Hoppa till sidans innehåll

Klubbrekord


Klubbrekorden uppdateras regelbundet. Har någon något resultat som är bättre så, återkoppla med resultat och tävling så vi kan verifiera och uppdatera.

 

Män Seniorer      
 Gren  Namn Född.år  Resultat ÅR
100m  Henrik Öhgren  1977  10.83  1998
200m  Fredrik Lindberg  1973  21.38  1995
400m  Fredrik Lindberg  1973  48.01  1995
800m  Oskar Knutsson  1974  1:55.68  1992
1500m  Oskar Knutsson  1974  3:55.48  1993
5000m  Oskar Knutsson  1974  14:44.54  1992
10000m  Börje Lejdstrand  1944  31:25.6  1969
3000mh  Oskar Knutsson  1974  9.34.35  1992
110mh  Fredrik Lindberg  1973  13.78  1996
400mh  Fredrik Lindberg  1973  50.42  1999
Höjd  Henrik Ögren  1977  2.08  1999
Stav  Ola Bergström  1945  4.50  1968
Längd  Mats Winther  1956  7.31  1974
Tresteg  Lars Hansson  1969  14.95  1988
Kula 7,26 kg  Johannes Norrby  1977  15.31  1996
Diskus 2,0 kg  Tony Karlsson  1976  44.22  1997
Slägga 7,26 kg  Lowe Litzell  1994  68.01  2015
Spjut 800 g  Henrik Sjöstrand  1990  60.25  2010
Tiokamp  Tony Karlsson  1976  7075  1996
Vikt 15,88 kg Inomhus   Lowe Litzell  1994  19.30  2015 
         
Kvinnor Seniorer      
Gren  Namn  Född.år  Resultat  År
100m  Eva Eriksson  1964  12.19  1982
200m  Eva Eriksson  1964  24.66  1982
400m  Eva Eriksson  1964  54.48  1982
800m  Andrea Lundqvist  1975  2:13.59  1994
1500m  Amanda Trense  1991  4.41.40  2012
3000m  Madeleine Linestrand  1978  10:35.10  1995
100mh  Emelie Nyman Wänseth  1998 14.38  2016
400mh Emilia Granqvist  1990  59.01  2010
Höjd  Emelie Nyman Wänseth  1998 1.79  2015
Stav  Frida Jonsson  1998 3.43  2016
Längd Emelie Nyman Wänseth  1998 5.87  2015
Tresteg  Emelie Nyman Wänseth  1998 13.53  2019
Kula  Emelie Nyman Wänseth  1998  12.59  2022
Diskus 1,0 kg  Anna-Karin Lundström  1974  40.68  1997
Slägga 4,0 kg  Anna-Karin Lundström  1974  50.02  1998
Spjut 600 g  Malin Renman  1986  47.50  2004
Sjukamp  Emelie Nyman Wänseth  1998  5328  2019
         
Pojkar 19        
Gren Namn Född.år Resultat År
100m  Fredrik Lindberg  1973  10.95  1998
200m  Fredrik Lindberg  1973  21,79  1991
400m  Joakim Ögren  1981  49.61  1999
800m  Oskar Knutsson  1974  1:55.68   1992
1500m  Oskar Knutsson  1974 3:55.48   1993
5000m  Oskar Knutsson  1974  14:44.54   1992
2000mh Oskar Knutsson  1974 5:57.37  1993
110mh  Fredrik Lindberg  1973  13.95  1992
400mh  Fredrik Lindberg  1973  54.14  1991
Höjd  Fredrik Eurenius  1977  2.01  1996
Stav  Jon Roos  1980  3.80  1999
Längd  Maths Winter  1956  7.31  1974
Tresteg  Lars Hansson  1969  14.95  1988
Kula 6,0 kg  Magnus Brink  1984  15.67 (inomhus)  2003
Diskus 1,75 kg  Tony Karlsson  1976  42.20  1994
Slägga 6,0 kg  Lowe Litzell  1994  68,42  2012 
Spjut 800 g  Henrik Sjöstrand  1990  59.21  2008
Tiokamp  Tony Karlsson  1976  6837  1994
         
Flickor 19      
Gren Namn Född.år Resultat År

100m

 Eva Eriksson  1964 12.19   (12.10*manuell tid)  1982
100m  Eva Eriksson  1964  12.19  1982
200m  Eva Eriksson  1964  24.66  1982
400m  Eva Eriksson  1964  54.48  1982
800m  Andrea Lundqvist  1975  2:13.59  1994
1500m Amanda Trense  1995 4:45.02  2013
3000m  Madeleine Linestrand  1978  10:43.04  1996
5000m  Madeleine Linestrand  1978  18:42.78  1996
100mh  Emelie Nyman Wänseth  1998 14.38  2016
400mh  Emilia Granqvist  1990  59.64  2008
2000mh Amanda Trense  1995  7.21.01  2013
Stav   Frida Jonsson  1998  3.43  2016
Höjd  Emelie Nyman Wänseth  1998  1.73  2017
Längd  Charlotte Thuné  1976  5.72  1995
Tresteg  Emelie Nyman Wänseth  1998 12.58  2016
Kula 4,0 kg  Svea Eliasson  1953  12.38  1972
Diskus 1,0 kg  Musse Nilsson  1956  38.52  1974
Slägga 4,0 kg  Malin Renman  1986  48.67  2004
Spjut 600 g  Malin Renman  1986  47.50  2004
2000 hinder  Amanda Trense  1995 7.21,01  2013
Sjukamp  Emelie Nyman Wänseth  1998  5299  2017
         
Pojkar 17        
Gren Namn Född.år Resultat År
100m  Simon Grahn  2006  11.24  2022
200m  Joakim Ögren  1981  22.35  1998
400m  Joakim Ögren  1981  50.14  1998
800m  Oskar Knutsson  1974  1:56.20  1991
1500m  Oskar Knutsson  1974  3:57.88  1991
5000m  Oskar Knutsson  1974 15:59.95  1991
110mh  Fredrik Lindberg  1973  14.53  1990
300mh*  Fredrik Lindberg  1973  37.4 (manuell)  1990
400mh  Fredrik Lindberg  1973  56.36  1990
Höjd  Björn Högström  1970  1.95  1986
Stav  Jon Roos  1980  3.90  1997
Längd  Maths Winter  1956  7.08  1973
Tresteg  Lars Hansson  1969  14.37  1986
Kula 5,0 kg  *ingen har stött längre med 5,0kg än Maths Winters notering      
Kula 5,5 kg  Maths Winter  1956  14.29  1973
Diskus 1,5 kg  Lowe Litzell  1994  48.43  2011
Slägga 5,0 kg  Lowe Litzell  1994  66.59  2011 
Spjut 700 g Simon Litzell  1997 77.33  2013
         
Flickor 17      
Gren Namn Född.år Resultat År
100m  Eva Eriksson  1964  12.45  1981
200m  Eva Eriksson  1964  24.67  1981
400m  Eva Petersson  1961  55.19  1977
800m Anna Engelin  1998 2:18.30  2015
1500m  Amanda Trense  1991 4.41.40  2005
3000m  Madeleine Linestrand  1978  10:35.10  1995
100mh  Emelie Nyman Wänseth  1998 14.11  2015
300mh  Emilia Granqvist  1990  42.49  2007
1500 Hinder  Amanda Trense  1995 5.17,97  2012
Höjd  Emelie Nyman Wänseth  1998  1.79  2015
Stav  Frida Jonsson  1998  3.30  2015
Längd  Emelie Nyman Wänseth  1998  5.87  2015
Tresteg  Lovisa Ulvenstam  2006  12.07  2022
Kula 3,0 kg  Malin Renman  1986  14.11  2003
Diskus 1,0 kg  Kristine Granrud Aune  1991  38,34  2008
Slägga 3,0 kg   Ella Green 2005 44.62  2022
Spjut 500 g   Emelie Nyman Wänseth  1998 39.04  2015
Sjukamp  Emelie Nyman Wänseth  1998 5623  2015
         
Pojkar 15        
Gren Namn Född.år Resultat År
80m   Oliwer Danielsson  2001  9.28  2015
300m  Oliwer Danielsson  2001  37.01  2015
800m  Oskar Knutsson  1974  1:59.94   1989
2000m  Jerry Ahrlin  1978  6:16.4   1992
1500mh  Emil Alricsson  1987  4:38.97   2001
80mh  Hugo Wallberg  2003  11.87  2018
300mh  Emil Olsson  1985  42.88  2000
Höjd  Lars Olsson  1983  1.86  1998
Stav  Jon Roos  1980  3.40  1995
Längd  Maths Winter  1956  6.62  1971
Tresteg Aron Swartz  2004  13.04  2019
Kula 4,0 kg  Maths Winter  1956  14.87  1971
Diskus 1,0 kg  Lowe Litzell  1994  50.47  2009
Slägga 4,0 kg  Lowe Litzell  1994  57,43  2010
Spjut 600 g  Simon Litzell  1997  70,04  2012 
Niokamp  Joakim Ögren  1981  5817  1996
         
Flickor 15      
Gren Namn Född.år Resultat År
80m  Stella Lundström  2007  10.08  2022
300m  Lovisa Ulvenstam  2006  40.99  2021
800m  Cecilia Hansson  1972  2:14.25m  1987
2000m  Anna Persson  1977  6:46.9m  1991
1500 Hinder (76cm)  Amanda Trense  1995  5:35.0m  2010
80mh  Emilia Granqvist  1990  12.11  2005
300mh  Emilia Granqvist  1990  43.83  2005
Höjd

 Christina Sundberg/ Sanna Pettersson

 1967/1999  1.60  1982/2013
Stav  Kristin Hallberg  1989  3.14  2004
Längd  Eva Petersson  1961  5.58  1975
Tresteg  Stella Lundström  2007  12.07  2022
Kula 3,0 kg  Lovisa Sjöstrand  1997  12.51  2011
Diskus 750 g Ella Green  2005  27.05  2020
Slägga 3,0 kg  Ella Green  2005  36.18  2020
Spjut 500 g  Nora Swartz  2001  29.13  2016
Sjukamp  Linda Westerlund  1972  4283  1987
         
Pojkar 13        
Gren  Namn Född.år  Resultat ÅR
60m                           Oliwer Danielsson  2001  7.70  2014
200m  Oliwer Danielsson  2001  24,96  2014
600m  Johan Stenlund  1999  1.40,77  2012
1500m  Andre´ Hjortsmark  1985  4:56.43  1998
60mh   Anton Boethius  1996  9.88  2009
200mh  Aron Swartz  2004  31.16  2017
Höjd Oliwer Danielsson  2001  1.67  2014
Stav  Viktor Jonsson  2006  2.42  2019
Längd  Oliwer Danielsson  2001  5.77  2014
Tresteg  David Jonsson  1979  11.52  1992
Kula 3.0 kg  Simon Litzell  1997  11.99  2010
Diskus 600 g  Siomn Litzell  1997  44.44  2010
Slägga 3,0 kg  Aron Swartz  2004  21.36  2017
Spjut 400 g  Simon Litzell  1997  56.26  2010
         
Flickor 13      
Gren  Namn Född.år  Resultat ÅR
60m                            Lovisa Ulvenstam  2006  8.43  2019
200m  Lovisa Ulvenstam  2006  27.75  2019
200m*  Eva Petersson  1961  27.7 (manuell)  1974
600m  Emilia Granqvist  1990  1:40.05  2003
1500m  Lena Olander  1962  4:57.8  1975
60mh (68,6 cm)  Emma Nyman Wänseth  2004  9.88  2016
200mh  Emma Nyman Wänseth   2004  30.29  2016
Höjd Emilia Werner  2003  1.54  2016
Stav  Kristin Hallberg  1989  2.41  2002
Längd  Emma Sjöberg  1990  5.26  2002
Längd*  Anita Stenberg  ?  5.38  1963
Tresteg  Stella Lundström  2007  10.25 2020
Kula 2,0 kg  Lovisa Sjöstrand  1997  14.69  2010
Diskus 600 g  Lovisa Sjöstrand  1997  40.42  2010
Slägga 2,0 kg  Lovisa Sjöstrand  1997  40.02  2010
Spjut 400 g  Lovisa Sjöstrand  1997  40.61  2010
Femkamp  Linda Westerlund  1972  3024  1985
         
Äldre rekord (gamla vikter och häckhöjder samt icke officella distanser)
Klass/Gren  Namn Född.år  Resultat ÅR
 K 300m  Emilia Granqvist  1990  39.57  2010
 K 1500mh  Amanda Trense  1995 5.17.97  2012
 K 2000mh  Amanda Trense  1995 7.21,01  2013
 P19 300mh  Fredrik Lindberg  1973  36.52  1991
 P19 Slägga 6,25 kg  Jens Edler  1980  49.77  1998
 P19 3000m Oskar Knutsson  1974 8.35,15  1992
 F19 300mh  Emilia Granqvist  1990  42.07  2009
 P17 300m  Joakim Ögren  1981  35.54  1997
 F17 300m  Maja Söderholm  1985  41.22  2001
 F17 Kula 4,0 kg  Sofia Renman  1983  12.22  2000
 F17 Slägga 3,0 kg kort sträng (tom 2013)  Sofia Renman  1983  42.18  1999
 F17 Slägga 4,0 kg  Malin Renman  1986  47.75  2003
 F17 Spjut 600 g  Sofia Renman  1983  46.17  2000
 P15 100m  Oliwer Danielsson  2001 11.24  2016
 P15 200m  Oliwer Danielsson  2001  23.44  2016
 P15 100mh  Patrik Olsson  1987  15.20  2002
 F15 100m*  Eva Petersson  1961  12.3  1976
 F15 100m  Julia Tollin  1989  12.46  2004
 F15 200m  Eva Petersson  1961  25.44  1976
 F15 1500m  Cecilia Hansson  1972  4:44.6m  1977
 F15 Diskus 600 g  Lovisa Sjöstrand  1997  44.05  2011
 F15 Slägga 3,0 kg kort sträng (tom 2013)  Liv Höckertin  1993  47.67  2008
 F15 Spjut 400 g  Sofia Renman  1983  42.02  1997
 P13 80m  Oliwer Danielsson  2001  9,72  2014
 P13 Kula 2,0 kg  Simon Litzell  1997  12.01  2008
 P13 Diskus 1,0 kg  Emil Werner  1986  41.19  1999
 P13 Slägga 3,0 kg kort sträng (tom 2013)  Simon Litzell  1997  41.11  2010
 F13 80m  Linda Westerlund  1972  10.6  1985
 F13 60mh (76,2cm) Emelie Nyman Wänseth 1997 9.72  2011
         
      *m= Mauell tidtagning  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 24 OKT 2017 08:58 Skribent: Annika Östlund

Följ oss på sociala medier

Facebook logotype

 

Instagram logotype

 

 

Våra sponsorer 2022 - tack för ert stöd!

 

nedladdning.png

 

 

Soderberg-&-Partners-Logotyp-A-RGB.png

 

 

 

 

Meri Textil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 untitled

 


Idrottens ledarbank

Postadress:
Östersunds GIF - Friidrott
Idrottens Hus, Box 384
83125 Östersund

Besöksadress:
Idrottens Hus, Sollidenvägen 62 B
83139 Östersund

Kontakt:
Tel: 063570530
E-post: This is a mailto link

Se all info