Hoppa till sidans innehåll

Orienteringrsesultat 2009


Lännasprinten/rånässtafetten

H65 2 640 m:

1) Leif Strandberg, Gustavsberg, 22.00,
6) Evert Karlsson, Rimbo, 31.17,
33) Sven-Olof Norlin, Rimbo, 42.55
H75 2 190 m:

1) Rolf Andersson, Rimbo, 25.57
D70 1 980 m:

1) Margareta Wallén, Täby, 26.43,
6) Irma Andersson, Rimbo, 35.25
Öppen 4 2 850 m:

1) Jörgen Olsson, Thor, 28.02,
32) Birgitta Norlin, Rimbo, 57.37
Öppen 8 4 770 m:

1) Robert Johansson, Täby, 32.39,
34) Per Norlin, Rimbo, 1.10.04 

Rånässtafetten.

Öppen 6 5.170 m

11  Evert karlsson  47.47

 Arosträffen Medel11 april
H65 2 930 m:
1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 24.02,
13) Evert Karlsson, Rimbo, 29.41
H75 2 230 m: 1) Rolf Andersson, Rimbo, 22.52
D75 2 070 m: 1) Irma Andersson, Rimbo, 33.04

Nyköpings 12 april

H65 16 Evert Karlsson   1.04.31

KJULA: Kjulas Påsk-OL 13 april
H75 2 960 m:
1) Rolf Andersson, Rimbo, 28.13
D75 2 820 m: 1) Irma Andersson, Rimbo, 38.54 

Arosträffen Lång 12 april
H65 4 080 m:
1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 32.41,
22) Sven-Olof Norlin, Rimbo, 48.19 

19-4 Veteranträffen

H70  1) Rune Carlsson Sundbyberg 35,17  11)Rolf Andersson   Rimbo  42,28

H60   1)Karl Johansson Hedemora 35,32 37)Evert Karlsson   Rimbo  49,50    40)S-O Norlin   Rimbo  50,04

D70   Irma Andersson   Rimbo  UTG

D60   )Eva von Henije Sigtuna OK 36,19  28)Birgitta Norlin  Rimbo  65,26     

25-4 Uppsala möte medel

H80 1) Lennart  Nordström   Rimbo  40,19

H75 1) Rolf  Andersson  Rimbo  20,39

H65 1)Leif Strandberg Gustavsberg 20,29 4)Evert Karlsson  Rimbo  25,51   22)S-O Norlin  Rimbo  31,26

D75 1)Irma  Andersson   Rimbo  28,59

D60 1)Ann Lundmark Järfälla 25,17 12)Birgitta Norlin  Rimbo  35,12

26-4  Uppsala möte, långdistans

H75 3 110 m: 1) Rolf Andersson, Rimbo, 38.58

H65 4 350 m: 1) Bengt Eriksson, Väsby, 43.09  18) S-O Norlin  55,01  31) Evert Karlsson 1,07,58

D60 3 160 m: 1) Margareta Haraldsson, Gustavsberg, 38.25, 10) Birgitta Norlin, Rimbo, 56.32

D75 2 340 m: 1) Irma Andersson, Rimbo, 37.54

1-5 Södertälje IF  H65  10)Evert Karlsson   Rimbo  53,26

1-5 OK Ilves 3-dagars E:1

H75 1) Rolf Andersson  Rimbo 20,39

D70  3)Irma Andersson   Rimbo 40,38

2-5  Roslagshelg, lång
H65 4 890 m: 1) Hans Carlsson, Bjursås, 47.14, 2) Evert Karlsson, Rimbo, 57.33
H80 2 750 m: 1) Henning  Hamilton, Enebyberg, 40.40, 2) Lennart Nordström, Rimbo, 45.11
D60 3 490 m: 1) Gun Inger Sahlberg, Långhundra, 55.44, 3) Birgitta Norlin, Rimbo, 72.22

2-5 OK Ilves 3-dagars E:2

H75  1)Rolf Andersson  Rimbo  44,34

D70      4)Irma Andersson   Rimbo 31,44

3-5  Roslagshelg, medel
H65 3 190 m: 1) Bengt Eriksson, Väsby, 28.29, 12) Sven-Olof Norlin, Rimbo, 36.49
H80 2 310 m: 1) Lennart Nordström, Rimbo, 36.00
D60 2 450 m: 1) Margareta Hagstedt, Väsby, 30.30, 7) Birgitta Norlin, Rimbo, 52.42

3-5 OK Ilves 3-dagars E:3

H75   1)Rolf Andersson Rimbo 30,51

D70    3)Irma Andersson    Rimbo  40,03

9-5  GUSSELBY: Lindebygdsträffen, medel
H65 2 650 m: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 21.59, 11) Sven-Olof Norlin, Rimbo, 30.43
H75 2 130 m: 1) Rolf Andersson, Rimbo, 24.43

D75                Irma Andersson   Rimbo     Ej godkänd

D60                Birgitta Norlin   Rimbo          Ej godkänd

 

10-5  GUSSELBY: LindebygdsträffenLång

H65 4 030 m: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 32.06, 20) Sven-Olof Norlin, Rimbo, 52.48
H75 3 130 m: 1) Sture  Josefsson, Kåre, 36.49, 4) Rolf Andersson, Rimbo, 42.29
D60 3 490 m: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 35.32, 9) Birgitta Norlin, Rimbo, 51.36
D75 2 560 m: 1) Irma Andersson, Rimbo, 35.41

9-5 Säterträffen  Sprint + medel

10-5 Årsundaträffen

H65 1)Karl Johansson Hedemora 21,47  9)Evert Karlsson  Rimbo 28,39 

16-5 Säterträffen  Sprint + medel

H75 4,300 m 1)Rolf Andersson  Rimbo 45,11

D75 Medel 2.200 m  1)Tyra Eriksson  Bjursås OK   36.23  6)Irma Andersson Rimbo 49.06

17-5 Säterträffen  Sprint + medel

H75 4,300 m 1)Rolf Andersson  Rimbo 45,11

D75 Sprint 2.200 m  1)Tyra Eriksson  Bjursås OK   36.23  6)Irma Andersson Rimbo 49.06

6-6 Alfta-Ösa medel

H75 2,300 m 1) Rolf Andersson Rimbo 22,55

D75 2,300 m1) Irma Andersson Rimbo  29,02

7-6 Alfta-Ösa lång

H 75 3,400m 1)Valter Alama OK Grane 40,26 2)Rolf Andersson Rimbo 46,18

D 75 3,400 m 1)Britta Östlund Älvdalen 55,05  2)Irma Andersson Rimbo 1.01.10

23-6 Idre 3-dagars E-1

H75 2,680 m 1) Rolf Andersson Rimbo 32,14

D75 2,680 m 1) Ebba-Lisa Flygare Tullinge 49,53 4) Irma Andersson Rimbo 70,27

23-6 Idre 3-dagars E-2

H75 2,000 m 1) Rolf Andersson Rimbo 19,12

D75 2,000 m  1) Ebba-Lisa Flygare Tullinge  49,53   UTG  Irma Andersson Rimbo

23-6 Idre 3-dagars E-3

H75 2,500 m 1) Rolf Andersson Rimbo 40,51

D75 2,500 m  1)Marja-Lisa Bergström Selånger  3)Irma Andersson Rimbo 69,00

7-7  RM-dag

H80  1 Lennart Nordström  Rimbo 46,38

H75  1 Rolf Andersson Rimbo 36,13

H65 1 Evert Karlsson Rimbo 45,27  4 S-O Norlin  53,10

D 75  1  Irma Andersson Rimbo  51,27

D 60 1 Ylva Nilsson V-Ö-OL  1,16,57  2 Birgitta Norlin 1,27,28

10-6  Eskilstuna Weekend E-1

H75 2,350 m 1)Nils Jansson Skattkärr 30,30 3)Rolf Andersson Rimbo 30,53

H65    3250 meter 1)P-I Möllberg Arboga 30,30 13)Evert Karlsson Rimbo 38,55

40)S-O Norlin Rimbo 49,34

D70-75    2050 meter 1)Solveig Dillman Hammarby 28,55 5)Irma Andersson Rimbo 39,01

D60    2350 meter  1)Maria Ehn Tullinge 30,25 14)Birgitta Norlin Rimbo 39,01

11-6  Eskilstuna Weekend E-2

H75    3380 meter 1)Göran Ekebjär OK Kåre 40,03 7)Rolf Andersson Rimbo 52,54

H65    4190 meter  1)Leif Strandberg Tullinge 38,04 13)Evert Karlsson Rimbo 49,21

32)S-O Norlin Rimbo 57,24

D70-75    2760 meter 1)Karin Lexell  OK Klemmingen 47,30 3)Irma Andersson Rimbo 48,16 

D60    3380 meter  1)Brita Eklund Trosa 42,14 18)Birgitta Norlin Rimbo 1,07,55

12-6  Eskilstuna Weekend E-3

H75    3200 meter 1)Göran Larsson SNO 37,15 3) Rolf Andersson Rimbo 40.38

H65    4100 meter  P-I Möllberg Arboga 36,35 26)Evert Karlsson Rimbo  52,16

37)S-O Norlin Rimbo 57,38

D70-75    2850 meter 1)Solveig Dillman Hammarby 40,53 Irma Andersson UTG

D60    3200 meter   1)Ann-Marie Holmström Gandvik 40,58 16)Birgitta Norlin Rimbo 1,02,04

Resultat Oringen 5-dagars 19 – 24  juli

  19-7    Etapp 1

E1 pl

E1 tid

H65

S-O Norlin

55

52;29

H65

Evert Karlsson

42

50;15

H75

Rolf Andersson

3

38;48

D75

Irma Andersson

15

89;18

Ö4

Birgitta Norlin

EJ start

  20-7  Etapp 2

E2 pl

E2 tid

H65

S-O Norlin

74

 68;22

H65

Evert Karlsson

81

70;56

H75

Rolf Andersson

1

35;12

D75

Irma Andersson

14

47;56

Ö4

Birgitta Norlin

223

77;20

 21-7  Etapp 3

E3 pl

E3 tid

H65

S-O Norlin

63

53;44

H65

Evert Karlsson

69

55;44

H75

Rolf Andersson

6

47;30

D75

Irma Andersson

 Ej godk.

Ö4

Birgitta Norlin

211

55;02

 23-7  Etapp 4

E4 pl

E4 tid

H65

S-O Norlin

76

35;40

H65

Evert Karlsson

67

34;50

H75

Rolf Andersson

1

21;58

D75

Irma Andersson

5

32;05

Ö4

Birgitta Norlin

 

 Ej start

 24-7  Etapp 5

E5 pl

E5 tid

H65

S-O Norlin

66

45;37

H65

Evert Karlsson

62

45;23

H75

Rolf Andersson

2

28;38

D75

Irma Andersson

9

43;20

Ö4

Birgitta Norlin

115

 50;23

Slutresultat

 Sluplac.

Stuttid

H65

S-O Norlin

58

255;52

H65

Evert Karlsson

60

257;08

H75

Rolf Andersson

1

172;06

D75

Irma Andersson

Ej godk.

Ö4

Birgitta Norlin

H21K

Per Norlin

Ej start

1/8 RM-stafett

H200 1 Rimbo SOK  1,52,37

                      Rolf Andersson                    33,42

                      S-O Norlin                           39,06

                      Evert Karlsson                     39,50

8/8 Svealandsmästerskapet.

H75 1. Tord Lidström  Hagaby 33,15  2. Rolf Andersson Rimbo 34,02

D75  1. Irma Andersson Rimbo 35,24

H65  1. Kalle Johansson Hedemora 35,08  27 Evert Karlsson Rimbo 51,19

9/8 Ärlaträffen

H75  1 Rolf Andersson 26,38

D75 1 Eva Thuren OK Hedströmmen 42,06  2 Irma Andersson Rimbo 44,11

9/8 IFK Enskede

H65 1 Rune Rådeström Snättringe 41,37  17 S-O Norlin Rimbo 1,17.33

D60  1 Karin Gustavsson Malmby 40,51  10 Birgitta Norlin Rimbo 1,05,26

15/8 Långhundradubbeln medel

H80 1 Inge Håkansson OK Linnè 41,41 2 Lennart Nordström Rimbo 44,26

H75 1 Sten Larsson Häverödal 26,30  2 Rolf Andersson 26,51

H65 1 Bertil Granber OK Klämmingen 26,50 8 Sven Olof  Norlin 28,42

D75 1 Irma Andersson Rimbo 39,59

D65 1 Margareta Hagstedt Väsby 28,33  3 Birgitta Norlin Rimbo 32,09

16/8 Långhundradubbel  lång

1  Börje Lindman VBÖ-OL 1,14,31  UTG       Lennart Nordström Rimbo

H75  1 Rolf Andersson Rimbo 34,44

H65  1 Bertil Granberg OK Klämmingen 44,30  3 Evert Karlsson Rimbo 48,42 12 S-O Norlin 57,46

D75  1 Irma Andersson 48,48

D60  1 Kerstin Rosengren Attunda 46,36  11 Birgitta Norlin Rimbo 1,13,44

22/8 Turebegs medel

H75 Sten Bergstrand Skogsluffarna 23,57  2 Rolf Andersson Rimbo 24,24

H65 1 Börje Pahlen Söders OL 26,14  5 Evert Karlsson  Rimbo 28,58

D75 1 Birgitta Westergren Täby 43,38  2 Irma Andersson Rimbo 50,32

23/8 Linneklassikern lång

H80 1 Henning Hammilton Enebyberg 42,18  2 Lennart Nordström Rimbo 42,38

H75 1 Rolf Andersson 36,11

H65 1 Rolf Skoglund Hellas 37,48 3 Evert Karlsson Rimbo 40,31  21 Sven-Olov Norlin Rimbo 50,31

D75  1 Irma Andersson Rimbo 46,39

D60 1 Birgitta Billstam Järfälla 38,14 6 Birgitta Norlin Rimbo 47,15

28/8 Natt-DM

H75  1 Rolf Andersson  Rimbo SOK 28,00

 30/8 DM-dag lång

H80 1. Inge Håkansson OK Linnè 43,48 2. Lennart Nordström Rimbo 49,01

H75 1 Tage Abrahamnsson Rånäs OK 52,53  2 Rolf Andersson Rimbo 54,20

H65 1 Lennart Torstensson OK Roslagen 54,41  10 Evert Karlsson Rimbo 67,57

5/9 DM-medel

H80 1. Inge Håkansson OK Linnè 26,57 . Lennart Nordström Rimbo ej godkänd

H75 1Sten Larsson HSK 30,54   Rolf Andersson Rimbo ej godkänd

H65 1 Kurt Boström OK Linnè 29,00 11 Evert Karlsson Rimbo 37,11

D75 1 Irma Andersson Rimbo 34,43

6/9 DM-kavlen

H200 1 Heby AIF 123,35  3 Rimbo SOK 130,32

13/9 Slottskampen

H80  1. Inge Håkansson OK Linnè 26,37  2 Lennart Nordström Rimbo 28,16

H75 1 Ragnar Wikström Täby 25,19  3 Rolf Andersson Rimbo 26,16

H65 1 Kurt Boström OK Linnè 23,12  4 S-O Norlin Rimbo 26,12  10 Evert Karlsson Rimbo 29,12

D70  1 Margareta Wallen Täby 29,28  2 Irma Andersson Rimbo 32,05

D60  1 Birgitta Klang L-100 26,56  7 Birgitta Norlin Rimbo 45,08

19/9 Hanstadubbeln lång

H75 1 Rolf Andersson 36,28

H65 1 Rune Rådeström Snättringe  31,53  4 Evert Karlsson Rimbo 40,42  10 S-O Norlin Rimbo 44,56

D75 1 Maja-LisaBergström Selånger 34,26 5 Irma Andersson Rimbo 53,00

D60 Kerstin Rosengren Attunda 37,00 12 Birgitta Norlin Rimbo 50,28

Ö7 Claes Gustavsson OK Södertörn 24,20  22 Carina Martinsson 37,44

20/9 Hanstadubbeln medel

H80 1 Lennart Nordström Rimbo 35,29

H75 1 Rolf Andersson Rimbo 23,16

H65  1 Rune Rådeström Snättringe 19,17 21 Evert Karlsson  Rimbo 31,02

D75 1 Maja-LisaBergström Selånger  34,26  4 Irma Andersson Rimbo 47,28

27/9 Avestapropagandan medel

H75 1 Rolf Andersson 21,53

D75  1 Gun Helmarsson Lindebygden 33,17  4 Irma Andersson Rimbo 35,42

3/10 Hällforsdubbeln medel.

H75 1 Nils Jansson Skattkärr 23,55 2 Rolf Andersson Rimbo 24,48

D75 1 Irma Andersson Rimbo 24,15

4/10 OK Triangeln medel

H65  1 Elis Åberg Storvik 18,08  2 Evert Karlsson Rimbo 20,39  13 S-O Norlin Rimbo 27,18

4/10 Hälleforsdubbeln lång

H75 1 Nils Jansson Skattkärr 45,17  2 Rolf Andersson Rimbo 47.08

11/10 25-mannakorten

H65 1 Leif Strandberg Gustavsberg 22,28  7 Evert Karlsson Rimbo 26,57

24/11 October-racet medel

H75 1 Rolf Andersson Rimbo 26,46

H65 1 Karl Johansson Hedemora 22,54  10 Evert Karlsson Rimbo 28,24

D75 1 Irma Andersson Rimbo 40,28

 

 

 

 






 

Uppdaterad: 25 OKT 2009 15:47 Skribent: Rolf Andersson

 

Huvudsponsor

Postadress:
Rimbo SOK - Orientering
Box 112
76223 Rimbo

Kontakt:
Tel: 0735134911
E-post: This is a mailto link

Se all info