venue burgee

Ven Runt 2019 SRS kölbåt

Råå Helsingborg Segelsällskap

Results are final as of 19:54 on August 11, 2019

R1 - 1 Startgrupp

Seglingsledare: Lars-Eric Persson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:10:00
Rank Tally Startgrupp Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Notes
1 4925 1 NN H-båt SWE 562 Uno Gren MSS 0.881 13:56:42 3:46:42 3:19:43  
2 2377 1 Lady Raw af Råå Express SWE 862 Johnny Håkansson RHSS 0.91 13:56:32 3:46:32 3:26:09  
3 5254 1 Moster Express DEN 705 Ulf Brandt Helsingör 0.91 13:56:35 3:46:35 3:26:11  
4 5333 1 Promille Express SWE 955 Jan Isberg Boss 0.91 14:00:03 3:50:03 3:29:21  
5 5335 1 Excalibur Dominant 78 SWE 28 Hampus Pålsson RHSS 0.891 14:08:52 3:58:52 3:32:50  
6 5472 1 Yoggi Tempo DEN 1 Peter Sörensen Helsingör 0.924 14:01:20 3:51:20 3:33:45  
7 5491 1 Pretty Woman Maxi Racer SWE 117 Pelle Weimenhög Domsten BK 0.928 14:13:56 4:03:56 3:46:22  
8 5482 1 #217 C-55 SWE 280 Leo Jönsson RJK 0.858 14:33:55 4:23:55 3:46:26  
9 5273 1 #218 C-55 SWE 218 Felix Jenemark RJK 0.858 14:56:45 4:46:45 4:06:02  
10 5266 1 Annika Accent DEN 78 Thonny Eriksen Snekkersten 0.854   DNC    

R1 - 2 Startgrupp

Seglingsledare: Lars-Eric Persson

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:20:00
Rank Tally Startgrupp Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Notes
1 5418 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.963 13:55:39 3:35:39 3:27:40  
2 5493 2 Anemon II Arcona 380 SWE 34 August Pansell Halmstad 1.104 13:32:08 3:12:08 3:32:07  
3 4646 2 Onyx X-102 SWE 40 Pär Halleus LBS 0.972 14:00:52 3:40:52 3:34:41  
4 4722 2 Kaxi Bavaria Match 35 SWE 606 Karl-Henrik Jönsson LBS 1.048 13:45:09 3:25:09 3:35:00  
5 5263 2 Maria First 34.7 SWE 8062 Kjell Widmark HYC 1.022 14:00:16 3:40:16 3:45:07  
6 5480 2 Krackemut Kracer 40r SWE 9139 Anders Hansen MSS 1.146 13:39:11 3:19:11 3:48:16  
7 5558 2 Kaleido MAT 10 GER 5813 Per-OlaLindemann HYC 1.028 14:10:22 3:50:22 3:56:49  
8 4663 2 ObeliX X-99 NOR 8240 Richard Blomberg BoSS 1.028 14:18:13 3:58:13 4:04:53  
9 5569 2 Follow Me X-37 SWE 11 Jonas Larsson Röde Orm 1.07   DNF    
9 5468 2 Agita Rival 22 SWE 126 Ole Naested Helsingör 0.944   DNC    

R1 - 3 Startgrupp

Seglingsledare: Lars-Eric Persson

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Tally Startgrupp Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Notes
1 5499 3 Lova Dehler 29 SWE 10971 Stefan Snygg RJK 0.927 14:09:14 3:39:14 3:23:14 Short-handed
2 232 3 H2O Finngulf 33 SWE 18 Marcus Blidberg BOSS 0.925 14:10:23 3:40:23 3:23:51 Short Handed
3 5267 3 Jolene J/92S SWE 92 Maria Westeman HYC 0.986 14:12:02 3:42:02 3:38:55 Short-Handed
4 2123 3 NN 11 Meter OD SWE 132 Otto Wilhelmsson RJK 1.091 14:10:07 3:40:07 4:00:09 Short handed
5 5354 3 Zäta Z21 SWE 2000 Peter Jocic RHSS 0.965   DNS   Short-handed
5 5486 3 J-hawk J-111 GBR 8711R Leif Andersson FBK 1.106   DNC   Short-handed
5 5490 3 Audrone Dehler 29 SWE 101 Torbjörn Nerme BOSS 0.931   DNC   Short-Handed

R1 - 4 Startgrupp

Seglingsledare: Lars-Eric Persson

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Tally Startgrupp Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Notes
1 5477 4 Inglourious Basterd Melges 20 ITA 42 Jens Lekland BOSS 0.937 14:03:26 3:33:26 3:19:59  
2 5508 4 Kuststrykaren E-båt SWE 1 Henrik Edman MSS 0.976 13:59:46 3:29:46 3:24:44  
3 5452 4 SUS First 27.7 SWE 252 Jesper Falkebo MSS 0.954 14:40:45 4:10:45 3:59:13  
4 5504 4 Up Up Up Melges 20 SWE 163 Anders Jönsson BoSS 0.937   DNS    

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area Varies
DNF Started but did not finish 11
DNS Came to the start area but did not start Varies

http://www.rhss.m.se/
webmaster@rhss.m.se

http://www.venrunt.com/
webmaster@rhss.m.se

Sailwave Scoring Software 2.28.1
http://www.sailwave.com/