Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender 2009-2010


Sandviken BMK tävlingsprogram hösten 2009 våren 2010.

 

 

 

 

 

 

 

Månad

Datum

Tävling

Ort

Ungdom

Senior

Aug

13-16

Läger

Iggesund

Utvalda

 

Sept

5-6

Rikskval

Stockholm 

U13-U17

 

 

19-20

Höstförsta

Hofors

 

A,B,C

Okt

4-5

Kråkfjädern

Tierp

U11 - U17

B, C

 

 

Riksklasskval

Umeå eller Stockholm

U13-U17

 

 

11-12

Lidingöskeppet

Stockholm

U13 - U15

A,B,C

 

 

Storsjöcupen

Östersund

U11-U17

A,B

 

17-18

Ungdomsserien

Sandviken

X

 

 

25-26

Enånger

Hudiksvall

U11 - U17

A,B

 

 

 

 

 

 

Nov

31/10- 1/11

Rikstävling + Rikskval

Olika platser…

U13 - U17

 

 

7-8

Serien div 3

Umeå

Utvalda

 

 

14-15

DM

Sandviken

U11 - U19

Senior

 

21-22

Skoskavet

Kumla

U11-U17

A,B,C

 

28-29

Alnöträffen

Alnö

U11-U17

 

Dec

5-6

Ungdomsserien

Gävle 

X

 

 

12-13

Riksklass

Olika platser

Utvalda

 

 

13-14

Komets Juniortävling

Järfälla

U9 - U19

 

 

 

Planeringsmöte

(Stålfjädern)

 

 

Jan/2010

??

Ungdomsserien

Tierp

X

 

 

 

 

 

 

 

 

16-17

Komets Vintertävling

Järfälla

 

A,B,C

 

16-17

Riksklass

 

U13 - U19

 

 

30-31

Arosfjädern

Västerås

U11-17

A,B,C

Feb

6-7

Stålfjädern

Sandviken

U9 - 17

A,B,C

 

13-14

Lugnet Cup

Falun

U11 - U19

Elit, A,B

 

27-28

Vikingaslaget

Sollentuna

U11 - U17

A,B,C

 

 

 

 

 

 

Mars

6-7

Folksam Cupen

Hofors

U11 - U19

 

 

13-14

All England

Birmingham

 

 

 

13-14

SM

 

U13, U17

 

 

13-14

Borlänge Open

Borlänge

U11 - U17

A,B

 

20-21

SM

 

U15

 

 

27-28

Serien div 3

Östersund

Utvalda

 

 

27-28

Ungdomsserien

Hofors

X

 

 

 

 

 

 

 

April

10-11

Glada Hudik Cup

Hudiksvall

U11-U17

A,B

 

 

 

 

 

 

 

17-18

Svenska Cupen

Uppsala

 

Födda: 92,93,94,95,96,97,98

 

24-25

Örebrocupen

Örebro

U11 - U17

A,B,C

Maj

 

 

 

 

 

 

14-16

Gothenborg Open

Göteborg

U11 - U17

A,B

Juni

 

Gotlandsspelen

Gotland

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OBS! Klubben måste sända anmälan till tävlingarna drygt 1 månad före tävlingsdatum.

Därför måste du göra din anmälan till klubben senast de datum som anges i våra utskick via mail samt på hemsidan och på träningarna

 

 

 

 

 

 

 

U19  1991-1992 (Åldersgränser)

Träningstider 2009/2010 Jernvallen

 

 

U17  1993-1994

 

Måndagar kl. 16.30 - 19.15

 

 

U15  1995-1996

 

Onsdagar kl. 16.30 - 19.15

 

 

U13  1997-1998

 

Torsdagar kl. 17.00 - 19.00

 

 

U11  1999 eller senare

 

 

 

Telefonnummer:

Per Ågren 255343, Thomas Ågren 271574, Anders Lindh 273956, Pär Lindroth 291109

Uppdaterad: 26 AUG 2014 06:45 Skribent: Thomas Ågren

Postadress:
Sandvikens BMK - Badminton
Lena Ågren, Vallhovsvägen 86 C
81138 Sandviken

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info