Hoppa till sidans innehåll

Klubbhoppning 9/3-19

01 MAR 2019 09:12
Välkommen till klubbtävling, anmäl på mailen This is a mailto link eller på anslagstavlan på klubben.
  • Uppdaterad: 01 MAR 2019 09:12

Banbyggnad kl 8.00

Start Kl 9.00

Klass 1  Bommar på backen, du får ha medhjälpare med dig inne på banan. Rosett till alla deltagare.

 Klass 2 30 cm Du får ha medhjälpare med dig inne på banan. Rosett till alla deltagare.

Klass 3 50 cm Clear round Rosett till felfria ritt

 

Klass 4 KM klass L:F Stilbedömning  Ponny A-ponny-30 cm B-ponny-40 cm C-ponny-50 cm  D-ponny-60 cm Häst 70 cm.

Prisutdelningen för sista klassen blir av när alla hinder är bortplockade :)

  Utrustning enl. TR. 

Placerade i denna klass får rosett och samlar på sig poäng som slutligen avgör vem som vinner KM i hoppning.

Man kan även samla ihop poäng på våra klubbdressyrtävlingar som sen avgör vem som vinner KM i dressyr.

Gillar man både hoppning dressyr och teori ska man såklart vara med på alla våra klubbtävlingar  både hopp och dressyr för att  samla så många poäng du kan till  den TOTALA KM titeln

Pris: 80 kr med egen häst, 100 kr med RRK häst.

Sista anmälningsdag fre den 7/3-19 Bindande anmälan fr.o.m detta datum!

För att vi ska kunna anordna klubbtävling behövs hjälp med:

*3-4 st som står på banan

*1-2 st vuxna hästkunniga som står på framridnnigen

*1-3 st som står i cafeterian 1 st ansvarar för inköp och ordningsställande av cafeet.

* 1-2 st Stallanvariga (se till att det är ordning och reda i stallet under dagen).

Hoppas på en rolig och lyckad dag!

Välkomna!

Startlista

Klass 1, Bommar på marken kl 9.00

1. Monica Mårtensson- On Track Tic Tac

2. Elin L-G- Holqloke

 

Klass 2, 30cm 9.10

1. Samuel Iveta- Russinett

2. Meja Lissollas- Phi-Bell

3. Jolene Hedenberg- Zac

4. Evelina Hedenberg- Willy

---------------------------------------

5. Elin L-G- Holqloke

6. Monica Mårtensson- On Track Tic Tac

7. Tilde Hansson- Dunet

8. Maja Pros- Toppen

---------------------------------------

9. Julia Tyskhagen- Leona

10. Elin Tyskhagen- Sid.

11. Michelle Maciejwska- Dunet

12. Johanna Nylander- Phi-Bell

 

Klass 3, 50 cm 9.45

1. Emma Lundqvist- Nougat

2. Moa Ollas- Troje

3. My Kallin- Zac

--------------------------------

4. Agnes Persson-Ubbe

5. Maja Pros- Roffe

6. Signe L-G- Wicke

--------------------------------

7. Wilda Sjöberg- Sierra

8. Jessica Borg- Nougat

9. Alice Engren- Dunet

 

Klass 4, KM-klass. 10.30

B-ponny 40cm

1. Maja Pros- Roffe

2. Elin Tyskhagen- Leona

3. Ninni Bengtsson- Phi- Bell

 

C-ponny 50cm

1. Wilda Sjöberg- Kålan  4a

2. Hanna Bengtsson- Zac

3. Annie Hansson- Kålan  1a

 

D-ponny 60cm

1. Nova Gustavsson- Ubbe

2. Emma Wedin- Willy

3. Tilde Permats Daniels- Playboy

---------------------------------

4. Saga Wåhlander- Urya

5. Linnéa Palm- Troje

6. Debbie Köppler- Ubbe  2a

---------------------------------

7. Agnes Permats Daniels- Willy

8. Amanda Eliasson- Playboy 3a

 

Häst 70cm

Alma Gatu- Grönis 2a

 

 

 

 

 

 

Skribent: Anna Spångmyr
Epost: Adressen Gömd


US Instagram

Postadress:
Rättviks RK - Ridsport
c/o Anna Spångmyr, Backavägen 69
79532 Rättvik

Kontakt:
Tel: 024813939
E-post: This is a mailto link

Se all info

 Leksands Sparbank

 

 US tackar DalaKraft

US tackar DalaKraft för sponsringen av hjälmar och sockerbitar.

 

 

SISU_Webb_IF_190X190_samverkan