Hoppa till sidans innehåll

Slutresultat Allemansluffen 2011


Årets Allemansluff har återgått till att vara 10 etapper och antalet starter har varit det bästa sedan 2007, vädret har varit bra terrängen har mstadels varit på heden med några undantag.

Årets flitigaste deltagare har varit Erik Ahlqwist och Jan Bengtsson med 22 starter vardera

Långa banan vanns av Rolf Andersson och damer Ann-Sofie Karlsson.

På mellanbanan blev det Årsunda segrar Mat5s Hedberg och Maria Berglöv.

På korta banan vann Ulf Wetter överlägset bland herrarna blad damerna blev det delad seger mellan Yvonne Nyström och Kia Brattberg.

Minibanan vanns av två duktiga ÖFIF ungdomar John Jonsson och Alva Arvidsson.

 

Slutresultat 2011

                     

P1

Byggdegården

26-apr

                     

P2

Trekanten

03-maj

                     

P3

Ljusbrunn

10-maj

                     

P4

Vretaheden

17-maj

                     

P5

Ulvkisbo

24-maj

                     

P6

Västanhede

31-maj

                     

P7

Alderhulten

06-jul

                     

P8

Solliden

14-jun

                     

P9

Littersbo

21-jun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P10

Österbor

28-jun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Långa banan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

P10

Slut poäng

1

Rolf Andersson

ÖFIF

6

4

1

5

3

6

6

6

3

 

40

2

Jan-Erik Skogh

ÖFIF

5

3

6

4

4

5

 

4

2

2

35

3

Lars Bengtsson

ÅIF

4

1

8

3

2

4

4

1

1

 

28

4

Anders Jönsson

OK Triangeln

 

5

10

6

 

 

 

 

 

 

21

5

Lars Karlsson

VAIF

 

 

 

 

5

9

5

 

 

 

19

6

Johan Bengtsson

ÅIF

7

 

 

 

 

 

7

 

 

 

14

7

Peter Larsson

StIF

 

 

 

 

 

8

 

5

 

 

13

7

Johan Björklund

Hammarby OL

 

2

9

 

 

 

2

 

 

 

13

9

Sven Persson

ÅIF

2

 

4

2

 

 

 

3

 

 

11

9

Kjell Wiklund

HOK

3

1

7

 

 

 

 

 

 

 

11

11

Helge Elfström

ÅIF

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

9

11

Bo Börjesson

StIF

1

 

5

 

 

 

3

 

 

 

9

11

Erik Ahlqwist

ÖFIF

1

1

1

1

1

1

1

1

1

 

9

14

Mikael Palmberg

OKH

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

7

14

Lars Josefsson

OKH

 

 

2

 

1

2

1

1

 

 

7

16

Viktor Stridh

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

1

2

1

1

6

17

Jan Bengtsson

R68

 

1

1

1

 

1

1

 

 

 

5

18

Mats Gavlefors

OKH

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

3

18

Ulf Olby

VSOK

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

3

18

Anders Lindgren

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

1

 

1

 

3

18

S-A Stridh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

1

1

 

3

22

Ulf Kivisäkk

OKH

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

22

Färneboskolan

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

22

Torbjörn Hägglund

OKH

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

22

Urban Andre

Hammarby OL

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

22

Thomas Andersson

Dalaporten

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

22

Erik Stridh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

Långa banan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

P10

Slut poäng

1

Ann-Sofie Karlsson

ÅIF

 

 

 

 

 

 

1

 

1

 

2

2

Maria Engstrand

StIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

Moa Kjellstrand

Centrum OK

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

Mellanbanan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

P10

Slut poäng

1

Mats Hedberg

ÅIF

 

9

 

9

8

10

16

11

11

 

74

2

Mats Gavlefors

OKH

12

10

9

13

5

 

12

4

5

 

70

3

Anders Lindgren

ÖFIF

11

 

13

11

1

9

7

8

6

3

69

4

S-A Stridh

ÖFIF

7

5

10

7

1

8

8

9

8

4

66

5

Helge Elfström

ÅIF

4

1

12

10

6

1

15

2

9

5

64

6

Magnus Johnsson

ÖFIF

8

6

8

8

 

 

9

6

3

2

50

7

Lars-Ove Skogh

ÖFIF

10

11

 

1

 

 

13

 

10

 

45

8

Per Elfström

ÅIF

9

 

 

 

 

7

10

10

 

 

36

9

Bengt Björk

ÅIF

 

7

14

12

 

 

 

 

1

 

34

10

Mikael Karlsson

ÖFIF

5

4

1

3

 

6

6

5

2

 

32

11

Erik Skogh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

14

 

12

 

26

12

Ingvar Björk

ÖFIF

 

 

 

6

7

 

 

 

7

 

20

13

Torbjörn Danielsson

ÅIF

 

 

6

 

 

5

4

 

 

 

15

14

Anders Axelsson

ÖFIF

 

 

7

 

 

 

 

7

 

 

14

15

Yngve Andersson

ÅIF

 

 

 

5

 

4

 

3

 

1

13

16

Bo Börjesson

StIF

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

12

17

Kjell Viklund

HOK

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

11

17

Lennart Persson

Dalaporten

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

11

19

Göran Wåhlin

ÖFIF

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

9

19

Anders Karlsson

ÅIF

 

 

 

 

 

 

5

 

4

 

9

19

Tony Hedin

ÅIF

 

 

5

4

 

 

 

 

 

 

9

22

Sture Bergström

OKH

 

 

 

 

3

3

2

 

 

 

8

22

Owe Åberg

StIF

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

8

24

Bertil Andersson

ÖFIF

 

1

1

1

1

1

1

1

 

 

7

24

Tord Andersson

ÖFIF

 

1

1

1

1

1

1

1

 

 

7

24

Jan Bengtsson

R68

 

1

1

1

 

1

1

1

1

 

7

27

Lars Josefsson

OKH

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

27

Lars Karlsson

Dalaporten

3

3

 

 

 

 

 

 

 

 

6

29

Tor Lindström

Tumba-M OK

 

2

 

 

 

2

1

 

 

 

5

29

Erik Magnusson

ÖFIF

 

1

4

 

 

 

 

 

 

 

5

29

Bengt Andersson

ÖFIF

1

1

 

1

 

1

 

 

1

 

5

32

Ulf Olby

VSOK

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

4

33

Rune Ivarsson

OKH

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

3

33

Samuel Elfing

ÖFIF

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

3

33

Erik Ahlqwist

ÖFIF

1

 

1

1

 

 

 

 

 

 

3

36

Roland Forsblom

Kungsgården SK

 

 

 

 

1

1

 

 

 

 

2

36

Ulf Wetter

ÖFIF

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

2

36

Emil Arvidsson

ÖFIF

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

2

36

Erik Björkman

ÅIF

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

2

36

Lars Hellström

ÅIF

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

41

Thom Sandvik

Avesta OK

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

41

Viktor

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

41

Martin Persson

ÅIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

41

Viktor Stridh

ÖFIF

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

41

Inge Jansson

OK Triangeln

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Mellanbanan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

P10

Slut poäng

1

Anna Berglöv

ÅIF

5

2

4

1

 

 

3

2

 

 

17

2

Ingela Bengtsson

ÅIF

3

 

3

2

 

1

2

1

1

 

13

3

Elin Skogh

OKH

4

 

5

 

 

 

 

 

3

 

12

4

Emma Bengtsson

ÅIF

 

 

2

 

 

 

1

 

1

 

4

5

Lina Åslund

HIF

 

 

 

 

 

 

 

 

2

1

3

5

Agnes Andersson

ÅIF

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

3

5

Anna Karlsson

Dalaporten

1

1

1

 

 

 

 

 

 

 

3

5

Maria Engstrand

StIF

2

1

 

 

 

 

 

 

 

 

3

9

Susanne Åslund

HIF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

2

10

Marie Strand

HIF

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

10

Gunilla Ahlqwist

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

10

Kia Brattberg

OKH

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

Korta banan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

P10

Slut poäng

1

Ulf Wetter

ÖFIF

16

15

17

6

 

 

13

7

6

10

90

2

Bengt Andersson

ÖFIF

7

7

 

5

1

7

10

5

4

7

53

3

Bo Larsson

ÖFIF

 

14

15

 

 

10

 

6

7

 

52

4

Anders Ahnlen

OKH

14

6

11

 

10

8

 

 

 

 

49

5

Axel Johnson

ÖFIF

11

9

13

2

5

2

5

 

 

 

47

6

Bernt Wåhlin

ÖFIF

 

1

1

1

1

11

12

8

1

9

45

6

Ingemar Nygren

ÅIF

9

11

14

1

1

9

 

 

 

 

45

8

Erik Ahlqwist

ÖFIF

13

1

10

1

1

1

9

3

1

1

40

9

Stig Berggren

ÅIF

8

8

9

4

 

 

8

 

 

 

37

10

Lars Hellström

ÅIF

 

10

16

 

 

 

 

4

5

 

35

11

Erik Hanses

Rembo IK

12

13

8

 

 

 

 

 

 

 

33

12

Olov Söderkvist

Dalaporten

15

16

 

 

 

 

 

 

 

 

31

13

Sören Lindblom

ÖFIF

 

 

 

 

11

 

11

 

 

8

30

14

Stig Forsberg

Dalaporten

5

3

5

 

 

4

 

 

 

5

22

15

Karl-Erik Gustavsson

OKH

6

5

3

 

1

 

3

 

 

3

21

15

Kjell Wennegrund

JOK

 

 

 

 

9

6

6

 

 

 

21

17

Yngve Andersson

ÅIF

 

12

7

 

 

 

 

 

 

 

19

18

Oskar Persson

ÅIF

3

 

12

 

 

 

 

2

 

 

17

19

Tomas Forsberg

ÅIF

 

 

6

3

 

5

 

 

2

 

16

20

Jan Bengtsson

R68

2

1

1

1

1

1

2

1

1

2

12

21

Allan Wedin

Järfälla

 

 

 

 

 

 

4

 

 

6

10

21

Göran Jansson

OK Triangeln

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

23

Johan Reberg

OKH

 

2

 

 

 

 

 

 

3

4

9

24

Mikael Karlsson

ÖFIF

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

8

25

Roland Forsblom

Kungsgården SK

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

7

25

Emil Arvidsson

ÖFIF

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

7

27

Marttin Karlsson

ÅIF

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

6

28

Stig Olsson

ÅIF

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

4

28

Ingemar Sjöberg

OKH

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

4

28

Tord Andersson S

ÖFIF

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

28

Klas-Erik Larsson

ÖFIF

1

1

 

1

 

 

 

1

 

 

4

32

K-E Vesström

OKH

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

3

32

Gunnar Ärnström

ÖFIF

1

 

1

 

 

1

 

 

 

 

3

32

Tord Andersson

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

1

1

3

35

Sören Andersson

JOK

 

1

 

 

 

 

1

 

 

 

2

35

Bertil Frisk

GOK

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

2

35

Bengt Björk

ÅIF

1

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

35

Per-Arne Johansson

ÖFIF

1

 

 

1

 

 

 

 

 

 

2

35

Yngve Carlsson

ÖFIF

 

 

1

 

 

 

 

 

1

 

2

40

Robin Engberg

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

40

Adam Hodin

ÅIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

40

Bertil Andersson

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

40

Björn Liderdahl

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

40

Per-Erik Andersson

Dalaporten

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

40

Börje Johansson

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

40

Claes Bengtsson

ÅIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

40

Felix Elfström

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

40

Jerker Örtenhag

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

Korta banan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

P10

Slut poäng

1

Yvonne Nyström

ÅIF

3

3

6

6

 

1

 

2

2

 

23

1

Kia Brattberg

OKH

 

13

10

 

 

 

 

 

 

 

23

3

Johanna Börjesson

StIF

6

11

3

 

 

 

2

 

 

 

22

3

Ida Dahlqvist

ÅIF

4

4

7

7

 

 

 

 

 

 

22

5

Maria Hellström

ÅIF

7

7

 

 

 

 

 

3

4

 

21

6

Carina Holmberg

OKH

 

9

9

 

 

 

 

 

 

 

18

7

Jennie Börjesson

StIF

5

1

8

 

 

 

 

 

 

 

14

8

Elin Skogh

OKH

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

12

9

Eva-Britt Malmqvist

ÖFIF

2

2

2

4

 

 

1

 

 

 

11

10

Viktoria Andersson

OK Triangeln

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

10

11

Ulla Bengtsson

ÅIF

 

5

4

 

 

 

 

 

 

 

9

11

Gunilla Ahlqwist

ÖFIF

1

1

1

1

1

1

1

1

1

 

9

13

Maria Svartling

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

8

13

Kersti Åresund

ÅIF

1

1

1

1

 

1

1

1

1

 

8

15

Elin Forsberg

ÅIF

 

 

1

5

 

 

 

 

1

 

7

16

Maria Skantz

OK Triangeln

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

6

16

Agneta Björk

ÖFIF

1

1

1

1

1

1

 

 

 

 

6

18

Emilia Skogh

ÅIF

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

5

18

Hillevi Hedblom

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

5

18

Gunbritt Andersson

ÖFIF

1

1

1

1

1

 

 

 

 

 

5

21

Christina Ärnström

ÖFIF

1

 

1

1

 

1

 

 

 

 

4

22

Malin Hedberg

ÅIF

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

3

22

Ann-Mari Andersson

ÖFIF

 

 

1

1

1

 

 

 

 

 

3

24

Inger Björk

ÅIF

1

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

25

Lina Åslund

HIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

25

Okänd

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

25

Okänd2

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

25

Okänd3

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

25

Lena Bernhardsson

ÅIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

25

Petra Larsson

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

25

Ulrika Olsson

ÖFIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

25

May-Inger Hillman

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

25

Eva Söderlund

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

25

Maria Hedin-Örtenhag

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

25

Inger Pettersson

Landskrona

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

Minibanan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

P10

Slut poäng

1

John Johnson

ÖFIF

1

1

2

3

1

2

3

 

 

 

13

2

Yngve Carlsson

ÖFIF

 

2

3

2

 

1

1

 

1

 

10

3

Bernt Wåhlin

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

1

1

 

 

3

4

Joel Börjesson

StIF

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

2

4

Lars-Göran Olsson

ÖFIF

1

 

 

1

 

 

 

 

 

 

2

4

S-A Stridh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

1

 

 

2

4

Axel Andersson

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

1

 

 

2

8

Gunnar Herou

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

8

Gustav Eriksson

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

8

Algot Galatius

ÖFIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

8

Claes Jacobsson

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

8

Alvar  Olsson

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

8

Bo Jansson

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

8

BSJ

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

8

Bengt Andersson

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

8

Jan-Erik Skogh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

8

Göran Wåhlin

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

8

Jimmy Öhman

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

8

Fredrik Wedin

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

8

Johan Öhman

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

8

Elliot Härd

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

8

Axel Malmqvist

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

8

Manfred Bergdahl

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

Minibanan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

P10

Slut poäng

1

Alva Arvidsson

ÖFIF

6

3

4

7

4

4

 

5

4

5

42

2

Emma Stridh

ÖFIF

1

2

2

4

1

2

3

3

2

2

21

3

Linnea Stridh

ÖFIF

2

1

3

4

2

1

2

2

1

3

20

4

Julia Ferlin

ÖFIF

 

 

 

6

 

 

1

1

 

4

12

5

Mikaela Arvidsson

ÖFIF

1

 

 

3

3

 

1

 

 

1

9

6

Alma Åslund

HIF

 

 

 

1

 

 

 

3

3

 

7

7

Ulla Bengtsson

ÅIF

3

 

 

 

 

3

 

 

 

 

6

8

Ida Palmberg

OKH

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

5

8

Maria Berglöv

ÅIF

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

10

Kerstin Jansson

OK Triangeln

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

11

Elvira Rask

HIF

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

2

11

Ulrika Olsson

ÖFIF

1

 

 

1

 

 

 

 

 

 

2

13

Gunnel Stridh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

13

Gabriella Rappe

ÖFIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

13

Ann-Mari Andersson

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

13

Kerstin Söderstam

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

13

May-Inger Hillman

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

13

Berit Olsson

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

13

Christina Ärnström

ÖFIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

13

Wilma Olsson

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

13

Petra Larsson

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

13

Elna Igeland

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

13

Anna-Karin Larsson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

 

Uppdaterad: 09 JUL 2011 08:36 Skribent: Sven-Arne Strid

Postadress:
Österfärnebo IF - Orientering
Sven-Arne Stridh, Grönsinkavägen 18
81174 Österfärnebo

Kontakt:
Tel: 029120320
Fax: 029120320
E-post: This is a mailto link

Se all info