Hoppa till sidans innehåll

2018


Pallplatser  2018

Nationella framgångar

Tävlingskalender där SMK förare deltagit under året 

 

Klippan Cup / RMC 1  7-8/4 

Micro  William Palm 3:a

 

SKCC 1 Helsingborg 14-15/4

Senior 125  Oliver Fürstenhoff 1:a

 

RMC 2 Rasbo  29/4

Rotax Max  Oliver Fürstenhoff 2:a

 

Chickenrace  Rasbo  29/4

Micro  William Palm 1:a

Mini  Gustav Ryderdal 1:a

 

MKR 1   Västerås  5-6/5

Micro   Albin Gustavsson 1:a,  William Palm 2:a,  

Mini   Gustav Ryderdal 1:a

Senior 125  Jonathan Karlsson 2:a,  Oliver Fürstenhoff 3:a

 

MKR 2  Enköping  19-20/5

Micro   William Palm 1:a,  Lucas Hillström 2:a,  Albin Gustavsson 3:a,    

Mini    Tobias Alexandersson 2:a,  Gustav Ryderdal 3:a

Senior 125  Jesper Sjöberg 1:a ,  Jonathan Karlsson 2:a, 

 

RMC 3  Järfälla / Sthlm Race weekend   26-27/5

Mini  Lö  Tobias Alexandersson 1:a 

Mini  Sö  Tobias Alexandersson 2:a 

Rotax Max  Lö  Jesper Sjöberg 2:a 

Rotax Max  Sö  Jesper Sjöberg 2:a 

KZ2  Sö  Emil Skärås 1:a 

 

MKR 3  Skövde   2-3/6

Micro   William Palm 1:a,  Albin Gustavsson 2:a,    

Mini    Gustav Ryderdal 2:a

Senior 125  Oliver Fürstenhoff 1:a ,  Henrik Tibblin 3:a, 

 

MKR 4  RMC 5 Borlänge   16-17/6

Micro    Lucas Hillström 1:a, William Palm 2:a

Mini    Leo Palmgren 3a

Senior 125  Jesper Sjöberg 1:a ,  Jonathan Karlsson 2:a, 

 

Semester racet kalmar

Mini   Tobias Alexandersson 2:a 

 

SM Helsingborg 3/7

OK    Jesper Sjöberg 2:a 

KZ2   Emil Skärås 1:a 

 

MKR 5  Järfälla   4-5/8

Micro   , Lucas Hillström 1:a,  William Palm 2:a

Mini    Leo Palmgren 1a

Senior 125  Jesper Sjöberg 1:a ,  Jonathan Karlsson 3:a, 

 

RMC 6  / Lidköping Open  11/8

Mini    Tobias Alexandersson 2:a 

Rotax Max   Jesper Sjöberg 3:a 

 

RMC 7 / Prins Carl-Philips Racingpokal   Lidköping 12/8

Rotax Max   Jesper Sjöberg 1:a 

KZ2   Emil Skärås 1:a 

Kändis Race DD2   Stefan Radne / ( Mattias Adielsson )  1:a 

 

MKR 6  Katrineholm  18-19/8

Micro   , Lucas Hillström 1:a,  William Palm 2:a

Mini    Gustav Ryderdahl 1a

Senior 125  Oliver Fürstenhoff 1:a ,  Jonathan Karlsson 2:a, 

 

MKR 7  Södertälje   1-2/9

Micro   , Lucas Hillström 1:a,  William Palm 2:a

Mini    Leo Palmgren 1a

Senior 125  Jonathan Karlsson 1a , Oliver Fürste1:a ,  3:a, 

 

Göteborgs Stora Pris GSP  / RMC 8  1-2/9

Rotax Max  Jesper Sjöberg 1:a 

OK  Jesper Sjöberg 3:a 

 

MKR 8  Final  Rasbo  15-16/9

Micro   , Lucas Hillström 1:a,  

Senior 125  Oliver Fürstenhoff 1:a 

 

Sverige cupen Linköping 29-30/9

Mini   Gustav Ryderdahl 2:a 

Micro  Lucas Hillström 1:a , Albin Gustafsson 2a, William Palm 3a

Senior 125 Oliver Fürstenhoff  3:a 

 

RMC Final Västerås   6/10

 

MKR  totala serien

Micro  William Palm 1a ,  Lucas Hillström  2a ,  Albin Gustafsson 3a   

Mini   Gustav ryderdahl 2a 

 

Raket Cup totala serien

Mini   Tobias Alexandersson 3a 

 

Rotax Max Challenge sverige totala serien

Rotax Max  Jesper Sjöberg 2:a 

 

Höstrusket Västerås 7/10

J60  Oscari Moilanen 1a 

Mini Tobias Alexandersson 2a 

 

Rotax Max Challenge Grand Finals Brasilien

Jesper Sjöberg  Rotax Max  5a 

 

VM 

KZ2  Emil Skärås 6a  

 

Uppdaterad: 14 AUG 2018 16:04 Skribent: Pernilla Sjöberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
SMK Västerås Karting
Box 360
72107 Västerås

Besöksadress:
Hälla ring 1
72134 Västerås

Kontakt:
Tel: 021800181
E-post: This is a mailto link

Se all info