Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2017


Ostens Minnescup 14-15/1-2017 i Arboga.

Nellie Florentin 1:a KvU 52 kg

William Sjödén 4:e K 29 kg

Zion Stenlund 1:a K 32 kg

Ludwig Sjödén 6:e K 35 kg

Arvid Norén 2:a K 47 kg

Olle Almén 3:e K 47 kg

Hjalmar Sandin 1:a P 29/32 kg

Viktor Bernhardsson 7:e P 38 kg

Ludvig Sandin 4:e P 42 kg

Melvin Peterzon 3:e U 69 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 6:e bästa klubb av 30 deltagande klubbar.

 

Senior-SM 3-5/2-2017 i Söderhamn.

Isac Florentin 6:e S 59 kg

Melvin Peterzon 10:e S 66 kg

 

Norrländska Elitbrottningarna 10-12/2-2017 i Umeå.

Nellie Florentin 2:a KvU 46 kg

Zion Stenlund 1:a K 32 kg

Zion Stenlund 1:a P 29/32 kg

Hjalmar Sandin 2:a P 29/32 kg

Viktor Bernhardsson 13:e P 42 kg

Ludvig Sandin 12:e P 42 kg

Ludvig Sandin 8:e U 38/42 kg

Isac Florentin 5:e U 54 kg

Isac Florentin 4:e J 55 kg

Melvin Peterzon 2:a U 69 kg

Melvin Peterzon 4:e J 66 kg

Fredrik Sjödén 3:e U 85 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 10:e bästa klubb av 34 deltagande klubbar.

 

Klippan Lady Open 17-19/2-2017 i Klippan.

Nellie Florentin 4:e KvU 46 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 20:e bästa klubb av 41 deltagande klubbar/länder.

 

Mälarcupen Fristil 25-26/2-2017 i Västerås.

Zion Stenlund 2:a K 32 kg

Ludwig Sjödén 6:e K 35 kg

Melvin Peterzon 2:a U 69 kg

Jennie Rääf 2:a Kv 58 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 18:e bästa klubb av 42 deltagande klubbar.

 

Ungdoms-SM 3-5/3-2017 i Göteborg.

Nellie Florentin 2:a KvU 46 kg

Isac Florentin 17:e U 54 kg

Melvin Peterzon 8:e U 69 kg

Fredrik Sjödén 6:e U 85 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 21:a bästa klubb av 61 deltagande klubbar.

 

FT-Cupen 10-12/3-2017 i Falköping.

Nellie Florentin 1:a KvU 49 kg

Jennie Rääf 4:e Kv 55 kg

William Sjödén 14:e K 29 kg

Zion Stenlund 3:e K 32 kg

Hjalmar Sandin 1:a P 29/32 kg

Ludvig Sandin 8:e P 42 kg

Viktor Bernhardsson 11:e P 42 kg

Fredrik Sjödén 2:a U 85 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 12:e bästa klubb av 80 deltagande klubbar.

 

 

Junior-SM 17-18/3-2017 i Arboga.

Isac Florentin 10:e J 55 kg

Melvin Peterzon 22:a J 66 kg

 

Wasa Cupen 7-9/4-2017 i Mora.

Nellie Florentin 1:a KvU 52 kg

William Sjödén 5:e K 29 kg

Melvin Nordström 4:e K 32 kg

Theo Sjöholm 10:e K 32 kg

Zion Stenlund 1:a K 35 kg

Ludvig Sjödén 10:e K 35 kg

Leon Sällberg 3:e K 47 kg

Arvid Norén 7:e K 47 kg

Olle Almén 8:e K 47 kg

Hjalmar Sandin 1:a P 35 kg

Viktor Bernhardsson 6:e P 42 kg

Ludvig Sandin 9:e P 42 kg

Isac Florentin 4:e U 58 kg

Aksel Wallstedt 4:e U 63 kg

Melvin Peterzon 3:e U 69 kg

Kim Lindborg 7:e U 69 kg

Fredrik Sjödén 3:e U 85 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 6:e bästa klubb av 32 deltagande klubbar.

 

Soft Touch Open 28-30/5-2017 i Göteborg.

Nellie Florentin 2:a KvU 49 kg

Zion Stenlund op P 29/32 kg pga skada

Melvin Peterzon 20:e U 69 kg

Fredrik Sjödén 9:e U 85 kg

Isac Florentin 4:e J 55 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 41:a bästa klubb av 111 deltagande klubbar.

 

Solacupen (Fristil) 6/5-2017 i Karlstad.

Nellie Florentin 3:e KvU 65 kg

Ludwig Sjödén 6:e K 35 kg

Melvin Peterzon 1:a U 69 kg

Fredrik Sjödén 5:e U 85 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 22:a bästa klubb av 32 deltagande klubbar.

 

Jussi Cup 13/5-2017 i Nykvarn.

William Sjödén 1:a K 29 kg

Melvin Nordström 9:e K 32 kg

Arvid Norén 4:e K 47 kg

Olle Almén 5:e K 47 kg

Viktor Bernhardsson 2:a P 42 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 8:e bästa klubb av 23 deltagande klubbar.

 

Nordiska Mästerskapen 27-28/5-2017 i Kolding Danmark.

Melvin Peterzon 4:e FsU 69 kg

 

Fristils-SM 1-2/7-2017 i Borås (SM-Veckan).

Melvin Peterzon 9:e U 69 kg

Melvin Peterzon 14:e J 74 kg

Fredrik Sjödén 5:e U 85 kg

 

Bergslagscupen 16/9-2017 i Fagersta.

William Sjödén 1:a K 31 kg

Zion Stenlund 1:a K 35 kg

Melvin Nordström 3:e K 37 kg

Leon Sällberg 2:a K 45 kg

Hjalmar Sandin 2:a P 35 kg

Viktor Bernhardsson 3:e P 45 kg

Kim Lindborg 3:e U 69 kg

 

Hammarslaget Fristil 30)9-2017 i Hallstahammar.

Nellie Florentin 1:a KvU 52 kg

Melvin Peterzon 4:e U 69 kg

Kim Lindborg 8:e U 69 kg

Fredrik Sjödén 2:a U 85 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 15:e bästa klubb av 28 deltagande klubbar.

 

Ocabcup 30/9-2017 i Matfors

William Sjödén 2:a K 31 kg

Melvin Nordström 3:e K 37 kg

Leon Sällberg 1:a K 48 kg

Viktor Bernhardsson 2:a P 44 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 7:e bästa klubb av 15 deltagande klubbar.

 

ÖIS GP 30/9-2017 i Göteborg

Isac Florentin 5:e S 59 kg

 

Öresundsträffen 6-8/10-2017 i Helsingborg.

Nellie Florentin 1:a KvU 49 kg

William Sjödén 2:a K 30 kg

Zion Stenlund 2:a K 36 kg

Hjalmar Sandin 7:e P 35 kg

Viktor Bernhardsson 17:e P 47 kg

Isac Florentin 11:e U 58 kg

Melvin Peterzon 8:e U 69 kg

Melvin Peterzon 6:e UFS 69 kg

Kim Lindborg 18:e U 69 kg

Kim Lindborg 9:e UFS 69 kg

Fredrik Sjödén 7:e U 85 kg

Fredrik Sjödén 4:e UFS 85 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 27:e bästa klubb av 89 deltagande klubbar.

 

Hallsbergsträffen 14/10-2017 i Hallsberg.

William Sjödén 2:a K 32 kg

Zion Stenlund 1:a K 38 kg

Leon Sällberg 3:e K 53 kg

Hjalmar SSandin 2:a P 35 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 10:e bästa klubb av 28 deltagande klubbar.

 

Mälarcupen 3-5/11-2017 i Västerås.

Nellie Florentin 3:e KvU 49 kg

William Sjödén 13:e K 32 kg

Zion Stenlund 3:e K 35 kg

Hjalmar Sandin 3:e P 35 kg

Isac Florentin 24:e U 58 kg

Fredrik Sjödén 5:e U 85 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 41:a bästa klubb av 120 deltagande klubbar.

 

Stålfejden 18/11-2017 i Sandviken.

Emmie Hedlund 6:e F/y 32 kg

Nellie Florentin 2:a KvU 56 kg

Ivan Stenlund 3:e K 22/24 kg

'William Sjödén 1:a K 32 kg

Zion Stenlund 1:a K 35 kg

Melvin Nordström 11:e K 35 kg

Leon Sällberg 3:e K 53 kg

Olle Almén 5:e K 53 kg

Hjalmar Sandin 1:a P 35 kg

Viktor Bernhardsson 5:e P 47 kg

William Haga 6:e P 53 kg

Isac Florentin 3:e U 63 kg

Melvin Peterzon 2:a U 69 kg

Kim Lindborg 6:e U 69 kg

Fredrik Sjödén 1:a U 85 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 3:e bästa klubb av 26 deltagande klubbar.

 

Glentons Mästarmöte 1-3/12-2017 i Broby.

William Sjödén 8:e K 32 kg

Zion Stenlund 1:a K 35 kg

Hjalmar Sandin 3:e P 35 kg

Isac Florentin 6:e U 58 kg

 

Lilla Tegelsvinget 2/12-2017 i Heby

Ivan Stenlund 5:e K 26 kg

Olle Almén 3:e K 53 kg

Fredrik Sjödén 1:a U 85 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 10:e bästa klubb av 23 detagande klubbar.

 

Luciacupen 9/12-2017 i Stenhamra

Ivan Stenlund 4:e K 25 kg

William Sjödén 1:a K 30 kg

Melvin Nordström 1:a K 35 kg

Leon Sällberg 2:a K 49 kg

Olle Almén 4:e K 55 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 8:e bästa klubb av 18 deltagande klubbar.

Uppdaterad: 11 DEC 2017 16:56 Skribent: Jonas Florentin
Epost: Adressen Gömd

 

 

 

Brottarmorsor i Mora

Brottarmorsa

 

 

 

Postadress:
Sandvikens BK - Brottning
Skogsfruvägen 51
81141 Sandviken

Besöksadress:
Skogsfruvägen 51
81141 Sandviken

Kontakt:
Tel: 0703565356, 026258266
E-post: This is a mailto link

Se all info