Hoppa till sidans innehåll

Sträcktider 10 maj


 

Resultat – Veterantouren 10 maj

 

2012-05-10

 

Klass 1 Korta

 

Klass 1 Korta

(28/28)

Tid

Efter

 

1.

Kjell Jansson

Väsby OK

31:01

 

2:53 (2:53)

3:32 (6:25)

2:17 (8:42)

6:56 (15:38)

5:53 (21:31)

2:44 (24:15)

3:50 (28:05)

 

2:00 (30:05)

 

2.

Lars-Olof Isacsson

Långhundra IF

34:47

+3:46

 

3:38 (3:38)

4:56 (8:34)

2:28 (11:02)

7:04 (18:06)

6:33 (24:39)

3:14 (27:53)

3:26 (31:19)

 

2:10 (33:29)

 

3.

Boris Andersson

Rånäs OK

34:55

+3:54

 

4:14 (4:14)

4:30 (8:44)

2:23 (11:07)

7:07 (18:14)

6:18 (24:32)

3:26 (27:58)

3:31 (31:29)

 

2:12 (33:41)

 

4.

Göran Bengtsson

OK Österåker

35:18

+4:17

 

4:06 (4:06)

3:37 (7:43)

2:17 (10:00)

6:04 (16:04)

10:45 (26:49)

2:36 (29:25)

2:50 (32:15)

 

1:59 (34:14)

 

5.

L-Å Eriksson

Täby OK

36:19

+5:18

 

3:51 (3:51)

4:43 (8:34)

2:49 (11:23)

6:54 (18:17)

6:42 (24:59)

3:28 (28:27)

3:58 (32:25)

 

2:26 (34:51)

 

6.

Bertil Ljungemyr

IFK Lidingös SOK

36:40

+5:39

 

4:11 (4:11)

4:06 (8:17)

2:10 (10:27)

7:30 (17:57)

6:07 (24:04)

6:15 (30:19)

3:18 (33:37)

 

1:47 (35:24)

 

7.

Olov Jansson

Häverödals SK

36:42

+5:41

 

3:27 (3:27)

5:05 (8:32)

2:34 (11:06)

7:56 (19:02)

7:04 (26:06)

3:23 (29:29)

3:48 (33:17)

 

2:15 (35:32)

 

8.

Lennart Jansson

Häverödals SK

37:38

+6:37

 

5:16 (5:16)

5:55 (11:11)

2:27 (13:38)

7:35 (21:13)

6:23 (27:36)

2:54 (30:30)

3:29 (33:59)

 

2:09 (36:08)

 

9.

Bo Lindberg

Rånäs OK

38:00

+6:59

 

5:31 (5:31)

3:48 (9:19)

4:03 (13:22)

7:44 (21:06)

6:10 (27:16)

2:57 (30:13)

4:12 (34:25)

 

2:26 (36:51)

 

10.

Ragnar Andersson

Häverödals SK

41:35

+10:34

 

4:01 (4:01)

5:21 (9:22)

2:40 (12:02)

8:23 (20:25)

9:29 (29:54)

3:42 (33:36)

4:25 (38:01)

 

2:26 (40:27)

 

11.

Tage Abrahamsson

Rånäs OK

42:00

+10:59

 

3:52 (3:52)

5:03 (8:55)

3:09 (12:04)

8:01 (20:05)

11:28 (31:33)

3:11 (34:44)

3:40 (38:24)

 

2:30 (40:54)

 

12.

Alf Persson

OK Österåker

42:48

+11:47

 

3:50 (3:50)

5:23 (9:13)

2:57 (12:10)

8:12 (20:22)

6:42 (27:04)

3:34 (30:38)

4:26 (35:04)

 

6:16 (41:20)

 

12.

L-E Lindell

Väsby OK

42:48

+11:47

 

3:52 (3:52)

6:46 (10:38)

3:03 (13:41)

9:09 (22:50)

7:44 (30:34)

4:04 (34:38)

4:24 (39:02)

 

2:33 (41:35)

 

14.

Marita Berg

Sigtuna OK

46:07

+15:06

 

3:56 (3:56)

6:34 (10:30)

3:24 (13:54)

8:18 (22:12)

12:06 (34:18)

3:03 (37:21)

4:37 (41:58)

 

2:58 (44:56)

 

15.

Roland Sundqvist

OK Linné

46:19

+15:18

 

5:01 (5:01)

8:45 (13:46)

4:03 (17:49)

7:16 (25:05)

10:57 (36:02)

3:02 (39:04)

3:28 (42:32)

 

2:43 (45:15)

 

16.

Eva-Lena Svanström

OK Österåker

51:01

+20:00

 

4:17 (4:17)

6:10 (10:27)

3:11 (13:38)

16:30 (30:08)

7:52 (38:00)

3:30 (41:30)

5:10 (46:40)

 

2:59 (49:39)

 

17.

Gunnel Karlsson

OK Roslagen

51:17

+20:16

 

6:23 (6:23)

6:12 (12:35)

3:34 (16:09)

10:09 (26:18)

10:48 (37:06)

3:52 (40:58)

5:15 (46:13)

 

3:34 (49:47)

 

18.

Anders Eriksson

Enebybergs IF

51:34

+20:33

 

4:35 (4:35)

8:52 (13:27)

3:46 (17:13)

8:41 (25:54)

9:03 (34:57)

3:43 (38:40)

5:13 (43:53)

 

6:07 (50:00)

 

19.

Lars Fosselius

Rånäs OK

53:36

+22:35

 

6:27 (6:27)

8:58 (15:25)

2:53 (18:18)

9:11 (27:29)

9:53 (37:22)

3:33 (40:55)

4:33 (45:28)

 

6:35 (52:03)

 

20.

Carin Pettersson

Vallentuna-Össeby OL

53:49

+22:48

 

6:14 (6:14)

6:30 (12:44)

4:31 (17:15)

11:09 (28:24)

10:31 (38:55)

3:53 (42:48)

6:18 (49:06)

 

3:19 (52:25)

 

21.

Tryggve Trygg

OK Roslagen

55:05

+24:04

 

3:38 (3:38)

6:44 (10:22)

4:44 (15:06)

15:25 (30:31)

7:33 (38:04)

7:06 (45:10)

5:34 (50:44)

 

2:44 (53:28)

 

22.

S.O Karlsson

Långhundra IF

59:13

+28:12

 

12:29 (12:29)

6:21 (18:50)

2:54 (21:44)

8:42 (30:26)

12:50 (43:16)

4:07 (47:23)

7:57 (55:20)

 

2:26 (57:46)

 

23.

Lennart Rådberg

Häverödals SK

59:17

+28:16

 

6:02 (6:02)

8:37 (14:39)

4:40 (19:19)

11:06 (30:25)

12:33 (42:58)

4:06 (47:04)

7:21 (54:25)

 

3:13 (57:38)

 

24.

S-O Karlsson

Rånäs OK

1:00:46

+29:45

 

9:15 (9:15)

6:08 (15:23)

7:18 (22:41)

10:54 (33:35)

8:58 (42:33)

5:36 (48:09)

8:16 (56:25)

 

2:39 (59:04)

 

25.

Vera Larbo

Turberg

1:02:46

+31:45

 

5:08 (5:08)

10:15 (15:23)

8:19 (23:42)

11:10 (34:52)

12:50 (47:42)

4:37 (52:19)

5:10 (57:29)

 

3:27 (1:00:56)

 

26.

Evert Karlsson

Rimbo SOK

1:11:41

+40:40

 

6:06 (6:06)

5:22 (11:28)

3:06 (14:34)

18:32 (33:06)

8:18 (41:24)

19:58 (1:01:22)

4:56 (1:06:18)

 

3:11 (1:09:29)

 

27.

Barbro Jonsson

OK Roslagen

1:31:37

+60:36

 

13:11 (13:11)

9:37 (22:48)

10:09 (32:57)

13:26 (46:23)

24:10 (1:10:33)

5:29 (1:16:02)

7:31 (1:23:33)

 

5:27 (1:29:00)

 

Hans Klein

OK Österåker

Felst.

 

- (-)

- (-)

- (-)

- (-)

- (-)

- (-)

- (22:19)

 

5:44 (28:03)

 

Klass 2 Mellan

 

Klass 2 Mellan

(31/31)

Tid

Efter

 

1.

Per-Erik Carlenius

Attunda OK

43:24

 

5:11 (5:11)

5:53 (11:04)

4:58 (16:02)

7:33 (23:35)

5:19 (28:54)

3:15 (32:09)

8:47 (40:56)

 

1:33 (42:29)

 

2.

Gerhard Lilliestierna

OK Roslagen

46:32

+3:08

 

5:20 (5:20)

5:47 (11:07)

7:26 (18:33)

8:02 (26:35)

5:32 (32:07)

4:18 (36:25)

7:39 (44:04)

 

1:30 (45:34)

 

3.

Conny Husén

OK Roslagen

47:34

+4:10

 

6:20 (6:20)

7:21 (13:41)

5:41 (19:22)

8:17 (27:39)

3:37 (31:16)

4:23 (35:39)

9:21 (45:00)

 

1:24 (46:24)

 

4.

Ulf Carnby

Täby OK

51:59

+8:35

 

6:08 (6:08)

6:32 (12:40)

5:31 (18:11)

10:22 (28:33)

6:51 (35:24)

4:22 (39:46)

9:14 (49:00)

 

1:57 (50:57)

 

5.

Sören Eriksson

Länna IF

53:55

+10:31

 

6:03 (6:03)

6:46 (12:49)

5:22 (18:11)

10:03 (28:14)

5:12 (33:26)

4:22 (37:48)

13:17 (51:05)

 

1:49 (52:54)

 

6.

Leif Larsson

Enebybergs IF

54:11

+10:47

 

6:47 (6:47)

6:59 (13:46)

6:40 (20:26)

11:26 (31:52)

5:00 (36:52)

4:15 (41:07)

10:05 (51:12)

 

1:51 (53:03)

 

7.

Göran Wiström

OK Österåker

55:02

+11:38

 

5:43 (5:43)

11:53 (17:36)

6:16 (23:52)

9:07 (32:59)

4:23 (37:22)

4:54 (42:16)

10:03 (52:19)

 

1:44 (54:03)

 

8.

Sigurd Wallén

Täby OK

55:11

+11:47

 

5:58 (5:58)

8:33 (14:31)

6:48 (21:19)

10:54 (32:13)

4:53 (37:06)

4:31 (41:37)

10:54 (52:31)

 

1:42 (54:13)

 

9.

Bengt Friberg

Järfälla

56:17

+12:53

 

7:40 (7:40)

8:01 (15:41)

6:15 (21:56)

11:40 (33:36)

5:53 (39:29)

3:58 (43:27)

9:38 (53:05)

 

2:12 (55:17)

 

10.

Ulf Skogtjärn

OK Linné

58:08

+14:44

 

7:20 (7:20)

7:05 (14:25)

7:51 (22:16)

10:04 (32:20)

5:38 (37:58)

4:20 (42:18)

12:09 (54:27)

 

2:31 (56:58)

 

11.

Margareta Wallén

Täby OK

58:36

+15:12

 

6:27 (6:27)

7:30 (13:57)

9:39 (23:36)

11:52 (35:28)

5:02 (40:30)

4:14 (44:44)

11:08 (55:52)

 

1:47 (57:39)

 

12.

Staffan Gantelius

Vallentuna-Össeby OL

58:43

+15:19

 

6:48 (6:48)

7:13 (14:01)

7:55 (21:56)

14:16 (36:12)

5:14 (41:26)

4:31 (45:57)

9:41 (55:38)

 

1:57 (57:35)

 

13.

Jan-Olof Wåhlberg

IBM-Klubben

58:55

+15:31

 

6:25 (6:25)

8:38 (15:03)

8:10 (23:13)

10:27 (33:40)

5:11 (38:51)

4:45 (43:36)

12:09 (55:45)

 

2:01 (57:46)

 

14.

Mats Törngren

OK Linné

59:17

+15:53

 

7:18 (7:18)

10:24 (17:42)

6:33 (24:15)

9:46 (34:01)

7:39 (41:40)

4:20 (46:00)

10:28 (56:28)

 

1:48 (58:16)

 

15.

Roine Mattsson

Häverödals SK

59:54

+16:30

 

7:02 (7:02)

9:40 (16:42)

7:02 (23:44)

10:55 (34:39)

6:26 (41:05)

4:31 (45:36)

11:11 (56:47)

 

2:01 (58:48)

 

16.

Kjell Tancred

IBM

1:02:02

+18:38

 

7:03 (7:03)

9:39 (16:42)

9:09 (25:51)

10:18 (36:09)

6:12 (42:21)

5:02 (47:23)

11:02 (58:25)

 

2:19 (1:00:44)

 

17.

J-E Holm

Sigtuna OK

1:03:28

+20:04

 

7:44 (7:44)

9:17 (17:01)

8:41 (25:42)

9:46 (35:28)

5:34 (41:02)

4:24 (45:26)

15:20 (1:00:46)

 

1:40 (1:02:26)

 

18.

Lennart Hedlund

Vallentuna-Össeby OL

1:03:51

+20:27

 

6:33 (6:33)

9:03 (15:36)

- (-)

- (34:02)

5:25 (39:27)

4:35 (44:02)

15:50 (59:52)

 

2:01 (1:01:53)

 

19.

Hans Holmberg

Vallentuna-Össeby OL

1:04:34

+21:10

 

6:39 (6:39)

8:18 (14:57)

9:05 (24:02)

11:42 (35:44)

9:51 (45:35)

4:33 (50:08)

11:09 (1:01:17)

 

2:08 (1:03:25)

 

20.

Evert Sandahl

Täby OK

1:07:14

+23:50

 

7:25 (7:25)

8:10 (15:35)

12:29 (28:04)

12:32 (40:36)

5:37 (46:13)

4:55 (51:08)

12:30 (1:03:38)

 

2:32 (1:06:10)

 

21.

Lars-Olov Andersson

Sigtuna OK

1:08:32

+25:08

 

8:38 (8:38)

9:24 (18:02)

8:10 (26:12)

13:55 (40:07)

5:58 (46:05)

6:15 (52:20)

12:28 (1:04:48)

 

2:21 (1:07:09)

 

22.

Rune Thuren

Vallentuna-Össeby OL

1:09:09

+25:45

 

9:47 (9:47)

8:28 (18:15)

8:16 (26:31)

12:14 (38:45)

6:43 (45:28)

6:23 (51:51)

13:17 (1:05:08)

 

2:43 (1:07:51)

 

23.

Bo Westling

Häverödals SK

1:09:37

+26:13

 

8:47 (8:47)

10:11 (18:58)

7:39 (26:37)

15:14 (41:51)

7:12 (49:03)

4:59 (54:02)

11:49 (1:05:51)

 

2:26 (1:08:17)

 

24.

_Gunnar Bramsten

Sundbybergs IK

1:10:06

+26:42

 

8:47 (8:47)

8:58 (17:45)

9:58 (27:43)

11:14 (38:57)

8:24 (47:21)

6:03 (53:24)

13:11 (1:06:35)

 

2:16 (1:08:51)

 

25.

Leif Berg

Sigtuna OK

1:11:41

+28:17

 

6:05 (6:05)

13:00 (19:05)

19:52 (38:57)

9:50 (48:47)

4:49 (53:36)

5:29 (59:05)

9:44 (1:08:49)

 

1:41 (1:10:30)

 

26.

Ulla Lybert-Eriksson

Väsby OK

1:14:22

+30:58

 

7:34 (7:34)

18:37 (26:11)

7:24 (33:35)

15:26 (49:01)

5:41 (54:42)

5:54 (1:00:36)

10:40 (1:11:16)

 

1:57 (1:13:13)

 

27.

Sven Karlsson

OK Roslagen

1:16:08

+32:44

 

8:11 (8:11)

11:09 (19:20)

10:32 (29:52)

14:36 (44:28)

7:51 (52:19)

9:54 (1:02:13)

10:47 (1:13:00)

 

2:01 (1:15:01)

 

28.

Curt Lindgren

OK Roslagen

1:18:00

+34:36

 

6:52 (6:52)

10:07 (16:59)

8:34 (25:33)

10:57 (36:30)

4:56 (41:26)

9:56 (51:22)

23:10 (1:14:32)

 

2:12 (1:16:44)

 

29.

Birgitta Mattsson

OK Roslagen

1:29:17

+45:53

 

10:23 (10:23)

9:24 (19:47)

11:06 (30:53)

14:44 (45:37)

10:54 (56:31)

13:43 (1:10:14)

14:46 (1:25:00)

 

3:04 (1:28:04)

 

Kurt Boström

OK Linné

Felst.

 

5:49 (5:49)

7:24 (13:13)

7:44 (20:57)

- (-)

- (-)

- (37:24)

12:14 (49:38)

 

2:03 (51:41)

 

Malin Sherlock

Enebybergs IF

Utg.

 

6:34 (6:34)

7:59 (14:33)

- (-)

- (-)

- (-)

- (-)

- (-)

 

- (-)

 

Klass 3 Långa

 

Klass 3 Långa

(7/7)

Tid

Efter

 

1.

Leif Nordlund

Länna IF

48:31

 

5:39 (5:39)

3:18 (8:57)

4:11 (13:08)

3:13 (16:21)

5:05 (21:26)

8:47 (30:13)

3:01 (33:14)

 

4:17 (37:31)

5:25 (42:56)

3:11 (46:07)

1:27 (47:34)

 

2.

Per-Erik Wåhlberg

OK Linné

50:47

+2:16

 

5:36 (5:36)

3:23 (8:59)

3:52 (12:51)

2:37 (15:28)

5:50 (21:18)

9:52 (31:10)

3:17 (34:27)

 

4:38 (39:05)

6:21 (45:26)

2:59 (48:25)

1:29 (49:54)

 

3.

Per Grundberg

Rimbo SOK

54:02

+5:31

 

6:45 (6:45)

3:24 (10:09)

8:26 (18:35)

2:56 (21:31)

5:36 (27:07)

7:48 (34:55)

2:34 (37:29)

 

4:08 (41:37)

7:52 (49:29)

2:12 (51:41)

1:28 (53:09)

 

4.

Göran Larbo

Attunda OK

58:07

+9:36

 

7:18 (7:18)

3:48 (11:06)

5:31 (16:37)

3:25 (20:02)

5:18 (25:20)

10:47 (36:07)

3:56 (40:03)

 

4:50 (44:53)

7:20 (52:13)

2:52 (55:05)

1:53 (56:58)

 

5.

Per-Åke Carlenstam

Väsby OK

58:39

+10:08

 

8:47 (8:47)

3:28 (12:15)

4:50 (17:05)

3:13 (20:18)

5:05 (25:23)

10:39 (36:02)

3:10 (39:12)

 

4:52 (44:04)

8:48 (52:52)

2:51 (55:43)

1:51 (57:34)

 

6.

Bengt Eriksson

Väsby OK

1:00:49

+12:18

 

7:48 (7:48)

4:53 (12:41)

8:47 (21:28)

3:22 (24:50)

5:00 (29:50)

9:02 (38:52)

4:59 (43:51)

 

4:37 (48:28)

6:30 (54:58)

3:24 (58:22)

1:31 (59:53)

 

7.

Ulf Isacsson

OK Linné

1:02:08

+13:37

 

7:06 (7:06)

3:48 (10:54)

5:01 (15:55)

3:44 (19:39)

6:06 (25:45)

11:52 (37:37)

3:44 (41:21)

 

6:09 (47:30)

8:21 (55:51)

3:38 (59:29)

1:44 (1:01:13)

                   

 

Skapad av MeOS 3.0.276 (RC1): 2012-05-10 14:15:33

 

Uppdaterad: 10 MAJ 2012 14:20 Skribent: Rolf Andersson

Postadress:
Rimbo SOK - Orientering
Box 112
76223 Rimbo

Kontakt:
Tel: 0735134911, 0706380624
E-post: This is a mailto link

Se all info