Startlista
Öppna Skånska Masters 2019
Arrangör:
Plats: Högevallsbadet, Lund SK Poseidon
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 feb 2019 till den 16 feb 2019
1 100m Frisim Damer
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 17 Linnea Almqvist Simklubben Poseidon 1991 BS1891 25m 1:00.99
2 62 Ulrika Thuné Simklubben Sydsim 1972 AA3472 25m 1:01.93
3 56 Emma Festirstein Nyström KU Svømning og Vandpolo 1996 9632BA 25m 1:02.00
4 76 Josefine Johansson Klippans Simsällskap 1998 BP1698 25m 1:15.26
5 19 Joanna Toth Simklubben Poseidon 1975 AB2475 25m 1:15.73
6 27 Susanna Rosén Ystads Simsällskap 1963 AA5563 25m 1:17.85
7 30 Inge-Lise Damberg Swim Team Taastrup -
VATCPH
1957 5762AA 25m 1:20.84
8 74 Annika Löfgren Klippans Simsällskap 1979 25m
9 77 Katarina Åstrand Klippans Simsällskap 1970 AB0470 25m
10 61 Marit Olander Malmö Kappsimningsklubb 1966 25m
11 4 Buket Kayalar Zeydanli Göteborg Sim 1989 BT9689 25m
2 100m Frisim Herrar
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 72 Jim Ljungquist Föreningen Trelleborg Sim 1994 AW5794 25m 56.41
2 78 Mathias Widstrand Simklubben Sydsim 1973 AB1973 25m 1:01.35
3 53 Anders Petersen KU Svømning og Vandpolo 1979 7985AA 25m 1:02.00
4 11 Mats Örth Helsingborgs Simsällskap 1955 AA7355 25m 1:02.88
5 22 Antonio Rodrigues Simklubben Ran 1954 AA9154 25m 1:03.19
6 10 Bo Almqvist Helsingborgs Simsällskap 1958 AA3358 25m 1:03.77
7 66 Josef Borbas Simklubben Sydsim 1943 AA9343 25m 1:21.07
8 49 Peter Eriksson Malmö Kappsimningsklubb 1960 AB9560 25m 1:31.79
9 73 Fredrik Windahl Klippans Simsällskap 1975 25m
10 75 Mikael Paulsson Klippans Simsällskap 1979 25m
3 50m Bröstsim Damer
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 46 Anna-Lena Vilhelmsson Malmö Kappsimningsklubb 1970 AB5270 25m 35.21
2 6 Ellinor Wemmert Helsingborgs Simsällskap 1988 BD9288 25m 37.51
3 69 Camilla Borglin Simklubben Triton 1971 AA5471 25m 38.41
4 71 Sofie Årsköld Simklubben Triton 1975 AB3275 25m 42.39
5 29 Berit Marx Pedersen Swim Team Taastrup -
VATCPH
1950 5012AA 25m 45.27
6 31 Sinne Lundgaard Swim Team Taastrup -
VATCPH
1966 6664AA 25m 54.25
7 28 Elsemarie Hjortkjær Swim Team Taastrup -
VATCPH
1934 3402AA 25m 1:23.22
8 4 Buket Kayalar Zeydanli Göteborg Sim 1989 BT9689 25m
4 50m Bröstsim Herrar
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 65 Oscar Åkesson Simklubben Sydsim 1977 AB0977 25m 33.60
2 70 Peter Ahlgren Simklubben Triton 1968 AB3368 25m 34.22
3 18 Gunnar Persson Simklubben Poseidon 1961 AA9161 25m 34.43
4 20 Per Sandberg Simklubben Poseidon 1968 AB7973 25m 34.63
5 54 Morten Harning KU Svømning og Vandpolo 1966 6695AA 25m 39.63
6 1 Lars Backlund Hellas Simklubb 1949 AA4149 25m 41.84
7 24 Magnus Sandberg Ängelholms Simsällskap 1974 AB6974 25m 42.93
8 42 Jerry Liljegren Malmö Kappsimningsklubb 1942 AA8142 25m 44.04
9 9 Leif Gellberg Helsingborgs Simsällskap 1932 AA1132 25m 45.94
10 3 Akanc Ahmet Zeydanli Göteborg Sim 1988 BH5588 25m
11 35 Valentin Alberge Simklubben Poseidon 1993 CE6193 25m
12 75 Mikael Paulsson Klippans Simsällskap 1979 25m
5 100m Fjärilsim Damer
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 50 Therese Svensson Sjöbo Simsällskap 1991 AX7891 25m 1:08.55
2 56 Emma Festirstein Nyström KU Svømning og Vandpolo 1996 9632BA 25m 1:08.80
3 64 Britt-Marie Nilsson Simklubben Sydsim 1971 AA8471 25m 1:14.40
4 19 Joanna Toth Simklubben Poseidon 1975 AB2475 25m 1:29.54
5 21 Adriana Di Lorenzo Tillborg Simklubben Poseidon 1981 AC8881 25m
6 100m Fjärilsim Herrar
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 52 Johan Hofgaard KU Svømning og Vandpolo 1998 25m 1:03.60
2 18 Gunnar Persson Simklubben Poseidon 1961 AA9161 25m 1:04.48
3 44 Magnus Wahlberg Malmö Kappsimningsklubb 1966 AB3566 25m 1:07.28
4 14 Björn Johansson Helsingborgs Simsällskap 1958 AA8958 25m 1:12.67
5 10 Bo Almqvist Helsingborgs Simsällskap 1958 AA3358 25m 1:13.43
6 3 Akanc Ahmet Zeydanli Göteborg Sim 1988 BH5588 25m
7 50m Ryggsim Damer
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 46 Anna-Lena Vilhelmsson Malmö Kappsimningsklubb 1970 AB5270 25m 33.51
2 68 Natalie Månsson Simklubben Triton 1979 AA8279 25m 33.85
3 38 Elin Nilsson Malmö Kappsimningsklubb 1991 AA1691 25m 33.95
4 33 Cathrine Nord Malmö Kappsimningsklubb 1988 AV0488 25m 35.30
5 27 Susanna Rosén Ystads Simsällskap 1963 AA5563 25m 42.00
6 15 Lena Johansson Norrköpings
Kappsimningsklubb
1954 AA1254 25m 51.19
7 28 Elsemarie Hjortkjær Swim Team Taastrup -
VATCPH
1934 3402AA 25m 1:22.10
8 77 Katarina Åstrand Klippans Simsällskap 1970 AB0470 25m
9 74 Annika Löfgren Klippans Simsällskap 1979 25m
8 50m Ryggsim Herrar
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 72 Jim Ljungquist Föreningen Trelleborg Sim 1994 AW5794 25m 30.77
2 43 Robert Ek Malmö Kappsimningsklubb 1961 AB4161 25m 33.24
3 12 Lars Ericsson Helsingborgs Simsällskap 1966 AA9566 25m 33.38
4 40 Henrik Walldén Malmö Kappsimningsklubb 1968 AA9168 25m 34.50
5 65 Oscar Åkesson Simklubben Sydsim 1977 AB0977 50m 35.86
6 11 Mats Örth Helsingborgs Simsällskap 1955 AA7355 25m 36.45
7 57 Ebbe Rasmussen KU Svømning og Vandpolo 1949 4901AA 25m 39.20
8 66 Josef Borbas Simklubben Sydsim 1943 AA9343 25m 45.38
9 1 Lars Backlund Hellas Simklubb 1949 AA4149 25m 49.34
10 23 Peter Larsson Växjö Simsällskap 1979 AD9179 25m
11 75 Mikael Paulsson Klippans Simsällskap 1979 25m
9 4X50m Medley Damer
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 32 Stt Damer Swim Team Taastrup -
VATCPH
0269 25m 3:46.00
1 Elsemarie Hjortkjær 1934 3402AA
2 Inge-Lise Damberg 1957 5762AA
3 Berit Marx Pedersen 1950 5012AA
4 Sinne Lundgaard 1966 6664AA
2 59 M K K - C Malmö Kappsimningsklubb 0211 25m
1 Elin Nilsson 1991 AA1691
2 Anna-Lena Vilhelmsson 1970 AB5270
3 Marit Olander 1966
4 Cathrine Nord 1988 AV0488
10 4X50m Medley Herrar
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 80 Sydsim D Simklubben Sydsim 2200 25m
1 Oscar Åkesson 1977 AB0977
2 Lennart Fritzon 1968 AA1768
3 Josef Borbas 1943 AA9343
4 Mathias Widstrand 1973 AB1973
2 36 Poseidon Herrar Simklubben Poseidon 25m
0174
1
2
3
4
3 58 M K K - D Malmö Kappsimningsklubb 0170 25m
1 Henrik Walldén 1968 AA9168
2 Jerry Liljegren 1942 AA8142
3 Luke Grindahl 1975 AC9775
4 Peter Eriksson 1960 AB9560
4 59 M K K - C Malmö Kappsimningsklubb 0211 25m
1 Robert Ek 1961 AB4161
2 Andres Rodrigues 1987 AN9587
3 Magnus Wahlberg 1966 AB3566
4 Jonas Falk 1979 AB9979
5 60 Helsingborgs Simsällskap Helsingborgs Simsällskap 0200 25m
1 Emil Möller 1994 AJ5994
2 Mats Möller 1967 AA1967
3 Björn Johansson 1958 AA8958
4 Mats Örth 1955 AA7355
11 50m Frisim Damer
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 7 Helena Åberg Helsingborgs Simsällskap 1971 AA2271 25m 26.45
2 68 Natalie Månsson Simklubben Triton 1979 AA8279 25m 26.84
3 17 Linnea Almqvist Simklubben Poseidon 1991 BS1891 25m 27.42
4 38 Elin Nilsson Malmö Kappsimningsklubb 1991 AA1691 25m 28.34
5 56 Emma Festirstein Nyström KU Svømning og Vandpolo 1996 9632BA 25m 28.70
6 33 Cathrine Nord Malmö Kappsimningsklubb 1988 AV0488 25m 29.32
7 13 Pia Möller Helsingborgs Simsällskap 1968 AA6468 25m 30.38
8 69 Camilla Borglin Simklubben Triton 1971 AA5471 25m 31.78
9 71 Sofie Årsköld Simklubben Triton 1975 AB3275 25m 33.01
10 19 Joanna Toth Simklubben Poseidon 1975 AB2475 25m 33.35
11 76 Josefine Johansson Klippans Simsällskap 1998 BP1698 50m 34.18
12 30 Inge-Lise Damberg Swim Team Taastrup -
VATCPH
1957 5762AA 25m 34.98
13 21 Adriana Di Lorenzo Tillborg Simklubben Poseidon 1981 AC8881 25m 36.35
14 27 Susanna Rosén Ystads Simsällskap 1963 AA5563 25m 37.90
15 39 Birgitta Hjalmarsson Malmö Kappsimningsklubb 1937 AA0237 50m 40.43
16 77 Katarina Åstrand Klippans Simsällskap 1970 AB0470 25m 42.02
17 4 Buket Kayalar Zeydanli Göteborg Sim 1989 BT9689 25m
18 74 Annika Löfgren Klippans Simsällskap 1979 25m
19 61 Marit Olander Malmö Kappsimningsklubb 1966 25m
12 50m Frisim Herrar
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 5 Gustav Åberg Lejdström Helsingborgs Simsällskap 1992 AF5792 25m 22.88
2 41 Jonas Falk Malmö Kappsimningsklubb 1979 AB9979 25m 25.34
3 34 Per-Daniel Olsson Simklubben Poseidon 1977 AB6177 25m 25.81
4 47 Andres Rodrigues Malmö Kappsimningsklubb 1987 AN9587 25m 25.99
5 65 Oscar Åkesson Simklubben Sydsim 1977 AB0977 25m 26.08
6 12 Lars Ericsson Helsingborgs Simsällskap 1966 AA9566 25m 26.79
7 52 Johan Hofgaard KU Svømning og Vandpolo 1998 25m 27.00
8 78 Mathias Widstrand Simklubben Sydsim 1973 AB1973 25m 27.86
9 53 Anders Petersen KU Svømning og Vandpolo 1979 7985AA 25m 28.00
10 55 Henrik Jeppesen KU Svømning og Vandpolo 1966 6623AA 25m 28.05
11 11 Mats Örth Helsingborgs Simsällskap 1955 AA7355 25m 28.06
12 10 Bo Almqvist Helsingborgs Simsällskap 1958 AA3358 25m 28.17
13 14 Björn Johansson Helsingborgs Simsällskap 1958 AA8958 25m 28.40
14 70 Peter Ahlgren Simklubben Triton 1968 AB3368 25m 28.56
15 22 Antonio Rodrigues Simklubben Ran 1954 AA9154 25m 28.67
16 43 Robert Ek Malmö Kappsimningsklubb 1961 AB4161 25m 28.91
17 54 Morten Harning KU Svømning og Vandpolo 1966 6695AA 25m 29.70
18 23 Peter Larsson Växjö Simsällskap 1979 AD9179 50m 30.72
19 48 Luke Grindahl Malmö Kappsimningsklubb 1975 AC9775 25m 30.86
20 1 Lars Backlund Hellas Simklubb 1949 AA4149 25m 33.19
21 66 Josef Borbas Simklubben Sydsim 1943 AA9343 25m 35.51
22 49 Peter Eriksson Malmö Kappsimningsklubb 1960 AB9560 25m 35.71
13 100m Bröstsim Damer
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 56 Emma Festirstein Nyström KU Svømning og Vandpolo 1996 9632BA 25m 1:18.70
2 6 Ellinor Wemmert Helsingborgs Simsällskap 1988 BD9288 25m 1:20.56
3 16 Anna Björnberg Simklubben Poseidon 1992 BB4892 25m 1:21.73
4 29 Berit Marx Pedersen Swim Team Taastrup -
VATCPH
1950 5012AA 25m 1:45.81
5 31 Sinne Lundgaard Swim Team Taastrup -
VATCPH
1966 6664AA 25m 1:59.99
14 100m Bröstsim Herrar
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 63 Lennart Fritzon Simklubben Sydsim 1968 AA1768 25m 1:14.41
2 52 Johan Hofgaard KU Svømning og Vandpolo 1998 25m 1:15.00
3 18 Gunnar Persson Simklubben Poseidon 1961 AA9161 25m 1:17.15
4 20 Per Sandberg Simklubben Poseidon 1968 AB7973 25m 1:17.31
5 42 Jerry Liljegren Malmö Kappsimningsklubb 1942 AA8142 25m 1:42.63
6 57 Ebbe Rasmussen KU Svømning og Vandpolo 1949 4901AA 25m 1:51.50
7 73 Fredrik Windahl Klippans Simsällskap 1975 25m
8 3 Akanc Ahmet Zeydanli Göteborg Sim 1988 BH5588 25m
15 50m Fjärilsim Damer
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 7 Helena Åberg Helsingborgs Simsällskap 1971 AA2271 25m 28.70
2 50 Therese Svensson Sjöbo Simsällskap 1991 AX7891 25m 30.53
3 68 Natalie Månsson Simklubben Triton 1979 AA8279 25m 30.75
4 64 Britt-Marie Nilsson Simklubben Sydsim 1971 AA8471 25m 32.16
5 13 Pia Möller Helsingborgs Simsällskap 1968 AA6468 25m 32.98
6 38 Elin Nilsson Malmö Kappsimningsklubb 1991 AA1691 50m 33.14
7 6 Ellinor Wemmert Helsingborgs Simsällskap 1988 BD9288 25m 33.91
8 69 Camilla Borglin Simklubben Triton 1971 AA5471 25m 34.30
9 76 Josefine Johansson Klippans Simsällskap 1998 BP1698 25m 36.04
10 19 Joanna Toth Simklubben Poseidon 1975 AB2475 25m 38.41
11 21 Adriana Di Lorenzo Tillborg Simklubben Poseidon 1981 AC8881 25m 41.97
12 30 Inge-Lise Damberg Swim Team Taastrup -
VATCPH
1957 5762AA 25m 43.14
13 67 Carina Andersson Simklubben Sydsim 1961 AA4661 25m 45.52
14 39 Birgitta Hjalmarsson Malmö Kappsimningsklubb 1937 AA0237 25m 46.74
15 61 Marit Olander Malmö Kappsimningsklubb 1966 25m
16 4 Buket Kayalar Zeydanli Göteborg Sim 1989 BT9689 25m
17 74 Annika Löfgren Klippans Simsällskap 1979 25m
16 50m Fjärilsim Herrar
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 8 Emil Möller Helsingborgs Simsällskap 1994 AJ5994 25m 24.94
2 5 Gustav Åberg Lejdström Helsingborgs Simsällskap 1992 AF5792 50m 25.70
3 34 Per-Daniel Olsson Simklubben Poseidon 1977 AB6177 25m 27.85
4 47 Andres Rodrigues Malmö Kappsimningsklubb 1987 AN9587 25m 28.31
5 41 Jonas Falk Malmö Kappsimningsklubb 1979 AB9979 25m 28.33
6 52 Johan Hofgaard KU Svømning og Vandpolo 1998 25m 28.60
7 18 Gunnar Persson Simklubben Poseidon 1961 AA9161 25m 29.12
8 65 Oscar Åkesson Simklubben Sydsim 1977 AB0977 25m 29.17
9 12 Lars Ericsson Helsingborgs Simsällskap 1966 AA9566 25m 29.90
10 55 Henrik Jeppesen KU Svømning og Vandpolo 1966 6623AA 25m 30.50
11 44 Magnus Wahlberg Malmö Kappsimningsklubb 1966 AB3566 25m 30.80
12 14 Björn Johansson Helsingborgs Simsällskap 1958 AA8958 25m 31.31
13 70 Peter Ahlgren Simklubben Triton 1968 AB3368 25m 31.59
14 23 Peter Larsson Växjö Simsällskap 1979 AD9179 50m 32.34
15 22 Antonio Rodrigues Simklubben Ran 1954 AA9154 25m 32.41
16 11 Mats Örth Helsingborgs Simsällskap 1955 AA7355 25m 32.79
17 43 Robert Ek Malmö Kappsimningsklubb 1961 AB4161 50m 32.93
18 24 Magnus Sandberg Ängelholms Simsällskap 1974 AB6974 25m 42.29
19 1 Lars Backlund Hellas Simklubb 1949 AA4149 25m 43.25
20 9 Leif Gellberg Helsingborgs Simsällskap 1932 AA1132 25m 46.30
21 48 Luke Grindahl Malmö Kappsimningsklubb 1975 AC9775 25m
22 2 Thomas Lindskog Göteborg Sim 1959 AB1759 25m
23 35 Valentin Alberge Simklubben Poseidon 1993 CE6193 25m
24 3 Akanc Ahmet Zeydanli Göteborg Sim 1988 BH5588 25m
17 100m Ryggsim Damer
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 27 Susanna Rosén Ystads Simsällskap 1963 AA5563 25m 1:24.00
2 15 Lena Johansson Norrköpings
Kappsimningsklubb
1954 AA1254 25m 1:52.50
18 100m Ryggsim Herrar
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 18 Gunnar Persson Simklubben Poseidon 25m 1:04.80
1961 AA9161
2 40 Henrik Walldén Malmö Kappsimningsklubb 25m 1:18.69
1968 AA9168
3 10 Bo Almqvist Helsingborgs Simsällskap 25m 1:25.00
1958 AA3358
4 66 Josef Borbas Simklubben Sydsim 25m 1:38.76
1943 AA9343
19 4X50m Frisim Damer
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 37 Poseidon Damer Simklubben Poseidon 0133 25m
1
2
3
4
2 59 M K K - C Malmö Kappsimningsklubb 25m
0211
1 Anna-Lena Vilhelmsson 1970 AB5270
2 Elin Nilsson 1991 AA1691
3 Marit Olander 1966
4 Cathrine Nord 1988 AV0488
20 4X50m Frisim Herrar
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 51 KU Svøm, Herrer KU Svømning og Vandpolo 0199 25m 1:52.00
1 Johan Hofgaard 1998
2 Anders Petersen 1979 7985AA
3 Morten Harning 1966 6695AA
4 Henrik Jeppesen 1966 6623AA
2 25 Helsingborgs Simsällskap lag 1 Helsingborgs Simsällskap 0160 25m
1 Gustav Åberg Lejdström 1992 AF5792
2 Emil Möller 1994 AJ5994
3 Lars Ericsson 1966 AA9566
4 Mats Örth 1955 AA7355
3 26 Helsingborgs Simsällskap lag 2 Helsingborgs Simsällskap 0240 25m
1 Björn Johansson 1958 AA8958
2 Leif Gellberg 1932 AA1132
3 Hans Birgander 1970 AB8170
4 Mats Möller 1967 AA1967
4 80 Sydsim D Simklubben Sydsim 2200 25m
1 Oscar Åkesson 1977 AB0977
2 Lennart Fritzon 1968 AA1768
3 Josef Borbas 1943 AA9343
4 Mathias Widstrand 1973 AB1973
5 58 M K K - D Malmö Kappsimningsklubb 0170 25m
1 Luke Grindahl 1975 AC9775
2 Henrik Walldén 1968 AA9168
3 Peter Eriksson 1960 AB9560
4 Jerry Liljegren 1942 AA8142
6 59 M K K - C Malmö Kappsimningsklubb 0211 25m
1 Jonas Falk 1979 AB9979
2 Andres Rodrigues 1987 AN9587
3 Magnus Wahlberg 1966 AB3566
4 Robert Ek 1961 AB4161
100 100m Medley Herrar EXTRA
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 65 Oscar Åkesson Simklubben Sydsim 1977 AB0977 25m 1:12.15 EXT
2 66 Josef Borbas Simklubben Sydsim 1943 AA9343 25m 1:47.10 EXT
2019-02-15 22:26:56 Resultathantering: WinGrodan 2.1 Licensierad till: Simklubben Poseidon