Träning 22 juni 2017 O-cup / Mersu-cup Etapp 1 Seskarö

Sträcktider

EOS (Elektroniskt Orienterings System) Hektor Systems www.hektor.se Utskriftsdatum: 2017-06-22 20:42:34


KORTA herrar      Bana 2370 m   


Plac

Löpare

Sluttid

 

1-67

2-77

3-64

4-72

5-65

6-69

7-73

8-61

9-74

M-249

 

 

1

Matti Pöntinen

24.31

 

3.08

4.46

8.20

9.34

10.52

14.35

19.21

20.08

23.34

24.31

Suunta 2000

 

3.08

1.38

3.34

1.14

1.18

3.43

4.46

0.47

3.26

0.57

 

 

2

Esa Vanninen

35.06

 

4.05

6.38

10.34

12.54

14.54

18.29

25.04

26.31

32.17

35.06

Alatornion Pirkat

 

4.05

2.33

3.56

2.20

2.00

3.35

6.35

1.27

5.46

2.49

 

 

3

Sakari Särkinen

37.54

 

5.03

8.32

13.10

15.07

17.05

21.38

30.28

31.54

35.45

37.54

Suunta 2000

 

5.03

3.29

4.38

1.57

1.58

4.33

8.50

1.26

3.51

2.09

 

 

4

Pavo Siponen

38.09

 

5.51

9.30

13.45

15.28

17.19

25.21

31.11

32.52

36.38

38.09

Alatornion Pirkat

 

5.51

3.39

4.15

1.43

1.51

8.02

5.50

1.41

3.46

1.31

 

 

5

Tatu Palokangas

39.04

 

9.58

13.46

17.51

21.25

22.49

25.45

34.07

35.05

37.52

39.04

Alatornion Pirkat

 

9.58

3.48

4.05

3.34

1.24

2.56

8.22

0.58

2.47

1.12

 

 

6

Elias Tolvanen

43.00

 

14.03

18.03

21.36

23.53

25.01

29.33

38.25

39.25

41.40

43.00

Alatornion Pirkat

 

14.03

4.00

3.33

2.17

1.08

4.32

8.52

1.00

2.15

1.20

 

 

7

Karl-Erik Nyström

54.16

 

6.54

14.23

19.51

22.14

31.08

36.55

44.08

46.20

52.06

54.16

Seskarö IF

 

6.54

7.29

5.28

2.23

8.54

5.47

7.13

2.12

5.46

2.10

 

 

8

Oiva Oikarinen

59.36

 

6.43

12.42

18.35

19.55

33.14

39.06

47.31

48.52

58.07

59.36

Suunta 2000

 

6.43

5.59

5.53

1.20

13.19

5.52

8.25

1.21

9.15

1.29

 

 


KORTA damer      Bana 2370 m   


Plac

Löpare

Sluttid

 

1-67

2-77

3-64

4-72

5-65

6-69

7-73

8-61

9-74

M-249

 

 

1

Tuula Laasanen

53.59

 

7.37

12.03

18.22

20.47

23.33

29.09

44.40

46.43

51.17

53.59

Suunta 2000

 

7.37

4.26

6.19

2.25

2.46

5.36

15.31

2.03

4.34

2.42

 

 

2

Marika Mäkikyrö

58.30

 

8.18

15.08

22.20

24.34

27.02

33.26

49.17

51.07

55.55

58.30

Suunta 2000

 

8.18

6.50

7.12

2.14

2.28

6.24

15.51

1.50

4.48

2.35

 

 

EjG

Christine Boyd-Larsson

 

OK Vargen

 

 

 


LÅNGA herrar      Bana 5220 m   


Plac

Löpare

Sluttid

 

1-67

2-69

3-64

4-72

5-70

6-71

7-75

8-65

9-63

10-62

11-77

12-73

13-78

14-79

15-150

16-81

17-61

18-74

M-249

 

 

1

Marko Vapa

36.12

 

2.54

4.15

6.00

6.43

10.19

11.07

12.38

15.10

19.33

20.27

22.19

23.54

27.39

28.45

30.27

31.14

33.52

35.22

36.12

Suunta 2000

 

2.54

1.21

1.45

0.43

3.36

0.48

1.31

2.32

4.23

0.54

1.52

1.35

3.45

1.06

1.42

0.47

2.38

1.30

0.50

 

 

2

Ingvar Isaksson

37.04

 

2.48

4.20

6.06

6.58

10.58

11.50

13.36

15.52

20.05

21.18

23.25

24.57

27.35

28.43

30.28

31.43

34.22

36.09

37.04

Seskarö IF

 

2.48

1.32

1.46

0.52

4.00

0.52

1.46

2.16

4.13

1.13

2.07

1.32

2.38

1.08

1.45

1.15

2.39

1.47

0.55

 

 

3

Matti Oikarinen

44.16

 

3.10

4.54

6.52

7.41

10.47

11.50

13.38

16.11

23.17

24.26

27.12

28.53

31.38

32.54

35.39

36.34

39.11

43.06

44.16

Suunta 2000

 

3.10

1.44

1.58

0.49

3.06

1.03

1.48

2.33

7.06

1.09

2.46

1.41

2.45

1.16

2.45

0.55

2.37

3.55

1.10

 

 

4

Tero Taulavuori

44.58

 

3.14

6.38

8.50

9.37

13.48

15.05

16.55

20.49

26.40

28.01

30.48

32.48

34.53

35.59

38.14

39.05

42.08

43.50

44.58

Alatornion Pirkat

 

3.14

3.24

2.12

0.47

4.11

1.17

1.50

3.54

5.51

1.21

2.47

2.00

2.05

1.06

2.15

0.51

3.03

1.42

1.08

 

 

5

Antti Kalapudas

45.21

 

3.00

5.19

7.23

8.14

11.32

12.24

14.10

18.47

23.22

24.38

27.00

28.47

30.51

32.33

34.20

35.22

38.05

44.19

45.21

Alatornion Pirkat

 

3.00

2.19

2.04

0.51

3.18

0.52

1.46

4.37

4.35

1.16

2.22

1.47

2.04

1.42

1.47

1.02

2.43

6.14

1.02

 

 

6

Johan Klippmark

45.50

 

6.00

7.44

9.44

10.34

14.09

15.11

17.09

19.43

25.58

27.08

30.11

31.58

34.09

35.24

37.12

38.13

41.09

44.47

45.50

Haparanda OK

 

6.00

1.44

2.00

0.50

3.35

1.02

1.58

2.34

6.15

1.10

3.03

1.47

2.11

1.15

1.48

1.01

2.56

3.38

1.03

 

 

7

Lars Lundkvist

45.58

 

3.41

5.44

8.05

8.58

12.42

13.57

16.19

19.28

24.53

26.22

29.09

31.17

34.18

36.02

37.57

38.56

41.54

44.46

45.58

Seskarö IF

 

3.41

2.03

2.21

0.53

3.44

1.15

2.22

3.09

5.25

1.29

2.47

2.08

3.01

1.44

1.55

0.59

2.58

2.52

1.12

 

 

8

Arttu Taulavuori

48.32

 

2.48

4.26

6.27

7.47

10.50

11.44

13.34

17.42

22.41

23.54

27.07

28.45

33.21

35.44

38.08

39.08

45.02

47.31

48.32

Alatornion Pirkat

 

2.48

1.38

2.01

1.20

3.03

0.54

1.50

4.08

4.59

1.13

3.13

1.38

4.36

2.23

2.24

1.00

5.54

2.29

1.01

 

 

9

Heikki Ikonen

52.57

 

3.09

6.17

8.37

10.03

13.55

15.07

17.21

20.41

29.00

30.19

33.22

35.40

38.16

39.38

41.48

43.52

48.01

51.48

52.57

Suunta 2000

 

3.09

3.08

2.20

1.26

3.52

1.12

2.14

3.20

8.19

1.19

3.03

2.18

2.36

1.22

2.10

2.04

4.09

3.47

1.09

 

 

10

Ari Korhonen

54.06

 

3.40

6.22

9.02

10.41

15.15

16.26

18.47

22.16

28.11

29.58

33.59

36.06

40.29

41.51

44.02

45.18

48.48

52.52

54.06

Suunta 2000

 

3.40

2.42

2.40

1.39

4.34

1.11

2.21

3.29

5.55

1.47

4.01

2.07

4.23

1.22

2.11

1.16

3.30

4.04

1.14

 

 

11

Tuomo Miettunen

55.11

 

2.56

5.02

7.27

8.28

11.37

12.39

14.21

17.16

34.21

35.45

38.11

40.09

42.48

44.10

46.06

48.16

51.38

54.03

55.11

Suunta 2000

 

2.56

2.06

2.25

1.01

3.09

1.02

1.42

2.55

17.05

1.24

2.26

1.58

2.39

1.22

1.56

2.10

3.22

2.25

1.08

 

 

12

Janne Ylimaula

56.20

 

3.54

5.57

8.14

9.04

12.34

13.41

15.47

19.27

31.49

33.05

36.11

38.05

42.58

44.30

47.16

48.19

52.56

55.13

56.20

Alatornion Pirkat

 

3.54

2.03

2.17

0.50

3.30

1.07

2.06

3.40

12.22

1.16

3.06

1.54

4.53

1.32

2.46

1.03

4.37

2.17

1.07

 

 

13

Markku Oikarinen

56.36

 

8.14

11.45

14.16

15.12

18.56

19.57

21.59

25.02

30.47

32.13

35.33

37.47

42.38

44.39

46.47

47.50

50.44

55.14

56.36

Suunta 2000

 

8.14

3.31

2.31

0.56

3.44

1.01

2.02

3.03

5.45

1.26

3.20

2.14

4.51

2.01

2.08

1.03

2.54

4.30

1.22

 

 

14

Seppo Konttajärvi

62.55

 

7.58

12.57

15.22

16.30

20.00

20.59

23.44

26.42

36.27

38.01

45.26

47.48

50.28

52.09

54.30

55.32

58.59

61.19

62.55

SK Uranus

 

7.58

4.59

2.25

1.08

3.30

0.59

2.45

2.58

9.45

1.34

7.25

2.22

2.40

1.41

2.21

1.02

3.27

2.20

1.36

 

 

15

Ville Väkeväinen

74.08

 

14.17

16.32

18.53

19.56

23.17

24.45

26.50

30.16

43.46

45.12

48.00

55.38

59.51

61.36

63.34

64.46

68.18

73.13

74.08

LänRa

 

14.17

2.15

2.21

1.03

3.21

1.28

2.05

3.26

13.30

1.26

2.48

7.38

4.13

1.45

1.58

1.12

3.32

4.55

0.55

 

 

16

Risto Luodonpää

78.33

 

3.45

7.00

9.40

10.50

16.35

17.49

20.28

26.02

35.34

37.16

42.34

45.33

52.27

54.19

57.38

58.52

71.43

77.13

78.33

Alatornion Pirkat

 

3.45

3.15

2.40

1.10

5.45

1.14

2.39

5.34

9.32

1.42

5.18

2.59

6.54

1.52

3.19

1.14

12.51

5.30

1.20

 

 

EjG

Elis Franzén

 

Suunta 2000

 

 

 

EjG

Svante Larsson

59.15

 

3.15

8.30

11.21

12.28

16.52

17.58

21.01

24.59

30.40

32.21

35.35

37.41

42.35

44.03

47.11

50.55

57.57

59.15

OK Vargen

 

3.15

5.15

2.51

1.07

4.24

1.06

3.03

3.58

5.41

1.41

3.14

2.06

4.54

1.28

3.08

3.44

7.02

1.18

 

 


LÅNGA damer      Bana 5220 m   


Plac

Löpare

Sluttid

 

1-67

2-69

3-64

4-72

5-70

6-71

7-75

8-65

9-63

10-62

11-77

12-73

13-78

14-79

15-150

16-81

17-61

18-74

M-249

 

 

1

Venla Taulavuori

52.48

 

8.33

10.16

12.56

13.43

16.54

18.10

19.59

23.04

30.31

31.40

33.56

38.14

40.22

41.50

43.49

44.43

48.32

51.43

52.48

Alatornion Pirkat

 

8.33

1.43

2.40

0.47

3.11

1.16

1.49

3.05

7.27

1.09

2.16

4.18

2.08

1.28

1.59

0.54

3.49

3.11

1.05

 

 


MELLAN herrar      Bana 3680 m   


Plac

Löpare

Sluttid

 

1-67

2-77

3-64

4-72

5-65

6-70

7-71

8-75

9-76

10-69

11-73

12-61

13-74

M-249

 

 

1

Roger Westin

38.17

 

3.46

6.28

9.33

10.55

12.35

18.51

20.22

23.13

27.05

30.40

33.59

34.55

37.19

38.17

SK Gränsen

 

3.46

2.42

3.05

1.22

1.40

6.16

1.31

2.51

3.52

3.35

3.19

0.56

2.24

0.58

 

 

2

Esko Juntunen

39.42

 

4.08

6.38

10.09

11.50

13.20

18.21

19.54

22.37

26.11

30.47

34.47

35.51

38.30

39.42

Suunta 2000

 

4.08

2.30

3.31

1.41

1.30

5.01

1.33

2.43

3.34

4.36

4.00

1.04

2.39

1.12

 

 

3

Esko Pirkonen

48.43

 

4.41

7.34

11.38

13.24

15.05

21.50

23.44

27.07

31.54

35.52

39.50

41.10

47.29

48.43

Alatornion Pirkat

 

4.41

2.53

4.04

1.46

1.41

6.45

1.54

3.23

4.47

3.58

3.58

1.20

6.19

1.14

 

 

4

Lauri Mustonen

51.18

 

5.51

8.26

11.28

12.44

14.43

25.33

26.55

29.26

34.54

38.16

42.26

43.34

50.05

51.18

Alatornion Pirkat

 

5.51

2.35

3.02

1.16

1.59

10.50

1.22

2.31

5.28

3.22

4.10

1.08

6.31

1.13

 

 

5

Hans Rahkola

52.17

 

7.29

10.59

15.29

17.01

18.37

24.43

26.40

30.49

35.06

39.42

45.14

46.31

50.41

52.17

Haparanda OK

 

7.29

3.30

4.30

1.32

1.36

6.06

1.57

4.09

4.17

4.36

5.32

1.17

4.10

1.36

 

 

6

Gösta Klippmark

53.50

 

5.10

8.15

12.10

14.03

15.49

22.47

24.41

31.13

36.41

42.29

47.10

48.39

51.58

53.50

Haparanda OK

 

5.10

3.05

3.55

1.53

1.46

6.58

1.54

6.32

5.28

5.48

4.41

1.29

3.19

1.52

 

 

7

Ingemar Sandström

57.20

 

6.01

10.47

15.07

20.35

22.15

28.26

30.14

35.09

40.24

45.31

50.23

51.48

55.31

57.20

Seskarö IF

 

6.01

4.46

4.20

5.28

1.40

6.11

1.48

4.55

5.15

5.07

4.52

1.25

3.43

1.49

 

 

8

Sami Mäkikyrö

63.48

 

4.52

7.48

31.07

32.26

33.41

39.08

40.41

43.32

47.53

52.36

56.11

57.25

62.36

63.48

Alatornion Pirkat

 

4.52

2.56

23.19

1.19

1.15

5.27

1.33

2.51

4.21

4.43

3.35

1.14

5.11

1.12

 

 

9

Lari Nissinen

70.09

 

3.32

5.26

32.30

33.38

34.36

38.38

39.48

42.11

45.34

50.33

53.20

65.09

69.01

70.09

Alatornion Pirkat

 

3.32

1.54

27.04

1.08

0.58

4.02

1.10

2.23

3.23

4.59

2.47

11.49

3.52

1.08

 

 

10

Kjell Henriksson

71.22

 

6.44

10.52

17.17

19.14

21.38

30.55

33.36

39.03

46.34

53.40

61.01

63.10

68.55

71.22

Seskarö IF

 

6.44

4.08

6.25

1.57

2.24

9.17

2.41

5.27

7.31

7.06

7.21

2.09

5.45

2.27

 

 

11

Jens Westin

77.03

 

4.39

10.17

33.32

34.39

35.38

41.03

42.59

45.42

49.55

54.43

68.37

69.35

76.08

77.03

Seskarö IF

 

4.39

5.38

23.15

1.07

0.59

5.25

1.56

2.43

4.13

4.48

13.54

0.58

6.33

0.55

 

 

12

Mauri Rompainen

109.14

 

4.07

6.42

36.50

38.22

40.13

57.20

59.09

62.22

66.42

74.16

99.37

101.05

107.31

109.14

Haparanda OK

 

4.07

2.35

30.08

1.32

1.51

17.07

1.49

3.13

4.20

7.34

25.21

1.28

6.26

1.43

 

 

EjG

Lennart Larsson

 

 

 

 


MELLAN damer      Bana 3680 m   


Plac

Löpare

Sluttid

 

1-67

2-77

3-64

4-72

5-65

6-70

7-71

8-75

9-76

10-69

11-73

12-61

13-74

M-249

 

 

1

Mette Palokangas

48.03

 

8.50

11.24

14.47

15.57

21.54

26.26

27.49

30.49

34.59

38.20

42.55

44.07

46.39

48.03

Alatornion Pirkat

 

8.50

2.34

3.23

1.10

5.57

4.32

1.23

3.00

4.10

3.21

4.35

1.12

2.32

1.24

 

 

2

Nina Vaara

48.25

 

4.46

7.45

11.49

13.15

15.26

22.08

23.44

28.40

34.06

38.13

42.41

43.57

46.57

48.25

Alatornio Pirkat

 

4.46

2.59

4.04

1.26

2.11

6.42

1.36

4.56

5.26

4.07

4.28

1.16

3.00

1.28

 

 

3

Pauliina Rantakeisu

48.27

 

4.47

7.46

11.51

13.26

15.33

22.08

23.52

28.49

34.07

38.25

42.43

43.59

47.00

48.27

Alatornion Pirkat

 

4.47

2.59

4.05

1.35

2.07

6.35

1.44

4.57

5.18

4.18

4.18

1.16

3.01

1.27

 

 

4

Emmie Lindbäck

49.27

 

5.14

7.42

12.01

13.24

14.48

20.21

22.19

25.38

31.48

37.31

42.53

44.19

47.50

49.27

OK Renen

 

5.14

2.28

4.19

1.23

1.24

5.33

1.58

3.19

6.10

5.43

5.22

1.26

3.31

1.37

 

 

5

Sofia Lundkvist

49.33

 

5.14

7.42

12.09

13.22

14.56

20.21

22.19

25.35

31.46

37.27

43.00

44.20

47.49

49.33

OK Vargen

 

5.14

2.28

4.27

1.13

1.34

5.25

1.58

3.16

6.11

5.41

5.33

1.20

3.29

1.44

 

 

6

Essi Ylikitti

55.25

 

4.40

15.26

19.22

20.43

23.08

29.39

31.22

34.04

38.40

42.14

46.11

47.26

49.58

55.25

Alatornion Pirkat

 

4.40

10.46

3.56

1.21

2.25

6.31

1.43

2.42

4.36

3.34

3.57

1.15

2.32

5.27

 

 

7

Heidi Komu

58.46

 

5.04

8.18

13.02

14.19

15.59

23.52

25.25

35.28

42.17

45.43

49.52

51.05

57.32

58.46

Suunta 2000

 

5.04

3.14

4.44

1.17

1.40

7.53

1.33

10.03

6.49

3.26

4.09

1.13

6.27

1.14

 

 

8

Ulla Perhult

59.07

 

5.14

8.35

13.05

14.41

16.25

24.00

26.02

30.06

35.56

46.08

50.31

52.08

57.41

59.07

OK Vargen

 

5.14

3.21

4.30

1.36

1.44

7.35

2.02

4.04

5.50

10.12

4.23

1.37

5.33

1.26

 

 

9

Maria Bergström

59.12

 

5.13

8.41

13.12

14.48

16.34

24.04

26.10

30.11

36.17

46.14

50.42

52.18

57.40

59.12

OK Vargen

 

5.13

3.28

4.31

1.36

1.46

7.30

2.06

4.01

6.06

9.57

4.28

1.36

5.22

1.32

 

 

10

Anni Oikarinen

62.35

 

8.08

12.00

15.27

16.38

18.51

30.35

32.56

37.27

43.58

48.51

53.18

54.32

61.17

62.35

Suunta 2000

 

8.08

3.52

3.27

1.11

2.13

11.44

2.21

4.31

6.31

4.53

4.27

1.14

6.45

1.18

 

 

11

Heidi Tolvanen

64.54

 

13.47

17.21

21.45

25.22

27.22

33.16

35.56

38.57

43.25

47.16

53.42

54.59

63.18

64.54

Alatornion Pirkat

 

13.47

3.34

4.24

3.37

2.00

5.54

2.40

3.01

4.28

3.51

6.26

1.17

8.19

1.36

 

 

12

Birgit Lundkvist

66.24

 

5.39

9.51

16.04

17.53

19.46

28.00

29.56

34.00

39.39

45.20

58.15

59.39

64.36

66.24

OK Vargen

 

5.39

4.12

6.13

1.49

1.53

8.14

1.56

4.04

5.39

5.41

12.55

1.24

4.57

1.48

 

 

EjG

Anni Taulavuori

34.33

 

12.31

17.11

21.42

23.56

32.56

34.33

Alatornion Pirkat

 

12.31

4.40

4.31

2.14

9.00

1.37

 

 


NYBÖRJAR      Bana 1120m   


Plac

Löpare

Sluttid

 

1-131

2-132

3-133

4-134

5-135

6-136

7-137

8-138

M-249

 

 

1

Ania Vanninen

20.41

 

2.14

3.53

5.43

7.06

8.49

11.02

15.13

18.06

20.41

Alatornion Pirkat

 

2.14

1.39

1.50

1.23

1.43

2.13

4.11

2.53

2.35