Hoppa till sidans innehåll

Resultat för 2010

29 APR 2010 20:30
Här publicerar vi löpande klubbmedlemmars resultat och aktuell ställning i tävlingen om årets ODR-champion 2010. OBS! Tävlingen är numera avgjord!
  • Uppdaterad: 18 MAR 2017 15:24

Tävlingen är avgjord!

  

1. Emmelie Karlsson och Don Shuffle Ek.

Totalt: 111 p.

Klass MVSB:2 hos Vikbolandets RF den 8 maj. 

4:e plats = 6 poäng.

Klass MVSB:3 i Rappestad den 13 maj. 

4:e plats = 6 poäng.

Klass LA:6 i Gnesta den 17 juli.

6:e plats = 2 poäng.

Klass MSVC:2 i Gnesta den 17 juli.

5:e plats = 4 poäng

Klass MSVB:2 i Gnesta den 18 juli.

3:e plats = 10 poäng

Klass LA:4 hos RK Udden den 24 juli.

3:e plats = 10 poäng.

Klass LA:6 hos RK Udden den 24 juli.

1:e plats = 15 poäng.

Klass LA:6 hos RK Udden den 25 juli.

2:a plats = 12 poäng.

Klass MSVB:2 i Tranås den 15 augusti.

3:e plats = 10 poäng.

Klass LA:6 hos ODR den 5 september.

4:e plats = 6 poäng.

Klass LA:6 i Vetlanda den 30 oktober.

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVB:2 i Vetlanda den 30 oktober.

1:a plats = 15 poäng

 

2. Emmelie Karlsson och Britannia.

Totalt: 97 p.

Klass MSVB:4 i Karlskrona den 3 april. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVB:4 hos Skärlunda RK den 24-25 april.

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVA:1 hos Skärlunda RK den 24-25 april.

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVA:1 i Björbäck den 21 maj.

8:e plats = 1 poäng.

Klass MSVA:1 i Falkenberg den 4 juli.

5:e plats = 4 poäng.

Klass MSVA:1 hos Gnesta RK den 17 juli.

3:e plats = 10 poäng.

Klass St George hos Gnesta RK den 18 juli.

2:a plats = 12 poäng.

Klass Intermediare I på Eriksberg den 30 juli.

5:e plats = 4 poäng.

Klass MSVA:1 på Eriksberg den 31 juli.

7:e plats = 1 poäng. 

Klass MSVA:1 hos Ystad RK den 27 augusti.

4:e plats = 6 poäng.

Klass  St George hos Ystad RK den 28 augusti.

5:e plats = 4 poäng.

Klass Intermediare I hos Ystad RK den 29 augusti.

3:e plats = 10 poäng.

 

3. Åsa "Felix" Hjalmarsson Everbrand och Canisse.

Totalt: 93 p.

Klass MSVC:2 på Ridklubben Udden den 28 mars.

5:e plats = 4 poäng.

Klass MSVC:2 hos Theleborgs RS den 25 april.

4:e plats = 6 poäng.

Klass LA:6 i Kristianstad den 16 maj.

1:a plats = 15 poäng

Klass MSVC:2 hos Ölands RF den 30 maj.

3:e plats = 10 poäng.

Klass MSVB:2 hos Långasjö HSK den 12 juni.

3:e plats = 10 poäng.

Klass LA:6 i Falkenberg den 2 juli.

4:e plats = 6 poäng.

Klass LA:4 hos RK Udden den 24 juli.

5:e plats = 4 poäng.

Klass LA:6 i Laholm den 7 augusti.

10:e plats = 1 poäng.

Klass LA:6 hos ODR den 5 september.

3:e plats = 10 poäng.

Klass MVS C:2 i Karlskrona den 10 oktober.

1:a plats = 15 poäng.

Klass MVS C:2 i Tingsryd den 6 november.

2:a plats = 12 poäng.

 

4. Jennie Nilsson och Barrington.

Totalt: 79 p.

Klass MSVB:3 hos RK Udden den 28 mars.

2:a plats = 12 poäng.

Klass MSVB:3 hos Theleborgs RS den 25 april. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVB:3 hos Ölands RF den 30 maj. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVB:2 i Långasjö den 12 juni.

1:a plats = 15 poäng.

Klass LA:6 hos ODR den 5 september.

5:e plats = 4 poäng.

 

Klass MSVB:3 hos ODR den 5 september.

2:a plats = 12 poäng.

Klass MSVB:2 i Vetlanda den 30 oktober.

4:e plats = 6 poäng. 

   

5. Jeanette Borgkvist och Brentino.

Totalt: 61 p

Klass LB:2 hos RK Udden den 27 mars. 

3:e plats = 10 poäng.

Klass LB:2 i Tingsryd den 4 april. 

2:a plats = 12 poäng.

Klass LB:3 i Oskarshamn den xx xxxxx. 

2:a plats = 12 poäng.

Klass LB:2 hos Torestorp Kristvalla RF den 22 maj.

4:e plats = 6 poäng.

Klass LB:3 hos Sikehamns den 22 augusti.

4:e plats = 6 poäng.

Klass LB:3 hos KBF den 29 augusti.

1:a plats = 15 poäng.

 

6. Camilla Nilsson och Bella Donna.

Totalt: 60 p

Klass LA:3 hos KBF den 2 maj. 

4:e plats = 6 poäng.

Klass LB:3 hos KBF den 30 maj. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass LB:3 hos Sikehamn HSK den 22 augusti.

3:e plats = 10 poäng.

Klass LA:3 hos Sikehamn HSK den 22 augusti.

5:e plats = 4 poäng.

Klass LA:3 hos KBF den 29 augusti.

1:a plats = 15 poäng.

Klass LB:3 hos RK Udden den 10 oktober.

3:e plats = 10 poäng

 

7. Linnea Sundman och Carmenzita.

Totalt: 52 p.

Klass LA:6 hos Eksjöortens RF den 15 maj. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass LA:3 hos KBF den 2 maj.

1:a plats = 15 poäng.

Klass LA:4 hos KBF den 2 maj.

2:a plats = 12 poäng.

Klass MSVC:2 hos Ölands RF den 30 maj.

3:e plats = 10 poäng. 

  

8. Camilla Johansson och Sir Toby.

Totalt: 42 p.

Klass MSVB:4 hos Karlskrona-Lyckå den 10 oktober. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVB:3 hos Ljungby Ridklubb den 23 oktober. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVB:3 i Tingsryd den 6 november.

2:a plats = 12 poäng.

  

9. Jennie Nilsson och Hilton.

Totalt: 35 p.

Klass LB:3 i Vetlanda den 17 april.

3:e plats = 10 poäng.

Klass LB:3 hos KBF den 2 maj.

1:a plats = 15 poäng.

Klass LA:3 hos KBF den 2 maj.

3:e plats = 10 poäng.

  

10. Emmelie Karlsson och Dexter.

Totalt: 27 p.

Klass LA:4 i Tranås den 28 mars. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass LA:6 i Tranås den 28 mars. 

2:a plats = 12 poäng.

 

11. Lovisa Nordström Andersson och Star Fighter.

Totalt: 27 p.

Klass MSVB:3 hos Theleborgs RS den 25 april. 

4:e plats = 6 poäng.

Klass LA:4 hos KBF den 2 maj.

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVB:3 hos ODR den 5 september.

4:e plats = 6 poäng.

 

12. Anna Karlsson och El Diablo.

Totalt: 12 p

Klass LB:2 hos Torestorp Kristvalla RF den 22 maj. 

2:a plats = 12 poäng.

 

13. Lovisa Nordström Andersson och Marichie.

Totalt: 6 p

Klass LB:2 hos KBF den 29 augusti.

4:e plats = 6 poäng.

  

14. Lovisa Nordström Andersson och Strix.

Totalt: 4 p

Klass LB:2 hos KBF den 6 juni.

5:e plats = 4 poäng.

 

 

 

 

 

 

Skribent: Lina Isaksson

 

Stort tack till våra sponsorer som hjälper till och gör detta möjligt

Klicka gärna på loggorna  och kolla vad  sponsorerna har att erbjud

 

 

Aledal- Din ridskola på Öland

 

 

 

 

 

Lena Palmgren Kalmar 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Postadress:
Ostkustens DR - Ridsport
C/o Jessica Dahl, Sporrsjö 124
39598 Läckeby

Kontakt:
Tel: +460705319558
E-post: This is a mailto link

Se all info