Hoppa till sidans innehåll

Resultat RM-dag


Resultat – Roslagsmästerska dag (Öppet)

2014-07-01

H80

(2 / 2)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Tage Abrahamsson

Rånäs OK

44:37

00:00

2.

Sven Eriksson

OK Roslagen

1:03:34

+18:57

13:35

H75

(3 / 3)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Roine Mattsson

Häverödals SK

43:40

01:05

2.

Thord Andersson

Rånäs OK

52:27

+8:47

04:30

3.

Sivert Söderbärg

OK Roslagen

52:46

+9:06

05:08

H70

(11 / 11)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Thord Rådberg

OK Roslagen

43:25

00:58

2.

Bernt Johansson

Häverödals SK

47:03

+3:38

04:46

3.

Jan-Olof Malm

Sigtuna OK

47:17

+3:52

04:49

4.

Christer Solbreck

Långhundra IF

50:25

+7:00

02:19

5.

Bo Westling

Häverödals SK

51:52

+8:27

01:07

6.

Boris Andersson

Rånäs OK

54:03

+10:38

03:31

7.

Hans Sahlberg

Långhundra IF

56:52

+13:27

04:25

8.

Sven Jacobsson

IF Thor

1:02:01

+18:36

03:43

9.

Kurt Boström

OK Linné

1:02:29

+19:04

06:16

 

Bengt-Olov Törnqvist

Sigtuna OK

Ej start

 

Hans Holmberg

Vallentuna-Össeby OL

Ej start

H65

(9 / 9)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Leif Nordlund

Länna IF

38:21

02:51

2.

Per-Erik Wåhlberg

OK Linné

38:39

+0:18

02:59

3.

Hans Eriksson

Rånäs OK

43:17

+4:56

04:50

4.

Lars Westin

Vallentuna-Össeby OL

47:13

+8:52

06:12

5.

Conny Husén

OK Roslagen

53:53

+15:32

13:41

6.

Ulf Skogtjärn

OK Linné

54:38

+16:17

04:03

7.

Torsten Pettersson

Långhundra IF

56:57

+18:36

08:10

8.

Rolf Hjort

Rånäs OK

1:11:27

+33:06

10:55

 

Bengt-Göran Stjerna

Länna IF

Ej start

H60

(11 / 11)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Peter Sundgren

Vallentuna-Össeby OL

38:40

02:42

2.

Jan Åsberg

Häverödals SK

39:05

+0:25

02:01

3.

Stig Andersson

OK Linné

39:32

+0:52

02:54

4.

Peter Brunnberg

Vallentuna-Össeby OL

48:49

+10:09

04:56

5.

Sture Larsson

Länna IF

51:15

+12:35

07:31

6.

Hans Andersson

Rånäs OK

56:44

+18:04

07:22

7.

Per-Åke Holm

Sigtuna OK

1:00:10

+21:30

14:17

8.

Anders Eriksson

Vallentuna-Össeby OL

1:02:58

+24:18

11:23

9.

Kurt Maxé

Sundbybergs IK

1:05:56

+27:16

08:46

10.

Claes Hammarling

Länna IF

1:06:58

+28:18

20:02

11.

Leif Erik Karlsson

Rånäs OK

1:14:58

+36:18

13:19

H55

(6 / 6)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Thomas Johansson

Rånäs OK

31:51

01:03

2.

Lars Ohlin

Rånäs OK

35:03

+3:12

00:53

3.

Håkan Carlsson

OK Roslagen

41:36

+9:45

02:29

4.

Mats Lundman

OK Roslagen

45:23

+13:32

05:35

5.

Robert Alm

Länna IF

52:37

+20:46

10:56

6.

Kenneth Alness

Långhundra IF

55:59

+24:08

06:07

H50

(10 / 10)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Jan-Olof Bogren

Sundbybergs IK

40:01

02:05

2.

Thomas Källberg

OK Roslagen

42:59

+2:58

03:37

3.

Sven Wigertz

Långhundra IF

43:29

+3:28

00:41

4.

Anders Ohlin

Rånäs OK

44:10

+4:09

01:18

5.

Per Edenhamn

Länna IF

45:34

+5:33

01:19

6.

Peter Hambäck

Långhundra IF

45:59

+5:58

00:31

7.

Håkan Dahlbäck

OK Österåker

47:27

+7:26

03:30

8.

Magnus Thor

OK Bävern

49:22

+9:21

02:00

9.

Hans Malmberg

Waxholms OK

1:08:57

+28:56

16:03

10.

Magnus Bergström

Rånäs OK

1:10:31

+30:30

15:25

H45

(11 / 11)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Jonas Giding

Vallentuna-Össeby OL

39:33

01:08

2.

Mats Ekman

Vallentuna-Össeby OL

39:39

+0:06

00:00

3.

Per-Olov Wedin

IF Thor

40:19

+0:46

01:59

4.

Christer Arksand

Vallentuna-Össeby OL

44:47

+5:14

02:05

5.

Jens Andersson

OK Roslagen

48:20

+8:47

00:00

6.

Magnus Johansson

Långhundra IF

57:46

+18:13

14:13

7.

Ove Näslund

OK Roslagen

1:01:40

+22:07

01:43

 

Peter Vestman

OK Österåker

Felst.

 

Svante Jonsell

Vallentuna-Össeby OL

Felst.

 

Klas Birgersson

Långhundra IF

Ej start

 

Staffan Broman

OK Roslagen

Ej start

H40

(6 / 6)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Roger Tynell

Rånäs OK

49:57

01:59

2.

Alexander Gillberg

Långhundra IF

54:59

+5:02

04:46

3.

Pål Jansson

OK Roslagen

55:06

+5:09

07:34

4.

Erik Jonsson

Långhundra IF

1:26:23

+36:26

14:11

 

Jonathan Nealis

Länna IF

Ej start

 

Robert Cederholm

Länna IF

Ej start

H35

(2 / 2)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Svante Gustafson

Länna IF

1:02:06

00:00

 

Eddie Bjärrenholt

Rånäs OK

Felst.

H21

(25 / 25)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Simon Jakobsson

Långhundra IF

40:48

00:43

2.

Joel Lännevall

OK Roslagen

43:29

+2:41

03:02

3.

Conny Forsberg

Långhundra IF

43:46

+2:58

01:34

4.

Anton Sundgren

Långhundra IF

44:15

+3:27

01:29

5.

Martin Jansson

OK Rodhen

44:28

+3:40

01:10

6.

Fredrik Åkerlind

Vallentuna-Össeby OL

45:25

+4:37

03:43

7.

Jonas Eklund

OK Rodhen

45:35

+4:47

02:42

8.

Torbjörn Lännevall

OK Roslagen

45:57

+5:09

00:00

9.

Anton Forsberg

Långhundra IF

47:17

+6:29

02:31

10.

Johan Jakobsson

Långhundra IF

47:22

+6:34

01:33

11.

Jonas Eriksson

Rånäs OK

47:30

+6:42

00:29

12.

Fredrik Wigertz

Långhundra IF

49:38

+8:50

05:42

12.

Torbjörn Jacobsson

OK Rodhen

49:38

+8:50

02:03

14.

Vasili Straltsou

OK Rodhen

50:10

+9:22

05:04

15.

Ola Hultin

OK Roslagen

50:53

+10:05

01:40

16.

Robin Pousette

Långhundra IF

51:08

+10:20

04:05

17.

Ulf Bergström

OK Rodhen

51:58

+11:10

05:46

18.

Rebecka Lindberg

OK Roslagen

52:20

+11:32

01:38

19.

John Solbreck

Långhundra IF

55:00

+14:12

06:54

20.

Henrik Jonsson

OK Rodhen

56:40

+15:52

10:19

 

Anton Gumaelius

Waxholms OK

Felst.

 

Otto Lundman

OK Roslagen

Felst.

 

Simon Andersson

OK Rodhen

Felst.

 

Magnus Blåudd

OK Rodhen

Ej start

 

Nils Gumaelius

Waxholms OK

Ej start

H16

(6 / 6)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Johan Edenhamn

Länna IF

33:32

01:22

2.

John Larsson

Rånäs OK

34:52

+1:20

02:13

3.

Emil Grehn

OK Rodhen

43:39

+10:07

04:54

4.

Alexander Alness

Långhundra IF

50:20

+16:48

06:26

5.

Jakob Näslund

OK Roslagen

1:16:20

+42:48

14:39

6.

Tim Sundqvist

OK Österåker

1:26:34

+53:02

23:05

H14

(5 / 5)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Axel Bergström

OK Rodhen

40:51

03:09

2.

Axel Leijon Thorell

Långhundra IF

41:44

+0:53

01:50

3.

Arvid Umegård

Långhundra IF

59:12

+18:21

13:26

4.

Anders Ruhn

OK Roslagen

1:07:23

+26:32

20:07

 

Niklas Gillberg

Långhundra IF

Felst.

H12

(11 / 11)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Philip Forngren

Vallentuna-Össeby OL

26:20

02:41

2.

Marcus Ekman

Vallentuna-Össeby OL

26:36

+0:16

02:48

3.

Kevin Sjölander

OK Rodhen

27:30

+1:10

01:01

4.

Albin Forsberg

Långhundra IF

28:55

+2:35

04:10

5.

John McLelland

OK Rodhen

29:31

+3:11

03:22

6.

Carl Henriksson

Rånäs OK

30:34

+4:14

05:45

7.

Simon Bernet Wahlnäs

OK Linné

36:24

+10:04

05:51

8.

Viktor Jansson

OK Roslagen

44:00

+17:40

10:51

9.

Simon Petersson

OK Roslagen

46:06

+19:46

08:01

10.

David Näslund

OK Roslagen

47:51

+21:31

08:50

 

Anton Karlsson

Länna IF

Felst.

H10

(2 / 2)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Elias Javehed

Vallentuna-Össeby OL

20:53

00:56

2.

Jacob Henriksson

Rånäs OK

25:47

+4:54

05:10

D70

(3 / 3)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Margareta Haraldsson

Sigtuna OK

44:58

02:20

2.

Birgitta Eriksson

Länna IF

47:41

+2:43

03:12

3.

Margaretha Nyström

Länna IF

58:14

+13:16

07:25

D65

(6 / 6)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Gun-Inger Sahlberg

Långhundra IF

42:21

05:04

2.

Ylva Nilsson

Vallentuna-Össeby OL

44:32

+2:11

05:27

3.

Birgitta Klang

Långhundra IF

45:44

+3:23

04:05

4.

Ewa Nordlund

Länna IF

53:28

+11:07

12:22

 

Kristina Eriksson

Länna IF

Felst.

 

Anna-Stina Nyström

Länna IF

Utg.

D60

(2 / 2)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Britt Larsson

Länna IF

56:41

01:32

2.

Lena Johnsson

Rånäs OK

1:03:16

+6:35

05:56

D55

(2 / 2)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Eva Olsson

Rånäs OK

46:41

00:00

2.

Lise-Lott Almgren

OK Rodhen

1:27:01

+40:20

18:32

D50

(7 / 7)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Dorothe Spillmann

IF Thor

49:06

00:54

2.

Marie Öhman

Vallentuna-Össeby OL

49:17

+0:11

00:30

3.

Agneta Karlsson

Rånäs OK

57:02

+7:56

02:46

4.

Maria Lännevall

OK Roslagen

59:27

+10:21

03:40

5.

Eva Sundgren

Vallentuna-Össeby OL

1:07:56

+18:50

07:46

6.

Ingela Alness

Långhundra IF

1:11:08

+22:02

13:02

 

Annika Ardell

OK Rodhen

Disk.

D45

(6 / 6)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Ewa Edström-Forsberg

Långhundra IF

43:49

00:00

2.

Lena Gumaelius

Waxholms OK

46:17

+2:28

01:45

3.

Maria Kvarnlöf

OK Roslagen

57:20

+13:31

06:53

4.

Anette Arksand

Vallentuna-Össeby OL

58:08

+14:19

05:49

5.

Maria Tibell

Långhundra IF

1:06:59

+23:10

06:50

6.

Annette Wigertz

Långhundra IF

1:20:34

+36:45

22:22

D40

(7 / 7)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Yvonne Grehn

OK Rodhen

38:25

00:00

2.

Pernilla Svedin

Långhundra IF

48:15

+9:50

03:32

3.

Åsa Jansson

OK Roslagen

53:58

+15:33

00:50

4.

Ann-Sofie Edenhamn

Länna IF

1:13:46

+35:21

18:00

5.

Karolina Andersson

Länna IF

1:13:56

+35:31

13:18

6.

Andrea Jonsson

Långhundra IF

1:14:57

+36:32

11:22

 

Marica Tynell

Rånäs OK

Utg.

D21

(8 / 8)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Maria Sjölander

OK Rodhen

43:57

03:16

2.

Jenny Bengtsson

Långhundra IF

45:35

+1:38

02:53

3.

Josefin Bengtsson

Långhundra IF

47:03

+3:06

05:21

4.

Sara Bengtsson

Långhundra IF

47:51

+3:54

03:15

5.

Emma Bromark

Långhundra IF

48:31

+4:34

03:56

6.

Petra Olander

Långhundra IF

48:44

+4:47

03:42

7.

Johanna Lännevall

OK Roslagen

51:12

+7:15

04:43

8.

Rebecca Bjärrenholt

OK Rodhen

1:05:34

+21:37

05:00

D20

(3 / 3)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Carolina Nealis

Länna IF

46:23

03:18

2.

Lisa Johansson

OK Rodhen

53:14

+6:51

05:46

3.

Olivia Kvarnlöf

OK Roslagen

58:34

+12:11

12:18

D16

(2 / 2)

Tid

Efter

Bomtid

 

Vera Bogren

Sundbybergs IK

Felst.

 

Ellen Broman

OK Roslagen

Ej start

D14

(3 / 3)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Selma Gumaelius

Waxholms OK

44:33

04:44

2.

Lovisa Wigertz

Långhundra IF

47:18

+2:45

05:59

3.

Alva Jonsson

Långhundra IF

59:43

+15:10

11:57

D12

(6 / 6)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Kajsa Bogren

Sundbybergs IK

20:18

00:44

2.

Emilia Bergström

OK Rodhen

33:47

+13:29

05:18

3.

Stina Umegård

Långhundra IF

35:21

+15:03

05:40

4.

Emma Lundberg

OK Roslagen

36:26

+16:08

05:42

5.

Lovisa Hambäck

Långhundra IF

40:32

+20:14

08:50

 

Agnes Weiss

Långhundra IF

Ej start

D10

(6 / 6)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Matilda Ekman

Vallentuna-Össeby OL

22:26

01:27

2.

Fannie Sjölander

OK Rodhen

25:30

+3:04

07:29

3.

Alice Jansson

OK Roslagen

36:43

+14:17

13:20

4.

Elsa Söllvander Eklund

OK Rodhen

37:23

+14:57

08:57

5.

Agnes Söllvander Eklund

OK Rodhen

39:36

+17:10

11:15

 

Edit Jonsson

Långhundra IF

Ej start

Öppen motion 2

(9 / 9)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Camilla Öhman

Vallentuna-Össeby OL

23:55

00:00

2.

Åke Karlsson

Häverödals SK

28:15

+4:20

01:24

3.

Rebecka Javehed

Vallentuna-Össeby OL

36:12

+12:17

03:29

4.

Sigurd Wallén

Täby OK

36:49

+12:54

06:16

5.

Love Umegård

Långhundra IF

36:55

+13:00

04:29

6.

Nils Eriksson

Länna IF

42:47

+18:52

02:51

7.

Ludvig Rådberg

OK Österåker

48:33

+24:38

05:37

8.

Torbjörn Nordlund

Långhundra IF

1:20:43

+56:48

15:17

 

Elin Javehed

Vallentuna-Össeby OL

Felst.

Öppen motion 5

(2 / 2)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Ove Eriksson

OK Roslagen

57:21

01:58

2.

Per Grundberg

Rimbo SOK

1:03:42

+6:21

04:50

Öppen motion 8

(9 / 9)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Robert Johansson

Täby OK

41:47

00:25

2.

Kent Lundvall

Täby OK

42:33

+0:46

00:35

3.

Waldemar Andersson

OK Roslagen

56:25

+14:38

04:47

4.

Peter Lindberg

OK Roslagen

1:06:48

+25:01

11:54

5.

Lisa Eriksson

IF Thor

1:14:00

+32:13

11:57

6.

Anders Lundberg

OK Roslagen

1:16:38

+34:51

04:58

7.

Håkan Wahlnäs

OK Linné

1:36:26

+54:39

11:46

 

Svend Erik Mathiassen

OK Linné

Utg.

 

Cecilia Arvidson

OK Österåker

Ej start

Öppen 4

(11 / 11)

Tid

Efter

Bomtid

1.

Samantha Ahlgren

OK Roslagen

37:39

00:00

2.

Katarina Bengtsson

Långhundra IF

48:25

+10:46

02:36

3.

Bengt Friberg

Järfälla OK

1:02:07

+24:28

03:45

4.

Berit Ekman

Vallentuna-Össeby OL

1:04:29

+26:50

08:56

5.

Ninni Bjärrenholt

Rånäs OK

1:09:50

+32:11

05:56

6.

Tom Lindberg

OK Roslagen

1:14:33

+36:54

22:46

7.

Annica Sundqvist

OK Österåker

1:24:57

+47:18

14:29

8.

Åsa Lundvall

OK Österåker

1:42:41

+65:02

18:52

9.

Elisabeth Klinkhardt

OK Österåker

1:46:50

+69:11

24:35

 

Ingegerd Eriksson

IF Thor

Felst.

 

Lars-Olov Andersson

Sigtuna OK

Felst.

 

Skapad av MeOS 3.1.361 (Beta 2): 2014-07-02 07:11:27

 

Uppdaterad: 02 JUL 2014 07:14 Skribent: Rolf Andersson

Huvudsponsor

 

Postadress:
Rimbo SOK - Orientering
Box 112
76223 Rimbo

Kontakt:
Tel: 0735134911
E-post: This is a mailto link

Se all info