Hoppa till sidans innehåll

2017


2017

 

Internationella framgångar

10/9 VM Wackersdorf  KZ2  Emil Skärås 18e  ( 118 startande ) 

 

 

 

Pallplatser  2017

Nationella framgångar

Tävlingskalender där SMK förare deltagit under året

 

Klippan Cup  7 april   Resultatlistor

 Senior 125  2a Jesper Sjöberg

SKCC Kristianstad  22 april    Resultatlistor SKCC

Senior 125   3a Jesper Sjöberg

 

Chicken Race  23 april   Resultatlistor 

 Micro   3a  William Palm

 Mini    1a  Axel Wadsten

 

SKCC 2  Jönköping 29-30 april   ( ingen pallplats  )

MKR - serien  Linköping   6-7 maj  ( ingen pallplats  )  Resultatlistor

 

Raket Cupen Västerås 13/5  Resultatlistor

 Micro   3a William Palm 

Raket Cupen  Västerås 14/5   Resulatlistor

 Mini  1a Leo Palmgren

 

Rotax Max Challenge -Sverige -

Västerås RMC 1   14 maj

 DD2 Andreas Dahlqvist 2a

 

Västerås RMC 2   14 maj   ( ingen pallplats  )  Resultatlistor

 

MKR - serien  Enköping  20-21 maj   Resultatlistor

  Senior 125  1a Jesper Sjöberg, 2a Oliver Fürstenhoff

 

MKR - serien  Rättvik   3-4 juni  Senior 125     

 1a Jesper Sjöberg       Resultatlistor

 

MKR - serien  Skövde  17-18 juni  

Senior 125  1a Jonathan Karlsson,   3a Oliver Fürstenhoff   Resultatlistor

 

MKR - serien  Södertälje  5-6 augusti

 Senior 125  1Oliver Fürstenhoff   2a   Jonathan Karlsson  3a Henrik Tibblin,   junior 125  1a Oliver Fürstenhoff    Resultatlistor

 

MKR - serien  Katrineholm  19-20 augusti  

 Mini  3a Marcus Radne ,  

Senior 125  1a Oliver Fürstenhoff, 2a Jesper Sjöberg  Resultatlistor

 

MKR - serien  Järfälla  2-3 september  Resultatlistor

 

MKR - serien  Rasbo  16-17 september  Resultatlistor

 

Resultatlistor Rotax Max challenge och Raket cupen 

Jönköping RMC 3  

Umeå RMC 4  Mini  3a Marcus Radne

Umeå RMC 5  

  

Mini 1a Marcus Radne ,    

 

Rotax Max Senior   1a   Jesper Sjöberg 

 

Lidköping RMC 6  / Lidköping Open

Lidköping RMC 7 /  Prins Carl-Philips racing Pokal 

Uddevalla RMC 8

Kalmar RMC 9

Linköping RMC 10   /   Sverige cupen   Resultatlistor

Rotax Max Senior   1a   Jesper Sjöberg 

Micro   2a   William Palm

KZ2   2a   Emil Skärås

Senior 125 1a   Oliver Furstenhoff

 

SM - Kristianstad

 

Cambio Cup 

 

GSP - Göteborgs Stora Pris

 

Höstrusket   7 oktober

 

ENDURANCE  8 oktober 

 

Klass Senior / DD2

 

1:a Team `Gold Digger` med Jesper Sjöberg, Jesper Lindh

 

2:a Team ´ Squardigans Skanskanese  ´ med  Emil Skärås, Alexander Dahlberg, Linus Lundqvist

 

3:a Team `Dirk Diggler` med Mikael Carsting, Andreas Dahlqvist

 

 

Klass junior

1:a Team `Team Amigos 2 ` med Marcus Radne, Hugo Karnborg

2:a Team ´ Team Amigos 1 ´ med  Nicolas Castillo, Ainhoa Castillo

3:a Team `The Rookies` med Lucas Björk, Vigor Hjovard

 

 

Grand Final- Kristianstad

 

Uppdaterad: 26 MAR 2018 16:37 Skribent: Pernilla Sjöberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
SMK Västerås Karting
Box 360
72107 Västerås

Besöksadress:
Hälla ring 1
72134 Västerås

Kontakt:
Tel: 021800181
E-post: This is a mailto link

Se all info