Hoppa till sidans innehåll

Nasaloppet 2014


Resultatlista Nasaloppet 2014 23 mars 2014

Klass 1 H 21 40 km Start kl. 10,30 

Plac

StNr

Namn

Klubb

Tot tid

1

112

Johan Sandberg

Täfteå IK

 2:01:14

2

107

Tommy Gustafsson

Hemmingsmarks SK

 2:01:21

+0:00:07

3

108

Nicklas Johansson

Järvsjöby IF

 2:01:34

+0:00:20

4

110

Joakim Löf

Glommersträsk IF

 2:02:19

+0:01:05

5

125

Johan Samuelsson

SK Järven

 2:03:05

+0:01:51

6

203

Hannes Boström

IFK Arvidsjaur SK

 2:06:17

+0:05:03

7

136

Kalle Sjöstrand

Sollefteå Skidor

 2:08:18

+0:07:04

8

123

Erik Johansson

Tranemo IF Skidklubb

 2:09:44

+0:08:30

9

121

Pierre Bryntesson

Sollefteå Skidor IF

 2:13:33

+0:12:19

10

104

Mathias Defrancesco

Team Hartman a.s.d. white foix

 2:13:34

+0:12:20

11

147

Marcus Nilsson

Spöland Vännäs IF

 2:13:55

+0:12:41

12

106

Jörgen Gustafsson

Skellefteå SK

 2:14:21

+0:13:07

13

141

Robert Boman

Strömnäs GIF

 2:14:43

+0:13:29

14

119

Andre Johansson

Ammarnäs IF

 2:14:57

+0:13:43

15

114

Thomas Wallin

Team Esplanad

 2:17:54

+0:16:40

16

102

Olof Burström

SK Järven

 2:19:12

+0:17:58

17

101

Torbjörn Andersson

Strömnäs GIF

 2:20:52

+0:19:38

18

103

Adam Burström

SK Järven

 2:23:38

+0:22:24

19

113

Johan Svensk

Team Esplanad

 2:23:58

+0:22:44

20

105

Erik Eriksson

Gellivare Skidallians IK

 2:26:19

+0:25:05

21

200

Conny Lagerskog

IFK Arvidsjaur

 2:27:02

+0:25:48

22

120

Daniel Arvidsson

IK Klintarna

 2:27:22

+0:26:08

23

122

Jonny Holmbom

Lycksele IF

 2:27:28

+0:26:14

24

138

Gert Lind

Team Esplanad Umeå

 2:29:24

+0:28:10

25

142

Patrik Rådström

Volvo FK

 2:31:45

+0:30:31

26

137

Ola Backman

Skellefteå SK

 2:33:39

+0:32:25

27

134

Martin Lundberg

Fredrika IK

 2:36:50

+0:35:36

28

116

Henrik Åström

Sk Skinnsberg

 2:38:54

+0:37:40

29

109

David Lundqvist

Arjeplog

 2:44:58

+0:43:44

30

124

Mikael Olsson

Sävar IK

 2:45:25

+0:44:11

31

117

Rickard Öberg

Hemmingsmarks SK

 2:48:54

+0:47:40

32

202

Nils Erixon

Klubblös

 2:53:11

+0:51:57

33

201

Pär Lindberg

Klubblös

 2:53:47

+0:52:33

34

143

Mikael Lundqvist

SK Järven

 2:53:49

+0:52:35

35

115

Mats Zingmark

Team Esplanad

 2:55:21

+0:54:07

36

135

Björn-Erik Lilja

IK Studenterna

 3:00:04

+0:58:50

37

140

Greger Berglund

Norsjö skidor

 3:03:15

+1:02:01

38

144

Mikael Persson

SK Järven

 3:08:12

+1:06:58

39

145

Anders Ringsell

Axa

 3:14:11

+1:12:57

40

127

Robert Nilsson

Glommersträsk IF

 3:21:28

+1:20:14

41

139

Thorbjörn Johansson

Skellefteå skidor

 3:26:17

+1:25:03

42

118

Bo Lundmark

Glommersträsk IF

 3:43:53

+1:42:39

43

148

Mats Holmqvist

Klubblös

 3:44:00

+1:42:46

44

146

Simon Gripner

Klubblös

 3:55:59

+1:54:45

149

Håkan Holmgren

Boliden skidklubb

Brutit

Klass 2 D 21 40 km Start kl. 10,30

Plac

StNr

Namn

Klubb

Tot tid

1

150

Julia Nyström

Nordingrå SK

 2:33:37

2

152

Susanne Pettersson

Skellefteå SK

 2:39:09

+0:05:32

3

151

Cecilia Henning

Röbäcks SK

 3:31:30

+0:57:53

Klass 4 H 21 Motion 40 km Start kl. 10,30

Plac

StNr

Namn

Klubb

Tot tid

1

130

Dag Stridh

Umeå

 2:44:28

2

133

Mattias Arvidsson

Ammarnäs IF

 2:45:56

+0:01:28

3

129

Jörgen Norén

Malå IF

 2:52:23

+0:07:55

4

126

Martin Nilsson

Glommersträsk IF

 2:55:36

+0:11:08

5

132

Johan Söderberg

Skellefteå

 2:57:50

+0:13:22

6

131

Rolf Ström

Sandviken

 3:19:20

+0:34:52

Klass 5 D Motion 14 km Start kl 10:30

Plac

StNr

Namn

Klubb

Tot tid

1

55

Berit Lundgren

Hortlax SK

 1:14:45

2

52

Margit Ruissen

Nederländerna

 1:42:14

+0:27:29

3

56

Katharina Norberg

Klubblös

 1:46:07

+0:31:22

4

51

Kristina Markström

Skellefteå

 1:46:22

+0:31:37

5

54

Astrid Ruissen

Glommersträsk IF

 1:53:45

+0:39:00

6

53

Gunny Bertilsson

Glommersträsk IF

 1:54:55

+0:40:10

Klass 6 H Motion 14 km Start kl 10:30

Plac

StNr

Namn

Klubb

Tot tid

1

6

Tim Pettersson

Norsjö

 0:56:20

2

1

Ruben Andersson

Strömnäs GIF

 0:59:13

+0:02:53

3

3

David Öberg

Hemmingsmarks SK

 0:59:22

+0:03:02

4

10

Mikael Nilsson

Glommersträsk IF

 1:14:01

+0:17:41

5

7

Ivan Åhman

Missenträsk

 1:20:16

+0:23:56

6

5

Urban Pettersson

Norsjö

 1:20:59

+0:24:39

7

8

Vilgot Stenman

SK Järven

 1:23:05

+0:26:45

8

9

Lars Stenman

SK Järven

 1:23:33

+0:27:13

9

13

Harry Karlsson

Granbergsträsk

 1:24:09

+0:27:49

10

11

Noel Stenman

SK Järven

 1:29:02

+0:32:42

10

12

Örjan Stenman

SK Järven

 1:29:02

+0:32:42

12

14

Tord Eriksson

Brännland

 1:34:35

+0:38:15

13

2

Erik Markström

Skellefteå

 1:36:01

+0:39:41

14

4

Maarten Van es

Nederländerna

 1:42:38

+0:46:18

Ver 2.21.4.59

Resultatlistan är framställd med tidtagningsprogrammet Enduro

Resultatlista Nasaloppet 2014 23 mars 2014








Klass 1 H 21 40 km Start kl. 10,30







Plac

StNr

Namn

Klubb

Tot tid


1

112

Johan Sandberg

Täfteå IK

 2:01:14


2

107

Tommy Gustafsson

Hemmingsmarks SK

 2:01:21

+0:00:07

3

108

Nicklas Johansson

Järvsjöby IF

 2:01:34

+0:00:20

4

110

Joakim Löf

Glommersträsk IF

 2:02:19

+0:01:05

5

125

Johan Samuelsson

SK Järven

 2:03:05

+0:01:51

6

203

Hannes Boström

IFK Arvidsjaur SK

 2:06:17

+0:05:03

7

136

Kalle Sjöstrand

Sollefteå Skidor

 2:08:18

+0:07:04

8

123

Erik Johansson

Tranemo IF Skidklubb

 2:09:44

+0:08:30

9

121

Pierre Bryntesson

Sollefteå Skidor IF

 2:13:33

+0:12:19

10

104

Mathias Defrancesco

Team Hartman a.s.d. white foix

 2:13:34

+0:12:20

11

147

Marcus Nilsson

Spöland Vännäs IF

 2:13:55

+0:12:41

12

106

Jörgen Gustafsson

Skellefteå SK

 2:14:21

+0:13:07

13

141

Robert Boman

Strömnäs GIF

 2:14:43

+0:13:29

14

119

Andre Johansson

Ammarnäs IF

 2:14:57

+0:13:43

15

114

Thomas Wallin

Team Esplanad

 2:17:54

+0:16:40

16

102

Olof Burström

SK Järven

 2:19:12

+0:17:58

17

101

Torbjörn Andersson

Strömnäs GIF

 2:20:52

+0:19:38

18

103

Adam Burström

SK Järven

 2:23:38

+0:22:24

19

113

Johan Svensk

Team Esplanad

 2:23:58

+0:22:44

20

105

Erik Eriksson

Gellivare Skidallians IK

 2:26:19

+0:25:05

21

200

Conny Lagerskog

IFK Arvidsjaur

 2:27:02

+0:25:48

22

120

Daniel Arvidsson

IK Klintarna

 2:27:22

+0:26:08

23

122

Jonny Holmbom

Lycksele IF

 2:27:28

+0:26:14

24

138

Gert Lind

Team Esplanad Umeå

 2:29:24

+0:28:10

25

142

Patrik Rådström

Volvo FK

 2:31:45

+0:30:31

26

137

Ola Backman

Skellefteå SK

 2:33:39

+0:32:25

27

134

Martin Lundberg

Fredrika IK

 2:36:50

+0:35:36

28

116

Henrik Åström

Sk Skinnsberg

 2:38:54

+0:37:40

29

109

David Lundqvist

Arjeplog

 2:44:58

+0:43:44

30

124

Mikael Olsson

Sävar IK

 2:45:25

+0:44:11

31

117

Rickard Öberg

Hemmingsmarks SK

 2:48:54

+0:47:40

32

202

Nils Erixon

Klubblös

 2:53:11

+0:51:57

33

201

Pär Lindberg

Klubblös

 2:53:47

+0:52:33

34

143

Mikael Lundqvist

SK Järven

 2:53:49

+0:52:35

35

115

Mats Zingmark

Team Esplanad

 2:55:21

+0:54:07

36

135

Björn-Erik Lilja

IK Studenterna

 3:00:04

+0:58:50

37

140

Greger Berglund

Norsjö skidor

 3:03:15

+1:02:01

38

144

Mikael Persson

SK Järven

 3:08:12

+1:06:58

39

145

Anders Ringsell

Axa

 3:14:11

+1:12:57

40

127

Robert Nilsson

Glommersträsk IF

 3:21:28

+1:20:14

41

139

Thorbjörn Johansson

Skellefteå skidor

 3:26:17

+1:25:03

42

118

Bo Lundmark

Glommersträsk IF

 3:43:53

+1:42:39

43

148

Mats Holmqvist

Klubblös

 3:44:00

+1:42:46

44

146

Simon Gripner

Klubblös

 3:55:59

+1:54:45


149

Håkan Holmgren

Boliden skidklubb

Brutit








Klass 2 D 21 40 km Start kl. 10,30







Plac

StNr

Namn

Klubb

Tot tid


1

150

Julia Nyström

Nordingrå SK

 2:33:37


2

152

Susanne Pettersson

Skellefteå SK

 2:39:09

+0:05:32

3

151

Cecilia Henning

Röbäcks SK

 3:31:30

+0:57:53







Klass 4 H 21 Motion 40 km Start kl. 10,30







Plac

StNr

Namn

Klubb

Tot tid


1

130

Dag Stridh

Umeå

 2:44:28


2

133

Mattias Arvidsson

Ammarnäs IF

 2:45:56

+0:01:28

3

129

Jörgen Norén

Malå IF

 2:52:23

+0:07:55

4

126

Martin Nilsson

Glommersträsk IF

 2:55:36

+0:11:08

5

132

Johan Söderberg

Skellefteå

 2:57:50

+0:13:22

6

131

Rolf Ström

Sandviken

 3:19:20

+0:34:52







Klass 5 D Motion 14 km Start kl 10:30







Plac

StNr

Namn

Klubb

Tot tid


1

55

Berit Lundgren

Hortlax SK

 1:14:45


2

52

Margit Ruissen

Nederländerna

 1:42:14

+0:27:29

3

56

Katharina Norberg

Klubblös

 1:46:07

+0:31:22

4

51

Kristina Markström

Skellefteå

 1:46:22

+0:31:37

5

54

Astrid Ruissen

Glommersträsk IF

 1:53:45

+0:39:00

6

53

Gunny Bertilsson

Glommersträsk IF

 1:54:55

+0:40:10







Klass 6 H Motion 14 km Start kl 10:30







Plac

StNr

Namn

Klubb

Tot tid


1

6

Tim Pettersson

Norsjö

 0:56:20


2

1

Ruben Andersson

Strömnäs GIF

 0:59:13

+0:02:53

3

3

David Öberg

Hemmingsmarks SK

 0:59:22

+0:03:02

4

10

Mikael Nilsson

Glommersträsk IF

 1:14:01

+0:17:41

5

7

Ivan Åhman

Missenträsk

 1:20:16

+0:23:56

6

5

Urban Pettersson

Norsjö

 1:20:59

+0:24:39

7

8

Vilgot Stenman

SK Järven

 1:23:05

+0:26:45

8

9

Lars Stenman

SK Järven

 1:23:33

+0:27:13

9

13

Harry Karlsson

Granbergsträsk

 1:24:09

+0:27:49

10

11

Noel Stenman

SK Järven

 1:29:02

+0:32:42

10

12

Örjan Stenman

SK Järven

 1:29:02

+0:32:42

12

14

Tord Eriksson

Brännland

 1:34:35

+0:38:15

13

2

Erik Markström

Skellefteå

 1:36:01

+0:39:41

14

4

Maarten Van es

Nederländerna

 1:42:38

+0:46:18







Ver 2.21.4.59

Resultatlistan är framställd med tidtagningsprogrammet Enduro







Uppdaterad: 24 MAR 2014 13:02 Skribent: Robert Stenman

SK Järven - Skidor

Postadress:
SK Järven - Skidor
Thommy mohlin, Furugatan51
93055 Jörn

Kontakt:
Tel: 091610566
E-post: This is a mailto link

Se all info