Resultat
Vårsimiaden Region
Arrangör:
Plats: Högevallsbadet SK Poseidon & Skånesim
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 25 maj 2019
Gren 1, 4X100m Frisim Mixed - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Simklubben Poseidon 13 Simklubben Poseidon 4:12.54
Filip Lönnerfors 2006 AK4906 +0.71 30.49 1:02.62 1:02.62
Måns Ekström 2006 AG8106 +0.28 29.77 1:03.90 2:06.52
Frida Jansson 2006 AE7206 +0.57 29.90 1:03.06 3:09.58
Vanessa Johansson 2006 AA4606 +0.36 29.32 1:02.96 4:12.54
2 Kristianstads SLS 13 Kristianstads SLS 4:20.10 +7.56
Jacob Glans 2006 AA2706 +0.77 30.78 1:04.41 1:04.41
Alice Gulin 2006 AT3206 +0.47 29.69 1:03.12 2:07.53
Gabriel Ekelund 2006 AI7906 +0.35 30.31 1:03.27 3:10.80
Vicky Luc 2007 AJ6607 +0.37 32.19 1:09.30 4:20.10
3 Ängelholms Simsällskap Mix 1 13 Ängelholms Simsällskap 4:24.11 +11.57
Emil Flodmark 2006 AB7906 -.-- 30.73 1:05.39 1:05.39
Alexander Ljungdahl 2006 AI0306 -.-- 30.21 1:05.78 2:11.17
Tilda Stenmark 2007 AP9807 -.-- 31.23 1:05.91 3:17.08
Leah Ljungerud 2006 AC8406 -.-- 32.04 1:07.03 4:24.11
4 Helsingborgs Simsällskap Lag 1 13 Helsingborgs Simsällskap 4:25.01 +12.47
Izabelle Agrell 2006 AF5406 +0.80 30.97 1:05.02 1:05.02
Erik Näsström 2006 AS3506 +0.49 33.06 1:08.73 2:13.75
Sally Persson 2006 AQ0806 31.18 1:07.41 3:21.16
Viggo Holst 2006 AI0106 +0.38 30.72 1:03.85 4:25.01
5 Simklubben Poseidon lag 2 13 Simklubben Poseidon 4:29.14 +16.60
Hedda Toth 2007 AJ6807 +0.68 30.82 1:06.24 1:06.24
Axel Carlius 2006 AC4906 +0.22 31.14 1:06.90 2:13.14
Ruslan Dzhamalov 2007 AK2307 +0.24 33.03 1:11.79 3:24.93
Ida Nordberg 2006 AB4406 +0.31 29.95 1:04.21 4:29.14
6 Helsingborgs Simsällskap Lag 2 13 Helsingborgs Simsällskap 4:30.34 +17.80
Melvin Losvall 2006 AM2906 +0.73 30.53 1:03.88 1:03.88
Ella Berg 2006 AQ0606 +0.34 32.31 1:08.33 2:12.21
Stefan Kovacevic 2006 AH7906 +0.52 32.85 1:08.94 3:21.15
Elin Nilsson 2007 AG1607 +0.22 32.72 1:09.19 4:30.34
7 Simklubben Ran 13 Simklubben Ran 4:31.31 +18.77
Nikolas Koumbaros 2006 AR6106 +0.79 30.50 1:04.90 1:04.90
Arvid Johansson 2007 AJ0707 0.00 29.10 1:03.02 2:07.92
Vega Mårtensson 2006 AS4406 +0.31 32.89 1:10.20 3:18.12
Alexandra Engström 2006 BI0406 -0.04 34.86 1:13.19 4:31.31
8 Simklubben Lödde 13 Simklubben Lödde 4:32.38 +19.84
Ted Nilsson 2006 AE7106 +0.62 30.93 1:04.30 1:04.30
Vilda Berg 2007 AC9407 +0.19 34.21 1:12.67 2:16.97
Tyra Sivtoft 2006 AF0406 +0.41 33.97 1:11.23 3:28.20
Aron Paulsson 2006 AB3306 +0.25 29.52 1:04.18 4:32.38
9 Helsingborgs Simsällskap Lag 3 13 Helsingborgs Simsällskap 4:40.72 +28.18
Lucas Langell 2007 AG7707 -.-- 35.35 1:12.85 1:12.85
Alma Palmö 2006 BL9606 -.-- 34.10 1:12.78 2:25.63
Teo Cokalic 2006 AH6906 -.-- 29.79 1:04.21 3:29.84
Wilma Hultberg 2007 AQ9407 -.-- 34.13 1:10.88 4:40.72
10 Kristianstads SLS lag 2 13 Kristianstads SLS 4:40.93 +28.39
Jacob Olsson 2006 AE8506 +0.67 31.65 1:05.80 1:05.80
Malte Ljunggren 2006 AJ1106 +0.53 32.09 1:06.34 2:12.14
Sofia Svensson 2007 AM2607 +0.33 35.42 1:16.08 3:28.22
Ana Corluka 2006 AS5806 +0.05 33.99 1:12.71 4:40.93
11 Malmö Kappsimningsklubb 13 Malmö Kappsimningsklubb 4:42.92 +30.38
Axel Bech 2006 AH8906 +0.79 32.40 1:08.00 1:08.00
Filip Brodelius 2006 AL2506 +0.46 34.86 1:13.12 2:21.12
Alicia Ekelund 2007 AG8407 +0.13 34.09 1:13.11 3:34.23
Sarah Fransson 2006 BL4406 +0.53 32.92 1:08.69 4:42.92
12 Sjöbo Simsällskap 13 Sjöbo Simsällskap 4:47.43 +34.89
Sebastian Nilsson 2006 AN5706 +0.68 36.19 1:14.97 1:14.97
Nellie Björkqvist 2007 AX2207 -.-- 33.80 1:10.91 2:25.88
Mattias Sanda 2007 AG3907 +0.37 34.82 1:14.25 3:40.13
Sofie Jönsson 2007 AI9607 +0.55 32.27 1:07.30 4:47.43
13 Simklubben Ran team 2 13 Simklubben Ran 4:53.24 +40.70
Emil Hjalmarsson 2006 AF5306 +0.62 34.92 1:11.52 1:11.52
William Madsen 2006 AI8506 +0.19 33.10 1:09.93 2:21.45
Tova Jönsson 2007 AW0207 +1.13 36.61 1:16.42 3:37.87
Lisa Harde 2006 AH7406 +0.41 36.04 1:15.37 4:53.24
14 Karlskrona Simsällskap 13 Karlskrona Simsällskap 4:55.73 +43.19
Måns Fridström 2006 AC8906 +0.66 31.66 1:07.55 1:07.55
Neo Evertsson 2007 AB2307 +0.22 35.87 1:15.72 2:23.27
Selma Argenius 2006 AC1806 +0.43 36.92 1:18.18 3:41.45
Bodil Zettervall 2007 AB4607 +0.23 34.72 1:14.28 4:55.73
- Helsingborgs Simsällskap Lag 4 13 Helsingborgs Simsällskap DNS
Alma Palmö 2006 BL9606 -.--
Axel Wöhl 2007 AG5707
Maja Bengtsson 2007 AQ8407
Gustav Ingoldsson 2007 AG6707
- Malmö Kappsimningsklubb lag  13 Malmö Kappsimningsklubb DNS
Joris Jokubka 2007 AG0907 -.--
Hugo Sörum 2006 AL4706
Charlotte Krüger 2007 AF9407
Malva Collvin 2007 AL0207
Gren 2, 200m Medley Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Frida Jansson 2006 Simklubben Poseidon +0.80 2:30.12
50m: 32.40
100m: 1:11.47
(39.07)
150m: 1:55.07
(43.60)
200m: 2:30.12
(35.05)
2 Vanessa Johansson 2006 Simklubben Poseidon +0.78 2:32.44 +2.32
50m: 32.91
100m: 1:12.30
(39.39)
150m: 1:57.98
(45.68)
200m: 2:32.44
(34.46)
3 Agnes Alm 2006 S 71 +0.83 2:36.21 +6.09
50m: 33.02
100m: 1:12.85
(39.83)
150m: 1:57.32
(44.47)
200m: 2:36.21
(38.89)
4 My Pettersson 2006 Landskrona Simsällskap +0.59 2:38.30 +8.18
50m: 33.44
100m: 1:14.24
(40.80)
150m: 2:02.74
(48.50)
200m: 2:38.30
(35.56)
5 Lovisa Nilsson 2006 Karlskrona Simsällskap -.-- 2:39.79 +9.67
50m: 34.46
100m: 1:14.53
(40.07)
150m: 2:02.88
(48.35)
200m: 2:39.79
(36.91)
6 Tea Stark Friis 2006 Ystads Simsällskap +0.72 2:41.99 +11.87
50m: 33.21
100m: 1:16.87
(43.66)
150m: 2:02.31
(45.44)
200m: 2:41.99
(39.68)
7 Moa Ekberg 2006 Landskrona Simsällskap +0.66 2:44.89 +14.77
50m: 33.99
100m: 1:16.86
(42.87)
150m: 2:09.38
(52.52)
200m: 2:44.89
(35.51)
8 Ella Berg 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.76 2:45.46 +15.34
50m: 35.81
100m: 1:19.51
(43.70)
150m: 2:09.37
(49.86)
200m: 2:45.46
(36.09)
9 Maja Jensen 2006 Landskrona Simsällskap +0.73 2:47.03 +16.91
50m: 34.57
100m: 1:18.11
(43.54)
150m: 2:07.14
(49.03)
200m: 2:47.03
(39.89)
10 Isa Ståhl 2006 Simklubben Triton +0.74 2:48.03 +17.91
50m: 34.35
100m: 1:18.13
(43.78)
150m: 2:06.78
(48.65)
200m: 2:48.03
(41.25)
11 Linnea Costa Caesar 2006 Simklubben Poseidon +0.54 2:48.92 +18.80
50m: 37.09
100m: 1:20.66
(43.57)
150m: 2:10.84
(50.18)
200m: 2:48.92
(38.08)
12 Julia Erkselius 2006 Simklubben Triton -.-- 2:50.35 +20.23
50m: 36.80
100m: 1:22.40
(45.60)
150m: 2:10.18
(47.78)
200m: 2:50.35
(40.17)
13 Maja Rödin 2006 Vellinge-Näsets Simklubb +0.76 2:50.85 +20.73
50m: 37.52
100m: 1:20.44
(42.92)
150m: 2:10.35
(49.91)
200m: 2:50.85
(40.50)
14 Nora Briskog 2006 Karlshamns Simklubb +0.91 2:51.28 +21.16
50m: 36.46
100m: 1:22.16
(45.70)
150m: 2:12.39
(50.23)
200m: 2:51.28
(38.89)
15 Felicia Leo 2006 Ystads Simsällskap +0.82 2:52.27 +22.15
50m: 35.27
100m: 1:19.19
(43.92)
150m: 2:12.84
(53.65)
200m: 2:52.27
(39.43)
16 Yasmine Strandh 2006 Landskrona Simsällskap -.-- 2:55.69 +25.57
50m: 37.69
100m: 1:19.14
(41.45)
150m: 2:16.04
(56.90)
200m: 2:55.69
(39.65)
17 Julia Nilsson 2006 Simklubben Triton +0.79 2:56.37 +26.25
50m: 38.05
100m: 1:25.36
(47.31)
150m: 2:18.59
(53.23)
200m: 2:56.37
(37.78)
- Julia Primetta 2006 Vellinge-Näsets Simklubb +0.82 DSQ
- Lovisa Fast 2006 S 71 +0.48 DNF
Grenen officiell:  2019-05-25 09:28:06
Gren 3, 200m Medley Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jacob Olsson 2006 Kristianstads SLS +0.71 2:31.42
50m: 33.74
100m: 1:14.66
(40.92)
150m: 1:56.55
(41.89)
200m: 2:31.42
(34.87)
2 Axel Gladher 2006 Karlskrona Simsällskap +0.64 2:34.84 +3.42
50m: 33.03
100m: 1:14.82
(41.79)
150m: 1:58.25
(43.43)
200m: 2:34.84
(36.59)
3 Jacob Glans 2006 Kristianstads SLS +0.69 2:37.48 +6.06
50m: 32.80
100m: 1:11.36
(38.56)
150m: 2:01.24
(49.88)
200m: 2:37.48
(36.24)
4 Filip Lönnerfors 2006 Simklubben Poseidon +0.75 2:38.70 +7.28
50m: 34.77
100m: 1:16.49
(41.72)
150m: 2:00.77
(44.28)
200m: 2:38.70
(37.93)
5 Emil Flodmark 2006 Ängelholms Simsällskap +0.74 2:40.41 +8.99
50m: 35.16
100m: 1:16.38
(41.22)
150m: 2:02.56
(46.18)
200m: 2:40.41
(37.85)
6 Melvin Losvall 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.68 2:41.24 +9.82
50m: 35.69
100m: 1:17.86
(42.17)
150m: 2:06.93
(49.07)
200m: 2:41.24
(34.31)
7 Aron Paulsson 2006 Simklubben Lödde -.-- 2:41.57 +10.15
50m: 35.38
100m: 1:16.85
(41.47)
150m: 2:07.56
(50.71)
200m: 2:41.57
(34.01)
8 Anton Persson 2006 Kappsimningsklubben Karpen +0.62 2:42.65 +11.23
50m: 33.02
100m: 1:13.85
(40.83)
150m: 2:03.66
(49.81)
200m: 2:42.65
(38.99)
9 Malte Ljunggren 2006 Kristianstads SLS +0.67 2:43.29 +11.87
50m: 36.69
100m: 1:21.63
(44.94)
150m: 2:07.20
(45.57)
200m: 2:43.29
(36.09)
10 Alexander Ljungdahl 2006 Ängelholms Simsällskap +0.78 2:44.42 +13.00
50m: 35.46
100m: 1:18.19
(42.73)
150m: 2:07.36
(49.17)
200m: 2:44.42
(37.06)
11 Nikolas Koumbaros 2006 Simklubben Ran -.-- 2:44.91 +13.49
50m: 37.28
100m: 1:19.10
(41.82)
150m: 2:08.55
(49.45)
200m: 2:44.91
(36.36)
12 Viggo Holst 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.78 2:46.91 +15.49
50m: 36.05
100m: 1:19.25
(43.20)
150m: 2:09.99
(50.74)
200m: 2:46.91
(36.92)
13 Emil Hjalmarsson 2006 Simklubben Ran +0.60 2:48.01 +16.59
50m: 37.81
100m: 1:22.04
(44.23)
150m: 2:10.18
(48.14)
200m: 2:48.01
(37.83)
14 Elias Albrektsson 2006 Simsällskapet Iden +0.58 2:48.17 +16.75
50m: 38.47
100m: 1:22.62
(44.15)
150m: 2:10.90
(48.28)
200m: 2:48.17
(37.27)
15 Gabriel Ekelund 2006 Kristianstads SLS +0.82 2:48.19 +16.77
50m: 36.80
100m: 1:20.74
(43.94)
150m: 2:12.85
(52.11)
200m: 2:48.19
(35.34)
16 Jonatan Bååth 2006 Föreningen Trelleborg Sim +0.61 2:48.97 +17.55
50m: 38.35
100m: 1:21.89
(43.54)
150m: 2:11.10
(49.21)
200m: 2:48.97
(37.87)
17 Axel Bech 2006 Malmö Kappsimningsklubb -.-- 2:52.25 +20.83
50m: 36.97
100m: 1:22.98
(46.01)
150m: 2:14.67
(51.69)
200m: 2:52.25
(37.58)
18 Ted Nilsson 2006 Simklubben Lödde +0.62 2:53.28 +21.86
50m: 36.00
100m: 1:20.91
(44.91)
150m: 2:12.99
(52.08)
200m: 2:53.28
(40.29)
19 William Madsen 2006 Simklubben Ran +0.83 2:56.39 +24.97
50m: 39.54
100m: 1:27.06
(47.52)
150m: 2:19.67
(52.61)
200m: 2:56.39
(36.72)
20 Jonathan Olofsson 2006 Simklubben Sydsim +0.84 2:56.49 +25.07
50m: 36.74
100m: 1:23.05
(46.31)
150m: 2:19.26
(56.21)
200m: 2:56.49
(37.23)
21 Jakob Tidén 2006 Eslövs Simsällskap +0.75 2:57.72 +26.30
50m: 38.24
100m: 1:23.04
(44.80)
150m: 2:14.20
(51.16)
200m: 2:57.72
(43.52)
22 Alfred Sternerup 2006 Simklubben Triton +0.87 2:58.64 +27.22
50m: 39.10
100m: 1:25.96
(46.86)
150m: 2:20.78
(54.82)
200m: 2:58.64
(37.86)
- Axel Carlius 2006 Simklubben Poseidon +0.80 DSQ
- Erik Näsström 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.76 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-25 09:37:57
Gren 4, 200m Medley Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isabella Hua 2007 Ringsjö Simklubb +0.72 2:43.43
50m: 35.37
100m: 1:17.69
(42.32)
150m: 2:05.03
(47.34)
200m: 2:43.43
(38.40)
2 Amanda Blomkvist 2007 Landskrona Simsällskap +0.54 2:43.93 +0.50
50m: 35.58
100m: 1:18.22
(42.64)
150m: 2:05.58
(47.36)
200m: 2:43.93
(38.35)
3 Nellie Björkqvist 2007 Sjöbo Simsällskap +0.52 2:49.52 +6.09
50m: 35.18
100m: 1:20.11
(44.93)
150m: 2:11.16
(51.05)
200m: 2:49.52
(38.36)
4 Julia Andersson 2007 Ronneby Simsällskap -.-- 2:55.91 +12.48
50m: 37.69
100m: 1:23.33
(45.64)
150m: 2:17.93
(54.60)
200m: 2:55.91
(37.98)
5 Emma Hägglund 2007 Helsingborgs Simsällskap +0.72 2:56.72 +13.29
50m: 38.69
100m: 1:21.19
(42.50)
150m: 2:16.36
(55.17)
200m: 2:56.72
(40.36)
6 Elin Nilsson 2007 Helsingborgs Simsällskap +0.75 2:58.53 +15.10
50m: 36.59
100m: 1:21.98
(45.39)
150m: 2:16.90
(54.92)
200m: 2:58.53
(41.63)
7 Clara Andersson 2007 Landskrona Simsällskap +0.71 2:59.85 +16.42
50m: 36.36
100m: 1:24.21
(47.85)
150m: 2:20.66
(56.45)
200m: 2:59.85
(39.19)
8 Valentina Fanu 2007 S 71 +0.75 3:02.03 +18.60
50m: 42.32
100m: 1:29.85
(47.53)
150m: 2:22.87
(53.02)
200m: 3:02.03
(39.16)
9 Alicia Ekelund 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 3:02.77 +19.34
50m: 42.03
100m: 1:28.58
(46.55)
150m: 2:23.54
(54.96)
200m: 3:02.77
(39.23)
10 Freja Härstedt 2007 Föreningen Trelleborg Sim +0.92 3:02.87 +19.44
50m: 40.78
100m: 1:28.80
(48.02)
150m: 2:23.70
(54.90)
200m: 3:02.87
(39.17)
11 Amy Clarén 2007 Simklubben Triton -.-- 3:03.65 +20.22
50m: 41.20
100m: 1:27.87
(46.67)
150m: 2:23.19
(55.32)
200m: 3:03.65
(40.46)
12 Hanna Masoumi 2007 Simklubben Poseidon -.-- 3:04.79 +21.36
50m: 40.44
100m: 1:27.30
(46.86)
150m: 2:18.39
(51.09)
200m: 3:04.79
(46.40)
13 Bodil Zettervall 2007 Karlskrona Simsällskap +0.51 3:10.24 +26.81
50m: 40.36
100m: 1:29.14
(48.78)
150m: 2:26.81
(57.67)
200m: 3:10.24
(43.43)
14 Ida Olsson 2007 Ängelholms Simsällskap +0.72 3:10.50 +27.07
50m: 41.81
100m: 1:30.21
(48.40)
150m: 2:24.76
(54.55)
200m: 3:10.50
(45.74)
15 Mia Ljungholm 2007 Simklubben Poseidon -.-- 3:11.38 +27.95
50m: 46.13
100m: 1:31.87
(45.74)
150m: 2:29.31
(57.44)
200m: 3:11.38
(42.07)
16 Vilda Berg 2007 Simklubben Lödde +0.71 3:12.29 +28.86
50m: 42.89
100m: 1:31.35
(48.46)
150m: 2:31.94
(1:00.59)
200m: 3:12.29
(40.35)
17 Mathilda Andersson 2007 S 71 +0.54 3:12.88 +29.45
50m: 43.11
100m: 1:30.92
(47.81)
150m: 2:28.26
(57.34)
200m: 3:12.88
(44.62)
18 Elinor Fröjd 2007 Simklubben Sydsim +0.51 3:14.72 +31.29
50m: 45.80
100m: 1:38.29
(52.49)
150m: 2:34.26
(55.97)
200m: 3:14.72
(40.46)
- Zamie Skog 2007 Helsingborgs Simsällskap -.-- DSQ
- Emma Maric 2007 Landskrona Simsällskap +0.95 DSQ
- Sofia Svensson 2007 Kristianstads SLS +0.85 DSQ
- Charlotte Krüger 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.77 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-25 09:53:10
Gren 5, 200m Medley Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Arvid Johansson 2007 Simklubben Ran +0.78 2:44.89
50m: 36.60
100m: 1:19.48
(42.88)
150m: 2:09.02
(49.54)
200m: 2:44.89
(35.87)
2 Benjamin Huasson 2007 Ringsjö Simklubb +0.74 2:45.51 +0.62
50m: 35.43
100m: 1:18.78
(43.35)
150m: 2:07.48
(48.70)
200m: 2:45.51
(38.03)
3 Alexander Zhang 2007 Ringsjö Simklubb -.-- 2:52.34 +7.45
50m: 36.26
100m: 1:19.85
(43.59)
150m: 2:12.22
(52.37)
200m: 2:52.34
(40.12)
4 Victor Sandrup 2007 Höganäs Simsällskap +0.80 2:56.92 +12.03
50m: 39.02
100m: 1:23.74
(44.72)
150m: 2:15.90
(52.16)
200m: 2:56.92
(41.02)
5 Albin Björnström 2007 Simklubben Triton +0.57 3:01.09 +16.20
50m: 43.93
100m: 1:28.98
(45.05)
150m: 2:19.91
(50.93)
200m: 3:01.09
(41.18)
6 Lucas Langell 2007 Helsingborgs Simsällskap +0.60 3:01.84 +16.95
50m: 41.57
100m: 1:26.26
(44.69)
150m: 2:21.94
(55.68)
200m: 3:01.84
(39.90)
7 Benjamin Andersson Medhani 2007 Simklubben Poseidon +0.74 3:05.52 +20.63
50m: 40.80
100m: 1:27.48
(46.68)
150m: 2:23.04
(55.56)
200m: 3:05.52
(42.48)
8 Simon Frank 2007 Ystads Simsällskap +0.79 3:07.80 +22.91
50m: 45.51
100m: 1:37.22
(51.71)
150m: 2:27.50
(50.28)
200m: 3:07.80
(40.30)
9 Ruslan Dzhamalov 2007 Simklubben Poseidon +0.78 3:08.75 +23.86
50m: 45.56
100m: 1:34.72
(49.16)
150m: 2:27.88
(53.16)
200m: 3:08.75
(40.87)
10 Erik Björk 2007 Kappsimningsklubben Karpen +0.75 3:09.04 +24.15
50m: 45.93
100m: 1:32.91
(46.98)
150m: 2:25.34
(52.43)
200m: 3:09.04
(43.70)
11 Tobias Persson 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.74 3:10.31 +25.42
50m: 41.42
100m: 1:30.01
(48.59)
150m: 2:28.69
(58.68)
200m: 3:10.31
(41.62)
12 Viktor Lövberg 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.78 3:10.59 +25.70
50m: 41.94
100m: 1:29.20
(47.26)
150m: 2:29.75
(1:00.55)
200m: 3:10.59
(40.84)
13 Tim Edelberg 2007 Simklubben Lödde +0.49 3:11.60 +26.71
50m: 41.26
100m: 1:31.77
(50.51)
150m: 2:28.44
(56.67)
200m: 3:11.60
(43.16)
14 Andy Hadzic 2007 Landskrona Simsällskap -.-- 3:11.70 +26.81
50m: 41.01
100m: 1:31.79
(50.78)
150m: 2:30.71
(58.92)
200m: 3:11.70
(40.99)
15 Erik Sperling 2007 Helsingborgs Simsällskap +0.57 3:15.35 +30.46
50m: 44.90
100m: 1:32.91
(48.01)
150m: 2:33.68
(1:00.77)
200m: 3:15.35
(41.67)
16 Elliot Poggi Rosenberg 2007 Klippans Simsällskap +0.57 3:18.18 +33.29
50m: 38.71
100m: 1:30.21
(51.50)
150m: 2:34.46
(1:04.25)
200m: 3:18.18
(43.72)
17 Riccardo Byggeth 2007 Karlskrona Simsällskap +0.50 3:30.56 +45.67
50m: 47.79
100m: 1:40.26
(52.47)
150m: 2:42.42
(1:02.16)
200m: 3:30.56
(48.14)
18 Zack Östman 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.76 3:32.42 +47.53
50m: 46.99
100m: 1:43.10
(56.11)
150m: 2:46.61
(1:03.51)
200m: 3:32.42
(45.81)
- Isak Berild Andersen 2007 Sjöbo Simsällskap +0.64 DSQ
- Elliot Feldt 2007 Simklubben Ran +0.96 DSQ
- Oliver Björk 2007 Simklubben Lödde +0.49 DSQ
- Elias Ljung 2007 Höganäs Simsällskap -.-- DSQ
- Sebastian Björk 2007 Simklubben Lödde +0.59 DSQ
- Kasper Ketelsen 2007 Simklubben Ran -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-05-25 10:06:07
Gren 6, 100m Bröstsim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Frida Jansson 2006 Simklubben Poseidon +0.82 1:17.45
50m: 36.55
100m: 1:17.45
(40.90)
2 Agnes Alm 2006 S 71 +0.87 1:18.17 +0.72
50m: 37.52
100m: 1:18.17
(40.65)
3 Isa Ståhl 2006 Simklubben Triton +0.71 1:19.99 +2.54
50m: 37.71
100m: 1:19.99
(42.28)
4 Alice Gulin 2006 Kristianstads SLS -.-- 1:21.63 +4.18
50m: 38.77
100m: 1:21.63
(42.86)
4 Tea Stark Friis 2006 Ystads Simsällskap +0.65 1:21.63 +4.18
50m: 38.01
100m: 1:21.63
(43.62)
6 Veronika Ruzic 2006 S 71 +0.57 1:25.28 +7.83
50m: 40.11
100m: 1:25.28
(45.17)
7 Julia Erkselius 2006 Simklubben Triton +0.78 1:26.29 +8.84
50m: 40.29
100m: 1:26.29
(46.00)
8 Maja Jensen 2006 Landskrona Simsällskap +0.79 1:26.78 +9.33
50m: 40.64
100m: 1:26.78
(46.14)
9 Maja Rödin 2006 Vellinge-Näsets Simklubb +0.76 1:27.99 +10.54
50m: 42.12
100m: 1:27.99
(45.87)
10 Leah Ljungerud 2006 Ängelholms Simsällskap +0.83 1:28.24 +10.79
50m: 41.20
100m: 1:28.24
(47.04)
11 Julia Primetta 2006 Vellinge-Näsets Simklubb +0.81 1:28.30 +10.85
50m: 40.09
100m: 1:28.30
(48.21)
12 Linnea Costa Caesar 2006 Simklubben Poseidon +0.60 1:30.56 +13.11
50m: 42.90
100m: 1:30.56
(47.66)
13 Lovisa Fast 2006 S 71 +0.55 1:30.79 +13.34
50m: 43.29
100m: 1:30.79
(47.50)
14 Anna Larsson 2006 Ängelholms Simsällskap -.-- 1:31.11 +13.66
50m: 42.39
100m: 1:31.11
(48.72)
15 Alma Larsson 2006 Karlshamns Simklubb +0.73 1:32.52 +15.07
50m: 42.24
100m: 1:32.52
(50.28)
16 Ella Andersson 2006 Eslövs Simsällskap +0.83 1:32.58 +15.13
50m: 44.34
100m: 1:32.58
(48.24)
17 Ana Corluka 2006 Kristianstads SLS +0.60 1:33.58 +16.13
50m: 43.27
100m: 1:33.58
(50.31)
18 Hannah Nilsson 2006 Ystads Simsällskap -.-- 1:33.72 +16.27
50m: 44.32
100m: 1:33.72
(49.40)
19 Sally Persson 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.82 1:34.91 +17.46
50m: 44.23
100m: 1:34.91
(50.68)
20 Vilma Gajmark 2006 Malmö Kappsimningsklubb +0.72 1:35.08 +17.63
50m: 44.01
100m: 1:35.08
(51.07)
21 Saga Holst 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.78 1:35.91 +18.46
50m: 44.78
100m: 1:35.91
(51.13)
Grenen officiell:  2019-05-25 10:10:43
Gren 7, 100m Bröstsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jacob Olsson 2006 Kristianstads SLS +0.70 1:16.40
50m: 36.61
100m: 1:16.40
(39.79)
2 Axel Gladher 2006 Karlskrona Simsällskap +0.68 1:17.73 +1.33
50m: 36.41
100m: 1:17.73
(41.32)
3 Elias Albrektsson 2006 Simsällskapet Iden +0.65 1:20.86 +4.46
50m: 38.06
100m: 1:20.86
(42.80)
4 Malte Ljunggren 2006 Kristianstads SLS -.-- 1:23.69 +7.29
50m: 39.57
100m: 1:23.69
(44.12)
5 Emil Flodmark 2006 Ängelholms Simsällskap +0.72 1:24.04 +7.64
50m: 39.94
100m: 1:24.04
(44.10)
6 Måns Ekström 2006 Simklubben Poseidon +0.87 1:24.41 +8.01
50m: 38.22
100m: 1:24.41
(46.19)
7 Emil Hjalmarsson 2006 Simklubben Ran +0.70 1:25.59 +9.19
50m: 40.85
100m: 1:25.59
(44.74)
8 Alexander Ljungdahl 2006 Ängelholms Simsällskap +0.70 1:26.65 +10.25
50m: 41.15
100m: 1:26.65
(45.50)
9 Anton Persson 2006 Kappsimningsklubben Karpen -.-- 1:28.01 +11.61
50m: 40.97
100m: 1:28.01
(47.04)
10 Jonatan Bååth 2006 Föreningen Trelleborg Sim +0.81 1:30.68 +14.28
50m: 43.89
100m: 1:30.68
(46.79)
11 Stefan Kovacevic 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.71 1:33.50 +17.10
50m: 43.99
100m: 1:33.50
(49.51)
12 Albin Windahl 2006 Klippans Simsällskap +0.70 1:33.74 +17.34
50m: 44.24
100m: 1:33.74
(49.50)
13 Zach Widstrand 2006 Simklubben Triton +0.93 1:33.77 +17.37
50m: 44.33
100m: 1:33.77
(49.44)
14 Pierrick Lagoguez 2006 Simklubben Poseidon +0.64 1:33.78 +17.38
50m: 44.30
100m: 1:33.78
(49.48)
15 Axel Bech 2006 Malmö Kappsimningsklubb -.-- 1:34.61 +18.21
50m: 44.68
100m: 1:34.61
(49.93)
16 Alfred Sternerup 2006 Simklubben Triton +0.75 1:35.69 +19.29
50m: 45.81
100m: 1:35.69
(49.88)
17 Sebastian Nilsson 2006 Sjöbo Simsällskap +0.66 1:36.21 +19.81
50m: 45.84
100m: 1:36.21
(50.37)
18 William Madsen 2006 Simklubben Ran +0.78 1:36.46 +20.06
50m: 46.27
100m: 1:36.46
(50.19)
19 Rasmus Mårtensson 2006 Simklubben Triton +0.73 1:37.06 +20.66
50m: 43.66
100m: 1:37.06
(53.40)
- Jakob Tidén 2006 Eslövs Simsällskap +0.74 DSQ
- Melvin Losvall 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.71 DSQ
- Nikolas Koumbaros 2006 Simklubben Ran -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-05-25 10:18:48
Gren 8, 100m Bröstsim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isabella Hua 2007 Ringsjö Simklubb +0.71 1:21.73
50m: 38.08
100m: 1:21.73
(43.65)
2 Mika Rönndahl 2007 Helsingborgs Simsällskap +0.80 1:23.13 +1.40
50m: 38.57
100m: 1:23.13
(44.56)
3 Vicky Luc 2007 Kristianstads SLS +0.64 1:24.49 +2.76
50m: 40.28
100m: 1:24.49
(44.21)
4 Amanda Blomkvist 2007 Landskrona Simsällskap -.-- 1:26.61 +4.88
50m: 39.99
100m: 1:26.61
(46.62)
5 Charlotte Krüger 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.72 1:27.48 +5.75
50m: 41.48
100m: 1:27.48
(46.00)
6 Tilda Stenmark 2007 Ängelholms Simsällskap +0.75 1:27.49 +5.76
50m: 40.12
100m: 1:27.49
(47.37)
7 Hanna Masoumi 2007 Simklubben Poseidon -.-- 1:27.94 +6.21
50m: 40.89
100m: 1:27.94
(47.05)
8 Maja Bengtsson 2007 Helsingborgs Simsällskap +0.85 1:29.86 +8.13
50m: 42.35
100m: 1:29.86
(47.51)
9 Ida Olsson 2007 Ängelholms Simsällskap +0.89 1:32.60 +10.87
50m: 43.57
100m: 1:32.60
(49.03)
10 Elin Alsalim 2007 Simklubben Ran +0.81 1:33.09 +11.36
50m: 41.75
100m: 1:33.09
(51.34)
11 Tosca Nilbo Burren 2007 Helsingborgs Simsällskap +0.90 1:34.00 +12.27
50m: 43.99
100m: 1:34.00
(50.01)
12 Saga Nilsson 2007 Helsingborgs Simsällskap +0.75 1:34.37 +12.64
50m: 44.82
100m: 1:34.37
(49.55)
13 Tova Jönsson 2007 Simklubben Ran +0.83 1:34.75 +13.02
50m: 44.21
100m: 1:34.75
(50.54)
14 Sofie Khan-Amidy 2007 Simklubben Poseidon +0.89 1:36.90 +15.17
50m: 45.29
100m: 1:36.90
(51.61)
15 Alicia Ekelund 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.89 1:37.06 +15.33
50m: 45.51
100m: 1:37.06
(51.55)
16 Anna Jörgensen 2007 Simklubben Triton +0.76 1:37.49 +15.76
50m: 45.50
100m: 1:37.49
(51.99)
17 Vera Harrysson 2007 Ängelholms Simsällskap -.-- 1:37.78 +16.05
50m: 45.14
100m: 1:37.78
(52.64)
18 Valentina Fanu 2007 S 71 +0.81 1:37.97 +16.24
50m: 47.33
100m: 1:37.97
(50.64)
19 Rebecka Agardh 2007 Simklubben Hajen -.-- 1:39.96 +18.23
50m: 46.95
100m: 1:39.96
(53.01)
20 Lily Thomsen 2007 Landskrona Simsällskap +0.93 1:40.48 +18.75
50m: 46.84
100m: 1:40.48
(53.64)
- Fanny Paulsson 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.66 DSQ
- Ida Håkansson 2007 Eslövs Simsällskap +0.90 DSQ
- Sofia Svensson 2007 Kristianstads SLS +0.81 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-25 10:48:04
Gren 9, 100m Bröstsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Theo Muscalu 2007 Simsällskapet Iden +0.73 1:23.06
50m: 38.73
100m: 1:23.06
(44.33)
2 Benjamin Huasson 2007 Ringsjö Simklubb +0.70 1:25.48 +2.42
50m: 40.12
100m: 1:25.48
(45.36)
3 Albin Björnström 2007 Simklubben Triton +0.74 1:27.65 +4.59
50m: 41.34
100m: 1:27.65
(46.31)
4 Viljamas Aniulis 2007 Klippans Simsällskap -.-- 1:31.24 +8.18
50m: 43.01
100m: 1:31.24
(48.23)
5 Erik Björk 2007 Kappsimningsklubben Karpen +0.59 1:32.02 +8.96
50m: 42.90
100m: 1:32.02
(49.12)
6 Albin Nyholm 2007 Simklubben Triton +0.89 1:32.13 +9.07
50m: 43.56
100m: 1:32.13
(48.57)
7 Alexander Zhang 2007 Ringsjö Simklubb +0.56 1:32.25 +9.19
50m: 44.28
100m: 1:32.25
(47.97)
8 Simon Frank 2007 Ystads Simsällskap +0.79 1:34.98 +11.92
50m: 44.57
100m: 1:34.98
(50.41)
9 Victor Sandrup 2007 Höganäs Simsällskap +0.63 1:35.21 +12.15
50m: 45.74
100m: 1:35.21
(49.47)
10 Benjamin Andersson Medhani 2007 Simklubben Poseidon +0.60 1:36.86 +13.80
50m: 46.42
100m: 1:36.86
(50.44)
11 Vincent Svensson 2007 Höganäs Simsällskap +0.70 1:41.61 +18.55
50m: 46.95
100m: 1:41.61
(54.66)
12 Tobias Persson 2007 Malmö Kappsimningsklubb -.-- 1:42.58 +19.52
50m: 49.49
100m: 1:42.58
(53.09)
13 Sebastian Björk 2007 Simklubben Lödde +0.77 1:43.69 +20.63
50m: 49.29
100m: 1:43.69
(54.40)
14 Maximilian Silow 2007 Ystads Simsällskap +0.78 1:44.65 +21.59
50m: 49.24
100m: 1:44.65
(55.41)
15 Tim Edelberg 2007 Simklubben Lödde -.-- 1:44.77 +21.71
50m: 49.06
100m: 1:44.77
(55.71)
16 Albin Wikström 2007 Simklubben Poseidon +0.81 1:46.15 +23.09
50m: 50.11
100m: 1:46.15
(56.04)
17 Albin Hedvall 2007 Simsällskapet Delfin +0.69 1:46.16 +23.10
50m: 50.56
100m: 1:46.16
(55.60)
18 Eddie Eriksson 2007 Kristianstads SLS +0.51 1:50.29 +27.23
50m: 52.21
100m: 1:50.29
(58.08)
19 Vilmer Johansson Rönqvist 2007 Landskrona Simsällskap -.-- 1:50.30 +27.24
50m: 50.28
100m: 1:50.30
(1:00.02)
- Mattias Sanda 2007 Sjöbo Simsällskap -.-- DSQ
- Erik Edekling 2007 Karlskrona Simsällskap -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-05-25 10:54:24
Gren 10, 100m Frisim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alice Gulin 2006 Kristianstads SLS +0.77 1:02.99
50m: 30.42
100m: 1:02.99
(32.57)
2 Vanessa Johansson 2006 Simklubben Poseidon +0.82 1:03.22 +0.23
50m: 29.97
100m: 1:03.22
(33.25)
3 Ida Nordberg 2006 Simklubben Poseidon +0.60 1:03.23 +0.24
50m: 30.34
100m: 1:03.23
(32.89)
4 Moa Ekberg 2006 Landskrona Simsällskap -.-- 1:03.87 +0.88
50m: 31.08
100m: 1:03.87
(32.79)
5 Lovisa Nilsson 2006 Karlskrona Simsällskap +0.76 1:04.40 +1.41
50m: 30.46
100m: 1:04.40
(33.94)
6 Ajla Causevic 2006 Vellinge-Näsets Simklubb +0.76 1:05.22 +2.23
50m: 31.29
100m: 1:05.22
(33.93)
7 My Pettersson 2006 Landskrona Simsällskap +0.54 1:05.31 +2.32
50m: 31.57
100m: 1:05.31
(33.74)
8 Julia Nilsson 2006 Simklubben Triton +0.72 1:05.40 +2.41
50m: 31.39
100m: 1:05.40
(34.01)
9 Agnes Alm 2006 S 71 +0.85 1:05.62 +2.63
50m: 31.49
100m: 1:05.62
(34.13)
10 Isa Ståhl 2006 Simklubben Triton +0.70 1:06.03 +3.04
50m: 31.32
100m: 1:06.03
(34.71)
11 Maja Kiceec 2006 Simklubben Sydsim +0.79 1:06.74 +3.75
50m: 31.96
100m: 1:06.74
(34.78)
12 Ella Berg 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.72 1:07.15 +4.16
50m: 32.68
100m: 1:07.15
(34.47)
13 Maja Jensen 2006 Landskrona Simsällskap +0.73 1:07.56 +4.57
50m: 32.32
100m: 1:07.56
(35.24)
14 Julia Erkselius 2006 Simklubben Triton +0.78 1:07.82 +4.83
50m: 32.56
100m: 1:07.82
(35.26)
15 Sally Persson 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.79 1:07.83 +4.84
50m: 32.63
100m: 1:07.83
(35.20)
16 Veronika Ruzic 2006 S 71 -.-- 1:08.00 +5.01
50m: 32.36
100m: 1:08.00
(35.64)
17 Felicia Leo 2006 Ystads Simsällskap +0.82 1:08.05 +5.06
50m: 32.41
100m: 1:08.05
(35.64)
18 Olivia Malmborg 2006 Ystads Simsällskap -.-- 1:08.20 +5.21
50m: 32.81
100m: 1:08.20
(35.39)
19 Leah Ljungerud 2006 Ängelholms Simsällskap +0.90 1:08.65 +5.66
50m: 32.49
100m: 1:08.65
(36.16)
20 Julia Primetta 2006 Vellinge-Näsets Simklubb +0.75 1:09.11 +6.12
50m: 33.11
100m: 1:09.11
(36.00)
21 Saga Holst 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.77 1:09.66 +6.67
50m: 33.85
100m: 1:09.66
(35.81)
- Izabelle Agrell 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.49 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-25 11:00:02
Gren 11, 100m Frisim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Filip Lönnerfors 2006 Simklubben Poseidon +0.78 1:02.32
50m: 31.28
100m: 1:02.32
(31.04)
2 Gabriel Ekelund 2006 Kristianstads SLS -.-- 1:02.69 +0.37
50m: 30.71
100m: 1:02.69
(31.98)
3 Ted Nilsson 2006 Simklubben Lödde +0.69 1:03.61 +1.29
50m: 31.04
100m: 1:03.61
(32.57)
4 Axel Gladher 2006 Karlskrona Simsällskap +0.76 1:03.62 +1.30
50m: 30.86
100m: 1:03.62
(32.76)
5 Aron Paulsson 2006 Simklubben Lödde +0.76 1:04.35 +2.03
50m: 31.58
100m: 1:04.35
(32.77)
6 Måns Ekström 2006 Simklubben Poseidon +0.85 1:05.23 +2.91
50m: 30.35
100m: 1:05.23
(34.88)
7 Anton Persson 2006 Kappsimningsklubben Karpen +0.63 1:05.76 +3.44
50m: 31.53
100m: 1:05.76
(34.23)
8 Malte Ljunggren 2006 Kristianstads SLS +0.72 1:05.78 +3.46
50m: 32.16
100m: 1:05.78
(33.62)
9 Viggo Holst 2006 Helsingborgs Simsällskap +0.69 1:06.27 +3.95
50m: 31.47
100m: 1:06.27
(34.80)
10 Alexander Ljungdahl 2006 Ängelholms Simsällskap -.-- 1:06.42 +4.10
50m: 31.21
100m: 1:06.42
(35.21)
11 Alfred Sternerup 2006 Simklubben Triton +0.71 1:07.13 +4.81
50m: 32.42
100m: 1:07.13
(34.71)
12 Måns Fridström 2006 Karlskrona Simsällskap +0.69 1:07.39 +5.07
50m: 32.13
100m: 1:07.39
(35.26)