Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram utomhus 2019


Tävlingsprogram JH 26 maj 2019.pdf    uppdaterad 20190527

 

VINTER 2019 »

SOMMAR 2019:

MAJ

16           Poängjakt 1, Ögif  Krokoms SC

18           Kraftmätningen, UMEDALENS IF   

               Umedalens IF- Friidrott Hemsida

25-26      Storsjöspelen, ÖGIF, Krokom SC


JUNI

4              Poängjakt 2, Krokom TIF        

7-9          SAYO, Sollentuna (Breddtävling)

                Inför resan till SAYO.pdf

                Turebergs hemsida

                Anmälan

                Inbjudan SAYO 7-9 juni 2019.pdf

8-9          Sollefteåspelen, Nipvallen, Sollefteå

                Inbjudan till Sollefteåspelen 8-9 juni 2019.pdf

19             Poängjakt 3, Marieby GoIF

14-16       Huddingespelen,  Huddinge

                Hemsida Huddinge     

                Anmälan

28-30       Världsungdomsspelen, Ullevi Götebog

                Hemsida

                Anmälan               


JULI

6              Dunderkastet, Strömsund, IFK Strömsund

6              FORTUMSPELEN, Bollnäs INBJUDAN FORTUM-SPELEN 2019.doc

6              Vingaspelen, Örnsköldsvik  VINGASPELEN 6 juli 2019.pdf   Hemsida Vingarna

10            Poängjakt 4, Strömsund, IFK Strömsund

11-14       U23-EM, Gävle

18-21       U20-EM, Borås

28            Sundsvall Windsprint,  Sundsvall,  Sundsvalls FI


AUG

9-11        JSM - USM17, Göteborg

9-11        USM15-16, Trollhättan

13           Poängjakt 5 (DM grenar) Krokom, TIF  

17-18      Waplanspelen, Krokom TIF   Inbjuda Waplanspelen 17-18 aug 2019.pdf

                 Trångsvikens IF Hemsida

17-18     Nu-spelen, Timrå AIF, Timrå      Inbjuda NU-spelen 17-18 aug 2019 Timrå.pdf

               Timrå AIF Hemsida    Samtliga anmälningar skickas till kansliet (ÖGIF) 

22           Poängjakt 6, ÖGIF

24-25      Norrlands  13-14 år   Brännans FF, Härnösand

30-1        SM, Karlstad, IF Göta Karlstad

31           Öpiadfinaler, mångkamp/+DM grenar, Krokom JHFIF/TIF


SEP

4             DM/VDM, 10 000m, Krokom, TIF

20           Skol-DM, Östersund, JHFIF

7-8/9       Norrländska Mästerskapel (NLM) 13-Senior,
               Härnösand, Brännans FF/ÅFIF


OKT


NOV

 


 DEC

 

 

Uppdaterad: 03 SEP 2018 09:38 Skribent: Annika Östlund

Våra sponsorer

 

 Länsförsäkringar Jämtland

Provins

 

 

PrioDigitaltryckeri

 

TeknikKompetens i Sverige AB 

Abersten

Handelsbanken

 

 untitled

Postadress:
Östersunds GIF - Friidrott
Idrottens Hus, Box 384
83125 Östersund

Besöksadress:
Idrottens Hus, Sollidenvägen 62 B
83139 Östersund

Kontakt:
Tel: 063570530
E-post: This is a mailto link

Se all info