Hoppa till sidans innehåll

Resultat 18 juli

18 JUL 2017 21:17
  • Skapad: 18 JUL 2017 21:17

Gränskontrollen/MerSu Cup 18 juli 2017

Resultatlista

EOS (Elektroniskt Orienterings System) Hektor Data AB www.hektor.se Utskriftsdatum: 2017-07-18 20:21:41 



Klass:   D    Bana: 1200m


Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Eemeli Rantasaari LänRa 25.06
2 Helmer Malmström-Höij OK Linné 27.16
 

Klass:   DAMKORT    Bana: 2700m


Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Matilda Aasa ÖIF 53.25
2 Sanna Barsk ÖIF 53.59
3 Heli Korpi LänRa 54.19
4 Ritva Uusimäki LänRa 61.02
5 Annbritt Aasa ÖIF 73.16
6 Alina Heikka LänRa 73.39
7 Essi Heikka LänRa 73.41
8 Marika Mäkikyrö Suunta-2000 73.55
 

Klass:   DAMLÅNG    Bana: 5500m


Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Auli Packalen Lynx 51.59
2 Elsa Christoffersson OK Renen 61.28
3 Anna Aasa ÖIF 92.12
 

Klass:   DAMMELLAN    Bana: 4100m


Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Anna Korpi LänRa 46.13
2 Pauliina Rantakeisu AlatPi 87.43
3 Niina Waara AlatPi 87.50
EjG Evelina Christoffersson OK Renen  
 

Klass:   HERRKORT    Bana: 2700m


Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Matti Pöntinen Suunta-2000 34.59
2 Jukka Rainto Suunta-2000 39.26
3 Juuso Korpi LänRa 54.16
4 Gösta Klippmark HOK 56.00
5 Eero Salo-Oja AlatPi 60.26
6 Åke Ersson OIF 78.20
7 Karl-Erik Nyström SIF 91.12
EjG Oiva Oikarinen Suunta-2000  
 

Klass:   HERRLÅNG    Bana: 5500m


Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Johan Höij OK Linné 43.08
2 Marko Vapa Suunta-2000 47.09
3 Robert Sandberg OK Roslagen 55.18
4 Johan Klippmark HOK 56.14
5 Max Packalen Lynx 58.51
6 Jan Christoffersson OK Renen 59.01
7 Jani Prykäri Suunta-2000 59.58
8 Hannu Heikkilä Suunta-2000 60.13
9 Markku Oikarinen Suunta-2000 61.22
10 Anton Packalen Lynx 63.38
11 Matti Oikarinen Suunta-2000 68.43
12 Ville Väkeväinen LänRa 78.13
13 Risto Ponkala AlatPi 84.26
14 Ahti Aasa ÖIF 92.34
15 Janne Kotaniemi Suunta-2000 102.44
EjG Tuomo Miettunen Suunta-2000  
EjG Risto Luodonpää AlatPi  
EjG Heikki Ikonen Suunta-2000  
 

Klass:   HERRMELLAN    Bana: 4100m


Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Jens Westin SIF 49.30
2 Arto Vilppola AlatPi 54.20
3 Lari Nissinen AlatPi 56.25
4 Fredrik Kaarle ÖIF 56.47
5 Olle Dalhägg ÖIF 62.19
6 Juntunen Esko Suunta-2000 66.25
7 Lauri Mustonen AlatPi 67.40
8 Sami Mäkikyrö Suunta-2000 73.52
9 Arttu Lasheikki LänRa 75.26
10 Mauri Romppainen HOK 77.59
11 Hans Rahkola HOK 80.29
12 Kalervo Lohiniva LänRa 86.07
13 Veli-Markku Korteniemi Suunta-2000 88.01
14 Roger Westin SK Gränsen 98.04
EjG Lauri Huhta PelPo  
EjG Sauli Tuomaala Suunta-2000  
 
 

Gränskontrollen/MerSu Cup 18 juli 2017

Sträcktider

EOS (Elektroniskt Orienterings System) Hektor Data AB www.hektor.se Utskriftsdatum: 2017-07-18 20:22:00 



D      Bana 1200m   


Plac Löpare Sluttid Starttid 1-117 2-118 3-119 4-120 M-100
 
1 Eemeli Rantasaari 25.06 17:24:03 3.08 8.55 13.19 18.33 25.06
  LänRa     3.08 5.47 4.24 5.14 6.33
 
2 Helmer Malmström-Höij 27.16 17:19:57 2.31 8.20 13.43 19.40 27.16
  OK Linné     2.31 5.49 5.23 5.57 7.36
 

DAMKORT      Bana 2700m   


Plac Löpare Sluttid Starttid 1-121 2-103 3-122 4-104 5-106 6-114 7-115 8-116 M-100
 
1 Matilda Aasa 53.25 17:04:03 2.13 5.04 6.49 11.56 14.39 30.37 45.11 52.37 53.25
  ÖIF     2.13 2.51 1.45 5.07 2.43 15.58 14.34 7.26 0.48
 
2 Sanna Barsk 53.59 17:21:14 2.49 6.07 9.50 16.39 20.17 36.15 43.14 52.19 53.59
  ÖIF     2.49 3.18 3.43 6.49 3.38 15.58 6.59 9.05 1.40
 
3 Heli Korpi 54.19 17:03:22 2.44 6.06 7.33 12.28 15.29 31.33 45.44 53.34 54.19
  LänRa     2.44 3.22 1.27 4.55 3.01 16.04 14.11 7.50 0.45
 
4 Ritva Uusimäki 61.02 17:14:13 2.36 5.34 7.49 14.56 33.09 49.58 55.04 60.10 61.02
  LänRa     2.36 2.58 2.15 7.07 18.13 16.49 5.06 5.06 0.52
 
5 Annbritt Aasa 73.16 17:04:17 2.40 6.42 8.51 17.34 21.47 59.19 65.25 71.52 73.16
  ÖIF     2.40 4.02 2.09 8.43 4.13 37.32 6.06 6.27 1.24
 
6 Alina Heikka 73.39 17:45:21 3.01 6.43 8.56 17.15 39.10 57.42 63.59 69.58 73.39
  LänRa     3.01 3.42 2.13 8.19 21.55 18.32 6.17 5.59 3.41
 
7 Essi Heikka 73.41 17:45:18 3.02 6.43 8.55 17.16 39.08 57.38 64.00 69.57 73.41
  LänRa     3.02 3.41 2.12 8.21 21.52 18.30 6.22 5.57 3.44
 
8 Marika Mäkikyrö 73.55 16:57:16 5.14 9.22 11.43 19.49 26.02 49.13 65.46 72.09 73.55
  Suunta-2000     5.14 4.08 2.21 8.06 6.13 23.11 16.33 6.23 1.46
 

DAMLÅNG      Bana 5500m   


Plac Löpare Sluttid Starttid 1-102 2-103 3-104 4-106 5-105 6-104 7-107 8-112 9-113 10-104 11-114 12-115 13-116 M-100
 
1 Auli Packalen 51.59 17:13:30 2.53 5.38 10.19 12.25 14.29 17.24 21.37 29.09 30.47 37.21 44.52 48.40 51.16 51.59
  Lynx     2.53 2.45 4.41 2.06 2.04 2.55 4.13 7.32 1.38 6.34 7.31 3.48 2.36 0.43
 
2 Elsa Christoffersson 61.28 17:06:47 5.18 8.05 12.40 16.16 18.56 21.40 27.23 35.46 37.34 44.12 53.04 56.38 60.29 61.28
  OK Renen     5.18 2.47 4.35 3.36 2.40 2.44 5.43 8.23 1.48 6.38 8.52 3.34 3.51 0.59
 
3 Anna Aasa 92.12 17:04:15 3.01 5.51 11.40 24.15 27.35 30.45 36.19 49.44 57.51 68.29 81.02 85.56 91.39 92.12
  ÖIF     3.01 2.50 5.49 12.35 3.20 3.10 5.34 13.25 8.07 10.38 12.33 4.54 5.43 0.33
 

DAMMELLAN      Bana 4100m   


Plac Löpare Sluttid Starttid 1-116 2-114 3-105 4-104 5-112 6-113 7-122 8-103 9-102 M-100
 
1 Anna Korpi 46.13 17:03:17 1.18 6.25 14.05 18.01 29.17 31.28 39.40 40.35 43.48 46.13
  LänRa     1.18 5.07 7.40 3.56 11.16 2.11 8.12 0.55 3.13 2.25
 
2 Pauliina Rantakeisu 87.43 17:06:21 1.25 10.28 24.00 29.41 56.55 59.29 74.36 77.38 84.07 87.43
  AlatPi     1.25 9.03 13.32 5.41 27.14 2.34 15.07 3.02 6.29 3.36
 
3 Niina Waara 87.50 17:06:14 1.28 10.31 24.01 29.45 56.58 59.28 74.45 77.40 84.21 87.50
  AlatPi     1.28 9.03 13.30 5.44 27.13 2.30 15.17 2.55 6.41 3.29
 
EjG Evelina Christoffersson 56.35   1.12 7.13 16.27 20.05 30.03 32.18 41.25 42.47   56.35
  OK Renen     1.12 6.01 9.14 3.38 9.58 2.15 9.07 1.22   13.48
 

HERRKORT      Bana 2700m   


Plac Löpare Sluttid Starttid 1-121 2-103 3-122 4-104 5-106 6-114 7-115 8-116 M-100
 
1 Matti Pöntinen 34.59 16:48:47 2.01 3.59 5.17 9.25 14.26 27.15 31.13 34.15 34.59
  Suunta-2000     2.01 1.58 1.18 4.08 5.01 12.49 3.58 3.02 0.44
 
2 Jukka Rainto 39.26 17:33:48 1.50 4.10 5.31 16.19 18.22 30.53 34.27 38.49 39.26
  Suunta-2000     1.50 2.20 1.21 10.48 2.03 12.31 3.34 4.22 0.37
 
3 Juuso Korpi 54.16 17:03:28 2.40 5.57 7.23 12.25 15.19 31.22 45.28 53.24 54.16
  LänRa     2.40 3.17 1.26 5.02 2.54 16.03 14.06 7.56 0.52
 
4 Gösta Klippmark 56.00 16:52:34 3.29 7.22 9.48 17.23 22.46 41.58 49.15 54.46 56.00
  HOK     3.29 3.53 2.26 7.35 5.23 19.12 7.17 5.31 1.14
 
5 Eero Salo-Oja 60.26 16:36:58 2.50 6.18 9.35 20.51 25.00 44.27 53.52 58.56 60.26
  AlatPi     2.50 3.28 3.17 11.16 4.09 19.27 9.25 5.04 1.30
 
6 Åke Ersson 78.20 16:31:50 3.14 7.10 10.02 24.33 36.21 56.43 67.17 76.45 78.20
  OIF     3.14 3.56 2.52 14.31 11.48 20.22 10.34 9.28 1.35
 
7 Karl-Erik Nyström 91.12 16:40:16 3.32 8.43 11.46 21.37 37.17 65.33 82.48 89.14 91.12
  SIF     3.32 5.11 3.03 9.51 15.40 28.16 17.15 6.26 1.58
 
EjG Oiva Oikarinen 58.52   2.26 5.58 9.42 14.07 19.55 41.18     58.52
  Suunta-2000     2.26 3.32 3.44 4.25 5.48 21.23     17.34
 

HERRLÅNG      Bana 5500m   


Plac Löpare Sluttid Starttid 1-102 2-103 3-104 4-106 5-105 6-104 7-107 8-112 9-113 10-104 11-114 12-115 13-116 M-100
 
1 Johan Höij 43.08 17:22:36 3.02 5.16 8.42 10.14 11.55 14.31 17.26 23.57 25.10 30.47 37.54 40.21 42.33 43.08
  OK Linné     3.02 2.14 3.26 1.32 1.41 2.36 2.55 6.31 1.13 5.37 7.07 2.27 2.12 0.35
 
2 Marko Vapa 47.09 17:28:21 3.07 5.33 9.15 11.06 12.53 15.11 18.34 25.33 27.00 33.01 40.51 43.44 46.33 47.09
  Suunta-2000     3.07 2.26 3.42 1.51 1.47 2.18 3.23 6.59 1.27 6.01 7.50 2.53 2.49 0.36
 
3 Robert Sandberg 55.18 17:12:35 2.12 4.14 8.37 10.11 12.28 14.33 18.00 32.58 34.08 41.00 49.00 51.15 54.45 55.18
  OK Roslagen     2.12 2.02 4.23 1.34 2.17 2.05 3.27 14.58 1.10 6.52 8.00 2.15 3.30 0.33
 
4 Johan Klippmark 56.14 16:49:16 2.52 6.09 11.00 13.10 17.23 20.00 24.37 32.05 34.08 41.09 49.21 52.38 55.28 56.14
  HOK     2.52 3.17 4.51 2.10 4.13 2.37 4.37 7.28 2.03 7.01 8.12 3.17 2.50 0.46
 
5 Max Packalen 58.51 17:11:29 2.47 5.32 10.18 12.20 14.37 17.34 21.34 29.17 30.59 40.30 50.37 54.24 58.04 58.51
  Lynx     2.47 2.45 4.46 2.02 2.17 2.57 4.00 7.43 1.42 9.31 10.07 3.47 3.40 0.47
 
6 Jan Christoffersson 59.01 17:09:22 2.30 5.37 10.17 13.59 16.49 20.03 23.56 32.17 34.05 41.31 50.13 53.56 57.41 59.01
  OK Renen     2.30 3.07 4.40 3.42 2.50 3.14 3.53 8.21 1.48 7.26 8.42 3.43 3.45 1.20
 
7 Jani Prykäri 59.58 17:42:05 2.22 4.57 10.11 12.25 17.12 19.42 25.01 32.57 34.30 42.42 51.06 55.59 59.02 59.58
  Suunta-2000     2.22 2.35 5.14 2.14 4.47 2.30 5.19 7.56 1.33 8.12 8.24 4.53 3.03 0.56
 
8 Hannu Heikkilä 60.13 17:41:51 2.20 5.00 10.22 12.41 17.21 19.59 25.17 33.03 34.48 42.58 51.26 56.17 59.22 60.13
  Suunta-2000     2.20 2.40 5.22 2.19 4.40 2.38 5.18 7.46 1.45 8.10 8.28 4.51 3.05 0.51
 
9 Markku Oikarinen 61.22 17:40:46 4.42 7.10 11.49 14.07 18.35 21.21 26.51 34.45 36.19 43.51 53.15 57.31 60.35 61.22
  Suunta-2000     4.42 2.28 4.39 2.18 4.28 2.46 5.30 7.54 1.34 7.32 9.24 4.16 3.04 0.47
 
10 Anton Packalen 63.38 17:11:26 3.05 5.28 10.24 12.18 14.38 17.29 21.31 29.16 30.59 40.26 50.34 54.22 62.50 63.38
  Lynx     3.05 2.23 4.56 1.54 2.20 2.51 4.02 7.45 1.43 9.27 10.08 3.48 8.28 0.48
 
11 Matti Oikarinen 68.43 17:43:53 5.36 7.49 16.54 18.49 23.47 26.35 30.30 37.34 38.58 48.31 56.19 59.50 67.59 68.43
  Suunta-2000     5.36 2.13 9.05 1.55 4.58 2.48 3.55 7.04 1.24 9.33 7.48 3.31 8.09 0.44
 
12 Ville Väkeväinen 78.13 17:18:06 3.34 6.07 11.02 14.03 16.21 19.14 23.48 40.47 44.40 52.12 61.54 72.42 77.38 78.13
  LänRa     3.34 2.33 4.55 3.01 2.18 2.53 4.34 16.59 3.53 7.32 9.42 10.48 4.56 0.35
 
13 Risto Ponkala 84.26 17:54:19 2.34 13.53 18.21 29.55 32.40 35.29 41.22 52.30 56.59 65.57 76.53 81.13 83.40 84.26
  AlatPi     2.34 11.19 4.28 11.34 2.45 2.49 5.53 11.08 4.29 8.58 10.56 4.20 2.27 0.46
 
14 Ahti Aasa 92.34 17:04:12 2.59 6.04 11.52 24.23 27.34 30.51 36.29 49.51 58.03 68.39 81.14 86.06 91.45 92.34
  ÖIF     2.59 3.05 5.48 12.31 3.11 3.17 5.38 13.22 8.12 10.36 12.35 4.52 5.39 0.49
 
15 Janne Kotaniemi 102.44 17:36:04 2.29 11.03 15.47 37.54 40.40 43.02 47.46 70.37 75.12 84.22 95.21 99.31 101.48 102.44
  Suunta-2000     2.29 8.34 4.44 22.07 2.46 2.22 4.44 22.51 4.35 9.10 10.59 4.10 2.17 0.56
 
EjG Tuomo Miettunen 59.41   2.36 7.31 21.53 24.57 31.15 34.46         48.13 53.47 58.25 59.41
  Suunta-2000     2.36 4.55 14.22 3.04 6.18 3.31         13.27 5.34 4.38 1.16
 
EjG Risto Luodonpää 94.03   3.08 5.56 12.42 16.00 18.53 21.56 42.16              
  AlatPi     3.08 2.48 6.46 3.18 2.53 3.03 20.20              
 
EjG Heikki Ikonen 113.37   6.36 9.14 14.11 16.42 19.42 29.35 33.57 51.58 53.26 84.48 97.14      
  Suunta-2000     6.36 2.38 4.57 2.31 3.00 9.53 4.22 18.01 1.28 31.22 12.26      
 

HERRMELLAN      Bana 4100m   


Plac Löpare Sluttid Starttid 1-116 2-114 3-105 4-104 5-112 6-113 7-122 8-103 9-102 M-100
 
1 Jens Westin 49.30 17:00:06 1.58 9.03 17.13 21.21 32.36 34.42 42.43 43.51 47.20 49.30
  SIF     1.58 7.05 8.10 4.08 11.15 2.06 8.01 1.08 3.29 2.10
 
2 Arto Vilppola 54.20 17:39:41 1.32 7.49 16.00 20.40 30.36 32.28 43.18 44.20 50.57 54.20
  AlatPi     1.32 6.17 8.11 4.40 9.56 1.52 10.50 1.02 6.37 3.23
 
3 Lari Nissinen 56.25 17:14:36 1.11 7.15 15.50 19.42 30.33 32.14 42.54 46.45 53.37 56.25
  AlatPi     1.11 6.04 8.35 3.52 10.51 1.41 10.40 3.51 6.52 2.48
 
4 Fredrik Kaarle 56.47 17:14:18 1.41 10.25 20.13 24.06 36.49 38.39 47.29 48.57 54.10 56.47
  ÖIF     1.41 8.44 9.48 3.53 12.43 1.50 8.50 1.28 5.13 2.37
 
5 Olle Dalhägg 62.19 16:31:44 1.17 10.11 19.06 24.30 36.04 38.06 51.44 54.07 58.19 62.19
  ÖIF     1.17 8.54 8.55 5.24 11.34 2.02 13.38 2.23 4.12 4.00
 
6 Juntunen Esko 66.25 16:44:01 1.03 18.08 30.14 34.54 45.54 49.02 59.05 60.11 63.15 66.25
  Suunta-2000     1.03 17.05 12.06 4.40 11.00 3.08 10.03 1.06 3.04 3.10
 
7 Lauri Mustonen 67.40 17:17:36 1.32 11.11 19.44 23.35 44.42 46.49 57.36 59.49 64.10 67.40
  AlatPi     1.32 9.39 8.33 3.51 21.07 2.07 10.47 2.13 4.21 3.30
 
8 Sami Mäkikyrö 73.52 16:57:10 1.30 9.29 21.04 32.09 47.52 49.29 63.51 66.07 71.04 73.52
  Suunta-2000     1.30 7.59 11.35 11.05 15.43 1.37 14.22 2.16 4.57 2.48
 
9 Arttu Lasheikki 75.26 17:00:47 74.34                 75.26
  LänRa     74.34                 0.52
 
10 Mauri Romppainen 77.59 16:53:43 1.27 8.37 18.42 35.30 46.08 48.50 67.12 69.27 74.48 77.59
  HOK     1.27 7.10 10.05 16.48 10.38 2.42 18.22 2.15 5.21 3.11
 
11 Hans Rahkola 80.29 16:50:57 1.46 10.58 21.15 37.54 49.06 51.35 69.53 72.05 77.26 80.29
  HOK     1.46 9.12 10.17 16.39 11.12 2.29 18.18 2.12 5.21 3.03
 
12 Kalervo Lohiniva 86.07 16:45:26 1.19 8.38 22.05 26.14 42.21 51.46 69.22 72.24 82.50 86.07
  LänRa     1.19 7.19 13.27 4.09 16.07 9.25 17.36 3.02 10.26 3.17
 
13 Veli-Markku Korteniemi 88.01 17:16:51 2.05 13.52 28.18 34.13 50.11 54.50 71.13 73.39 82.14 88.01
  Suunta-2000     2.05 11.47 14.26 5.55 15.58 4.39 16.23 2.26 8.35 5.47
 
14 Roger Westin 98.04 17:20:46 0.44 12.15 50.26 53.59 66.56 69.47 85.28 88.42 93.14 98.04
  SK Gränsen     0.44 11.31 38.11 3.33 12.57 2.51 15.41 3.14 4.32 4.50
 
EjG Lauri Huhta 67.53   1.33 9.32 20.14              
  PelPo     1.33 7.59 10.42              
 
EjG Sauli Tuomaala 83.32   1.18 30.32 44.41 68.14     74.10 75.59 79.57 83.32
  Suunta-2000     1.18 29.14 14.09 23.33     5.56 1.49 3.58 3.35
 
 
 
Skribent: Henry Barsk
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Övertorneå IF - Orientering
Henry Barsk, Åkerbärsvägen 5
95732 Övertorneå

Kontakt:
Tel: 0706937271
E-post: This is a mailto link

Se all info