Hoppa till sidans innehåll

Slutresultatet 2017


Nu har den 47:e upplagan av Allemansluffen har avslutats efter nio etapper och stafett. Våren och försommaren har bjudit på fina banor i mestadels hed-terräng. Det har varit varierande väder från snö första tisdagen till sommarvarmt mestadels uppehållsväder med undantag vid Oppsjön. Starterna har varit färre (380) än föregående år på¨tisdagkvällar (248) men något flera under veckorna (132). Bengt Andersson har flest starter 15st. samt ett flertal har 9 eller flera starter.

Poängräkningen nedan är som tidigare åtta etapper räknas per bana har man 9 räknas sämsta resutatet bort.

 

Totalresutat 2017

                   

P1

Byggdegården

25-apr

                   

P2

Ulvkisbosjön

02-maj

                   

P3

Trekanten

09-maj

                   

P4

Bastfallet

16-maj

                   

P5

Solliden

23-maj

                   

P6

Oppsjön

30-maj

                   

P7

Alderhulten

06-jun

                   

P8

Littersbo

13-jun

                   

P9

Stolpupplaget

20-jun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Långa banan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Rolf Andersson

ÖFIF

3

3

6

 

 

1

5

5

6

29

2

Oskar Persson

ÅIF

 

 

2

8

 

 

 

2

5

17

2

Lars Bengtsson

ÅIF

1

2

5

 

2

 

 

3

4

17

2

Bo Börjesson

StIF

2

1

 

7

 

 

3

4

 

17

5

Sven Persson

ÅIF

 

 

 

9

 

 

 

1

2

12

5

Viktor Strid

ÖFIF

 

 

3

3

1

1

4

 

 

12

7

S-A Stridh

ÖFIF

 

 

1

1

1

1

1

1

1

7

8

Torbjörn Hägglund

OKH

 

 

 

6

 

 

 

 

 

6

9

Anders Rönnlund

JOK

 

 

 

5

 

 

 

 

 

5

10

Elis Åberg

StIF

 

 

 

4

 

 

 

 

 

4

10

Mikael Backlund

Dalaporten

 

 

4

 

 

 

 

 

 

4

12

Martin Persson

ÅIF

 

 

 

 

 

 

 

 

3

3

12

Henrik Björk

OKH

 

 

1

1

 

 

1

 

 

3

12

Erik Ahlqwist

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

1

 

1

3

15

Joel Börjesson

StIF

 

 

 

 

 

 

2

 

 

2

15

Per-Olov Jemt

OKH

 

 

 

2

 

 

 

 

 

2

17

Lars-Ove Skogh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

17

Fredrik Olsson

TSOK

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

17

Jonas Ferlin

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

17

Kjell Wiklund

HOK

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

17

Anders Nordkvist

StIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

17

Måns Larsson

Tjalve

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

Långa banan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Johanna Börjesson

StIF

 

4

4

5

 

 

2

 

 

15

1

Jennie Börjesson

StIF

1

3

2

4

 

 

2

 

 

12

3

Sara Hägglund

OKH

 

2

3

3

 

 

 

 

 

8

4

Sofia Hägglund

OKH

 

1

1

2

 

 

 

 

 

4

5

Laila Ingelsson

OKH

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

5

Linnea Winterros

OKH

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

5

Karin Björk

OKH

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

Mellanbanan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Mats Hedberg

ÅIF

6

3

6

8

3

 

 

6

5

37

2

S-A Stridh

ÖFIF

5

1

5

6

2

2

2

5

4

31

3

Lars-Ove Skogh

ÖFIF

4

 

7

7

 

 

4

 

 

22

4

Per Elfström

ÅIF

 

 

8

4

 

 

 

3

 

15

5

Rolf Kulla

VAIF

 

 

1

5

 

 

 

2

3

11

6

Bo Börjesson

StIF

 

 

 

 

 

3

 

 

6

9

7

Göran Wåhlin

ÖFIF

1

1

1

1

1

1

1

1

1

8

7

Mikael Karlsson

ÖFIF

1

 

2

2

1

 

1

 

1

8

7

S-E Kempe

OKH

1

2

3

 

 

1

 

1

 

8

10

Kjell Viklund

HOK

 

 

 

 

 

 

3

4

 

7

10

Joel Börjesson

StIF

7

 

 

 

 

 

 

 

 

7

12

Bengt Andersson

ÖFIF

 

 

1

 

1

1

1

1

1

6

13

Per-Olov Jemt

OKH

 

 

4

 

 

 

 

 

 

4

14

Andreas Lingers

ÖFIF

 

 

 

3

 

 

 

 

 

3

14

Jan-Erik Skogh

ÖFIF

3

 

 

 

 

 

 

 

 

3

16

Jan-Erik Skogh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

2

2

16

Owe Åberg

StIF

2

 

 

 

 

 

 

 

 

2

18

Bengt Björk

ÅIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

18

Elias Regelin

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

18

Jimmy Öhman

ÖFIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

18

E Cederstrand

ÖFIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

18

Johan Cederstrand

Sigtuna

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

Mellanbanan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Irene Walleräng

HIF

 

 

 

3

 

 

4

 

 

7

2

Ingela Bengtsson

ÅIF

1

 

1

 

 

 

 

1

1

4

3

Kristina Karlsson

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

3

3

Annelie Wåhlin

ÖFIF

 

 

 

 

1

 

2

 

 

3

3

Nanna Jan-Ers

ÖFIF

 

1

 

2

 

 

 

 

 

3

6

Emma Bengtsson

ÅIF

 

 

 

 

 

 

 

 

2

2

7

Susanne Åslund

HIF

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

7

Susanne Åslund

HIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

7

Elin

Tjalve

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

Korta banan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Bernt Wåhlin

ÖFIF

 

9

9

7

6

3

5

12

 

51

2

Olov Söderkvist

Dalaporten

6

13

7

 

8

4

6

 

6

50

3

Jan-Erik Skogh

ÖFIF

 

12

 

6

7

2

 

11

 

38

4

Bosse Larsson

ÖFIF

1

 

8

5

 

1

4

10

5

34

5

Tomas Forsberg

ÅIF

2

6

5

2

2

 

2

7

2

28

6

Tony Hedin

ÅIF

4

8

6

3

3

 

 

 

1

25

7

Bengt Andersson

ÖFIF

1

3

1

 

1

1

3

3

4

17

8

Ingemar Nygren

ÅIF

 

 

1

4

5

 

 

5

 

15

8

Bengt Björk

ÅIF

 

14

1

 

 

 

 

 

 

15

10

Patrik Pettersson

HIF

1

 

4

 

4

 

1

4

 

14

11

Sören Lindblom

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

9

3

12

11

Stig-Göran Mårtensson

GOK

5

7

 

 

 

 

 

 

 

12

13

Ingvar Björk

ÖFIF

 

11

 

 

 

 

 

 

 

11

14

Roland Forsblom

KSK

 

4

 

 

 

 

 

6

 

10

14

Thom Sandvik

AOK

 

10

 

 

 

 

 

 

 

10

16

Sören Andersson

JOK

3

2

 

 

1

 

1

2

 

9

17

Bertil Andersson

ÖFIF

1

1

1

1

1

1

1

1

1

8

17

Göran Nilsson

VAIF

 

 

 

 

 

 

 

8

 

8

17

Tord Andersson

ÖFIF

1

1

1

1

1

1

1

 

1

8

20

Stig Berggren

ÅIF

 

 

3

1

1

 

 

1

 

6

21

Mikael Karlsson

ÖFIF

 

5

 

 

 

 

 

 

 

5

21

Erik Ahlqwist

ÖFIF

1

 

1

 

 

 

1

1

1

5

23

David Risberg

OKH

1

 

 

1

 

1

1

 

 

4

23

Jakob Risberg

OKH

1

 

 

1

 

1

1

 

 

4

23

Johan Risberg

OKH

1

 

 

1

 

1

1

 

 

4

23

Robin Vestman

OKH

 

1

2

 

 

 

 

 

 

3

23

Elias Risberg

ÖFIF

1

 

 

1

 

1

 

 

 

3

28

Mats Wedin

ÖFIF

1

1

 

 

 

 

 

 

 

2

28

E Cederstrand

ÖFIF

 

1

1

 

 

 

 

 

 

2

28

Isak Björk

OKH

 

 

1

1

 

 

 

 

 

2

31

Fredrik Wedin

ÖFIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

31

Wilson Wester

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

31

Yngve Carlsson

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

31

Johan Cederstrand

Sigtuna

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

31

Yngve Carlsson

ÖFIF

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

31

Isak Cederstrand

Sigtuna

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

31

Wilmer Kempe

Sågmyra SK

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

31

Bengt Lindfors

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

Korta banan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Mikaela Arvidsson

ÖFIF

1

 

 

1

1

 

 

 

 

3

1

Kersti Åresund

ÅIF

 

 

1

1

 

 

1

 

 

3

3

Nanna Jan-Ers

ÖFIF

 

 

2

 

 

 

 

 

 

2

3

Elin Forsberg

ÅIF

 

1

1

 

 

 

 

 

 

2

3

Gunilla Ahlqvist

ÖFIF

1

 

1

 

 

 

 

 

 

2

3

Karolina Risberg

OKH

 

 

 

1

 

1

 

 

 

2

7

Annika Hedin

ÅIF

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

7

Harriet Gunnarsson

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

7

Birgitta Olsson

ÖFIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

7

Thelma Wester

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

7

Agneta Björk

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

7

Marie-Louise Franke

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

7

Klara Cederstrand

Sigtuna

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

Minibanan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Yngve Carlsson

ÖFIF

2

5

5

3

5

1

3

5

3

31

2

James Clark

ÖFIF

1

 

3

 

3

 

1

3

 

11

3

Jan Bengtsson

R68

1

 

2

1

2

 

2

1

1

10

4

Theodor Pettersson

HIF

 

 

 

 

4

 

 

4

 

8

5

Simon Pettersson

ÖFIF

 

1

1

2

1

 

 

 

 

5

5

Otto Jan-Ers

ÖFIF

 

 

4

1

 

 

 

 

 

5

7

Bo Eriksson

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

2

2

4

7

Wilson Wester

ÖFIF

 

 

 

4

 

 

 

 

 

4

9

Theo Larsson

ÅIF

1

 

 

1

 

 

 

 

 

2

10

Gunnar Lingers

ÖFIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

10

Åke Lingers

ÖFIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

10

Andreas Lingers

ÖFIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

10

Alex Jäderberg

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

10

Evert Bengtsson

ÅIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

10

Bengt Andersson

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

10

Isak Cederstrand

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

 

Minibanan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Lina Jan-Ers

ÖFIF

 

1

3

1

3

 

 

 

 

8

2

Ebba Berg

ÖFIF

 

 

 

 

4

 

 

3

 

7

3

Beke Regelin

ÖFIF

 

1

3

 

1

 

 

 

 

5

3

Tilia Regelin

ÖFIF

 

1

3

 

1

 

 

 

 

5

3

Ann-Mari Andersson

ÖFIF

 

 

 

1

 

1

1

1

1

5

6

Gunnel Stridh

ÖFIF

 

1

 

2

1

 

 

 

 

4

7

Camilla Olsson

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

7

Mikaela Arvidsson

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

3

 

3

7

Thelma Wester

ÖFIF

 

 

 

3

 

 

 

 

 

3

10

Kajsa Larsson

ÅIF

1

 

 

1

 

 

 

 

 

2

11

Anna-Carin Olsson

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

11

Inger Björk

ÅIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

11

Ulla Bengtsson

ÅIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

11

Karin Svantesson

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

11

Edith Gavell

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

Uppdaterad: 09 JUL 2017 12:43 Skribent: Sven-Arne Strid
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Österfärnebo IF - Orientering
Sven-Arne Stridh, Grönsinkavägen 18
81174 Österfärnebo

Kontakt:
Tel: 029120320
Fax: 029120320
E-post: This is a mailto link

Se all info