Hoppa till sidans innehåll

Slutlig poängställning Allemansluffen 2009


P1 Byggdegården, P2 Bårhällarna, P3 Bastfallet, P4 Österbor, P5 Västanhede,       P6 Berrek, P7 Littersbo, P8 Alderhulten, P9 Österbor Hagas, P10 Nässja

 

Långa banan herrar                        
Plac Namn Klubb P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10 Poäng Tot Slut poäng
1 Rolf Andersson ÖFIF 7   9 5 6 3   8 7 4 49 49
2 Fredrik Liljegren Horndals IF 5 2 6 1   2 6 7 6 3 38 38
3 Johan Bengtsson ÅIF 1 3 8   4   3 9     28 28
4 Jan-Erik Skogh ÖFIF 4   3 3 5   5   3 2 25 25
5 Emil Backlund Dalaporten               10   6 16 16
6 Lars-Ove Skogh ÖFIF     2 2     4 4 4   16 16
7 Johnny Ulander ÅIF     5   2 1 1 3 2   14 14
8 Peter Larsson StIF     7 4 3           14 14
9 Lars Bengtsson ÅIF 2 1 4   1   2 2 1   13 13
10 Mikael Backlund Dalaporten               6   5 11 11
11 Erik Skogh ÖFIF               5 5   10 10
12 Mats Hedberg ÅIF 6             1 1 1 9 9
13 Anders Jönsson OK Triangeln   4                 4 4
14 Peter Karlsson   3                   3 3
15 Jan Bengtsson R68 1       1   1       3 3
16 Lars Josefsson OKH 1       1     1     3 3
17 Viktor Stridh ÖFIF             1 1 1   3 3
18 S-A Stridh ÖFIF             1 1 1   3 3
19 Thom Sandvik Avesta OK             1       1 1
20 Ulf Kivisäkk OKH     1               1 1
21 Erik Ahlqwist ÖFIF     1               1 1
22 Jörgen Sigfrids Malungns OK 1                   1 1
23 Okänd       1               1 1
24 S-G Johasson ÖFIF         1           1 1
Långa damer                        
Plac Namn Klubb P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10 Poäng Tot Slut poäng
1 Ann-Sofie Karlsson ÅIF                 1 1 2 2
2 Sara Bengtsson ÅIF               1     1 1
3 Karin Josefsson Finnspångs SOK 1                   1 1
Mellanbanan herrar                        
Plac Namn Klubb P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10 Poäng Tot Slut poäng
1 Ingvar Björk ÖFIF   8 11 13 9   16 17 13 10 97 97
2 Viktor Stridh ÖFIF 9   8 11 7 7 15 18 12 9 96 96
3 S-A Stridh ÖFIF 11 1 9 10 6 6 13 15 8 7 86 85
4 Anders Lindgren ÖFIF 15 4 10 9 8       9 2 57 57
5 Bosse Larsson ÖFIF 4 5 1 5 4 4 7 12 2 6 50 49
6 Lars Karlsson Dalaporten 7 3 3 6   3 9 6 7 4 48 48
7 Helge Elfström ÅIF 13         8 12 11     44 44
8 Kjell Wiklund HOK 14   12       8 10     44 44
9 Anders Karlsson ÅIF 10     4 5 5 10   6 1 41 41
10 Mats Gavlefors OKH     7 12       14     33 33
11 Mikael Karlsson ÖFIF 6   4 7     3 7   3 30 30
12 Torbjörn Danielsson ÅIF 8   6       11   5   30 30
13 Yngve Andersson ÅIF 5 6 5 8 3     3     30 30
14 Per Elfström ÅIF             14 16     30 30
15 Måns Larsson ÖFIF 1 1 14 1       8 1 1 27 27
16 Bengt Björk ÅIF 12   13   1           26 26
17 Erik Dahlqvist StIF               19     19 19
18 Sören Lindblom ÖFIF               13   5 18 18
19 Roland Skogh ÅIF             6 5 4   15 15
20 Ingemar Nygren ÅIF     2       4 9     15 15
21 Johnny Ulander ÅIF       14             14 14
22 Magnus Johnsson ÖFIF                 11   11 11
23 Thom Sandvik Avesta OK                 10   10 10
24 Göran Wåhlin ÖFIF 1 1 1 1 1   1 1 1 1 9 9
25 Lennart Persson Dalaporten                   8 8 8
26 Jan-Erik Skogh ÖFIF   7   1             8 8
27 Lars Josefsson OKH       3     1   3   7 7
28 Bengt Andersson ÖFIF 1 1   1 1   1 1 1   7 7
29 Jan Bengtsson R68 1   1   1   1 1 1 1 7 7
30 S-G Johasson ÖFIF 1           5       6 6
31 Sture Bergström OKH 3           2       5 5
32 Erik Jönsson OK Triangeln 2       2           4 4
33 Erik Hanses Rembo IK               4     4 4
34 Tor Lindström  Tumba mälarhöjden OK     1 2     1       4 4
35 William Nilsson OK Triangeln   1           2     3 3
36 Per-Arne Johansson ÖFIF 1   1 1             3 3
37 Erik Ahlqwist ÖFIF     1         1 1   3 3
38 Börje Westring GOK           2         2 2
39 S-O Westerlund VAIF     1         1     2 2
40 Ulf Wetter ÖFIF                 1   1 1
41 Lars Dahlqvist StIF               1     1 1
42 Karl-Ivar Hedberg GOK           1         1 1
43 Johan Skogh ÅIF 1                   1 1
44 Bernt Wåhlin ÖFIF     1               1 1
45 Claes Bengtsson ÅIF 1                   1 1
46 Bertil Andersson ÖFIF             1       1 1
47 Tord Andersson ÖFIF             1       1 1
48 Erik Stridh ÖFIF                 1   1 1
Mellanbanan damer                        
Plac Namn Klubb P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10 Poäng Tot Slut poäng
1 Karin Josefsson Finnspång SOK 4   3 3 1   3 3 2 2 21 21
2 Agnes Andersson ÅIF 3 2 2 2 4     5     18 18
3 Ingela Bengtsson ÅIF 2 1     2   1 4     10 10
4 Anna Karlsson Dalaporten 1   1 1   1   1 1 1 7 7
5 Kia Brattberg OKH         3           3 3
6 Ulrika Backlund Dalaporten               2     2 2
7 Malin Palmberg OKH             2       2 2
8 Lise Rafn ÖFIF 1   1               2 2
9 Kersti Åresund ÅIF     1   1           2 2
10 Carina Hägglund OKH         1           1 1
11 Terese Karlsson ÖFIF 1                   1 1
12 Gunilla Ahlqwist ÖFIF     1               1 1
13 Simone Westman ÖFIF     1               1 1
Korta banan herrar                        
Plac Namn Klubb P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10 Poäng Tot Slut poäng
1 S-G Johasson ÖFIF 9 7 7 7 8   8 9 6   61 61
2 Bengt Andersson ÖFIF 8 8   4 6 5 9 8 5 6 59 59
3 Per-Arne Johansson ÖFIF 7 2 5 6 7 6 6 10   5 54 54
4 Bernt Wåhlin ÖFIF 10 9 4 1 10 9         43 43
5 Stig Forsberg Dalaporten 5 6 3   5 3 3 4 2 4 35 35
6 Erik Ahlqwist ÖFIF 1 1 6 3 1   1 7 4 1 25 25
7 Göran Jansson OK Triangeln 6 5       4 2 5     22 22
8 Jan Bengtsson R68 2 1 1 2 1 1 1 3 1 1 14 13
9 Erik Hanses Rembo IK             7   3 3 13 13
10 Mickael Karlsson ÖFIF   4   1   8         13 13
11 Karl-Erik Gustavsson OKH 4           5       9 9
12 Ulf Wetter ÖFIF         9           9 9
13 Tony Hedin ÅIF         2 2 4       8 8
14 Sören Lindblom ÖFIF           7         7 7
15 Bertil Andersson ÖFIF 1 1 1 1 1       1 1 7 7
16 Tord Andersson ÖFIF 1 1 1 1 1       1 1 7 7
17 Martin Karlsson ÅIF               6     6 6
18 Olov Söderkvist Dalaporten       5             5 5
19 Oskar Persson ÅIF 3   2               5 5
20 Klas-Erik Larsson ÖFIF 1 1 1 1         1   5 5
21 Martin Persson           4           4 4
22 Börje Johansson ÖFIF 1     1       1     3 3
23 Oskar Persson           3           3 3
24 Stefan Eriksson OK Triangeln   3                 3 3
25 Allan Wedin Järfälla OK                   2 2 2
26 Stig Berggren ÅIF     1       1       2 2
27 Johan Kebe OKH               1     1 1
28 Simon Andersson ÖFIF     1               1 1
29 Åke Persson ÖFIF 1                   1 1
30 Gunnar Ärnström ÖFIF       1             1 1
31 Niklas Ahlqwist ÖFIF       1             1 1
32 Yngve Carlsson ÖFIF             1       1 1
33 Lars Åresund ÅIF                 1   1 1
  Korta banan damer                        
Plac Namn Klubb P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10 Poäng Tot Slut poäng
1 Agneta Björk ÖFIF 2 1   4       4 1   12 12
2 Elin Skogh OKH       3       3     6 6
3 Ulla Bengtsson ÅIF 1     2 1     2     6 6
4 Maria Skantz OK Triangeln   6                 6 6
5 Gunilla Ahlqwist ÖFIF     1 1 1   1   1 1 6 6
6 Eva-Britt Malmqvist ÖFIF     1 1     1 1   1 5 5
7 Lise Rafn ÖFIF 1   1 1     1     1 5 5
8 Viktoria Andersson OK Triangeln   4                 4 4
9 Kersti Åresund ÅIF     1       1 1 1   4 4
10 Emma Bengtsson ÅIF 1       2           3 3
11 Pernilla Andersson OK Triangeln   3                 3 3
12 Ulrika Backlund Dalaporten                   2 2 2
13 Anna Karlsson Dalaporten   2                 2 2
14 Karin Svantesson ÖFIF     1 1             2 2
15 Åsa Eriksson OK Triangeln   5                 1 1
16 Ingrid Andersson ÖFIF     1               1 1
17 Carina Jansson   1                   1 1
18 Gunnvor Malmqvist ÖFIF 1                   1 1
19 Elisabeth Andersson ÖFIF 1                   1 1
20 Ingrid Andersson ÖFIF 1                   1 1
21 Hanna Andersson ÖFIF     1               1 1
22 Åsa Lingvall ÖFIF 1                   1 1
23 Celine Westman ÖFIF 1                   1 1
24 Terese Karlsson ÖFIF     1               1 1
25 Anna Ärnström ÖFIF       1             1 1
26 Christina Ärnström ÖFIF       1             1 1
27 Sandra Forsberg         1             1 1
Minibanan herrar                        
Plac Namn Klubb P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10 Poäng Tot Slut poäng
1 Axel Johnson ÖFIF 5   2 3 2 1 2 2 2 3 22 22
2 John Johnson ÖFIF 2   1 2 1   1 1 1 1 10 10
3 Oliver Nayler Australien 4                   4 4
4 Karl Lindfors ÖFIF     1 1     1   1   4 4
5 Bo Eriksson ÖFIF 3                   3 3
6 Melker Lunden ÖFIF                   2 2 2
7 Göran Wåhlin ÖFIF       1           1 2 2
8 Johan Öhman ÖFIF       1           1 2 2
9 Jimmy Öhman ÖFIF       1           1 2 2
10 Anton Hedin         1             1 1
11 Johannes Thuresson ÅIF   1                 1 1
12 Gunnar Herou ÖFIF 1                   1 1
13 Bengt Johansson ÖFIF 1                   1 1
14 Erik Ahlqwist ÖFIF 1                   1 1
15 Evert Bengtsson ÅIF 1                   1 1
16 Fredrik Wåhlin ÖFIF     1               1 1
17 Bengt Andersson ÖFIF     1               1 1
18 Felix Swartling BV SOK         1           1 1
19 Yngve Carlsson ÖFIF             1       1 1
20 Gunnar Ärnström ÖFIF                 1   1 1
21 Alex Ärnström ÖFIF                 1   1 1
22 Rasmus Wahlberg Särna SK                 1   1 1
  Minibanan damer                        
Plac Namn Klubb P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10 Poäng Tot Slut poäng
1 Alva Arvidsson ÖFIF 2 2 1 1       1     7 7
2 Kerstin Jansson OK Triangeln   3       1 1 1     6 6
3 Mikaela Arvidsson ÖFIF 1 1 1 1       1     5 5
4 Emma Bengtsson ÅIF   4                 4 4
5 Julia Ferlin ÖFIF 1   1               2 2
6 Lise Rafn ÖFIF   1     1           2 2
7 Yvonne Nyström ÅIF         1           1 1
8 Celine Westman ÖFIF   1                 1 1
9 Annelie Wåhlin ÖFIF     1               1 1
10 Gunilla Ahlqwist ÖFIF 1                   1 1
11 Elin Lindfors ÖFIF       1             1 1
12 Lydia Viktoria           1           1 1
13 Christina Ärnström ÖFIF                 1   1 1
14 Karin Magnusson Särna SK                 1   1 1
Uppdaterad: 03 JUL 2009 17:41 Skribent: Sven-Arne Strid

Postadress:
Österfärnebo IF - Orientering
Sven-Arne Stridh, Grönsinkavägen 18
81174 Österfärnebo

Kontakt:
Tel: 029120320
Fax: 029120320
E-post: This is a mailto link

Se all info