 Sonny Karlsson-67 Högby IF   9,35,20      
4 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK   9,46,90      
5 Richard Svensson-85 Oskarshamns SK   10,31,82      
6 David Pantzare-73 Ålems OK   10,59,63      
               
  M Höjd            
               
1 David Kallebäck -89 Varbergs GIF   2.02      
               
  M Diskus            
               
1 David Kallebäck -89 Varbergs GIF   42,24      
2 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK   30,92      
               
  M Kula            
               
1 David Kallebäck -89 Varbergs GIF   13,90      
               
  P17 100m Vind -0,2          
               
1 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK   11,53      
               
  P17 400m            
               
1 Joakim Stenström-96 IK Hinden   56,69      
2 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF   1,03,85      
3 Erik Sandsten-98 Oskrshamns SK   1,06,38      
               
  P17 110m häck Vind 0,8          
               
1 Joakim Stenström-96 IK Hinden   16,59      
               
  P17 Diskus            
               
1 Jonathan Gunninge-96 IK Sisu   37,89 Små rekord    
2 Tobias Hagström-96 Istrum SK   36,87      
               
  P17 Kula            
               
1 Jonathan Gunninge-96 IK Sisu   12,47      
               
  P15 100m Vind +1,7          
               
1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö   12,28      
2 Elias Engström-98 FIK Färjestaden   12,79      
3 Philip Roselius-98 IFK Växjö   14,17      
               
  P15 800m            
               
1 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF   2,16,92      
2 Erik Sandsten-98 Oskrshamns SK   2,17,50      
3 Philip Roselius-98 IFK Växjö   2,46,97      
               
  P 15 100m häck Vind 1,2          
               
1 Elias Engström-98 FIK Färjestaden   15,32      
               
  P15 Diskus            
               
1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö   58,12      
               
  P13 80m Vind +1,0          
               
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden   10,21      
2 Oscar Lindvall-99 Västerviks IF   11,46      
               
  P13 60m häck Vind -1,0          
               
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden   9,24      
2 Oscar Lindvall-99 Västerviks IF   10,24      
               
  P13 Längd            
          Vind    
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden   5,09 1,4    
2 Oscar Lindvall-99 Västerviks IF   4,38 0,0    
               
  P13 Diskus            
               
1 Oscar Lindvall-99 Västerviks IF   24,37      
               
  P11 60m Vind -1,2          
               
1 Axel Karlsson-01 Kalmar SK   9,81      
2 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK   10,39      
3 David Hoffsten-02 Västerviks IF   10,51      
4 Carl Nilsson-01 Ruda IF   11,19      
               
  P11 600m            
               
1 Axel Karlsson-01 Kalmar SK   2,01,27      
2 Carl Ström-02 Västerviks IF   2,10,23      
3 Isac Roselius-01 IFK Växjö   2,13,10      
4 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK   2,15,43      
5 Carl Nilsson-01 Ruda IF   2,36,69      
               
  P11 Längd       Vind    
1 Isac Roselius-01 IFK Växjö   3,93 1,6    
2 Axel Karlsson-01 Kalmar SK   3,84 0,8    
3 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK   3,49 0,8    
4 Carl Ström-02 Västerviks IF   3,15 0,8    
5 David Hoffsten-02 Västerviks IF   2,98 1,7    
               
  P11 Boll 300g          
               
1 Axel Karlsson-01 Kalmar SK     38,87    
2 Isac Roselius-01 IFK Växjö     32,08    
3 David Hoffsten-02 Västerviks IF     22,59    
4 Carl Ström-02 Västerviks IF     22,05    
5 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK     16,86    
  Carl Nilsson-01 Ruda IF     inget res    
               
  P9 60m Vind -1,2          
               
1 Vincent Wahlström-03 Oskarshamns SK   10,19      
2 William Kun-Sabo-05 Oskarshamns SK   13,25      
               
  P9 600m            
               
1 Vincent Wahlström-03 Oskarshamns SK   2,13,75      
2 Ludwig Stjernberg-03 Oskarshamns SK   2,14,10      
               
  P9 Längd            
          vind   vind
1 Vincent Wahlström-03 Oskarshamns SK   3,13 3,1 3,02 1,8
2 William Kun-Sabo-05 Oskarshamns SK   1,91 1,9    
               
  P9 Boll 300g          
               
1 Vincent Wahlström-03 Oskarshamns SK   16,59      
               
  M 90 Diskus            
               
1 Lennart Ahrlebjer-22 IK Hakarpspojkarna 15,83      
               
  K 100m Vind +1,0          
               
1 Sara Rönnby-93 Enhörna IF   13,01      
2 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK   13,11      
3 Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK   14,10      
               
  K 400m            
               
1 Sara Rönnby-93 Enhörna IF   57,89      
               
  K 800m            
               
1 Jenny Biesert-95 SK Graal   2,27,44      
               
  K 3000m            
               
1 Sarah Lahti-95 Klippans FK   9,49,38      
2 Natalie Rooth-96 Västerviks IF   12,59,03      
               
  K Höjd            
               
1 Helga Margret Thorsteindottir-91 IFK Växjö   1,70      
               
  K Diskus            
               
1 Lisa Karlsson-96 Oskarshamns SK   27,29      
2 Sandra Ronneteg-73 Oskarshamns SK   16,00      
               
  K Kula            
               
1 Helga Margret Thorsteindottir-91 IFK Växjö   15,08      
2 Nikki Berglund-93 FIK Färjestaden   9,58      
3 Sandra Ronneteg-73 Oskarshamns SK   7,22      
               
  F17 100m Vind +1,0          
               
1 Maja Arvidsson-96 Oskarshamns SK   13,44      
               
  F17 Diskus            
               
1 Lisa Karlsson-96 Oskarshamns SK   26,44      
               
  F17 Kula            
               
1 Lisa Karlsson-96 Oskarshamns SK   7,20      
               
  F15 800m            
               
1 Mathilda Blomstrand-98 Wärnamo SK   2,58,14      
               
  F15 80 m Häck Vind -1,0          
               
1 Mathilda Blomstrand-98 Wärnamo SK   14,74      
               
  F13 80m Heat 1 Vind +1,1          
               
  Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden   11,29      
  Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK   11,88      
  Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK   12,39      
  Alva Johnsson-00 Västerviks IF   12,65      
               
  F13 80m Heat 2 Vind +0,5          
               
  Wilma Holmgren-00 Oskarshamns SK   12,04      
  Agnes Wedel-00 Västerviks IF   12,17      
  Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK   13,31      
               
  F13 80m Samlad lista Vind           
               
1 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden   11,29      
2 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK   11,88      
3 Wilma Holmgren-00 Oskarshamns SK   12,04      
4 Agnes Wedel-00 Västerviks IF   12,17      
5 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK   12,39      
6 Alva Johnsson-00 Västerviks IF   12,65      
7 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK   13,31      
               
  F13 600m            
               
1 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK   2,05,60      
2 Agnes Wedel-00 Västerviks IF   2,06,05      
3 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK   2,06,10      
4 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK   2,20,70      
               
  F13 60m Häck Vind 1,2          
1 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden   10,44      
2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF   10,86      
3 Alva Johnsson-00 Västerviks IF   12,95      
4 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK   13,15      
5 Lisa Palmquist-00 Oskarshamns SK   13,41      
               
  F13 Längd            
          Vind    
  Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK   3,63 0,2    
  Agnes Wedel-00 Västerviks IF   4,26 2,3 4,19 0,9
  Lisa Palmquist-00 Oskarshamns SK   3,82 1,3    
  Alva Johnsson-00 Västerviks IF   3,59 1,4    
  Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK   3,87 0,3    
  Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK   3,86 1,9    
  Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden   4,91 1,7    
  Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK   3,61 2,0    
  Lovisa Karlsson-00 Högby IF   4,53 0,0    
               
  F13 Diskus            
               
1 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK   20,08      
2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF   19,03      
3 Lisa Palmquist-00 Oskarshamns SK   15,34      
4 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK   15,20      
5 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK   14,60      
6 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK   13,78      
               
  F13 Kula            
               
1 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden   13,58      
2 Wilma Holmgren-00 Oskarshamns SK   8,86 8,72    
3 Lovisa Karlsson-00 Högby IF   8,86 8,50    
4 Lisa Palmquist-00 Oskarshamns SK   7,36      
5 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK   6,84      
6 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK   6,42      
7 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK   5,50      
               
  F11 60m Vind +0,3          
               
1 Josefine Falk-01 Oskarshamns SK   9,96      
2 Agnes Palmgren-01 Ruda IF   9,97      
3 Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK   10,59      
4 Emma Pettersson-02 Ruda IF   11,22      
               
  F11 600m            
               
1 Josefine Falk-01 Oskarshamns SK   2,16,72      
2 Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK   2,18,87      
3 Emma Pettersson-02 Ruda IF   2,34,50      
               
  F11 Längd            
          Vind   Vind
1 Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK   3,56 2,0    
2 Agnes Palmgren-01 Ruda IF   3,52 1,8    
3 Josefine Falk-01 Oskarshamns SK   3,49 1,7    
4 Emma Pettersson-02 Ruda IF   2,79 2,2 2,78 1,4
               
  F11 Boll 300g          
               
1 Josefine Falk-01 Oskarshamns SK     21,77    
2 Hanna Brunby-01 Oskarshamns SK     12,88    
3 Emma Pettersson-02 Ruda IF     12,52    
               
  F9 60m Heat 1 Vind 0,0          
               
  Thea Gunnarsson-03 Västerviks IF   10,56      
  Tilda Fahlström-03 Västerviks IF   10,57      
  Mia Unosson-04 Oskarshamns SK   11,13      
  Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK   11,66      
               
  F9 60m Heat 2 Vind -1,5          
               
  Lisa Ekberg-03 Oskarshamns SK   11,12      
  Tilda Gunnarsson-03 Västerviks IF   11,40      
  Aldijana Suskic-04 Oskarshamns SK   11,83      
  Alice Gunnarsson-04 Oskarshamns SK   12,07      
               
  F9 60m Samlad lista            
               
1 Thea Gunnarsson-03 Västerviks IF   10,56      
2 Tilda Fahlström-03 Västerviks IF   10,57      
3 Lisa Ekberg-03 Oskarshamns SK   11,12      
4 Mia Unosson-04 Oskarshamns SK   11,13      
5 Tilda Gunnarsson-03 Västerviks IF   11,40      
6 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK   11,66      
7 Aldijana Suskic-04 Oskarshamns SK   11,83      
8 Alice Gunnarsson-04 Oskarshamns SK   12,07      
               
  F9 600m            
               
1 Thea Gunnarsson-03 Västerviks IF   2,21,14      
2 Tilda Fahlström-03 Västerviks IF   2,24,02      
3 Lisa Ekberg Oskarshamns SK   2,30,16      
4 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK   2,49,38      
               
  F9 Längd            
          vind   vind
1 Tilda Fahlström-03 Västerviks IF   3,15 2,5 3,03 0,9
2 Thea Gunnarsson-03 Västerviks IF   3,09 2,1 2,99 0,5
3 Mia Unosson-04 Oskarshamns SK   2,85 2,1 2,80 1,2
4 Lisa Ekberg Oskarshamns SK   2,85 1,6 2,53 0,5
5 Alice Gunnarsson-04 Oskarshamns SK   2,64 1,0    
6 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK   2,46 2,8 2,26 0,8
7 Tilda Gunnarsson-03 Västerviks IF   2,32 2,0    
8 Ida Ekberg-03 Ruda IF   2,11 2,9 2,09 1,2
9 Aldiana Suskic-04 Oskarshamns SK   1,96 0,0    
               
  F9 Boll 300g          
               
1 Lisa Ekberg Oskarshamns SK   15,46      
2 Tilda Fahlström-03 Västerviks IF   14,18      
3 Louise Tvingsjö-03 Oskarshamns SK   11,25      
4 Ida Ekberg-03 Ruda IF   10,37      
5 Tilda Gunnarsson-03 Västerviks IF   9,02      
Uppdaterad: 21 MAJ 2012 22:15
Skribent: Sandy Bengtsson

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info