Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2019


Gruvcupen 5/1-2019 i Gällivare

William Sjödén 1:a GR11, 34 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 18:e bästa klubb av 21 deltagande klubbar.

 

Ostens Minnescup 12/1-2019 i Arboga

Gift Vestlin 5:e WW14, 39 kg

Emmie Hedlund 6:e WW14, 39 kg

Cassandra Dannberg 3:e WW14, 42 kg

Gabriella Dannberg 5:e WW14, 46 kg

William Sjödén 1:a FS11, 34 kg

Olle Almén 3:e FS14, 62 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 19:e bästa klubb av 27 deltagande klubbar.

 

Vänercupen 26/1-2019 i Lidköping.

Emmie Hedlund 5:e WW14, 39 kg

Ivan Stenlund 3:e GR9, 30 kg

Timo Päbel 2:a GR9, 35 kg

Zion Stenlund 1:a GR14, 41 kg

Viktor Bernhardsson 4:e GR14, 62 kg

Olle Almén 5:e GR14, 62 kg

Melvin Peterzon 2:a FS23, 70 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 13:e bästa klubb av 36 deltagande klubbar.

 

Ungdoms-SM 8-10/2-2019 i Luleå

Nellie Florentin 3:e WW17, 57 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 23:e bästa klubb av 58 deltagande klubbar.

 

Mälarcupen Fristil 2-3/3-2019 i Västerås.

Gift Vestlin 7:e WW14, 39 kg

Emmie Hedlund 8:e WW14, 39 kg

Cassandra Dannberg 9:e WW14, 42 kg

Gabriella Dannberg 7:e WW14, 46 kg

Nellie Florentin 1:a WW17, 57 kg

Nellie Florentin 2:a WW, 55 kg

William Sjödén 2:a FS11, 37 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 16:e bästa klubb av 43 deltagande klubbar.

 

FT-Cupen 8-10/3-2019 i Falköping

Nellie Florentin 3:e WW17, 57 kg

William Sjödén 1:a GR11, 36 kg

Zion Stenlund 3:e GR14, 41 kg

Viktor Bernhardsson 6:e GR14, 62 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 36:e bästa klubb av 94 deltagande klubbar.

 

Junior-SM 15-16/3-2019 i Varberg.

Nellie Florentin 2:a WW20, 57 kg

Fredrik Sjödén 3:e GR20, 97 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 11:e bästa klubb av 43 deltagande klubbar.

 

Wasa Cupen 5-7/4-2019 i Mora.

Julia Florentin 3:e WW11, 33 kg

Gift Vestlin 7:e WW14, 39 kg

Cassandra Dannberg 7:e WW14, 46 kg

Gabriella Dannberg 8:e WW14, 46 kg

Ivan Stenlund 3:e GR9, 29 kg

Timo Päbel 1:a GR9, 39 kg

William Sjödén 1:a GR11, 34 kg

Calle Holck 3:e GR11, 35 kg

Hjalmar Sandin 2:a GR14, 41 kg

Zion Stenlund 3:e GR14, 41 kg

Melvin Nordström 4:e GR14, 41 kg

Leon Sällberg 7:e GR14, 57 kg

Viktor Bernhardsson 1:a GR14, 62 kg

Olle Almén 7:e GR14, 62 kg

Fredrik Sjödén 1:a GR, 97 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 4:e bästa klubb av 31 deltagande klubbar.

 

Soft Touch Open 26-28/4-2019 i Göteborg.

Nellie Florentin 2:a WW17, 57 kg

William Sjödén 1:a GR11, 33 kg

Hjalmar Sandin 1:a GR14, 41 kg

Zion Stenlund 2:a GR14, 41 kg

Viktor Bernhardsson 4:e GR14, 62 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 7:e bästa klubb av 108 deltagande klubbar.

 

Norrländska Elitbrottningarna 3-5/5-2019 i Boden.

Julia Florentin 2:a WW11, 33 kg

Timo Päbel 1:a GR9, 40 kg

William Sjödén 1:a GR11, 34 kg

Leon Sällberg 2:a GR14, 62 kg

Olle Almén 3:e GR14, 62 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 8:e bästa klubb av 17 deltagande klubbar.

 

SolaCupen 4/5-2019 i Karlstad.

Emmie Hedlund 4:e WW14, 42 kg

Gift Vestlin 5:e WW14, 42 kg

Gabriella Dannberg 3:e WW14, 46 kg

Cassandra Dannberg 4:e WW14, 46 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 25:e bästa klubb av 29 deltagande klubbar.

 

Jussicup 25/5-2019 i Nykvarn.

Julia Florentin 3:e WW11, 34 kg

Gift Vestlin 2:a WW14, 42 kg

Emmie Hedlund 3:e WW14, 42 kg

Gabriella Dannberg 3:e WW14, 46 kg

Cassandra Dannberg 4:e WW14, 46 kg

Timo Päbel 3:e GR9, 38 kg

William Sjödén 2:a GR11, 34 kg

Leon Sällberg 2:a GR14, 57 kg

Viktor Bernhardsson 1:a GR14, 62 kg

Olle Almén 5:e GR14, 62 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 6:e bästa klubb av 26 deltagande klubbar. 

 

 

Bergslagscupen 14/9-2019 i Fagersta 

Julia Florentin 4:e WW11 33 kg

Gift Vestlin 4:e WW14 41 kg

Emmie Hedlund 3:e WW14 43 kg

Cassandra Dannberg 4:e WW14 47 kg

Gabriella Dannberg 4:e WW14 53 kg

Timo Päbel 3:e GR9 42 kg

William Sjödén 1:a GR11 35 kg

Viktor Bernhardsson 1:a GR14 64 kg

Olle Almén 4:e GR14 64 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 11:e bästa klubb av 29 deltagande klubbar. 

 

Örgryte IS Grand Prix 28/9-2019 i Göteborg.

Fredrik Sjödén 6:e GR 97 kg

 

Nordisk Ungdomsturnering 27-29/9 i Lidköping.

William Sjödén 3:e GR11 35 kg

 

Ocab Cup 28/9-2019 i Matfors.

Julia Florentin 2:a WW11 32 kg

Emmie Hedlund 3:e WW14 42 kg

Gift Vestlin 4:e WW14 46 kg

Cassandra Dannberg 4:e WW14 50 kg

Gabriella Dannberg 4:e WW14 54 kg

Timo Päbel 2:a GR9 40 kg

Viktor Bernhardsson 1:a GR14 68 kg

Leon Sällberg 2:a GR14 68 kg

Olle Almén 3:e GR14 68 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 5:e bästa klubb av 16 deltagande klubbar. 

 

Öresundsträffen 4-6/10-2019 i Helsingborg.

Nellie Florentin 5:e WW 57 kg

William Sjödén 1:a GR11 35 kg

Viktor Bernhardsson 2:a GR14 62 kg

Lucas Tano Håkansson 8:e GR 67 kg

Fredrik Sjödén 7:e GR 97 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 36:e bästa klubb av 90 deltagande klubbar.

 

Hallsbergsträffen 12/10-2019 i Hallsberg.

Julia Florentin 2:a WW11 31 kg

Emmie Hedlund 4:e WW14 42 kg

Gift Vestlin 3:e WW14 46 kg

Cassandra Dannberg 5:e WW14 50 kg

Gabriella Dannberg 4:e WW14 54 kg

Timo Päbel 1:a GR9 41 kg

Calle Holck 2:a GR11 37 kg

Leon Sällberg 4:e GR14 57 kg

Olle Almén 3:e GR14 68 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 11:e bästa klubb av 34 deltagande klubbar.

 

Umeå Wresling Battle 18-20/10-2019 i Umeå. 

Julia Florentin 4:e WW11 31 kg

Emmie Hedlund 4:e WW14 42 kg

Gift Vestlin 5:e WW14 46 kg

Nellie Florentin 1:a WW17 57 kg

Timo Päbel 2:a GR9 43 kg

William Sjödén 1:a GR11 35 kg

Leon Sällberg 9:e GR 14 57 kg

Olle Almén 4:e GR14 62 kg

Lucas Tano Håkansson 3:e GR 67 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 13:e bästa klubb av 43 deltagande klubbar.

 

Cup Klippan Grand Prix 26/10-2019 i Klippan.

Nellie Florentin 2:a WW 57 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 11:e bästa klubb av 24 deltagande klubbar.

 

Mälarcupen 1-3/11-2019 i Västerås.

Nellie Florentin 2:a WW 57 kg

William Sjödén 2:a GR11 35 kg

Viktor Bernhardsson 3:e GR14 62 kg

Lucas Tano Håkansson 16:e GR 67 kg

Fredrik Sjödén 8:e GR 97 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 39:e bästa klubb av 124 deltagande klubbar.

 

Stålfejden 16/11-2019 i Sandviken.

Julia Florentin 2:a WW11 32 kg

Emmie Hedlund 4:e WW14 42 kg

Gift Vestlin 4:e WW14 46 kg

Cassandra Dannberg 4:e WW14 50 kg

Nellie Florentin 1:a WW 62 kg

Timo Päbel 1:a GR9 42 kg

William Sjödén 1:a GR11 35 kg

Calle Holck 4:e GR11 38 kg

Viktor Bernhardsson 1:a GR14 62 kg

Lucas Tano Håkansson 3:e GR 67 kg

Fredrik Sjödén 1:a GR 97 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 4.e bästa klubb av 28 deltagande klubbar.

 

Lilla tegelsvinget 30/11-2019 i Heby.

Gift Vestlin 3:e WW14 46 kg

Emmie Hedlund 4:e WW14 46 kg

Cassandra Dannberg 2:a WW14 50 kg

Timo Päbel 4:e GR9 41 kg

William Sjödén 1:a GR11 35 kg

Calle Holck 2:a GR11 40 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 12:e bästa klubb av 20 deltagande klubbar.

 

Glentons Mästarmöte 29/11-1/12-2019 i Broby.

Viktor Bernhardsson 6:e GR14 62 kg

 

Luciacupen 7/12-2019 i Stenhamra.

Julia Florentin 2:a WW11 31 kg

Emmie Hedlund 3:e WW14 41 kg

Gabriella Dannberg 2:a WW17 52 kg

Cassandra Dannberg 3:e WW17 52 kg

Timo Päbel 2:a GR9 40 kg

William Sjödén 1:a GR11 35 kg

Calle Holck 2:a GR11 38 kg

Sandvikens Brottarklubb blev 8:e bästa klubb av 20 deltagande klubbar.

 

Uppdaterad: 11 DEC 2018 16:36 Skribent: Jonas Florentin
Epost: Adressen Gömd

 

 

 

Brottarmorsor i Mora

Brottarmorsa

 

 

 

Postadress:
Sandvikens BK - Brottning
Skogsfruvägen 51
81141 Sandviken

Besöksadress:
Skogsfruvägen 51
81141 Sandviken

Kontakt:
Tel: 0703565356, 026258266
E-post: This is a mailto link

Se all info