Hoppa till sidans innehåll

Slutresultat 2019


I slutsumeringen av årets Allemansluff måste man glädjande påvisa att vi haft en positiv utveckling av antalet starter med nästan 20% mot fjolåret. Antalet starter har ökat ungefär lika på både tisdagkvällar som i veckan efteråt. Flitigast har Bengt Andersson varit med totalt 20 starter. Alla banläggare har lagt mycket fina och utmanade banor. Det har skett på nyritade kartor vid Trekanten och Alderhulten. Vädret har varit bra en regnskur vid Stolpupplaget kanske något kyligt vi något tillfälle.

Se totalresultatet nedan.

P1

Bastfallet 

2019-04-23

                   

P2

Trösken

2019-04-29

                   

P3

Trekanten

2019-05-07

                   

P4

Oppsjön

2019-05-14

                   

P5

Ulvkisbosjön

2019-05-21

                   

P6

Stolpupplaget

2019-05-28

                   

P7

Littersbo

2019-06-04

                   

P8

Byggdegården

2019-06-11

                   

P9

Alderhulten

2019-06-18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Långa banan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Rolf Andersson

ÖFIF

6

5

6

4

3

5

5

5

3

39

2

Joel Börjesson

StIF

7

 

1

1

4

6

6

6

1

32

3

Viktor Strid

ÖFIF

4

3

1

1

2

3

3

4

2

22

4

Kent Olsson

Södertälje/Nyk

 

7

 

 

 

 

7

 

 

14

5

Lars Bengtsson

ÅIF

 

2

4

3

 

2

1

 

1

13

6

Bo Börjesson

StIF

 

 

2

1

 

4

 

3

 

10

7

Sven Persson

ÅIF

 

4

 

 

 

 

2

 

 

6

7

Oskar Persson

ÅIF

 

 

5

 

1

 

 

 

 

6

7

Jonatan Söderberg

GOK

 

6

 

 

 

 

 

 

 

6

10

Peter Virehn

AOK

5

 

 

 

 

 

 

 

 

5

11

Torbjörn Hägglund

OKH

 

 

 

 

 

 

4

 

 

4

11

S-A Stridh

ÖFIF

 

 

1

 

 

1

 

1

1

4

13

Mikael Persson

GOK

 

 

 

 

 

1

 

2

 

3

13

Peter Viten

AOK

 

 

3

 

 

 

 

 

 

3

13

Anton Engstrand

StIF

3

 

 

 

 

 

 

 

 

3

16

Mikael  Backlund

Dalaporten

 

 

 

2

 

 

 

 

 

2

16

Vigol Kjellman

StIF

2

 

 

 

 

 

 

 

 

2

16

Andreas Forsberg

 

 

 

1

1

 

 

 

 

 

2

19

Mikael Backlund

Dalaporten

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

19

Martin Forslund

GOK

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

19

Fabian Sund

OKH

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

19

Lars-Ove Skogh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

Långa banan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Jennie Börjesson

Malungs OK

4

 

 

 

 

3

2

 

 

9

2

Johanna Börjesson

Malungs OK

 

 

 

 

 

2

3

 

 

5

2

Sara Hägglund

OKH

3

 

 

 

 

1

1

 

 

5

4

Emma Bengtsson

ÅIF

 

 

 

 

 

 

 

1

1

2

4

Moa Karlsson

OKH

1

1

 

 

 

 

 

 

 

2

4

Åsa Sund

OKH

2

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Mellanbanan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

S-A Stridh

ÖFIF

6

3

6

1

 

4

5

6

7

38

2

Lars-Ove Skogh

ÖFIF

 

5

5

 

 

5

3

9

8

35

3

Kjell Viklund

HOK

 

 

9

 

 

 

4

7

6

26

4

Olov Söderkvist

Dalaporten

8

 

 

3

 

3

 

5

 

19

5

Mats Hedberg

ÅIF

4

6

 

4

 

 

 

4

 

18

6

Thomas Andersson

Dalaporten

 

 

 

 

 

 

 

8

 

8

6

Vigol Kjellman

StIF

 

 

8

 

 

 

 

 

 

8

6

Mikael Wetter

StIF

 

4

4

 

 

 

 

 

 

8

6

Bengt Andersson

ÖFIF

1

1

1

1

1

1

1

1

1

8

6

Mats Skoog

ÅIF

1

1

1

1

1

 

1

1

1

8

11

Mats Hemström

GOK

 

 

 

 

 

6

 

 

1

7

11

Viktor Karlsson

StIF

 

 

7

 

 

 

 

 

 

7

11

Hampus Karlsson

OKH

7

 

 

 

 

 

 

 

 

7

14

Stig Oveland

VAIF

 

 

 

 

 

 

1

 

5

6

14

Oskar Persson

ÅIF

 

 

 

 

 

 

6

 

 

6

16

Göran Nilsson

VAIF

 

 

 

 

 

 

 

2

3

5

16

S-E Kempe

OKH

 

 

 

 

 

2

 

1

2

5

16

Mats Gavlefors

OKH

2

 

 

 

 

 

 

3

 

5

16

Adam Engstrand

StIF

5

 

 

 

 

 

 

 

 

5

20

Tomas Falk

VAIF

 

 

 

 

 

 

 

 

4

4

21

Göran Hedman

VAIF

 

 

 

 

 

 

2

1

 

3

21

Per-Olov Jemt

OKH

 

 

 

2

1

 

 

 

 

3

21

Sven Persson

ÅIF

 

 

3

 

 

 

 

 

 

3

21

Viktor Karlsson

StIF

3

 

 

 

 

 

 

 

 

3

21

Jack Hicks

ÖFIF

 

 

1

1

1

 

 

 

 

3

26

Owe Åberg

StIF

 

 

2

 

 

 

 

 

 

2

26

Ulf Wetter

ÖFIF

 

2

 

 

 

 

 

 

 

2

26

E Cederstrand

ÖFIF

 

 

 

 

1

1

 

 

 

2

29

Robin Wessman

OKH

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

29

Anton Engstrand

StIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

29

Thord Andersson

ÖFIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

29

Michael Karlsson

ÖFIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

29

Bengt Björk

ÅIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

29

Anders

Tranås

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

29

Viktor Strid

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

29

Namnlös

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

29

Daniel Andersson

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

29

Göran Wåhlin

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

Mellanbanan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Sofia Hägglund

OKH

 

 

5

 

 

 

 

 

 

5

2

Moa Karlsson

OKH

 

 

4

 

 

 

 

 

 

4

2

Carina Holmberg

OKH

4

 

 

 

 

 

 

 

 

4

2

Madelene Zander

ÖFIF

 

 

1

1

1

1

 

 

 

4

5

Lina Jan-Ers

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

3

 

3

5

Linnea Winterros

OKH

 

 

3

 

 

 

 

 

 

3

5

Alma Nordkvist

StIF

3

 

 

 

 

 

 

 

 

3

8

Annelie Wåhlin

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

2

 

2

8

Alma Nordkvist

StIF

 

 

2

 

 

 

 

 

 

2

8

Susanne Åslund

HIF

2

 

 

 

 

 

 

 

 

2

11

Ingela Bengtsson

ÅIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

11

Marita Karlsson

StIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

11

Bettina Welander

HIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

11

Gabriella Roppe

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

11

Elin Skoog

ÅIF

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

11

Kristina Skogh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

Korta banan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Jan-Erik Skogh

ÖFIF

7

14

10

12

8

8

12

9

 

80

2

Ulf Wetter

ÖFIF

 

 

9

13

9

7

14

7

8

67

3

Per Elfström

ÅIF

 

15

17

 

 

 

16

 

12

60

4

Bosse Larsson

ÖFIF

6

9

11

11

7

 

 

6

9

59

5

Lars Karlsson

Dalaporten

 

10

8

10

4

6

8

4

 

50

6

Tomas Forsberg

ÅIF

5

7

14

5

5

 

6

5

 

47

7

Johan Färnstrand

ÖFIF

8

4

3

 

6

1

5

 

7

34

7

Bengt Andersson

ÖFIF

3

1

2

8

3

3

7

3

5

34

9

Sören Andersson

JOK

 

 

5

6

 

1

10

 

4

26

10

Roland Forsblom

KSK

 

 

6

9

 

 

3

 

6

24

11

Oskar Wennberg

StIF

9

 

12

 

 

 

 

 

 

21

12

Bengt Björk

ÅIF

 

 

1

 

 

9

 

 

10

20

12

Arvid Kjellman

StIF

4

 

16

 

 

 

 

 

 

20

14

Ingemar Nygren

ÅIF

 

 

 

 

 

5

11

 

2

18

15

Mikael Karlsson

ÖFIF

 

6

 

 

 

 

 

8

3

17

16

Göran Nilsson

VAIF

 

 

 

7

 

 

9

 

 

16

17

Inge Jansson

OK Triangeln

 

 

 

3

2

4

4

2

 

15

17

Robin Wessman

OKH

 

 

 

 

 

 

15

 

 

15

17

Adam Engstrand

StIF

 

 

15

 

 

 

 

 

 

15

20

Thomas Andersson

Dalaporten

 

 

 

14

 

 

 

 

 

14

21

Ale Thorsling

KSK

 

 

7

4

 

 

1

 

1

13

21

Sven-Åke Windal

GOK

 

 

 

 

 

 

13

 

 

13

21

Ingvar Björk

ÖFIF

 

 

13

 

 

 

 

 

 

13

21

Ola Karlsson

StIF

 

13

 

 

 

 

 

 

 

13

21

Fredrik Eriksson

ÅIF

1

12

 

 

 

 

 

 

 

13

26

Tobbe Danielsson

OKH

 

 

 

 

 

 

 

 

11

11

26

Yngve Andersson

ÅIF

 

11

 

 

 

 

 

 

 

11

28

Stig Forsberg

Dalaporten

1

3

1

1

1

2

 

1

 

10

28

Olov Söderkvist

Dalaporten

 

 

 

 

10

 

 

 

 

10

28

Ulf Wetter

ÖFIF

10

 

 

 

 

 

 

 

 

10

31

Karl-Ivar Jönsson

ÅIF

 

8

 

 

 

 

 

 

 

8

32

Mats Wedin

ÖFIF

 

1

1

1

 

1

1

1

1

7

33

Tobias Skoog

ÅIF

 

 

1

 

1

1

1

1

1

6

34

Lars Hellström

ÅIF

 

5

 

 

 

 

 

 

 

5

34

Stig-Göran Mårtensson

ÖOK

 

1

1

1

1

 

 

1

 

5

36

Tony Hedin

ÅIF

2

 

 

2

 

 

 

 

 

4

36

Fabian Wessman

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

4

36

Sten-Ove Westerlund

VAIF

 

1

1

1

 

1

 

 

 

4

36

Bertil Andersson

ÖFIF

 

 

1

1

 

1

1

 

 

4

36

Tord Andersson

ÖFIF

 

 

1

1

 

1

1

 

 

4

41

Hans-Erik Eriksson

GOK

 

 

 

 

 

 

2

 

 

2

41

Ville Eriksson

ÅIF

 

2

 

 

 

 

 

 

 

2

41

Bengt-Erik Liw

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

1

 

2

41

Erik Ahlqwist

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

1

2

45

Yngve Carlsson

ÖFIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

45

David Risberg

OKH

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

45

Tommy Christer

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

45

Jakob Risberg

OKH

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

45

S-A Stridh

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

45

Lars-Ove Skogh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

45

Mats Skoog

ÅIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

Korta banan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Elin Forsberg

ÅIF

1

6

 

6

1

 

 

 

 

14

2

Karolina Andersson

Dalaporten

 

 

 

7

2

 

 

3

 

12

3

Ingela Bengtsson

ÅIF

 

 

3

5

 

1

 

 

2

11

4

Anna Karlsson

Dalaporten

 

5

 

1

 

 

 

2

 

8

5

Harriet Gunnarsson

StIF

 

 

 

4

 

 

1

 

 

5

6

Tyra Forsberg

VAIF

 

 

1

3

 

 

 

 

 

4

6

Sandra Lindgren

ÅIF

 

4

 

 

 

 

 

 

 

4

6

Inger Björk

ÅIF

 

3

1

 

 

 

 

 

 

4

9

Gunilla Mäkinen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

3

9

Carina Holmberg

OKH

 

 

 

 

 

3

 

 

 

3

9

Kersti Åresund

ÅIF

1

1

1

 

 

 

 

 

 

3

12

Helena Hemström

GOK

 

 

 

 

 

2

 

 

 

2

12

Viola Forsberg

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

2

12

Judith

VAIF

 

 

2

 

 

 

 

 

 

2

12

Carina Rask-Jönsson

ÅIF

 

2

 

 

 

 

 

 

 

2

12

Marita Karlsson

StIF

2

 

 

 

 

 

 

 

 

2

17

A-G Danielsson

OKH

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

17

Elke Wilke

Tierp SOK

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

17

Emma Stridh

HIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

17

Karolina Risberg

OKH

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

17

Susannah Hicks

Vallentuna

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

17

Ronja Eriksson

ÅIF

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

17

Lotta Johansson

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

17

Linnea Stridh

HIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

17

Agneta Björk

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

17

Molly Jansson

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

17

Mona Zander

ÖFIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

17

Kristina Skogh

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

Minibanan herrar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Yngve Carlsson

ÖFIF

2

1

2

2

2

2

1

2

3

16

2

Bo Eriksson

ÖFIF

1

2

1

1

 

 

 

 

 

5

3

Tord Andersson

ÖFIF

1

1

 

 

1

 

 

1

1

5

4

Bertil Andersson

ÖFIF

 

1

 

 

1

 

 

1

1

4

5

Daniel Elfing

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

1

1

1

4

6

Caspian Elfving-Elfwendahl

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

1

1

1

4

7

Otto Jan-Ers

ÖFIF

 

 

 

 

1

 

 

 

2

3

8

Jack Öhman

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

1

2

9

Joel Stridh

HIF

1

 

1

 

 

 

 

 

 

2

10

James Clark

ÖFIF

1

 

 

 

 

1

 

 

 

2

11

David Olsson

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

12

River Eriksson

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

13

Theo Larsson

ÅIF

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

14

Emil Olsson

ÅIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

15

Olle Olsson

ÅIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

16

Harry Hedin

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

 

Minibanan damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Namn

Klubb

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

P8

P9

Slut poäng

1

Gunnel Stridh

ÖFIF

1

 

 

3

 

 

 

 

3

7

1

Anki Waden

ÖFIF

 

 

 

 

 

3

2

1

1

7

3

Ellie Waden

ÖFIF

 

 

 

 

 

3

1

1

1

6

4

Gabriella Roppe

 

 

 

1

2

1

 

 

 

 

4

4

Karin Forsberg

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

4

6

Kelly Andersson

ÖFIF

 

 

 

 

 

3

 

 

 

3

6

Kimberly Andersson

ÖFIF

 

 

 

 

 

3

 

 

 

3

6

Gunilla Mårtensson

GOK

 

1

1

 

1

 

 

 

 

3

9

Lina Jan-Ers

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

 

2

2

9

Kersti Åresund

ÅIF

 

1

1

 

 

 

 

 

 

2

9

Ulla Bengtsson

ÅIF

 

1

1

 

 

 

 

 

 

2

9

Kajsa Olsson

ÖFIF

1

 

 

 

 

1

 

 

 

2

9

Jessica Öhman

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

1

2

14

Annika Hedin

ÅIF

 

 

 

1

 

 

 

 

 

1

14

Inger Björk

ÅIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

14

Linne Skytt

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

14

Viola Skytt

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

14

Enja Hedin

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

14

Kerstin Hedin

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

14

Peggy Hedin

ÖFIF

 

 

 

 

 

1

 

 

 

1

14

Maja Tesch

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

14

Linnea Stridh

HIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

14

Elsa Malm

ÖFIF

 

 

 

 

 

 

 

1

 

1

14

Emma Stridh

HIF

 

 

1

 

 

 

 

 

 

1

Uppdaterad: 30 JUN 2019 09:03 Skribent: Sven-Arne Strid
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Österfärnebo IF - Orientering
Sven-Arne Stridh, Grönsinkavägen 18
81174 Österfärnebo

Kontakt:
Tel: 029120320
Fax: 029120320
E-post: This is a mailto link

Se all info