Hoppa till sidans innehåll

Östra nattserien 15 september

16 SEP 2017 15:13
Deltävling två av 2017 års nattserie genomfördes på Isovaara. Resultat nedan.

Livelox: https://www.livelox.com/Events/Show/28301/Ostra-Nattserien
  • Skapad: 16 SEP 2017 15:13

Östra nattserien 15/9 2017

Resultatlista

EOS (Elektroniskt Orienterings System) Hektor Data AB www.hektor.se Utskriftsdatum: 2017-09-15 22:14:06



Klass:   DAMKORT    Bana: 2,5km
Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Marika Mäkikyrö Suunta-2000 59.11
 

Klass:   DAMMELLAN    Bana: 4,5km
Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Outi Hannila LänRa 89.02
EjG Nina Frant S-2000  
 

Klass:   HERRKORT    Bana: 2,5km
Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Åke Ersson OIF 51.28
 

Klass:   HERRLÅNG    Bana: 6,6km
Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Marko Vapa Suunta-2000 62.14
2 Ingvar Isaksson Seskarö IF 69.19
3 Antti Kalapudas AlatPi 80.35
4 Ville Väkeväinen LänRa 82.24
5 Risto Luodonpää AlatPi 85.28
6 Risto Ponkala AlatPi 85.54
 

Klass:   HERRMELLAN    Bana: 4,5km
Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Pekka Aho AlatPi 67.02
2 Markku Oikarinen AlatPi 73.59
3 Jens Westin SIF 76.57
4 Sami Mäkikyrö Suunta-2000 79.41
5 Petri Hannila LänRa 84.23
6 Roger Westin SK Gränsen 102.56
7 Kjell Henriksson Seskarö IF 109.01
 
 

Östra nattserien 15/9 2017

Sträcktider

EOS (Elektroniskt Orienterings System) Hektor Data AB www.hektor.se Utskriftsdatum: 2017-09-15 22:14:37



DAMKORT      Bana 2,5km   
Plac Löpare Sluttid Starttid 1-70 2-117 3-104 4-69 5-120 M-100
 
1 Marika Mäkikyrö 59.11 20:02:15 7.03 18.37 23.18 34.51 52.12 59.11
  Suunta-2000     7.03 11.34 4.41 11.33 17.21 6.59
 

DAMMELLAN      Bana 4,5km   
Plac Löpare Sluttid Starttid 1-69 2-114 3-104 4-105 5-106 6-114 7-112 8-111 9-120 M-100
 
1 Outi Hannila 89.02 20:04:14 9.07 25.17 34.16 41.29 44.54 54.28 70.58 74.22 84.10 89.02
  LänRa     9.07 16.10 8.59 7.13 3.25 9.34 16.30 3.24 9.48 4.52
 
EjG Nina Frant 103.03   10.19 26.33 36.00 43.04 46.45 55.52 75.26 78.47   103.03
  S-2000     10.19 16.14 9.27 7.04 3.41 9.07 19.34 3.21   24.16
 

HERRKORT      Bana 2,5km   
Plac Löpare Sluttid Starttid 1-70 2-117 3-104 4-69 5-120 M-100
 
1 Åke Ersson 51.28 20:03:21 6.11 15.13 20.16 39.50 45.22 51.28
  OIF     6.11 9.02 5.03 19.34 5.32 6.06
 

HERRLÅNG      Bana 6,6km   
Plac Löpare Sluttid Starttid 1-114 2-104 3-105 4-106 5-114 6-116 7-103 8-107 9-111 10-112 11-114 12-120 M-100
 
1 Marko Vapa 62.14 20:07:15 10.07 12.49 22.24 24.10 29.14 33.41 36.13 42.32 45.58 47.53 54.40 59.16 62.14
  Suunta-2000     10.07 2.42 9.35 1.46 5.04 4.27 2.32 6.19 3.26 1.55 6.47 4.36 2.58
 
2 Ingvar Isaksson 69.19 20:11:14 11.16 14.16 18.10 20.22 25.55 31.06 34.36 44.53 48.29 51.29 58.39 65.30 69.19
  Seskarö IF     11.16 3.00 3.54 2.12 5.33 5.11 3.30 10.17 3.36 3.00 7.10 6.51 3.49
 
3 Antti Kalapudas 80.35 20:05:14 13.41 16.18 30.20 32.02 37.19 43.00 45.25 54.26 57.58 60.21 71.24 77.18 80.35
  AlatPi     13.41 2.37 14.02 1.42 5.17 5.41 2.25 9.01 3.32 2.23 11.03 5.54 3.17
 
4 Ville Väkeväinen 82.24 20:03:16 9.45 13.14 18.11 24.32 31.41 40.20 44.04 53.12 56.30 59.31 73.26 79.19 82.24
  LänRa     9.45 3.29 4.57 6.21 7.09 8.39 3.44 9.08 3.18 3.01 13.55 5.53 3.05
 
5 Risto Luodonpää 85.28 20:01:14 11.36 15.20 20.17 26.38 34.12 42.18 45.07 55.31 58.59 61.36 75.33 81.32 85.28
  AlatPi     11.36 3.44 4.57 6.21 7.34 8.06 2.49 10.24 3.28 2.37 13.57 5.59 3.56
 
6 Risto Ponkala 85.54 20:09:14 12.15 18.13 25.59 28.38 34.47 41.31 46.36 56.10 60.02 65.17 76.35 82.24 85.54
  AlatPi     12.15 5.58 7.46 2.39 6.09 6.44 5.05 9.34 3.52 5.15 11.18 5.49 3.30
 

HERRMELLAN      Bana 4,5km   
Plac Löpare Sluttid Starttid 1-69 2-114 3-104 4-105 5-106 6-114 7-112 8-111 9-120 M-100
 
1 Pekka Aho 67.02 20:12:14 6.56 17.20 26.31 31.26 37.17 43.56 53.32 55.44 63.10 67.02
  AlatPi     6.56 10.24 9.11 4.55 5.51 6.39 9.36 2.12 7.26 3.52
 
2 Markku Oikarinen 73.59 20:06:14 6.56 24.54 32.42 37.10 39.33 46.06 56.42 59.37 69.06 73.59
  AlatPi     6.56 17.58 7.48 4.28 2.23 6.33 10.36 2.55 9.29 4.53
 
3 Jens Westin 76.57 20:18:14 6.47 20.04 24.35 34.02 37.58 49.04 61.06 64.01 73.28 76.57
  SIF     6.47 13.17 4.31 9.27 3.56 11.06 12.02 2.55 9.27 3.29
 
4 Sami Mäkikyrö 79.41 20:14:14 10.42 20.29 26.11 33.10 36.23 46.54 60.42 64.17 75.20 79.41
  Suunta-2000     10.42 9.47 5.42 6.59 3.13 10.31 13.48 3.35 11.03 4.21
 
5 Petri Hannila 84.23 20:08:14 6.40 23.08 34.43 40.30 42.55 49.42 66.23 70.20 80.00 84.23
  LänRa     6.40 16.28 11.35 5.47 2.25 6.47 16.41 3.57 9.40 4.23
 
6 Roger Westin 102.56 20:16:14 8.33 21.44 26.27 37.28 40.14 50.58 79.18 83.18 95.56 102.56
  SK Gränsen     8.33 13.11 4.43 11.01 2.46 10.44 28.20 4.00 12.38 7.00
 
7 Kjell Henriksson 109.01 20:10:14 10.55 27.59 33.12 42.24 46.31 57.46 85.26 89.27 102.33 109.01
  Seskarö IF     10.55 17.04 5.13 9.12 4.07 11.15 27.40 4.01 13.06 6.28
 
 
 
Skribent: Henry Barsk
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Övertorneå IF - Orientering
Henry Barsk, Åkerbärsvägen 5
95732 Övertorneå

Kontakt:
Tel: 0706937271
E-post: This is a mailto link

Se all info