Hoppa till sidans innehåll

Resultat Mormyska sm 2014


 Deltagare mormyska sm 2014IMG_0681

Start från Sörmjöle kl 07:00

Ett glatt gäng startade resan från Sörmjöle mot Malung för att delta i SM i mormyska.

Samtliga som är med i bilen tävlar för Bottennappet

Väl framme i Malung tog vi en skön promenad för att hämta ut startkort och pinnar till  tävlingarna på lördag och söndag.

 

Dag2

Vi började tidigt 05:45 med att äta frukost och sedan bege oss mot tävlingsplatsen

Efter en genomgång från tävlings arrangören så fisk vi beträda isen och promenera fram till den första rutan.

Det blåste som tusan så ja funderade på hur detta skulle gå.

Vi tävlade i 3 timmar på den första rutan så va de invägning av den fångade fisken.

Såg tyvärr ut som de skulle bli låga vikter.

Så har såg de ut i resultat listan för klubbens medlemmar

Håkan Svanefjord     PL:20    Jens Levin                   PL:25             Magnus Levin    PL: 34

Ulla-Britt Taflin        PL:5      Marianne Svanefjord   PL:3

Dennis Levin            PL:7      Dennis Svanefjord       PL:5

Sven Taflin               PL:42

 

Efter att haft en paus med soppa och omknytning av myskor så fick vi beträda isen för andra gången den här dagen.

Vi fick promenera fram till ruta två och invänta starten  kl 13.55 där vi skulle fiska fram till

kl 17:00.

Efter invägning så packade vi i sakerna i bilen för att bege oss till hotellet för en dusch och sedan promenera till en supé samt att få veta hur dagens två tävlingar gått totalt.

Dagens andra ruta resulterade i detta resultat.

Håkan Svanefjord       PL:14        Jens Levin                   PL:1          Magnus Levin    PL: 6

Ulla-Britt Taflin          PL:1          Marianne Svanefjord   PL:11

Dennis Levin              PL:1          Dennis Svanefjord       PL:11

Sven Taflin                 PL:26

 

Detta gjorde att det såg ut så här totalt inför sista rutan i morgon.

Håkan Svanefjord       PL:15       Jens Levin                   PL:9           Magnus Levin    PL:17

Ulla-Britt Taflin          PL:2        Marianne Svanefjord   PL:5       

Dennis Levin              PL:2         Dennis Svanefjord       PL:9

Sven Taflin                 PL:34

Så vi har goda chanser in för morgon dagen.

 

Dag 3

Vi startade med frukost kl 05:45 och sedan transportera oss mot tävlingsområdet.

Efter en liten genomgång av tävlingsledningen så fick vi beträda isen och gå fram till rutan.

Vi skulle tävla i 4 timmar.

Det var ett strålande väder förutom blåsten men vi hoppades på att kunna hitta lite fisk i dag.

Så här gick det i ruta 3

Håkan Svanefjord       PL:15    Jens Levin                   PL:17        Magnus Levin    PL:10

Ulla-Britt Taflin          PL:3     Marianne Svanefjord   PL:5

Dennis Levin              PL:10    Dennis Svanefjord       PL:8

Sven Taflin                 PL:40

 

 Slut ställningen totalt för klubbens medlemmar blev så här

Håkan Svanefjord       PL:13      Jens Levin                   PL:16    Magnus Levin    PL:11

Ulla-Britt Taflin          PL:2       Marianne Svanefjord   PL:4

Dennis Levin              PL:6        Dennis Svanefjord       PL:9

Sven Taflin                 PL:41

Sedan efter prisutdelning åkte vi till hotellet för att byta om och börja resen till Sörmjöle.

Efter en bilfärd på ca 9 timmar vi var hemma i Sörmjöle vid ca 01:30

 

Summering så små fiskar vi har fiskat på är helt otroligt. Vi fiskade på fiskar som va ca 4 cm och ner till 3 cm kom väll upp någon lite större fisk med men ingen över 10 cm

Men vi har haft otroligt trevligt så tack alla som åkte med på den trevliga resa.

Jens Levin

 

     RESULTATLISTOR

Uppdaterad: 30 DEC 2016 20:18 Skribent: Kjell Sjödin

Postadress:
SFK Bottennappet Vännäs - Casting
Kjell Sjödin, Na:Drottninggatan 44 A
91131 Vännäs

Kontakt:
Tel: 093510084
E-post: This is a mailto link

Se all info