Träning 22 juni 2017 O-cup / Mersu-cup Etapp 1 Seskarö

Resultatlista

EOS (Elektroniskt Orienterings System) Hektor Systems www.hektor.se Utskriftsdatum: 2017-06-22 20:42:08


Klass:   KORTA herrar   Bana: 2370m


Plac

Löpare

Klubb

Sluttid

1

Matti Pöntinen

Suunta 2000

24.31

2

Esa Vanninen

Alatornion Pirkat

35.06

3

Sakari Särkinen

Suunta 2000

37.54

4

Pavo Siponen

Alatornion Pirkat

38.09

5

Tatu Palokangas

Alatornion Pirkat

39.04

6

Elias Tolvanen

Alatornion Pirkat

43.00

7

Karl-Erik Nyström

Seskarö IF

54.16

8

Oiva Oikarinen

Suunta 2000

59.36

 


Klass:   KORTA damer    Bana: 2370m


Plac

Löpare

Klubb

Sluttid

1

Tuula Laasanen

Suunta 2000

53.59

2

Marika Mäkikyrö

Suunta 2000

58.30

EjG

Christine Boyd-Larsson

OK Vargen

 


Klass:   LÅNGA herrar    Bana: 5220m


Plac

Löpare

Klubb

Sluttid

1

Marko Vapa

Suunta 2000

36.12

2

Ingvar Isaksson

Seskarö IF

37.04

3

Matti Oikarinen

Suunta 2000

44.16

4

Tero Taulavuori

Alatornion Pirkat

44.58

5

Antti Kalapudas

Alatornion Pirkat

45.21

6

Johan Klippmark

Haparanda OK

45.50

7

Lars Lundkvist

Seskarö IF

45.58

8

Arttu Taulavuori

Alatornion Pirkat

48.32

9

Heikki Ikonen

Suunta 2000

52.57

10

Ari Korhonen

Suunta 2000

54.06

11

Tuomo Miettunen

Suunta 2000

55.11

12

Janne Ylimaula

Alatornion Pirkat

56.20

13

Markku Oikarinen

Suunta 2000

56.36

14

Seppo Konttajärvi

SK Uranus

62.55

15

Ville Väkeväinen

LänRa

74.08

16

Risto Luodonpää

Alatornion Pirkat

78.33

EjG

Elis Franzén

Suunta 2000

EjG

Svante Larsson

OK Vargen

 


Klass:   LÅNGA damer    Bana: 5220m


Plac

Löpare

Klubb

Sluttid

1

Venla Taulavuori

Alatornion Pirkat

52.48

 


Klass:   MELLAN herrar    Bana: 3680m


Plac

Löpare

Klubb

Sluttid

1

Roger Westin

SK Gränsen

38.17

2

Esko Juntunen

Suunta 2000

39.42

3

Esko Pirkonen

Alatornion Pirkat

48.43

4

Lauri Mustonen

Alatornion Pirkat

51.18

5

Hans Rahkola

Haparanda OK

52.17

6

Gösta Klippmark

Haparanda OK

53.50

7

Ingemar Sandström

Seskarö IF

57.20

8

Sami Mäkikyrö

Alatornion Pirkat

63.48

9

Lari Nissinen

Alatornion Pirkat

70.09

10

Kjell Henriksson

Seskarö IF

71.22

11

Jens Westin

Seskarö IF

77.03

12

Mauri Rompainen

Haparanda OK

109.14

EjG

Lennart Larsson

 


Klass:   MELLAN damer    Bana: 3680m


Plac

Löpare

Klubb

Sluttid

1

Mette Palokangas

Alatornion Pirkat

48.03

2

Nina Vaara

Alatornio Pirkat

48.25

3

Pauliina Rantakeisu

Alatornion Pirkat

48.27

4

Emmie Lindbäck

OK Renen

49.27

5

Sofia Lundkvist

OK Vargen

49.33

6

Essi Ylikitti

Alatornion Pirkat

55.25

7

Heidi Komu

Suunta 2000

58.46

8

Ulla Perhult

OK Vargen

59.07

9

Maria Bergström

OK Vargen

59.12

10

Anni Oikarinen

Suunta 2000

62.35

11

Heidi Tolvanen

Alatornion Pirkat

64.54

12

Birgit Lundkvist

OK Vargen

66.24

EjG

Anni Taulavuori

Alatornion Pirkat

 


Klass:   NYBÖRJAR    Bana: 1120m


Plac

Löpare

Klubb

Sluttid

1

Ania Vanninen

Alatornion Pirkat

20.41