Hoppa till sidans innehåll

Oskarshamns SS åter bästa förening i länet på Simiaden

09 MAJ 2017 22:01
70 medaljer simmade OSS simmarna hem (26 guld – 25 silver – 19 brons)
  • Uppdaterad: 09 MAJ 2017 22:13

Det var två mycket nöjda och glada tränare som lämnade Arena Oskarshamn på lördag kvällen, våra 30 simmare hade simmat på en bra nivå, vi saknade ungefär 10 simmare av olika anledningar och ändå simmar vi ihop 1430 poäng, tvåa kom Kalmar SS med 889 poäng, trea var Hultsfreds SS med 456 poäng, fyra kom Västerviks SS med 261 poäng och femma var Ölands SS med 92 poäng. OSS har nu blivit bästa förening i länet 2015, 2016 och 2017. Vi har trots att vi saknade 10 simmare ökat antal starter från 2014 med 99 starter till nu 2017 med 153 starter.

Vi tog hela 70 medaljer (26 guld – 25 silver – 19 brons) När vi förra året tappade våra duktiga 2003 år simmare som nu är för gamla, trodde nog många att vi skulle få det tuffare.

 

Vilka tog OSS 70 medaljer?

Isak Ryd – 06 Blev främsta simmare med 5 guld dessa kom på 100 m bröstsim 1.49.48, 100 m medley 1.45.69, 100 m frisim 1.30.35, 50 m fjärilsim 54.60 och 100 m ryggsim 1.48.46

Edvin Karlsson – 04 Blev dålig på eftermiddagen och fick hoppa över ett par lopp, tog ändå 4 guld på 200 m medley 2.46.48, 400 m frisim 5.14.58, 100 m ryggsim 1.17.40 och 100 m frisim 1.07.95

Fabian Lagström – 04 Tog två guld på 100 m bröstsim 1.33.68 och 100 m fjärilsim 1.24.32 och fyra silvermedaljer på 200 m medley, 400 m frisim, 100 m ryggsim och 100 m frisim

Julia Almquist – 07 Tog två guld på 50 m bröstsim 49.71 och 50 m ryggsim 42.33 samt tre silver på 100 m medley, 50 m frisim och 50 m ryggsim

Alwa Lundberg – 06 Simmade hem tre guld på 100 m frisim 1.21.20, 100 m ryggsim 1.33.41 och 50 m fjärilsim 44.05 och ett silver på 100 m medley

Erik Fransson -07 Simmade hem två guld på 100 m medley 2.02.31 och 25 m fjärilsim 26.45 samt två silver på 50 m bröstsim och 50 m ryggsim

Isac Uhre – 05 Simmade hem guldet på 100 m frisim 1.25.37 och ett silver på 200 m frisim samt ett brons på 50 m fjärilsim, var också fyra på 100 m ryggsim och slarvade bort ett guld på 100 m bröstsim med att göra en felaktig vändning.

Johanna Fransson – 04 simmade hem fem silvermedaljer på 200 m medley, 400 m frisim, 100 m ryggsim, 100 m frisim och 100 m fjärilsim, nu möte hon Tea Winblad från Kalmar SS som tillhör en av landets främsta, men Johannas tider tyder på att hon sakta börjar närma sig henne.

Ludvig Löfgren – 06 simmade hem fyra silvermedaljer på 100 m bröstsim, 100 m medley, 100 m frisim och 50 m fjärilsim samt ett brons på 100 m ryggsim

Melvir Bahtagic – 08 var och spelade fotboll på förmiddagen men på eftermiddagen tog han ett guld på 50 m ryggsim 54.37 och ett silver på 50 m frisim

Adam Björklund – 08 simmade hem två silver på 100 m medley och 25 m fjärilsim samt två brons på 50 m bröstsim och på 50 m ryggsim

Melisa Bahtagic – 05 simmade hem ett silver på 100 m ryggsim och tre stycken brons på 200 m frisim, 50 m fjärilsim och 100 m frisim samt en fjärdeplats på 100 m bröstsim

Didrik Olsson-Lindqvist – 06 var tvåa på 100 m ryggsim och två brons på 100 m medley och 100 m frisim samt fyra på 100 m bröstsim

Ida Ekström – 05 simmade hem tre stycken brons på 200 m medley, 100 m ryggsim och 100 m bröstsim samt var fyra på 200 m frisim och 50 m fjärilsim

Alwa Tvingsjö – 04 simmade hem två bronsmedaljer på 400 m frisim och 100 m frisim

Alfrida Lagström -06 simmade hem ett brons på 100 m bröstsim

Linus Nerlén – 06 Simmade också hem ett brons på 100 m bröstsim och var fyra på 100 m frisim

Klara Blickfors – 06 simmade hem ett brons på 100 m ryggsim

Oscar Wallenberg – 04 Den simmare jag lider med segrade på 100 m bröstsim en sänkning av sitt pers med sex sekunder men blir tyvärr diskad för en extra kick efter vändningen, nu blev Oscar fyra på 200 m medley och 400 m frisim

Lagmedaljer:

1.      4 x 50 m frisim flickor 11 år oy i detta lag simmade Alwa Lundberg, Alfrida Lagström, Julia Almquist och Klara Blickfors

1.      4 x 50 m frisim pojkar 11 år o y i detta lag simmade Ludvig Löfgren, Isak Ryd, Didrik OlssonLindquist och Melvir Bahtagic

1.      4 x 100 m frisim pojkar 12 – 13 år här simmade Edvin Karlsson, Fabian Lagström, Oscar Wallenberg och Isac Uhre 1. 4 x 50 m medley flickor 11 år oy här simmade Julia Almquist, Alfrida Lagström, Alwa Lundberg och Klara Blickfors

1.      4 x 50 m medley pojkar 11 år oy här simmade Erik Fransson, Ludvig Löfgren, Didrik OlssonLindquist och Isak Ryd

1.      4 x 100 m medley pojkar 12 – 13 år här simmade Edvin Karlsson, Oscar Wallenberg, Fabian Lagström och Isac Uhre

2.      4 x 100 m frisim flickor 12 – 13 år här simmade Johanna Fransson, Melisa Bahtagic, Alva Tvingsjö och Ida Ekström

3.      4 x 100 m medley flickor 12 – 13 år här simmade Johanna Fransson, Ida Ekström, Melisa Bahtagic och Alva Tvingsjö

 

Till sist lyfter vi på hatten för övriga OSS simmare även om man inte räckte ända fram till prispallen så simmar man bra under lördagen: Felicia Almquist, Amanda Carmström, Julia Carmström, Naima Eriksson, Josefine Karlsson, Lowa Lundberg, Tess Mårlid, Alice Nyström, Fidelie Olsson-Lindquist, Eija Uhre och Ella Veenhuis

 

Nu gläds vi med våra duktiga simmare och tittar framåt

 

 

Bengt Svensson Oskarshamns Simsällskap

Skribent: Fredrik Björklund
Epost: Adressen Gömd

 

Gräsroten Oskarshamns Simsällskap

 


 

 

 

 live-timing Följ tävlingar live via IC Control Live Timings Scoreboard

logo_03Hos Octo Open hittar du  personbästa, årsbästa och även sverigeranking

Postadress:
Oskarshamns SS - Simidrott
Döderhultsvägen 5
57231 Oskarshamn

Besöksadress:
Döderhultsvägen 5
57231 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 049188221
E-post: This is a mailto link

Se all info