Hoppa till sidans innehåll

Klubbrekord


Nu är Klubbrekorden uppdaterade. Har någon något resultat som är bättre så

återkoppla med resultat och tävling så vi kan verifiera och uppdatera.

 

Män Seniorer      
 Gren  Namn Född.år  Resultat ÅR
100m  Henrik Ögren  1977  10.83  1998
200m  Fredrik Lindberg  1973  21.38  1995
400m  Fredrik Lindberg  1973  48.01  1995
800m  Oskar Knutsson  1974  1:55.68  1992
1500m  Oskar Knutsson  1974  3:55.48  1993
5000m  Oskar Knutsson  1974  14:44.54  1992
10000m  Börje Lejdstrand  1944  31:25.6  1969
3000mh  Oskar Knutsson 1974 9.34.35 1992
110mh  Fredrik Lindberg  1973  13.78  1996
400mh  Fredrik Lindberg  1973  50.42  1999
Höjd  Henrik Ögen  1977  2.08  1999
Stav  Ola Bergström  1945  4.50  1968
Längd  Mats Winther  1956  7.31  1974
Tresteg  Lars Hansson  1969  14.95  1988
Kula 7,26 kg  Johannes Norrby  1977  15.31  1996
Diskus 2,0 kg  Tony Karlsson  1976  44.22  1997
Slägga 7,26 kg Lowe Litzell  1994  68.01  2015
Spjut 800 g  Henrik Sjöstrand  1990  60.25  2010
Tiokamp  Tony Karlsson  1976  7075  1996
Vikt 15,88 kg Inomhus Riversdales NY  Lowe Litzell  1994  19.30  2015 DR
         
Kvinnor Seniorer      
Gren  Namn  Född.år  Resultat  År
100m  Eva Eriksson 1964  12.19  1982
200m  Eva Eriksson  1964  24.66  1982
300m  Emilia Granqvist  1990  39.57  2010
400m  Eva Eriksson  1964  54.48  1982
800m  Andrea Lundqvist  1975  2:13.59  1994
1500m  Amanda Trense 1991 4.41.40 2012
3000m  Madeleine Linestrand  1978  10:35.10  1995
1500 Hinder 76 cm  Amanda Trense  1995 5.17.97 2012
2000m hinder Amanda Trense 1995 7.21,01 2013
100mh Emelie Nyman Wänseth 1998 14.38 2016
400mh  Emilia Granqvist  1990  59.01  2010
Höjd Emelie Nyman Wänseth 1998 1.79 2015
Stav Frida Jonsson 1998 3.43 2016
Längd Emelie Nyman Wänseth 1998 5.87 2015
Tresteg Emelie Nyman Wänseth 1998 12.58 2016
Kula  Malin Renman  1986  12.51  2003
Diskus 1,0 kg  Anna-Karin Lundström  1974  40.68 1997
Slägga 4,0 kg  Anna-Karin Lundström  1974  50.02  1998
Spjut 600 g  Malin Renman  1986  47.50  2004
 Sjukamp  Anneli Svärd  1972  4911  1993
         
Pojkar 19        
Gren Namn Född.år Resultat År
100m  Fredrik Lindberg  1973  10.95  1998
200m  Fredrik Lindberg  1973  21,79  1991
400m  Joakim Ögren  1981  49.61  1999
800m  Oskar Knutsson  1974  1:55.68 m  1992
1500m  Oskar Knutsson  1974 3:55.48 m  1993
5000m  Oskar Knutsson  1974  14:44.54 m  1992
2000mh Oskar Knutsson 1974 5:57.37 1993
110mh  Fredrik Lindberg  1973  13.95  1992
300mh  Fredrik Lindberg  1973  36.52  1991
400mh Fredrik Lindberg 1973 54.14 1991
Höjd  Fredrik Eurenius  1977 2.01  1996
Stav  Jon Roos  1980  3.80  1999
Längd  Maths Winter  1956  7.31  1974
Tresteg  Lars Hansson  1969  14.95  1988
Kula 6,0 kg  Magnus Brink  1984  15.67  2003
 inomhus
Diskus 1,75 kg  Tony Karlsson  1976  42.20  1994
Slägga 6,25 kg  Jens Edler  1980  49.77  1998
Slägga 6,0 kg  Lowe Litzell  1994  68,42  2012 DR
Spjut 800 g  Henrik Sjöstrand  1990  59.21  2008
Tiokamp  Tony Karlsson  1976  6837  1994
3000m Oskar Knutsson 1974 8.35,15 1992
         
Flickor 19      
Gren Namn Född.år Resultat År
100m  *100m  Eva Eriksson  1964 1964 12.19   12.10 manuell tid  1982
100m  Eva Eriksson  1964  12.19  1982
200m  Eva Eriksson  1964  24.66  1982
400m  Eva Eriksson  1964  54.48  1982
800m  Andrea Lundqvist  1975  2:13.59  1994
1500m Amanda Trense 1995 4:45.02 2013
3000m  Madeleine Linestrand  1978  10:43.04  1996
5000m  Madeleine Linestrand  1978  18:42.78  1996
100mh Emelie Nyman Wänseth 1998 14.38 2016
300mh  Emilia Granqvist  1990  42.07  2009
400mh  Emilia Granqvist  1990  59.64  2008
Stav  Frida Jonsson 1998 3.43 2016
Höjd Emelie Nyman Wänseth 1998 1.71 2016
Längd  Charlotte Thuné  1976  5.72  1995
Tresteg Emelie Nyman Wänseth 1998 12.58 2016
Kula 4,0 kg  Svea Eliasson  1953  12.38  1972
Diskus 1,0 kg  Musse Nilsson  1956  38.52  1974
Slägga 4,0 kg  Malin Renman  1986  48.67  2004
Spjut 600 g  Malin Renman  1986  47.50  2004
2000 hinder Amanda Trense 1995 7.21,01 2013
Sjukamp Anneli Svärd 1972 4680 1991
         
Pojkar 17        
Gren Namn Född.år Resultat År
100m  Henrik Ögren  1977  11.30  1994
200m  Joakim Ögren  1981  22.35  1998
300m  Joakim Ögren  1981  35.54  1997
400m  Joakim Ögren  1981  50.14  1998
800m  Oskar Knutsson  1974  1:56.20  1991
1500m  Oskar Knutsson 1974  3:57.88  1991
5000m  Oskar Knutsson  1974 15:59.95  1991
110mh  Fredrik Lindberg  1973  14.53  1990
300mh  Fredrik Lindberg  1973  37.4 man   1990
400mh  Fredrik Lindberg  1973  56.36  1990
Höjd  Björn Högström  1970  1.95  1986
Stav  Jon Roos  1980  3.90  1997
Längd  Maths Winter  1956  7.08  1973
Tresteg  Lars Hansson  1969  14.37  1986
Kula 5,0 kg  *ingen har stött längre med 5,0kg än Maths Winters notering      
Kula 5,5 kg  Maths Winter  1956  14.29  1973
Diskus 1,5 kg  Lowe Litzell  1994  48.43  2011
Slägga 5,0 kg  Lowe Litzell  1994  66.59  2011 DR
Spjut 700 g Simon Litzell 1997 77.33 2013
         
Flickor 17      
Gren Namn Född.år Resultat År
100m  Eva Eriksson  1964  12.45  1981
200m  Eva Eriksson  1964  24.67  1981
300m  Maja Söderholm  1985  41.22  2001
400m  Eva Petersson  1961  55.19  1977
800m Anna Engelin 1998 2:18.30 2015
1500m  Amanda Trense 1991 4.41.40 2005
3000m  Madeleine Linestrand  1978  10:35.10  1995
100mh Emelie Nyman Wänseth 1998 14.11 2015
300mh  Emilia Granqvist  1990  42.49  2007
1500 Hinder  Amanda Trense  1995 5.17,97 2012
Höjd Emelie Nyman Wänseth 1998 1.79 2015
Stav Frida Jonsson 1998 3.30 2015
Längd Emelie Nyman Wänseth 1998 5.87 2015
Tresteg Emelie Nyman Wänseth 1998 12.00 2014
Kula 3,0 kg  Malin Renman  1986  14.11  2003
Kula 4,0 kg  Sofia Renman  1983  12.22  2000
Diskus 1,0 kg Kristine Granrud Aune  1991 38,34 2008
Slägga 3,0 kg  Sofia Renman  1983  42.18  1999
Slägga 3,0 kg Ny längre sträng 2014 Linnéa Carpenter 1998 44.36 2015
Slägga 4,0 kg  Malin Renman  1986  47.75  2003
Spjut 600 g  Sofia Renman  1983  46.17 2000
Spjut 500 g* ny vikt fr 2014 Emelie Nyman Wänseth 1998 39.04 2015
Sjukamp Emelie Nyman Wänseth 1998 5623 2015
         
Pojkar 15        
Gren Namn Född.år Resultat År
80m  Oliwer Danielsson 2001 9.28 2015
100m Oliwer Danielsson 2001 11.24 2016
200m Oliwer Danielsson 2001 23.44 2016
300m Oliwer Danielsson 2001 37.01 2015
800m  Oskar Knutsson  1974  1:59.94 m  1989
2000m  Jerry Ahrlin 1978  6:16.4 m  1992
1500mh  Emil Alricsson  1987  4:38.97 m  2001
80mh        
100mh  Patrik Olsson  1987  15.20  2002
300mh  Emil Olsson  1985  42.88  2000
Höjd  Lars Olsson  1983  1.86  1998
Stav  Jon Roos  1980  3.40  1995
Längd  Maths Winter  1956  6.62  1971
Tresteg Tony Karlsson 1976 12.67 1991
Kula 4,0 kg  Maths Winter  1956  14.87  1971
Diskus 1,0 kg  Lowe Litzell  1994  50.47  2009
Slägga 4,0 kg  Lowe Litzell  1994  57,43  2010
Spjut 600 g  Simon Litzell  1997  70,04  2012 DR
Niokamp  Joakim Ögren  1981  5817  1996
         
Flickor 15      
Gren Namn Född.år Resultat År
80m Nora Swartz 2001 10.86 2016
100m  Eva Petersson  1961  12.3  1976
100m  Julia Tollin  1989  12.46  2004
200m  Eva Petersson  1961  25.44  1976
300m  Cecilia Hansson  1972  41.5m  1987
800m  Cecilia Hansson  1972  2:14.25m  1987
1500m  Cecilia Hansson  1972  4:44.6m  1977
2000m  Anna Persson  1977  6:46.9m  1991
1500 Hinder (76cm)  Amanda Trense  1995  5:35.0m  2010
80mh Emilia Granqvist 1990 12.11 2005
80mh  Emilia Granqvist  1990  12.11  2005
300mh  Emilia Granqvist  1990  43.83  2005
Höjd  Christina Sundberg *Sanna Pettersson  1967                 1999  1.60  1982 2013
Stav  Kristin Hallberg  1989  3.14  2004
Längd  Eva Petersson  1961  5.58  1975
Tresteg  Emelie Nyman-Wänseth  1998  11,84 2013 DR
Kula 3,0 kg  Lovisa Sjöstrand  1997 12.51 2011
Diskus 600 g  Lovisa Sjöstrand  1997 44.05 2011
Diskus 750 g        
Slägga 3,0 kg  Liv Höckertin  1993  47.67  2008
Spjut 400 g  Sofia Renman  1983  42.02  1997
Spjut 500 g Nora Swartz 2001 29.13 2016
Sjukamp  Linda Westerlund  1972  4283 1987
         
Pojkar 13        
Gren  Namn Född.år  Resultat ÅR
60m                           Oliwer Danielsson 2001 7.70 2014
80m  Oliwer Danielsson  2001  9,72 2014
200m  Oliwer Danielsson  2001  24,96  2014
 600m  Johan Stenlund  1999  1.40,77  2012
1500m  Andre´ Hjortsmark  1985  4:56.43  1998
60mh *76,2 cm  Anton Boethius  1996  9.88  2009
60mh *68,6 cm        
200mh        
Höjd Oliwer Danielsson  2001  1.67  2014
Stav  Matz Winter  1956  2.20  1969
Längd  Oliwer Danielsson  2001  5.77  2014
Tresteg  David Jonsson  1979  11.52  1992
Kula 2,0 kg  Simon Litzell  1997  12.01  2008
Kula osäker vikt  Mats Winter  1956  10.93  1969
Kula 3.0 kg  Simon Litzell  1997  11.99  2010
Diskus 600 g  Siomn Litzell  1997  44.44  2010
Diskus 1,0 kg  Emil Werner  1986  41.19  1999
Slägga 3,0 kg  Simon Litzell  1997  41.11  2010
Slägga 3,0 kg *längre sträng 2014        
Spjut 400 g  Simon Litzell  1997  56.26  2010
         
Flickor 13      
Gren  Namn Född.år  Resultat ÅR
60m                           Emma Nyman Wänseth 2004 8.50 2016
80m  Linda Westerlund  1972  10.6  1985
200m  Eva Petersson  1961  27.7 "m"  1974
200m Emelie nyman-Wänseth 1998 27.82 2011
600m  Emilia Granqvist 1990  1:40.05m  2003
1500m  Lena Olander  1962  4:57.8m  1975
60mh *68,6 cm Emma Nyman Wänseth 2004 9.88 2016
60mh *76,2 cm  Emelie Nyman-Wänseth  1998  9.72  2011
200mh        
Höjd Emilia Werner 2003 1.54 2016
Stav  Kristin Hallberg  1989  2.41  2002
Längd*  Anita Stenberg  ?  5.38  1963
Längd  Emma Sjöberg  1990  5.26  2002
Tresteg  Olivia Wiktorsson  1995  9.85  2008
Kula 2,0 kg  Lovisa Sjöstrand  1997  14.69  2010
Diskus 600 g  Lovisa Sjöstrand  1997  40.42  2010
Slägga 2,0 kg  Lovisa Sjöstrand  1997  40.02  2010
Spjut 400 g  Lovisa Sjöstrand  1997  40.61  2010
Femkamp  Linda Westerlund  1972  3024 1985
         
      *m= Mauell tidtagning  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 24 OKT 2017 08:58 Skribent: Annika Östlund

Våra sponsorer

 

 Länsförsäkringar Jämtland

Provins

 

 

PrioDigitaltryckeri

 

TeknikKompetens i Sverige AB 

Abersten

Handelsbanken

 

 untitled

Postadress:
Östersunds GIF - Friidrott
Idrottens Hus, Box 384
83125 Östersund

Besöksadress:
Idrottens Hus, Sollidenvägen 62 B
83139 Östersund

Kontakt:
Tel: 063570530
E-post: This is a mailto link

Se all info