Hoppa till sidans innehåll

Sträcktider 9 aug.


Resultat – Veterantouren 20120809

2012-08-09
Kort (24/24) Tid Efter
1. Bertil Ljungemyr IFK Lidingös SOK 33:31
  3:45 (3:45) 2:26 (6:11) 2:46 (8:57) 4:01 (12:58) 2:33 (15:31) 6:37 (22:08) 1:41 (23:49)
  3:53 (27:42) 2:36 (30:18)
2. Olov Jansson Häverödals SK 36:31 +3:00
  3:13 (3:13) 3:01 (6:14) 3:21 (9:35) 4:01 (13:36) 3:07 (16:43) 5:52 (22:35) 3:04 (25:39)
  4:17 (29:56) 3:10 (33:06)
3. Sven Jacobsson IF Thor 37:03 +3:32
  4:32 (4:32) 2:45 (7:17) 2:48 (10:05) 6:29 (16:34) 2:14 (18:48) 6:50 (25:38) 1:25 (27:03)
  4:08 (31:11) 2:54 (34:05)
4. Ragnar Andersson Häverödals SK 38:19 +4:48
  4:40 (4:40) 3:18 (7:58) 3:24 (11:22) 4:04 (15:26) 3:02 (18:28) 5:57 (24:25) 2:57 (27:22)
  4:17 (31:39) 3:14 (34:53)
5. Bertil Karlsson OK Linné 38:26 +4:55
  4:26 (4:26) 3:20 (7:46) 3:08 (10:54) 6:06 (17:00) 3:00 (20:00) 7:06 (27:06) 1:19 (28:25)
  4:01 (32:26) 2:51 (35:17)
6. Tage Abrahamsson Rånäs OK 39:01 +5:30
  7:52 (7:52) 3:22 (11:14) 3:06 (14:20) 4:17 (18:37) 2:11 (20:48) 5:51 (26:39) 1:30 (28:09)
  4:37 (32:46) 3:12 (35:58)
7. Alf Persson OK Österåker 40:46 +7:15
  3:35 (3:35) 3:15 (6:50) 4:29 (11:19) 5:36 (16:55) 2:37 (19:32) 8:49 (28:21) 1:27 (29:48)
  4:26 (34:14) 3:06 (37:20)
8. Kjell Jansson Väsby OK 41:18 +7:47
  3:02 (3:02) 2:21 (5:23) 2:35 (7:58) 3:45 (11:43) 11:22 (23:05) 6:03 (29:08) 1:17 (30:25)
  4:19 (34:44) 2:46 (37:30)
9. Kalle Lang OK Österåker 41:33 +8:02
  3:47 (3:47) 2:41 (6:28) 3:23 (9:51) 5:16 (15:07) 2:14 (17:21) 9:03 (26:24) 1:17 (27:41)
  7:38 (35:19) 2:53 (38:12)
10. Sven-Olov Karlsson Långhundra IF 43:31 +10:00
  4:34 (4:34) 6:39 (11:13) 4:15 (15:28) 4:35 (20:03) 2:33 (22:36) 6:09 (28:45) 1:28 (30:13)
  5:49 (36:02) 3:07 (39:09)
11. Joachim Tiefense Sigtuna OK 45:10 +11:39
  11:05 (11:05) 4:58 (16:03) 3:17 (19:20) 4:24 (23:44) 3:14 (26:58) 6:32 (33:30) 1:49 (35:19)
  4:53 (40:12) 2:51 (43:03)
12. Roine Mattsson Häverödals SK 45:36 +12:05
  4:10 (4:10) 5:58 (10:08) 2:38 (12:46) 4:22 (17:08) 2:08 (19:16) 14:18 (33:34) 1:19 (34:53)
  4:11 (39:04) 2:51 (41:55)
13. Lennart Jansson Häverödals SK 45:39 +12:08
  3:27 (3:27) 7:41 (11:08) 2:44 (13:52) 9:11 (23:03) 2:25 (25:28) 5:53 (31:21) 1:16 (32:37)
  7:14 (39:51) 2:47 (42:38)
14. Rune Thuren Vallentuna-Össeby OL 47:42 +14:11
  4:18 (4:18) 3:52 (8:10) 4:09 (12:19) 8:26 (20:45) 4:24 (25:09) 7:44 (32:53) 1:38 (34:31)
  5:26 (39:57) 3:55 (43:52)
15. Britt-Marie Danielsson Bålsta OK 48:30 +14:59
  7:32 (7:32) 6:43 (14:15) 4:24 (18:39) 5:12 (23:51) 2:51 (26:42) 7:48 (34:30) 1:48 (36:18)
  5:04 (41:22) 4:02 (45:24)
16. Bo Danielsson Bålsta OK 51:02 +17:31
  6:05 (6:05) 15:00 (21:05) 3:44 (24:49) 4:19 (29:08) 2:25 (31:33) 6:43 (38:16) 1:44 (40:00)
  5:02 (45:02) 3:15 (48:17)
17. Roland Sundqvist OK Linné 53:16 +19:45
  4:17 (4:17) 2:50 (7:07) 17:57 (25:04) 4:58 (30:02) 2:15 (32:17) 7:30 (39:47) 1:21 (41:08)
  4:59 (46:07) 3:43 (49:50)
18. Eva-Lena Svanström OK Österåker 55:10 +21:39
  5:05 (5:05) 3:30 (8:35) 3:33 (12:08) 4:58 (17:06) 2:57 (20:03) 7:32 (27:35) 2:12 (29:47)
  16:57 (46:44) 4:15 (50:59)
19. Lennart Rådberg Häverödals SK 56:23 +22:52
  4:27 (4:27) 3:35 (8:02) 4:55 (12:57) 6:51 (19:48) 4:47 (24:35) 10:14 (34:49) 1:57 (36:46)
  7:09 (43:55) 7:12 (51:07)
20. Leif Jansson Uppsala IF 1:16:28 +42:57
  6:55 (6:55) 19:56 (26:51) 5:17 (32:08) 17:01 (49:09) 2:30 (51:39) 10:05 (1:01:44) 5:14 (1:06:58)
  3:36 (1:10:34) 2:51 (1:13:25)
  Anders Eriksson Enebybergs IF Felst.
  4:07 (4:07) 9:17 (13:24) 11:53 (25:17) - (-) - (-) - (-) - (-)
  - (-) - (-)
  Lars Fosselius Rånäs OK Felst.
  8:34 (8:34) 12:55 (21:29) - (-) - (44:13) 3:25 (47:38) 10:44 (58:22) 2:32 (1:00:54)
  6:31 (1:07:25) 3:47 (1:11:12)
  Sven-Olov Karlsson Rånäs OK Felst.
  7:21 (7:21) 4:35 (11:56) 6:45 (18:41) 6:32 (25:13) 3:28 (28:41) 7:56 (36:37) 2:29 (39:06)
  - (-) - (48:27)
  Tryggve Trygg OK Roslagen Felst.
  3:49 (3:49) 3:21 (7:10) 4:04 (11:14) 4:58 (16:12) 3:20 (19:32) - (-) - (-)
  - (-) - (-)
Lång (13/13) Tid Efter
1. Per Edlund Sigtuna OK 38:41
  1:34 (1:34) 2:45 (4:19) 2:26 (6:45) 4:06 (10:51) 4:53 (15:44) 1:28 (17:12) 1:07 (18:19)
  2:23 (20:42) 0:44 (21:26) 1:51 (23:17) 2:38 (25:55) 2:15 (28:10) 2:17 (30:27) 3:46 (34:13)
  1:04 (35:17) 1:50 (37:07)
2. Lars Landström Långhundra IF 47:44 +9:03
  2:12 (2:12) 3:18 (5:30) 2:42 (8:12) 4:19 (12:31) 4:29 (17:00) 2:25 (19:25) 1:31 (20:56)
  2:52 (23:48) 0:50 (24:38) 2:28 (27:06) 3:33 (30:39) 2:28 (33:07) 2:43 (35:50) 4:32 (40:22)
  2:19 (42:41) 2:35 (45:16)
3. Thord Rådberg OK Roslagen 54:12 +15:31
  2:02 (2:02) 3:26 (5:28) 2:54 (8:22) 7:32 (15:54) 4:44 (20:38) 2:22 (23:00) 1:37 (24:37)
  3:33 (28:10) 1:02 (29:12) 2:48 (32:00) 3:33 (35:33) 3:19 (38:52) 3:10 (42:02) 5:24 (47:26)
  2:09 (49:35) 2:27 (52:02)
4. Åke Gatelid Sigtuna OK 55:05 +16:24
  1:56 (1:56) 4:07 (6:03) 2:29 (8:32) 7:37 (16:09) 6:21 (22:30) 2:10 (24:40) 1:28 (26:08)
  3:31 (29:39) 1:01 (30:40) 2:37 (33:17) 3:54 (37:11) 3:02 (40:13) 3:16 (43:29) 5:06 (48:35)
  2:08 (50:43) 2:05 (52:48)
5. Sture Larsson Länna IF 57:58 +19:17
  4:06 (4:06) 3:11 (7:17) 2:43 (10:00) 4:14 (14:14) 5:29 (19:43) 3:15 (22:58) 1:55 (24:53)
  3:51 (28:44) 1:01 (29:45) 3:42 (33:27) 5:44 (39:11) 3:41 (42:52) 3:33 (46:25) 4:42 (51:07)
  1:27 (52:34) 2:41 (55:15)
6. Jan-Olof Malm Sigtuna OK 58:08 +19:27
  2:06 (2:06) 3:37 (5:43) 2:47 (8:30) 5:04 (13:34) 5:39 (19:13) 2:19 (21:32) 1:48 (23:20)
  3:47 (27:07) 1:09 (28:16) 3:02 (31:18) 6:31 (37:49) 3:38 (41:27) 3:46 (45:13) 5:10 (50:23)
  1:58 (52:21) 2:56 (55:17)
7. Carin Kihlström Täby OK 1:02:55 +24:14
  2:50 (2:50) 4:17 (7:07) 4:21 (11:28) 10:13 (21:41) 5:43 (27:24) 2:10 (29:34) 1:37 (31:11)
  4:12 (35:23) 1:02 (36:25) 3:45 (40:10) 5:42 (45:52) 3:18 (49:10) 3:17 (52:27) 5:02 (57:29)
  1:08 (58:37) 2:15 (1:00:52)
8. Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 1:03:45 +25:04
  1:56 (1:56) 11:24 (13:20) 3:25 (16:45) 5:22 (22:07) 5:27 (27:34) 2:07 (29:41) 1:40 (31:21)
  4:02 (35:23) 1:32 (36:55) 3:23 (40:18) 4:20 (44:38) 3:14 (47:52) 3:24 (51:16) 5:27 (56:43)
  1:49 (58:32) 2:34 (1:01:06)
9. Leif Lundquist Enebybergs IF 1:05:44 +27:03
  4:22 (4:22) 3:51 (8:13) 7:41 (15:54) 6:23 (22:17) 6:14 (28:31) 2:37 (31:08) 1:56 (33:04)
  4:18 (37:22) 1:07 (38:29) 3:04 (41:33) 4:06 (45:39) 3:23 (49:02) 3:13 (52:15) 6:12 (58:27)
  2:27 (1:00:54) 2:25 (1:03:19)
10. Sven-Olov Norlin Rimbo SOK 1:08:54 +30:13
  5:35 (5:35) 3:03 (8:38) 2:39 (11:17) 4:48 (16:05) 6:18 (22:23) 2:33 (24:56) 1:54 (26:50)
  4:28 (31:18) 2:41 (33:59) 3:07 (37:06) 5:37 (42:43) 4:15 (46:58) 3:58 (50:56) 10:15 (1:01:11)
  1:52 (1:03:03) 2:31 (1:05:34)
11. Bengt Friberg Järfälla OK 1:11:38 +32:57
  2:24 (2:24) 3:44 (6:08) 2:57 (9:05) 8:24 (17:29) 6:03 (23:32) 2:49 (26:21) 4:23 (30:44)
  4:38 (35:22) 1:26 (36:48) 3:25 (40:13) 11:25 (51:38) 3:45 (55:23) 3:41 (59:04) 5:50 (1:04:54)
  1:52 (1:06:46) 2:30 (1:09:16)
12. Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 1:28:12 +49:31
  6:55 (6:55) 5:44 (12:39) 6:26 (19:05) 10:48 (29:53) 9:20 (39:13) 3:09 (42:22) 3:40 (46:02)
  4:48 (50:50) 1:23 (52:13) 4:04 (56:17) 5:46 (1:02:03) 4:36 (1:06:39) 3:42 (1:10:21) 7:44 (1:18:05)
  2:32 (1:20:37) 3:21 (1:23:58)
  Leif Berg Sigtuna OK Felst.
  3:39 (3:39) 4:04 (7:43) - (-) - (19:16) 6:32 (25:48) 2:56 (28:44) 2:22 (31:06)
  4:22 (35:28) 1:12 (36:40) 3:53 (40:33) 14:29 (55:02) 4:23 (59:25) 5:23 (1:04:48) 5:20 (1:10:08)
  4:24 (1:14:32) 2:22 (1:16:54)
Mellan (27/27) Tid Efter
1. Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 35:38
  2:24 (2:24) 3:21 (5:45) 1:56 (7:41) 3:54 (11:35) 2:51 (14:26) 1:50 (16:16) 4:25 (20:41)
  2:41 (23:22) 1:05 (24:27) 3:14 (27:41) 1:34 (29:15) 2:10 (31:25) 1:54 (33:19)
2. Conny Hysén OK Roslagen 37:04 +1:26
  2:12 (2:12) 2:16 (4:28) 1:39 (6:07) 3:42 (9:49) 2:45 (12:34) 2:08 (14:42) 5:40 (20:22)
  3:16 (23:38) 1:14 (24:52) 3:20 (28:12) 1:31 (29:43) 2:23 (32:06) 2:19 (34:25)
3. Tom Lindberg OK Roslagen 39:24 +3:46
  2:56 (2:56) 2:53 (5:49) 1:12 (7:01) 4:43 (11:44) 5:11 (16:55) 1:48 (18:43) 4:26 (23:09)
  2:56 (26:05) 1:09 (27:14) 3:23 (30:37) 1:33 (32:10) 2:56 (35:06) 2:15 (37:21)
4. Rolf Andersson Rimbo SOK 41:35 +5:57
  2:43 (2:43) 4:20 (7:03) 1:28 (8:31) 4:16 (12:47) 4:23 (17:10) 1:57 (19:07) 4:53 (24:00)
  2:48 (26:48) 1:23 (28:11) 3:38 (31:49) 1:42 (33:31) 2:54 (36:25) 2:40 (39:05)
5. Roland Bäcklin Sigtuna OK 41:50 +6:12
  3:08 (3:08) 2:10 (5:18) 1:18 (6:36) 4:56 (11:32) 3:17 (14:49) 1:53 (16:42) 8:34 (25:16)
  3:07 (28:23) 1:23 (29:46) 3:45 (33:31) 1:44 (35:15) 1:57 (37:12) 2:35 (39:47)
6. Håkan Boije Turebergs IF 44:03 +8:25
  2:44 (2:44) 2:39 (5:23) 1:27 (6:50) 4:43 (11:33) 5:07 (16:40) 2:27 (19:07) 5:52 (24:59)
  2:51 (27:50) 1:25 (29:15) 3:42 (32:57) 1:41 (34:38) 2:30 (37:08) 2:22 (39:30)
7. Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben 44:14 +8:36
  3:16 (3:16) 2:41 (5:57) 1:39 (7:36) 8:12 (15:48) 3:22 (19:10) 2:18 (21:28) 5:13 (26:41)
  3:02 (29:43) 1:17 (31:00) 3:49 (34:49) 1:50 (36:39) 2:32 (39:11) 2:15 (41:26)
8. Ulf Åström OK Roslagen 44:28 +8:50
  3:16 (3:16) 2:49 (6:05) 1:44 (7:49) 5:26 (13:15) 4:35 (17:50) 2:33 (20:23) 5:41 (26:04)
  3:38 (29:42) 1:43 (31:25) 3:25 (34:50) 1:46 (36:36) 2:51 (39:27) 2:31 (41:58)
9. Lars Roos Attunda OK 44:51 +9:13
  3:13 (3:13) 2:52 (6:05) 1:33 (7:38) 5:16 (12:54) 4:19 (17:13) 2:07 (19:20) 5:43 (25:03)
  3:28 (28:31) 1:31 (30:02) 4:50 (34:52) 2:02 (36:54) 2:34 (39:28) 2:33 (42:01)
10. Jan Bojling Solna OK 45:38 +10:00
  3:57 (3:57) 7:18 (11:15) 1:27 (12:42) 5:47 (18:29) 3:32 (22:01) 1:49 (23:50) 4:43 (28:33)
  3:49 (32:22) 1:08 (33:30) 3:05 (36:35) 1:25 (38:00) 2:13 (40:13) 3:13 (43:26)
11. Dagny Gustavsson Sigtuna OK 47:11 +11:33
  2:52 (2:52) 2:53 (5:45) 2:02 (7:47) 4:50 (12:37) 7:09 (19:46) 1:59 (21:45) 6:31 (28:16)
  3:23 (31:39) 1:23 (33:02) 4:00 (37:02) 2:05 (39:07) 2:43 (41:50) 2:34 (44:24)
12. Mats Törngren OK Linné 47:46 +12:08
  3:48 (3:48) 6:27 (10:15) 2:07 (12:22) 5:11 (17:33) 3:52 (21:25) 2:15 (23:40) 5:26 (29:06)
  3:22 (32:28) 1:23 (33:51) 4:18 (38:09) 2:02 (40:11) 2:27 (42:38) 2:31 (45:09)
13. Birgitta Klang Långhundra IF 48:31 +12:53
  3:52 (3:52) 3:27 (7:19) 1:25 (8:44) 5:19 (14:03) 4:47 (18:50) 2:19 (21:09) 5:51 (27:00)
  3:26 (30:26) 2:41 (33:07) 4:30 (37:37) 1:52 (39:29) 3:25 (42:54) 2:58 (45:52)
14. Ulf Skogtjärn OK Linné 48:36 +12:58
  5:10 (5:10) 4:39 (9:49) 1:34 (11:23) 5:16 (16:39) 4:35 (21:14) 2:11 (23:25) 5:24 (28:49)
  3:36 (32:25) 1:42 (34:07) 4:11 (38:18) 2:17 (40:35) 2:56 (43:31) 2:28 (45:59)
15. Lennart Hedlund Vallentuna-Össeby OL 49:59 +14:21
  3:28 (3:28) 4:03 (7:31) 1:48 (9:19) 6:15 (15:34) 4:46 (20:20) 2:30 (22:50) 5:39 (28:29)
  3:42 (32:11) 3:05 (35:16) 4:40 (39:56) 1:41 (41:37) 2:35 (44:12) 3:14 (47:26)
16. Margareta Wallén Täby OK 51:16 +15:38
  3:42 (3:42) 7:10 (10:52) 1:56 (12:48) 5:11 (17:59) 3:27 (21:26) 2:43 (24:09) 5:40 (29:49)
  3:19 (33:08) 1:23 (34:31) 6:06 (40:37) 2:13 (42:50) 2:23 (45:13) 2:34 (47:47)
17. Sigurd Wallén Täby OK 53:36 +17:58
  3:15 (3:15) 11:41 (14:56) 1:24 (16:20) 5:04 (21:24) 3:28 (24:52) 2:48 (27:40) 5:31 (33:11)
  3:20 (36:31) 1:25 (37:56) 5:55 (43:51) 2:27 (46:18) 2:15 (48:33) 2:31 (51:04)
18. Kjell Teancred IBM-Klubben 53:41 +18:03
  2:57 (2:57) 4:30 (7:27) 2:14 (9:41) 4:34 (14:15) 4:08 (18:23) 2:00 (20:23) 5:33 (25:56)
  3:19 (29:15) 1:37 (30:52) 13:20 (44:12) 1:40 (45:52) 2:17 (48:09) 2:31 (50:40)
19. Hans Sahlberg Långhundra IF 55:27 +19:49
  3:57 (3:57) 3:07 (7:04) 2:13 (9:17) 5:26 (14:43) 8:07 (22:50) 2:32 (25:22) 6:41 (32:03)
  4:00 (36:03) 4:31 (40:34) 4:29 (45:03) 1:50 (46:53) 2:41 (49:34) 2:39 (52:13)
20. Barbro Börjeson Sigtuna OK 1:01:21 +25:43
  4:02 (4:02) 5:31 (9:33) 2:09 (11:42) 7:19 (19:01) 5:49 (24:50) 2:55 (27:45) 6:52 (34:37)
  4:08 (38:45) 2:03 (40:48) 8:24 (49:12) 2:15 (51:27) 2:58 (54:25) 3:38 (58:03)
21. Marianne Sellgren Sigtuna OK 1:07:27 +31:49
  4:10 (4:10) 3:56 (8:06) 4:03 (12:09) 7:45 (19:54) 5:53 (25:47) 3:57 (29:44) 7:25 (37:09)
  4:40 (41:49) 2:37 (44:26) 5:57 (50:23) 6:22 (56:45) 3:20 (1:00:05) 3:59 (1:04:04)
22. Ulf Larsson Sigtuna OK 1:07:47 +32:09
  7:38 (7:38) 3:32 (11:10) 5:26 (16:36) 9:39 (26:15) 4:10 (30:25) 3:28 (33:53) 7:16 (41:09)
  3:38 (44:47) 1:27 (46:14) 5:34 (51:48) 2:26 (54:14) 3:17 (57:31) 3:23 (1:00:54)
23. Anders Sandwall Skarpnäcks OL 1:10:20 +34:42
  4:42 (4:42) 4:51 (9:33) 2:33 (12:06) 10:17 (22:23) 5:26 (27:49) 3:04 (30:53) 8:53 (39:46)
  4:46 (44:32) 2:06 (46:38) 6:57 (53:35) 3:24 (56:59) 4:27 (1:01:26) 4:16 (1:05:42)
24. Yvonne Roos Attunda OK 1:29:14 +53:36
  6:19 (6:19) 19:46 (26:05) 2:53 (28:58) 6:23 (35:21) 6:44 (42:05) 3:37 (45:42) 7:42 (53:24)
  5:10 (58:34) 7:35 (1:06:09) 7:27 (1:13:36) 3:03 (1:16:39) 4:23 (1:21:02) 4:33 (1:25:35)
  Gun Inger Sahlberg Långhundra IF Felst.
  4:17 (4:17) 3:57 (8:14) 1:31 (9:45) 5:10 (14:55) 7:29 (22:24) 2:53 (25:17) - (-)
  - (-) - (-) - (-) - (-) - (-) - (-)
  Margareta Elmefjäll Långhundra IF Felst.
  5:26 (5:26) 4:15 (9:41) 6:16 (15:57) 6:44 (22:41) 8:45 (31:26) 5:51 (37:17) 12:47 (50:04)
  9:17 (59:21) 1:57 (1:01:18) 8:32 (1:09:50) 3:50 (1:13:40) 6:24 (1:20:04) - (-)
  Marita Berg Sigtuna OK Felst.
  5:20 (5:20) 4:58 (10:18) 2:15 (12:33) 9:23 (21:56) 5:09 (27:05) 6:51 (33:56) 11:42 (45:38)
  6:24 (52:02) 7:57 (59:59) 5:19 (1:05:18) 2:37 (1:07:55) 3:32 (1:11:27) - (-)
Uppdaterad: 09 AUG 2012 16:11 Skribent: Rolf Andersson

Postadress:
Rimbo SOK - Orientering
Box 112
76223 Rimbo

Kontakt:
Tel: 0735134911, 0706380624
E-post: This is a mailto link

Se all info