venue burgee

Ven Runt 2020 SRS kölbåt

Råå Helsingborg Segelsällskap

Results are final as of 17:42 on August 8, 2020

R1

Seglingsledare: Niklas Nordén, Lars-Eric Persson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:10:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:20:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10:40:00
Rank Startgrupp Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Start Finish Elapsed Corrected
1 3 Inglourious Basterd Melges 20 ITA 42 Jens Lekland BOSS 0.921 10:30:00 14:22:36 3:52:36 3:34:13
2 3 Råålig Melges 24 SWE 411 Dan Ekström RHSS 1.006 10:30:00 14:15:16 3:45:16 3:46:37
3 1 No Xcuse Melges 20 SWE 218 Anders Jönsson BOSS 0.936 10:10:00 14:16:47 4:06:47 3:50:59
4 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.955 10:20:00 14:22:57 4:02:57 3:52:01
5 4 Dixi3 Ker 11.3 DEN 1100 Erik Stannow Helsingør Sejlklub 1.177 10:40:00 13:57:29 3:17:29 3:52:26
6 1 Moster Express DEN 705 Ulf Brandt Helsingør Sejlklub 0.907 10:10:00 14:27:30 4:17:30 3:53:33
7 1 Lady Raw af Råå Express SWE 862 Johnny Håkansson RHSS 0.907 10:10:00 14:27:41 4:17:41 3:53:43
8 4 J-hawk J/111 SWE 61 Leif Andersson FBK 1.124 10:40:00 14:10:55 3:30:55 3:57:04
9 4 Röde Orm Fareast 28R SWE 88 Göran Viking LBS 1.078 10:40:00 14:21:34 3:41:34 3:58:51
10 4 Krackemut Kracer 40r SWE 9139 Anders Hansen MSS 1.137 10:40:00 14:10:56 3:30:56 3:59:50
11 2 Bellatrix X-99 SWE 415 Pelle Weimenhög DMBK 1.023 10:20:00 14:16:45 3:56:45 4:02:12
12 3 Audrone Dehler 29 SWE 101 August Pansell HASS 0.928 10:30:00 14:53:29 4:23:29 4:04:31
13 2 H2O Finngulf 33 SWE 18 Marcus Blidberg BOSS 0.955 10:20:00 14:36:38 4:16:38 4:05:05
14 3 Josefina X-37 SWE 52 Johan Wickman LBS 1.058 10:30:00 14:22:51 3:52:51 4:06:21
15 3 Lova Dehler 29 SWE 10971 Stefan Snygg RJK 0.921 10:30:00 14:58:53 4:28:53 4:07:38
16 3 Javelin J/105 SWE 452 Janne Magnusson MSS 1.036 10:30:00 14:29:28 3:59:28 4:08:05
17 3 Avovada Hanse 315 NOR 10866 Richard Blomberg BOSS 0.921 10:30:00 15:02:26 4:32:26 4:10:55
18 4 Yro Frist 40.7 SWE 607 Percy Skyvell HBS 1.093 10:40:00 14:30:55 3:50:55 4:12:24
19 2 Kaxi Bavaria Match 35 SWE 606 Karl-Henrik Jönsson LBS 1.035 10:20:00 14:24:03 4:04:03 4:12:36
20 1 NN H-båt SWE 562 Uno Gren MSS 0.878 10:10:00 14:58:01 4:48:01 4:12:53
21 1 Excalibur Dominant 78 SWE 28 Hampus Pålsson RHSS 0.884 10:10:00 14:57:48 4:47:48 4:14:25
22 1 Bolero IF SWE 180 Leo Jönsson RJK 0.832 10:10:00 15:22:05 5:12:05 4:19:39
23 2 Viktoria Granada 35 Den 6 Torben Vagn Rasmussen Køge Sejlklub 0.950 10:20:00 14:58:38 4:38:38 4:24:42
24 2 Terra? LM30 Striker DEN 1 Runar Åsly LKK 0.978 10:20:00 14:52:42 4:32:42 4:26:42
25 2 Onyx X-102 SWE 40 Pär Halleus LBS 0.967 10:20:00 14:58:43 4:38:43 4:29:31
26 3 Thernidor First 36.7 SWE 102 Lars Lindqvist RHSS 1.03 10:30:00 14:56:35 4:26:35 4:34:35
27 1 Frida NF SWE 106 Jan Karlsson RHSS 0.901     DNF  
27 1 Goorund Späckhuggare SWE 145 Jonas Langner DMBK 0.857     DNF  
27 2 Kaleido MAT 10 GER 5813 Per-Ola HYC 1.02     DNF  
27 3 Sting 11 meter one design SWE 132 Otto Wilhelmsson RJK 1.064     DNF  
27 3 50 PLUS Express SWE 912 Jon Mikaelsson RHSS 0.887     DNF  
27 3 Velocity Yngling SWE 44 Stefan Dobois HYC 0.829     DNC  
27 3 Bogaloo H-båt SWE 274 Jonas Palm MSS 0.872     DNF  
27 3 Velox T24 SWE 2000 Magnus Gustafsson WBS 0.939     DNC  
27 1 Czech Mate Melges 20 SWE 180 Sebastian Larsson TBS 0.936 10:10:00   DNF  
27 1 SUS3 Melges 20 SWE 163 Jesper Falkebo MSS 0.936     DNC  
27 4 Kn J/105 GBR 722 Peter Sörensen Helsingør Sejlklub 1.063     DNF  
27 3 Kuststrykaren E-båt SWE 1 Henrik Edman MSS 0.961     DNF  

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 39
DNF Started but did not finish 39

http://www.rhss.se/
kansli@rhss,se

http://www.venrunt.com/
webmaster@rhss.se

Sailwave Scoring Software 2.28.1
http://www.sailwave.com/