Resultat
Öppna Skånska Masters 2019
Arrangör:
Plats: Högevallsbadet, Lund SK Poseidon
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 feb 2019 till den 16 feb 2019
Gren 1, 100m Frisim Damer 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Buket Kayalar Zeydanli 1989 Göteborg Sim +1.10 242 1:27.77
50m: 39.61
100m: 1:27.77
(48.16)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:05:30
Gren 1, 100m Frisim Damer 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Annika Löfgren 1979 Klippans Simsällskap +0.80 595 1:07.85
50m: 32.38
100m: 1:07.85
(35.47)
2 Joanna Toth 1975 Simklubben Poseidon +0.74 452 1:14.33 +6.48
50m: 34.44
100m: 1:14.33
(39.89)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:05:30
Gren 1, 100m Frisim Damer 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ulrika Thuné 1972 Simklubben Sydsim +0.78 774 1:03.38
50m: 31.37
100m: 1:03.38
(32.01)
2 Katarina Åstrand 1970 Klippans Simsällskap -.-- 280 1:28.97 +25.59
50m: 42.30
100m: 1:28.97
(46.67)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:05:30
Gren 1, 100m Frisim Damer 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Marit Olander 1966 Malmö Kappsimningsklubb +0.98 369 1:21.65
50m: 40.18
100m: 1:21.65
(41.47)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:05:30
Gren 1, 100m Frisim Damer 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Susanna Rosén 1963 Ystads Simsällskap +0.78 663 1:09.48
50m: 32.84
100m: 1:09.48
(36.64)
- Carina Andersson 1961 Simklubben Sydsim -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:05:30
Gren 1, 100m Frisim Damer 60-64 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Inge-Lise Damberg 1957 Swim Team Taastrup - VATCPH +1.06 464 1:21.97
50m: 39.02
100m: 1:21.97
(42.95)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:05:30
Gren 1, 100m Frisim Damer 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Almqvist 1991 Simklubben Poseidon +0.72 624 1:03.81
50m: 30.71
100m: 1:03.81
(33.10)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:05:30
Gren 1, 100m Frisim Damer 20-24 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emma Festirstein Nyström 1996 KU Svømning og Vandpolo +0.70 516 1:02.61
50m: 29.97
100m: 1:02.61
(32.64)
2 Josefine Johansson 1998 Klippans Simsällskap +0.82 283 1:16.49 +13.88
50m: 35.50
100m: 1:16.49
(40.99)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:05:30
Gren 2, 100m Frisim Herrar 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Anders Petersen 1979 KU Svømning og Vandpolo +0.80 551 1:00.55
50m: 28.70
100m: 1:00.55
(31.85)
2 Fredrik Windahl 1975 Klippans Simsällskap +0.73 187 1:26.80 +26.25
50m: 39.85
100m: 1:26.80
(46.95)
3 Mikael Paulsson 1979 Klippans Simsällskap +0.77 143 1:34.91 +34.36
50m: 42.50
100m: 1:34.91
(52.41)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:19
Gren 2, 100m Frisim Herrar 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mathias Widstrand 1973 Simklubben Sydsim +0.68 496 1:04.77
50m: 30.57
100m: 1:04.77
(34.20)
- Karl Sommarström 1974 Malmö Kappsimningsklubb -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:19
Gren 2, 100m Frisim Herrar 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Peter Eriksson 1960 Malmö Kappsimningsklubb +0.93 268 1:24.44
50m: 38.16
100m: 1:24.44
(46.28)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:19
Gren 2, 100m Frisim Herrar 60-64 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mats Örth 1955 Helsingborgs Simsällskap +0.75 542 1:08.50
50m: 32.00
100m: 1:08.50
(36.50)
- Bo Almqvist 1958 Helsingborgs Simsällskap -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:19
Gren 2, 100m Frisim Herrar 65-69 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Antonio Rodrigues 1954 Simklubben Ran +0.84 591 1:09.33
50m: 32.64
100m: 1:09.33
(36.69)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:19
Gren 2, 100m Frisim Herrar 75-79 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Josef Borbas 1943 Simklubben Sydsim +1.17 421 1:26.84
50m: 40.86
100m: 1:26.84
(45.98)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:19
Gren 2, 100m Frisim Herrar 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jim Ljungquist 1994 Föreningen Trelleborg Sim +0.75 524 58.81
50m: 28.18
100m: 58.81
(30.63)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:19
Gren 3, 50m Bröstsim Damer 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ellinor Wemmert 1988 Helsingborgs Simsällskap +0.72 536 38.59
2 Buket Kayalar Zeydanli 1989 Göteborg Sim +0.99 237 50.60 +12.01
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:35
Gren 3, 50m Bröstsim Damer 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Camilla Borglin 1971 Simklubben Triton +0.73 587 39.42
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:35
Gren 3, 50m Bröstsim Damer 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sinne Lundgaard 1966 Swim Team Taastrup - VATCPH +1.14 255 53.55
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:35
Gren 3, 50m Bröstsim Damer 65-69 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Berit Marx Pedersen 1950 Swim Team Taastrup - VATCPH +0.96 587 48.84
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:35
Gren 3, 50m Bröstsim Damer 85-89 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elsemarie Hjortkjær 1934 Swim Team Taastrup - VATCPH +1.19 211 1:27.52
Grenen officiell:  2019-02-16 16:06:35
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Akacan Ahmet Zeydanli 1988 Göteborg Sim +0.76 396 36.37
Grenen officiell:  2019-02-16 16:08:23
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oscar Åkesson 1977 Simklubben Sydsim +0.65 434 37.26
2 Mikael Paulsson 1979 Klippans Simsällskap +0.75 199 48.33 +11.07
Grenen officiell:  2019-02-16 16:08:23
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Magnus Sandberg 1974 Ängelholms Simsällskap +0.84 276 44.28
- Karl Sommarström 1974 Malmö Kappsimningsklubb -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:08:23
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Peter Ahlgren 1968 Simklubben Triton +0.72 610 35.02
2 Per Sandberg 1968 Simklubben Poseidon +0.76 607 35.08 +0.06
3 Morten Harning 1966 KU Svømning og Vandpolo +0.85 397 40.42 +5.40
Grenen officiell:  2019-02-16 16:08:23
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gunnar Persson 1961 Simklubben Poseidon +0.89 483 37.95
Grenen officiell:  2019-02-16 16:08:23
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar 70-74 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lars Backlund 1949 Hellas Simklubb +0.96 591 42.33
Grenen officiell:  2019-02-16 16:08:23
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar 75-79 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jerry Liljegren 1942 Malmö Kappsimningsklubb +0.88 409 51.63
Grenen officiell:  2019-02-16 16:08:23
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar 85-89 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Leif Gellberg 1932 Helsingborgs Simsällskap +1.21 269 1:08.87
Grenen officiell:  2019-02-16 16:08:23
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Valentin Alberge 1993 Simklubben Poseidon +0.67 507 33.84
Grenen officiell:  2019-02-16 16:08:23
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer 35-39 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Adriana Di Lorenzo Tillborg 1981 Simklubben Poseidon +0.80 161 1:53.52
50m: 47.81
100m: 1:53.52
(1:05.71)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:30
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Joanna Toth 1975 Simklubben Poseidon +0.76 310 1:31.14
50m: 42.48
100m: 1:31.14
(48.66)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:30
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Britt-Marie Nilsson 1971 Simklubben Sydsim -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:30
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Therese Svensson 1991 Sjöbo Simsällskap +0.62 570 1:10.06
50m: 32.40
100m: 1:10.06
(37.66)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:30
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer 20-24 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emma Festirstein Nyström 1996 KU Svømning og Vandpolo +0.69 496 1:08.95
50m: 32.66
100m: 1:08.95
(36.29)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:30
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Akacan Ahmet Zeydanli 1988 Göteborg Sim +0.76 203 1:29.15
50m: 40.02
100m: 1:29.15
(49.13)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:37
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Magnus Wahlberg 1966 Malmö Kappsimningsklubb +0.77 512 1:10.94
50m: 32.51
100m: 1:10.94
(38.43)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:37
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gunnar Persson 1961 Simklubben Poseidon +0.91 529 1:13.90
50m: 34.43
100m: 1:13.90
(39.47)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:37
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar 60-64 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Björn Johansson 1958 Helsingborgs Simsällskap +0.77 547 1:13.58
50m: 34.64
100m: 1:13.58
(38.94)
- Bo Almqvist 1958 Helsingborgs Simsällskap -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:37
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar 20-24 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johan Hofgaard 1998 KU Svømning og Vandpolo +0.72 342 1:08.69
50m: 30.89
100m: 1:08.69
(37.80)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:37
Gren 7, 50m Ryggsim Damer 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Cathrine Tengvall 1988 Malmö Kappsimningsklubb +0.76 385 37.69
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:46
Gren 7, 50m Ryggsim Damer 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Annika Löfgren 1979 Klippans Simsällskap +0.70 449 37.67
- Natalie Månsson 1979 Simklubben Triton -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:46
Gren 7, 50m Ryggsim Damer 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Anna-Lena Vilhelmsson 1970 Malmö Kappsimningsklubb +0.78 733 33.54
2 Katarina Åstrand 1970 Klippans Simsällskap +0.76 169 54.67 +21.13
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:46
Gren 7, 50m Ryggsim Damer 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Susanna Rosén 1963 Ystads Simsällskap +0.71 540 36.98
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:46
Gren 7, 50m Ryggsim Damer 65-69 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lena Johansson 1954 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.78 240 54.69
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:46
Gren 7, 50m Ryggsim Damer 85-89 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elsemarie Hjortkjær 1934 Swim Team Taastrup - VATCPH +0,98 188 1:25.52
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:46
Gren 7, 50m Ryggsim Damer 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elin Nilsson 1991 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 563 33.76
Grenen officiell:  2019-02-16 16:12:46
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Peter Larsson 1979 Växjö Simsällskap +0.78 398 34.69
2 Oscar Åkesson 1977 Simklubben Sydsim +0.63 312 37.64 +2.95
3 Mikael Paulsson 1979 Klippans Simsällskap +0.70 109 53.42 +18.73
Grenen officiell:  2019-02-16 16:13:00
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Karl Sommarström 1974 Malmö Kappsimningsklubb -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:13:00
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lars Ericsson 1966 Helsingborgs Simsällskap +0.75 403 36.11
2 Henrik Walldén 1968 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 399 36.23 +0.12
Grenen officiell:  2019-02-16 16:13:00
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Robert Ek 1961 Malmö Kappsimningsklubb +0.75 476 35.80
Grenen officiell:  2019-02-16 16:13:00
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar 60-64 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mats Örth 1955 Helsingborgs Simsällskap +0.76 387 40.64
Grenen officiell:  2019-02-16 16:13:00
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar 70-74 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ebbe Rasmussen 1949 KU Svømning og Vandpolo +0.83 622 38.76
2 Lars Backlund 1949 Hellas Simklubb +0.87 347 47.07 +8.31
Grenen officiell:  2019-02-16 16:13:00
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar 75-79 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Josef Borbas 1943 Simklubben Sydsim +0.98 441 46.64
Grenen officiell:  2019-02-16 16:13:00
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jim Ljungquist 1994 Föreningen Trelleborg Sim +0.69 413 32.95
Grenen officiell:  2019-02-16 16:13:00
Gren 9, 4X50m Medley Damer 160-199 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
- M K K - C 161 Malmö Kappsimningsklubb DSQ
Elin Nilsson 1991 AA1691 +0.67 35.07 35.07
Anna-Lena Vilhelmsson 1970 AB5270 -0.12
Marit Olander 1966 +0.59
Cathrine Tengvall 1988 AV0488 +0.55
Gren 9, 4X50m Medley Damer 240-279 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Stt Damer 269 Swim Team Taastrup - VATCPH 241 3:44.16
Elsemarie Hjortkjær 1934 3402AA +1.00 1:26.52 1:26.52
Berit Marx Pedersen 1950 5012AA -.-- 45.62 2:12.14
Inge-Lise Damberg 1957 5762AA +0.54 45.42 2:57.56
Sinne Lundgaard 1966 6664AA +0.71 46.60 3:44.16
Gren 10, 4X50m Medley Herrar 160-199 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Poseidon Herrar 177 Simklubben Poseidon 575 2:03.91
Gunnar Persson 1961 AA9161 +0.76 33.77 33.77
Per Sandberg 1968 AB7973 +0.51 35.65 1:09.42
Valentin Alberge 1993 CE6193 +0.28 28.63 1:38.05
Per-Daniel Olsson 1977 AB6177 +0.35 25.86 2:03.91
2 M K K - C 183 Malmö Kappsimningsklubb 536 2:06.84 +2.93
Robert Ek 1961 AB4161 +0.72 35.33 35.33
Andres Rodrigues 1987 AN9587 +0.41 35.43 1:10.76
Magnus Wahlberg 1966 AB3566 +0.20 31.10 1:41.86
Jonas Falk 1979 AB9979 +0.22 24.98 2:06.84
Gren 10, 4X50m Medley Herrar 200-239 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Helsingborgs Simsällskap 202 Helsingborgs Simsällskap 622 2:08.18
Emil Möller 1994 AJ5994 +0.77 28.39 28.39
Mats Möller 1967 AA1967 +0.26 38.57 1:06.96
Björn Johansson 1958 AA8958 +0.50 31.74 1:38.70
Mats Örth 1955 AA7355 +0.32 29.48 2:08.18
2 M K K - D 231 Malmö Kappsimningsklubb 328 2:38.65 +30.47
Henrik Walldén 1968 AA9168 +0.61 37.27 37.27
Jerry Liljegren 1942 AA8142 -0.01 48.27 1:25.54
Luke Grindahl 1975 AC9775 +0.22 38.94 2:04.48
Peter Eriksson 1960 AB9560 +0.16 34.17 2:38.65
- Sydsim D 215 Simklubben Sydsim DSQ
Mathias Widstrand 1973 AB1973 +0.80 35.76 35.76
Lennart Fritzon 1968 AA1768 +0.07 33.98 1:09.74
Oscar Åkesson 1977 AB0977 -0.13
Josef Borbas 1943 AA9343 +0.48
Gren 11, 50m Frisim Damer 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Cathrine Tengvall 1988 Malmö Kappsimningsklubb +0.83 518 31.34
2 Buket Kayalar Zeydanli 1989 Göteborg Sim +1.05 280 38.44 +7.10
Gren 11, 50m Frisim Damer 35-39 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Adriana Di Lorenzo Tillborg 1981 Simklubben Poseidon +0.75 314 36.92
Gren 11, 50m Frisim Damer 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Annika Löfgren 1979 Klippans Simsällskap +0.78 613 30.62
2 Joanna Toth 1975 Simklubben Poseidon +0.73 480 33.22 +2.60
- Natalie Månsson 1979 Simklubben Triton -.-- DNS
- Sofie Årsköld 1975 Simklubben Triton -.-- DNS
Gren 11, 50m Frisim Damer 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Helena Åberg 1971 Helsingborgs Simsällskap +0.84 792 28.49
2 Camilla Borglin 1971 Simklubben Triton +0.72 556 32.05 +3.56
3 Katarina Åstrand 1970 Klippans Simsällskap +0.88 268 40.86 +12.37
Gren 11, 50m Frisim Damer 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Pia Möller 1968 Helsingborgs Simsällskap +0.75 592 31.27
2 Marit Olander 1966 Malmö Kappsimningsklubb +0.82 354 37.12 +5.85
Gren 11, 50m Frisim Damer 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Susanna Rosén 1963 Ystads Simsällskap +0.78 714 31.11
Gren 11, 50m Frisim Damer 60-64 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Inge-Lise Damberg 1957 Swim Team Taastrup - VATCPH +0.96 512 35.61
Gren 11, 50m Frisim Damer 80-84 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Birgitta Hjalmarsson 1937 Malmö Kappsimningsklubb -.-- 360 50.70
Gren 11, 50m Frisim Damer 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Almqvist 1991 Simklubben Poseidon +0.66 696 28.68
2 Elin Nilsson 1991 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 646 29.40 +0.72
Gren 11, 50m Frisim Damer 20-24 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emma Festirstein Nyström 1996 KU Svømning og Vandpolo +0.69 479 29.30
2 Josefine Johansson 1998 Klippans Simsällskap +0.85 309 33.89 +4.59
Gren 12, 50m Frisim Herrar 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Andres Rodrigues 1987 Malmö Kappsimningsklubb +0.77 582 25.85
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 12, 50m Frisim Herrar 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jonas Falk 1979 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 702 25.59
2 Per-Daniel Olsson 1977 Simklubben Poseidon +0.79 660 26.12 +0.53
3 Anders Petersen 1979 KU Svømning og Vandpolo +0.77 581 27.26 +1.67
4 Oscar Åkesson 1977 Simklubben Sydsim +0.66 506 28.54 +2.95
5 Peter Larsson 1979 Växjö Simsällskap +0.80 459 29.48 +3.89
6 Luke Grindahl 1975 Malmö Kappsimningsklubb +0.72 414 30.51 +4.92
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 12, 50m Frisim Herrar 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mathias Widstrand 1973 Simklubben Sydsim +0.72 571 28.07
- Karl Sommarström 1974 Malmö Kappsimningsklubb -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 12, 50m Frisim Herrar 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Henrik Jeppesen 1966 KU Svømning og Vandpolo +0.88 550 28.52
2 Lars Ericsson 1966 Helsingborgs Simsällskap +0.81 544 28.63 +0.11
3 Peter Ahlgren 1968 Simklubben Triton +0.73 501 29.43 +0.91
4 Morten Harning 1966 KU Svømning og Vandpolo +0.86 475 29.96 +1.44
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 12, 50m Frisim Herrar 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Robert Ek 1961 Malmö Kappsimningsklubb +0.82 558 29.77
2 Peter Eriksson 1960 Malmö Kappsimningsklubb +0.92 344 34.95 +5.18
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 12, 50m Frisim Herrar 60-64 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Björn Johansson 1958 Helsingborgs Simsällskap +0.78 607 29.40
2 Mats Örth 1955 Helsingborgs Simsällskap +0.76 534 30.68 +1.28
- Bo Almqvist 1958 Helsingborgs Simsällskap -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 12, 50m Frisim Herrar 65-69 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Antonio Rodrigues 1954 Simklubben Ran +0.83 548 31.05
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 12, 50m Frisim Herrar 70-74 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lars Backlund 1949 Hellas Simklubb +0.89 477 34.40
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 12, 50m Frisim Herrar 75-79 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Josef Borbas 1943 Simklubben Sydsim +1.08 479 38.21
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 12, 50m Frisim Herrar 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Åberg Lejdström 1992 Helsingborgs Simsällskap +0.74 745 23.57
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 12, 50m Frisim Herrar 20-24 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johan Hofgaard 1998 KU Svømning og Vandpolo +0.75 376 28.07
Grenen officiell:  2019-02-16 16:29:51
Gren 13, 100m Bröstsim Damer 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ellinor Wemmert 1988 Helsingborgs Simsällskap +0.71 516 1:23.47
50m: 39.21
100m: 1:23.47
(44.26)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:31:17
Gren 13, 100m Bröstsim Damer 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Anna-Lena Vilhelmsson 1970 Malmö Kappsimningsklubb -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:31:17
Gren 13, 100m Bröstsim Damer 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sinne Lundgaard 1966 Swim Team Taastrup - VATCPH +1.20 262 1:57.14
50m: 56.15
100m: 1:57.14
(1:00.99)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:31:17
Gren 13, 100m Bröstsim Damer 65-69 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Berit Marx Pedersen 1950 Swim Team Taastrup - VATCPH +0.99 553 1:48.07
50m: 52.45
100m: 1:48.07
(55.62)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:31:17
Gren 13, 100m Bröstsim Damer 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Anna Björnberg 1992 Simklubben Poseidon +0.80 407 1:30.11
50m: 41.83
100m: 1:30.11
(48.28)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:31:17
Gren 13, 100m Bröstsim Damer 20-24 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emma Festirstein Nyström 1996 KU Svømning og Vandpolo +0.70 459 1:20.79
50m: 37.79
100m: 1:20.79
(43.00)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:31:17
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Akacan Ahmet Zeydanli 1988 Göteborg Sim +0.79 369 1:23.23
50m: 39.42
100m: 1:23.23
(43.81)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:36:10
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Fredrik Windahl 1975 Klippans Simsällskap +0.78 222 1:41.42
50m: 47.28
100m: 1:41.42
(54.14)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:36:10
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lennart Fritzon 1968 Simklubben Sydsim +0.83 556 1:18.13
50m: 37.44
100m: 1:18.13
(40.69)
2 Per Sandberg 1968 Simklubben Poseidon +0.82 551 1:18.40 +0.27
50m: 36.98
100m: 1:18.40
(41.42)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:36:10
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gunnar Persson 1961 Simklubben Poseidon +0.96 409 1:27.71
50m: 41.15
100m: 1:27.71
(46.56)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:36:10
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar 70-74 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ebbe Rasmussen 1949 KU Svømning og Vandpolo +0.91 350 1:52.15
50m: 53.14
100m: 1:52.15
(59.01)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:36:10
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar 75-79 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Jerry Liljegren 1942 Malmö Kappsimningsklubb -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 16:36:10
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar 20-24 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johan Hofgaard 1998 KU Svømning og Vandpolo +0.72 312 1:21.99
50m: 38.28
100m: 1:21.99
(43.71)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:36:10
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ellinor Wemmert 1988 Helsingborgs Simsällskap +0.72 446 35.42
- Buket Kayalar Zeydanli 1989 Göteborg Sim -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:21
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer 35-39 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Adriana Di Lorenzo Tillborg 1981 Simklubben Poseidon +0.90 232 44.63
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:21
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Annika Löfgren 1979 Klippans Simsällskap +0.77 557 34.26
2 Joanna Toth 1975 Simklubben Poseidon +0.78 357 39.73 +5.47
- Natalie Månsson 1979 Simklubben Triton -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:21
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Helena Åberg 1971 Helsingborgs Simsällskap +0.84 746 31.45
2 Camilla Borglin 1971 Simklubben Triton +0.72 558 34.64 +3.19
- Britt-Marie Nilsson 1971 Simklubben Sydsim -.-- DNS
- Anna-Lena Vilhelmsson 1970 Malmö Kappsimningsklubb -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:21
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Pia Möller 1968 Helsingborgs Simsällskap +0.68 632 34.07
2 Marit Olander 1966 Malmö Kappsimningsklubb +0.98 311 43.13 +9.06
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:21
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Carina Andersson 1961 Simklubben Sydsim +0.87 246 46.86
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:21
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer 60-64 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Inge-Lise Damberg 1957 Swim Team Taastrup - VATCPH +1.08 410 43.63
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:21
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer 80-84 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Birgitta Hjalmarsson 1937 Malmö Kappsimningsklubb -.-- 357 1:04.22
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:21
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Therese Svensson 1991 Sjöbo Simsällskap +0.67 577 31.39
2 Elin Nilsson 1991 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 516 32.58 +1.19
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:21
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer 20-24 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Josefine Johansson 1998 Klippans Simsällskap +0.88 312 35.93
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:21
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 30-34 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Andres Rodrigues 1987 Malmö Kappsimningsklubb +0.80 510 28.62
- Akacan Ahmet Zeydanli 1988 Göteborg Sim -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Per-Daniel Olsson 1977 Simklubben Poseidon +0.77 607 28.51
2 Jonas Falk 1979 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 572 29.08 +0.57
3 Peter Larsson 1979 Växjö Simsällskap +0.81 471 31.01 +2.50
4 Oscar Åkesson 1977 Simklubben Sydsim +0.69 363 33.82 +5.31
5 Luke Grindahl 1975 Malmö Kappsimningsklubb +0.80 273 37.17 +8.66
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Magnus Sandberg 1974 Ängelholms Simsällskap +0.80 192 42.26
- Karl Sommarström 1974 Malmö Kappsimningsklubb -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Henrik Jeppesen 1966 KU Svømning og Vandpolo +0.88 550 31.10
2 Magnus Wahlberg 1966 Malmö Kappsimningsklubb +0.75 526 31.56 +0.46
3 Lars Ericsson 1966 Helsingborgs Simsällskap +0.88 523 31.63 +0.53
4 Peter Ahlgren 1968 Simklubben Triton +0.77 440 33.51 +2.41
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gunnar Persson 1961 Simklubben Poseidon +0.86 570 31.89
2 Robert Ek 1961 Malmö Kappsimningsklubb +0.85 451 34.49 +2.60
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 60-64 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Björn Johansson 1958 Helsingborgs Simsällskap +0.82 561 32.46
2 Mats Örth 1955 Helsingborgs Simsällskap +0.81 472 34.39 +1.93
3 Thomas Lindskog 1959 Göteborg Sim +1.02 397 36.41 +3.95
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 65-69 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Antonio Rodrigues 1954 Simklubben Ran +0.82 DSQ
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 70-74 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lars Backlund 1949 Hellas Simklubb +0.98 271 45.57
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 85-89 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Leif Gellberg 1932 Helsingborgs Simsällskap +1.23 79 1:35.67
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 25-29 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Åberg Lejdström 1992 Helsingborgs Simsällskap +0.74 778 25.36
2 Emil Möller 1994 Helsingborgs Simsällskap +0.68 720 26.02 +0.66
3 Valentin Alberge 1993 Simklubben Poseidon +0.66 529 28.84 +3.48
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar 20-24 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johan Hofgaard 1998 KU Svømning og Vandpolo +0.70 360 30.64
Grenen officiell:  2019-02-16 17:11:39
Gren 17, 100m Ryggsim Damer 45-49 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ulrika Thuné 1972 Simklubben Sydsim +0.79 687 1:13.02
50m: 35.82
100m: 1:13.02
(37.20)
Grenen officiell:  2019-02-16 17:13:34
Gren 17, 100m Ryggsim Damer 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Susanna Rosén 1963 Ystads Simsällskap +0.68 DSQ
Grenen officiell:  2019-02-16 17:13:34
Gren 17, 100m Ryggsim Damer 65-69 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lena Johansson 1954 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.82 248 1:58.23
50m: 57.89
100m: 1:58.23
(1:00.34)
Grenen officiell:  2019-02-16 17:13:34
Gren 18, 100m Ryggsim Herrar 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Henrik Walldén 1968 Malmö Kappsimningsklubb +0.65 362 1:21.26
50m: 39.39
100m: 1:21.26
(41.87)
Grenen officiell:  2019-02-16 17:17:10
Gren 18, 100m Ryggsim Herrar 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gunnar Persson 1961 Simklubben Poseidon +0.76 597 1:13.92
50m: 37.06
100m: 1:13.92
(36.86)
Grenen officiell:  2019-02-16 17:17:10
Gren 18, 100m Ryggsim Herrar 60-64 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Bo Almqvist 1958 Helsingborgs Simsällskap -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-02-16 17:17:10
Gren 18, 100m Ryggsim Herrar 75-79 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Josef Borbas 1943 Simklubben Sydsim +1.08 456 1:41.93
100m: 1:41.93
(1:41.93)
Grenen officiell:  2019-02-16 17:17:10
Gren 19, 4X50m Frisim Damer 120-159 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Poseidon Damer 137 Simklubben Poseidon 514 2:10.85
Joanna Toth 1975 AB2475 +0.73 33.95 33.95
Linnea Almqvist 1991 BS1891 +0.17 29.43 1:03.38
Adriana Di Lorenzo Tillborg 1981 AC8881 +0.39 37.82 1:41.20
Anna Björnberg 1992 BB4892 +0.37 29.65 2:10.85
Gren 19, 4X50m Frisim Damer 160-199 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 M K K - C 161 Malmö Kappsimningsklubb 628 2:06.16
Anna-Lena Vilhelmsson 1970 AB5270 +0.83 28.75 28.75
Elin Nilsson 1991 AA1691 +0.27 29.53 58.28
Marit Olander 1966 +0.43 37.03 1:35.31
Cathrine Tengvall 1988 AV0488 +0.44 30.85 2:06.16
Gren 20, 4X50m Frisim Herrar 160-199 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Helsingborgs Simsällskap lag 1 169 Helsingborgs Simsällskap 691 1:46.18
Gustav Åberg Lejdström 1992 AF5792 +0.75 24.37 24.37
Lars Ericsson 1966 AA9566 +0.20 27.95 52.32
Mats Örth 1955 AA7355 +1.34 29.64 1:21.96
Emil Möller 1994 AJ5994 -0.02 24.22 1:46.18
2 M K K - C 183 Malmö Kappsimningsklubb 611 1:50.65 +4.47
Jonas Falk 1979 AB9979 +0.68 26.14 26.14
Andres Rodrigues 1987 AN9587 +0.35 26.07 52.21
Magnus Wahlberg 1966 AB3566 +0.48 29.59 1:21.80
Robert Ek 1961 AB4161 +0.29 28.85 1:50.65
3 KU Svøm, Herrer 167 KU Svømning og Vandpolo 573 1:53.01 +6.83
Johan Hofgaard 1998 +0.71 28.40 28.40
Anders Petersen 1979 7985AA +0.43 27.07 55.47
Morten Harning 1966 6695AA +0.14 29.20 1:24.67
Henrik Jeppesen 1966 6623AA +0.22 28.34 1:53.01
Gren 20, 4X50m Frisim Herrar 200-239 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 M K K - D 231 Malmö Kappsimningsklubb 332 2:22.62
Luke Grindahl 1975 AC9775 +0.82 30.74 30.74
Henrik Walldén 1968 AA9168 +0.07 31.77 1:02.51
Peter Eriksson 1960 AB9560 +0.14 34.42 1:36.93
Jerry Liljegren 1942 AA8142 +0.28 45.69 2:22.62
- Sydsim D 215 Simklubben Sydsim DSQ
Mathias Widstrand 1973 AB1973 +0.72 28.42 28.42
Oscar Åkesson 1977 AB0977 -0.07
Lennart Fritzon 1968 AA1768 +0.29
Josef Borbas 1943 AA9343 +0.36
Gren 20, 4X50m Frisim Herrar 240-279 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Helsingborgs Simsällskap lag 2 249 Helsingborgs Simsällskap 284 2:36.92
Björn Johansson 1958 AA8958 +0.78 29.63 29.63
Leif Gellberg 1932 AA1132 +0.44 1:03.42 1:33.05
Hans Birgander 1970 AB8170 +0.57 32.85 2:05.90
Mats Möller 1967 AA1967 +0.28 31.02 2:36.92
Gren 100, 100m Medley Herrar EXTRA 40-44 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Oscar Åkesson 1977 Simklubben Sydsim +0.64 360 1:20.16
50m: 38.65
100m: 1:20.16
(41.51)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:14:57
Gren 100, 100m Medley Herrar EXTRA 50-54 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Per Sandberg 1968 Simklubben Poseidon +0.77 406 1:17.90
50m: 36.47
100m: 1:17.90
(41.43)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:14:57
Gren 100, 100m Medley Herrar EXTRA 55-59 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Gunnar Persson 1961 Simklubben Poseidon +0.98 431 1:21.72
50m: 38.29
100m: 1:21.72
(43.43)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:14:57
Gren 100, 100m Medley Herrar EXTRA 75-79 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Josef Borbas 1943 Simklubben Sydsim +1.12 317 1:53.77
50m: 55.97
100m: 1:53.77
(57.80)
Grenen officiell:  2019-02-16 16:14:57
2019-02-26 21:10:54 Resultathantering: WinGrodan 2.1 Licensierad till: Simklubben Poseidon