Hoppa till sidans innehåll

Resultat för 2012

02 MAJ 2012 21:40
Här har vi löpande presenterat klubbmedlemmars resultat och aktuell ställning i tävlingen om årets ODR-champion 2012. Tävlingen är numera avslutad för 2012.
  • Uppdaterad: 18 MAR 2017 15:24

Tävlingen är avslutad

 

1. Jessica Dahl och Harley.

Totalt: 123 p.

Klass MSVC:2 i Växjö den 3 juni. 

4:e plats = 8 poäng.

Klass MSVC:1 i Nybro den 10 juni.

2:a plats = 12 poäng.

Klass MSVC:1 på Ridklubben Udden den 21 juli.

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVC:2 på Ridklubben Udden den 21 juli.

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSV C:1 på Aledal 10 augusti

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSV C:2 på Aledal 10 augusti

4:e plats = 6 poäng.

Klass MSV C:1 Nybro - DM 16 september

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSV C:2 Nybro - DM 16 september

2:a plats = 12 poäng.

Klass MSV B:2 i Långasjö 30 september

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSV B:4 i Ronneby den 14 oktober.

3:e plats = 10 poäng.

 

2. Jennie Nilsson och Barrington.

Totalt: 94 p.

Klass MSVB:4 i Tingsryd den 9 april. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVB:3 hos RKU den 15 april. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSV i Dagstorp den 5 maj.

5:e plats = 4 poäng.

Klass MSVA:1 hos Gärds RF den 9-10 juni.

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVA:1 hos Gärds RF den 15 september.

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVA:1 i Ljungby den 29 september.

1:a plats = 15 poäng.

Klass MSVB:4 i Tingsryd den 4 november.

1:a plats = 15 poäng.

 

3. Kerstin Williamsson

Totalt: 88 p.

Klass LC:1 i Eriksmåla den 6 april.

2:a plats = 12 poäng

Klass LB:1 i Eriksmåla den 6 april.

2:a plats = 12 poäng

Klass LC:1 i Växjö den 29 april

8:e plats = 1 poäng

Klass LC:2 i Lenhovda den 27 maj

1:a plats = 15 poäng

Klass LB:2 på Ridklubben Udden den 19 augusti

2:a plats = 12 poäng

Klass LB:3 på Ridklubben Udden den 19 augusti

1:a plats = 15 poäng

Klass LB:2 på KBF den 26 augusti

4:e plats = 6 poäng

Klass LB:2 Torestorp den 9 september

1:a plats = 15 poäng

 

 

4. Camilla Nilsson och Take a Chance on Me.

Totalt: 65 p.

Klass LC:1 hos Växjöortens Fältrittklubb den 29 april. 

1:a plats = 15 poäng.

Klass LC:2 hos Växjöortens Fältrittklubb den 29 april. 

10:e plats = 1 poäng.

Klass LB:2 hos Torestorp Kristvalla RF den 20 maj. 

4:e plats = 6 poäng.

Klass LC:2 hos Lenhovda Hästsportklubb den 27 maj. 

2:a plats = 12 poäng.

Klass LB:2 hos Älmhult Linnebygdens RK den 9 juni.

7:e plats = 2 poäng.

Klass LB:2 hos Sävsjö RK den 1 juli.

8:e plats = 1 poäng.

Klass LB:2 hos KBF den 19 augusti.

1:a plats = 15 poäng.

Klass LB:3 Torestorp den 9 september.

2:a plats = 12 poäng

Klass LB:2 Ronneby Ridklubb 7 oktober.

8:e plats = 1 poäng

 

 

5. Camilla Nilsson och Bella Donna.

Totalt: 56 p.

Klass LA:4 hos Ronneby Ridklubb den 31 mars. 

2:a plats = 12 poäng.

Klass LA:3 hos RKU den 14 april. 

3:e plats = 10 poäng.

Klass LA:4 hos Torsås Ryttare den 26 maj. 

2:a plats = 12 poäng.

Klass MSV C:2 i Långasjö 30 september

2:a plats = 12 poäng.

Klass MSC C:1 i Ronneby 14 oktober.

3:e plats = 10 poäng.

 

6. Helen Karlsson och El Diablo.

Totalt: 30 p.

Klass LA:1 i Fagereke den 17 maj.

2:a plats = 12 poäng.

Klass LB:3 Ridklubben Udden den 19 augusti

2:a plats = 12 poäng.

Klass LA:3 i Nybro den 30 september

4:e plats = 6 poäng

 

7. Pia Funkqvist och Akrilla.

Totalt: 26 p.

Klass LC:1 hos Lenhovda Hästsportklubb den 27 maj. 

3:e plats = 10 poäng.

Klass LB:2 hos Älmhult Linnebygdens RK den 9 juni.

2:a plats = 12 poäng.

Klass LB:2 hos Sävsjö RK den 1 juli.

5:e plats = 4 poäng.


8. Åsa "Felix" Everbrand och Canisse.

Totalt: 24 p.

Klass MSVC:1 i Tingsryd den 9 april. 

5:e plats = 4 poäng.

Klass MSVC:1 i Tingsryd den 9 april. 

4:e plats = 6 poäng. 

Klass MSVC:2 i Nybro den 10 juni. 

2:a plats = 12 poäng.

Klass MSVB:2 i Falkenberg den 29 juni. 

10:e plats = 1 poäng.

Klass MSVB:2 i Falkenberg den 30 juni. 

10:e plats = 1 poäng.

 

9. Lovisa Nordström Andersson och Madonna.

Totalt: 20 p.

Klass LB:2 hos RK Udden den 14 april. 

5:e plats = 4 poäng.

Klass LC:2 hos Växjöortens Fältrittklubb den 29 april. 

8:e plats = 1 poäng.

Klass LB:2 hos Torestorp Kristvalla RF den 20 maj. 

5:e plats = 4 poäng.

Klass LC:2 hos Lenhovda Hästsportklubb den 27 maj. 

8:e plats = 1 poäng.

Klass LB:2 hos Älmhult Linnebygdens RK den 9 juni.

4:e plats = 6 poäng.

Klass LB:2 hos Stall KBF den 10 juni.

5:e plats = 4 poäng.

 

10. Anna Karlsson och El Diablo.

Totalt: 14 p.

Klass LB:2 hos RK Udden den 14 april. 

3:e plats = 10 poäng.

Klass LB:3 hos Torestorp Kristvalla RF den 20 maj. 

5:e plats = 4 poäng.

 

11. Camilla Johansson och King of the Hills.

Totalt: 10 p.

Klass MSVB:4 i Tingsryd den 9 april. 

3:e plats = 10 poäng.

Skribent: Jennie Johansson

 

Stort tack till våra sponsorer som hjälper till och gör detta möjligt

Klicka gärna på loggorna  och kolla vad  sponsorerna har att erbjud

 

 

Aledal- Din ridskola på Öland

 

 

 

 

 

Lena Palmgren Kalmar 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Postadress:
Ostkustens DR - Ridsport
C/o Jessica Dahl, Sporrsjö 124
39598 Läckeby

Kontakt:
Tel: +460705319558
E-post: This is a mailto link

Se all info