Hoppa till sidans innehåll

Många starter i VU-spelen

2018-07-02 11:20
Sävedalens AIK ställde upp med många deltagare på Värdsungdomsspelen på Ullevi. VU-spelen är den klart största tävlingen till antalet deltagare i Sverige. Tävling locka också till sig deltagare från ett flertal andra länder.
  • Uppdaterad: 2018-07-02 11:20

Mycket fina placeringar hade följde. Anastasia Denisova 1:a K 3000m med 9:29.00. Beatrice Amundin 3:a F12 60m häck med 10.04. Simon Lanngren 2:a P19 diskus med 14.01. Leo Karlevo 3:a P13 60m 7.91 1:a 200m 25.77 och 3:a i längd med 5.37. Alexander Bucht 2:a 3000m med 8:53.31.

Resultat Världsungdomsspelen Göteborg, Ullevi    
Fredag   29 juni 2018    
P17 800m    
Finalheat 4    
Ivan Magnusson 2:17.13     34
P17 Spjut   700g    
Jakob Rahm 43,97    
P13 600m    
Finalheat 2    
Adam Sörqvist 1:41.38     12
Finalheat 3    
Noel Krantz Törnblom 1:50.60     30
P13 Höjd    
14  Felix Essman 142    
K 3000m    
Finalheat 1    
Anastasia Denisova 9:29.00     1
12  Erika Svanborg 10:36.15     16
Finalheat 2    
12  Felicia Niklasson 11:38.02     24
F17 800m    
Finalheat 3    
Lisa Wreeby 2:24.54     22
F17 Hinder   1500m    
Final    
Ulrika Bredin 5:40.86    
F14 Häck 80m    
Försök heat   3 vind 0,2    
Agnes Frimannsson 15.15  
F13 600m    
Finalheat 2    
Maud de Coninck 1:47.91     13
F13 Häck 60m    
Försök heat   4 vind 3,5    
Helmi Hjortbäck 9.41  
Final vind   3,0    
Helmi Hjortbäck 9.70  
F12 Häck 60m    
Försök heat   5 vind 3,3    
Beatrice Amundin 10.09  
Final vind   1,7    
Beatrice Amundin 10.04  
       
Lördag   30 juni 2018    
M 1500m    
Finalheat 1    
Jonatan Fridolfsson 3:58.74     8
P19 1500m    
Finalheat 2    
Niklas Johansson 4:11.56     15
P19 Kula 6kg    
Simon Lanngren 14,01    
P17 1500m    
Finalheat 2    
Alexander Bucht 4:12.21     8
Markus Engsner 4:18.51     20
P17 Stav    
17  Malte Rosvall 326    
P16 Kula 5kg    
Leo Frid Göransson 13,12    
P14 80m    
Försök heat   1 vind 1,8    
Esaja Berg 10.76  
Försök heat   3 vind 2,3    
Daniel Hultén 10.14  
Finalheat 2   vind 1,6    
Daniel Hultén 10.16  
P13 60m    
Försök heat   9 vind 1,7    
Leo Karlevo 8.06  
Finalheat 1   vind 2,1    
Leo Karlevo 7.91  
P13 1500m    
Finalheat 1    
10  Adam Sörqvist 4:44.66     10
12  Emil Lindblad 4:54.70     12
P13 Tresteg    
21  Felix Essman 8,83 0,0   
P12 Spjut   400g    
Albin Friberg 29,5    
F19 Slägga   4kg    
Matilda Ekenberg 39,87    
F17 1500m    
Finalheat 2    
Ulrika Bredin 5:17.38     19
Felicia Niklasson 5:18.69     21
F17 Stav    
15  Elin Hellquist 266    
F13 60m    
Försök heat   2 vind 0,2    
Maud de Coninck 9.35    
Försök heat   4 vind -1,1    
Meja Gullberg 9.48    
Försök heat   7 vind -0,2    
Helmi Hjortbäck 8.32    
Försök heat   10 vind 0,0    
Noortje Thien Berglin 8.79    
Finalheat 1   vind 2,1    
Helmi Hjortbäck 8.26    
F13 1500m    
Finalheat 1    
Maud de Coninck 5:11.02     7
F13 Tresteg    
Grop 1    
Helmi Hjortbäck 10,36 -0,6   
Noortje Thien Berglin 10,23 -1,6   
F12 60m    
Försök heat   1  vind 0,0    
Annie Sjösten 9.34    
Försök heat   4 vind 0,5    
Mimmi Hellberg 9.29    
Försök heat   6 vind 0,0    
Beatrice Amundin 8.99    
F12 Höjd    
10  Mimmi Hellberg 137    
11  Beatrice Amundin 137    
15  Annie Sjösten 133    
       
Söndag   1 juli 2018    
M 800m    
Finalheat 2    
Jonatan Fridolfsson 1:57.42     19
P19 800m    
Finalheat 1    
Erik Jälknäs 1:56.78     5
Finalheat 2    
10  Niklas Johansson 2:00.79     18
P19 Diskus   1,75kg    
Simon Lanngren 37,57    
P17 3000m    
Final    
Alexander Bucht 8:53.31    
11  Markus Engsner 9:21.96    
P13 200m    
Finalheat 1   vind -1,2    
Leo Karlevo 25.77     1
Finalheat 5   vind -2,2    
Noel Krantz Törnblom 29.68     35
P13 Längd    
Leo Karlevo 5,37 1,0   
K 800m    
Finalheat 1    
Sara Christiansson 2:09.20     5
Finalheat 3    
Lisa Bergdahl 2:16.83     20
F14 300m    
Finalheat 8    
Agnes Frimannsson 47.15     49
F13 200m    
Finalheat 1   vind 2,5    
Helmi Hjortbäck 26.84     4
Finalheat 8   vind 0,6    
Maud de Coninck 30.53     72
F13 Längd    
Helmi Hjortbäck 4,98 0,0   
29  Noortje Thien Berglin 4,63 -0,9   
100  Maud de Coninck 4,09 -0,3   
119  Meja Gullberg 3,78 0,1   
F12 200m    
Finalheat 2   vind 3,3    
Beatrice Amundin 30.43     26
Finalheat 6   vind 0,7    
Annie Sjösten 30.65     30
F12 Längd    
Beatrice Amundin 4,55 0,0   
Skribent: Anders Gren
Epost: This is a mailto link

 

 

 

sävedalsloppet

20 oktober 2018

 Sävedalen Inomhus
3-4 november 2018

 

 Friidrottsskola

 

 Puff för vaccinerad klubb

 


Vi stöder Sävedalens AIK

 

 
Ortopedifemmanssport
.
Allum logga
Logga C&S
 
IK
Logga Com 7
ICA
Positivum 

 

.
GV21K halfmarathon
 
     
springigbg

 

Postadress:
Sävedalens AIK - Friidrott
Hultvägen 2
43364 Sävedalen

Besöksadress:
Vallhamra Sportcenter, Hultvägen 2
43364 Sävedalen

Kontakt:
Tel: 070-233 09 67
E-post: This is a mailto link