venue burgee

Ven Runt 2019 SRS kölbåt

Råå Helsingborg Segelsällskap

Results are final as of 19:57 on August 11, 2019

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Startgrupp Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS R1 Notes
1st 4925 1 NN H-båt SWE 562 Uno Gren MSS 0.881 1.0  
2nd 5477 4 Inglourious Basterd Melges 20 ITA 42 Jens Lekland BOSS 0.937 2.0  
3rd 5499 3 Lova Dehler 29 SWE 10971 Stefan Snygg RJK 0.927 3.0 Short-handed
4th 232 3 H2O Finngulf 33 SWE 18 Marcus Blidberg BOSS 0.925 4.0 Short Handed
5th 5508 4 Kuststrykaren E-båt SWE 1 Henrik Edman MSS 0.976 5.0  
6th 2377 1 Lady Raw af Råå Express SWE 862 Johnny Håkansson RHSS 0.91 6.0  
7th 5254 1 Moster Express DEN 705 Ulf Brandt Helsingör 0.91 7.0  
8th 5418 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.963 8.0  
9th 5333 1 Promille Express SWE 955 Jan Isberg Boss 0.91 9.0  
10th 5493 2 Anemon II Arcona 380 SWE 34 August Pansell Halmstad 1.104 10.0  
11th 5335 1 Excalibur Dominant 78 SWE 28 Hampus Pålsson RHSS 0.891 11.0  
12th 5472 1 Yoggi Tempo DEN 1 Peter Sörensen Helsingör 0.924 12.0  
13th 4646 2 Onyx X-102 SWE 40 Pär Halleus LBS 0.972 13.0  
14th 4722 2 Kaxi Bavaria Match 35 SWE 606 Karl-Henrik Jönsson LBS 1.048 14.0  
15th 5267 3 Jolene J/92S SWE 92 Maria Westeman HYC 0.986 15.0 Short-Handed
16th 5263 2 Maria First 34.7 SWE 8062 Kjell Widmark HYC 1.022 16.0  
17th 5491 1 Pretty Woman Maxi Racer SWE 117 Pelle Weimenhög Domsten BK 0.928 17.0  
18th 5482 1 #217 C-55 SWE 280 Leo Jönsson RJK 0.858 18.0  
19th 5480 2 Krackemut Kracer 40r SWE 9139 Anders Hansen MSS 1.146 19.0  
20th 5558 2 Kaleido MAT 10 GER 5813 Per-OlaLindemann HYC 1.028 20.0  
21st 5452 4 SUS First 27.7 SWE 252 Jesper Falkebo MSS 0.954 21.0  
22nd 2123 3 NN 11 Meter OD SWE 132 Otto Wilhelmsson RJK 1.091 22.0 Short handed
23rd 4663 2 ObeliX X-99 NOR 8240 Richard Blomberg BoSS 1.028 23.0  
24th 5273 1 #218 C-55 SWE 218 Felix Jenemark RJK 0.858 24.0  
25th 5504 4 Up Up Up Melges 20 SWE 163 Anders Jönsson BoSS 0.937 32.0 DNS  
25th 5490 3 Audrone Dehler 29 SWE 101 Torbjörn Nerme BOSS 0.931 32.0 DNC Short-Handed
25th 5569 2 Follow Me X-37 SWE 11 Jonas Larsson Röde Orm 1.07 32.0 DNF  
25th 5266 1 Annika Accent DEN 78 Thonny Eriksen Snekkersten 0.854 32.0 DNC  
25th 5354 3 Zäta Z21 SWE 2000 Peter Jocic RHSS 0.965 32.0 DNS Short-handed
25th 5468 2 Agita Rival 22 SWE 126 Ole Naested Helsingör 0.944 32.0 DNC  
25th 5486 3 J-hawk J-111 GBR 8711R Leif Andersson FBK 1.106 32.0 DNC Short-handed

R1

Seglingsledare: Lars-Eric Persson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:10:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:20:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Tally Startgrupp Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Notes
1 4925 1 NN H-båt SWE 562 Uno Gren MSS 0.881 13:56:42 3:46:42 3:19:43  
2 5477 4 Inglourious Basterd Melges 20 ITA 42 Jens Lekland BOSS 0.937 14:03:26 3:33:26 3:19:59  
3 5499 3 Lova Dehler 29 SWE 10971 Stefan Snygg RJK 0.927 14:09:14 3:39:14 3:23:14 Short-handed
4 232 3 H2O Finngulf 33 SWE 18 Marcus Blidberg BOSS 0.925 14:10:23 3:40:23 3:23:51 Short Handed
5 5508 4 Kuststrykaren E-båt SWE 1 Henrik Edman MSS 0.976 13:59:46 3:29:46 3:24:44  
6 2377 1 Lady Raw af Råå Express SWE 862 Johnny Håkansson RHSS 0.91 13:56:32 3:46:32 3:26:09  
7 5254 1 Moster Express DEN 705 Ulf Brandt Helsingör 0.91 13:56:35 3:46:35 3:26:11  
8 5418 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.963 13:55:39 3:35:39 3:27:40  
9 5333 1 Promille Express SWE 955 Jan Isberg Boss 0.91 14:00:03 3:50:03 3:29:21  
10 5493 2 Anemon II Arcona 380 SWE 34 August Pansell Halmstad 1.104 13:32:08 3:12:08 3:32:07  
11 5335 1 Excalibur Dominant 78 SWE 28 Hampus Pålsson RHSS 0.891 14:08:52 3:58:52 3:32:50  
12 5472 1 Yoggi Tempo DEN 1 Peter Sörensen Helsingör 0.924 14:01:20 3:51:20 3:33:45  
13 4646 2 Onyx X-102 SWE 40 Pär Halleus LBS 0.972 14:00:52 3:40:52 3:34:41  
14 4722 2 Kaxi Bavaria Match 35 SWE 606 Karl-Henrik Jönsson LBS 1.048 13:45:09 3:25:09 3:35:00  
15 5267 3 Jolene J/92S SWE 92 Maria Westeman HYC 0.986 14:12:02 3:42:02 3:38:55 Short-Handed
16 5263 2 Maria First 34.7 SWE 8062 Kjell Widmark HYC 1.022 14:00:16 3:40:16 3:45:07  
17 5491 1 Pretty Woman Maxi Racer SWE 117 Pelle Weimenhög Domsten BK 0.928 14:13:56 4:03:56 3:46:22  
18 5482 1 #217 C-55 SWE 280 Leo Jönsson RJK 0.858 14:33:55 4:23:55 3:46:26  
19 5480 2 Krackemut Kracer 40r SWE 9139 Anders Hansen MSS 1.146 13:39:11 3:19:11 3:48:16  
20 5558 2 Kaleido MAT 10 GER 5813 Per-OlaLindemann HYC 1.028 14:10:22 3:50:22 3:56:49  
21 5452 4 SUS First 27.7 SWE 252 Jesper Falkebo MSS 0.954 14:40:45 4:10:45 3:59:13  
22 2123 3 NN 11 Meter OD SWE 132 Otto Wilhelmsson RJK 1.091 14:10:07 3:40:07 4:00:09 Short handed
23 4663 2 ObeliX X-99 NOR 8240 Richard Blomberg BoSS 1.028 14:18:13 3:58:13 4:04:53  
24 5273 1 #218 C-55 SWE 218 Felix Jenemark RJK 0.858 14:56:45 4:46:45 4:06:02  
25 5504 4 Up Up Up Melges 20 SWE 163 Anders Jönsson BoSS 0.937   DNS    
25 5490 3 Audrone Dehler 29 SWE 101 Torbjörn Nerme BOSS 0.931   DNC   Short-Handed
25 5569 2 Follow Me X-37 SWE 11 Jonas Larsson Röde Orm 1.07   DNF    
25 5266 1 Annika Accent DEN 78 Thonny Eriksen Snekkersten 0.854   DNC    
25 5354 3 Zäta Z21 SWE 2000 Peter Jocic RHSS 0.965   DNS   Short-handed
25 5468 2 Agita Rival 22 SWE 126 Ole Naested Helsingör 0.944   DNC    
25 5486 3 J-hawk J-111 GBR 8711R Leif Andersson FBK 1.106   DNC   Short-handed

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 32
DNF Started but did not finish 32
DNS Came to the start area but did not start 32

http://www.rhss.m.se/
webmaster@rhss.m.se

http://www.venrunt.com/
webmaster@rhss.m.se

Sailwave Scoring Software 2.28.1
http://www.sailwave.com/